Event URN:
248977
Start date:
Sun, 25th Aug 2013
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Brinkworth House
Brinkworth, Wiltshire, SN15 5DF
( View map )
Series:
Cotswold Cycle Racing League
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 18th Aug 2013
Event promoted by:
Swindon RC ( website )
Event website:
http://www.swindon-rc.co.uk
Event organiser:
Mr Bryan Telford
07455 899585
bryancycling@yahoo.co.uk
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:00 2/3/4 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 86km / 54m

View All

Event Location:

Brinkworth,
Wiltshire,
SN15 5DF

Race: 2/3/4

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Aug 13 10:00 Regional A Band 3 2nd, 3rd, 4th 86km / 54m

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Marks Bristol RC Finished 2nd 30
2 Tim Turrini-Rochford Bristol RC Finished 2nd 25
3 Michael Serafin GVC Edmond De Rothschild Finished 2nd 21
4 Lee Davis Velosure - Giordana RT Finished 2nd 17
5 Jozef Metelka Beeline Bicycles RT Finished 2nd 14
6 Joe Barry Ride 24/7 Finished 2nd 12
7 Luke Dunbar Bikeshed - UEX Finished N/A 10
8 Rory Gilling Performance Cycles Finished 2nd 8
9 Richard Harris Cwmcarn Paragon Cycle Club Finished 2nd 7
10 Michael Ward Ride 24/7 Finished 2nd 6
11 Rupert Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 5
12 Nicholas Tilling Finished 2nd 4
13 Jonathan Marchini Beeline Bicycles RT Finished 2nd 3
14 Rowan Marshall Urban Cyclery Finished 2nd 2
15 Nicholas Beale Beeline Bicycles RT Finished 2nd 1
16 Justin Belcher Banbury Star CC Finished 2nd 0
17 Wayne Coombs Winchcombe CC Finished 2nd 0
18 Tom Marshall Velo Club Montpellier Finished 3rd 0
19 Bevan Humphreys Urban Cyclery Finished 1st 0
20 Daniel Guest Army Cycling Union Finished 2nd 0
21 Lee Finch Gloucester City CC Finished 3rd 0
22 Simon Barnes Procycling Magazine RT Finished 2nd 0
23 Malcolm Dixon Severn RC Finished 2nd 0
24 Rupert Denny Dream Cycling Race Team Finished 2nd 0
25 Iain Bullar Gannet CC Finished 2nd 0
26 Gethin Llewelyn West Wales Cycle Racing Team Finished 2nd 0
27 Joseph Henstridge Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 0
28 Mitch Evans Ride 24/7 Finished 3rd 0
29 John Russell Strada Cycles Finished 2nd 0
30 Aaron Collins Swindon RC Finished 3rd 0
31 Gerry Bowditch NFTO Race Club Finished 2nd 0
32 Matthew Ullmer Stratford Cycle Studio - RPC Finished 2nd 0
33 David Billings Motivo.cc Finished 2nd 0
34 Stuart Gourley Radeon Cycle Coaching Finished 4th 0
35 Michael Cripps Banjo Cycles Finished 2nd 0
36 Peter Medhurst University of Exeter Cycling C... Finished 2nd 0
37 Matthew Callaghan Gloucester City CC Finished 2nd 0
38 Steve Dring Team Echelon - Rotor Finished 2nd 0
39 Oliver Broadway Cheltenham & County CC Finished 4th 0
40 Rob Yeatman Dream Cycling Race Team Finished 2nd 0
41 Peter Giddings Velo Club Walcot Finished 2nd 0
42 Paul Dring Team Echelon - Rotor Finished 2nd 0
43 Daniel Dolan Army Cycling Union Finished 2nd 0
44 Oscar Hutchings University of Exeter Cycling C... Finished 2nd 0
45 Ian Humble Gloucester City CC Finished 3rd 0
46 Richard Cleaver Leisure Lakes Bikes.com Finished 2nd 0

Provisional Results

Finishing   Position First Name Surname Club Race Number

time gap

(secs)

1 Daniel Marks Bristol   RC 23  
2 Tim Turrini-Rochford Bristol   RC 24 1
3 Michael Serafin GVC   Edmond De Rothschild 36  
4 Lee Davis Node4   - Giordana Racing 42 2
5 Jozef Metelka Beeline   R T 32 3
6 Joe Barry Ride   24/7 5 4
7 Luke Dunbar Team   Greenover 25  
8 Rory Gilling Performance   Cycles 13  
9 Richard Harris Cwmcarn   Paragon Cycle Club 28  
10 Michael Ward Ride   24/7 1  
11 Rupert Beale Beeline   R T 45  
12 Nicholas Tilling Ride   24/7 6  
13 Jonathan Marchins Beeline   R T 41 6
14 Rowan Marshall Urban-Cyclery.co.uk   RT 58  
15 Nick Beale Beeline   R T 48  
16 Justin Belcher Banbury   Star CC 22  
17 Wayne Coombs Winchcombe   CC 2  
18 Tom Marshall Velo   Club Montpellier 18  
19 Bevan Humphreys Urban-Cyclery.co.uk   RT 57  
20 Daniel Guest Army   Cycling Union 21  
21 Lee Finch Gloucester   City CC 12 11
22 Simon Barnes Procycling   Magazine RT 43  
23 Malcolm Dixon Severn   RC 49  
24 Rupert Denny Dream   Cycling 33 14
25 Iain Bullar Gannet   CC 35  
26 Gethin Llewelyn West   Wales Cycle Racing Team 60  
27 Joseph Henstridge Salisbury   Road and Mountain CC 47  
28 Mitch Evans Ride   24/7 4  
29 John Russell Strada   Cycles 50  
30 Aaron Collins Swindon   RC 15 18
31 Gerry Bowditch NFTO 40  
32 Matthew Ullmer Dynamic   Bicycles UK/RPC 34  
33 David Billings Motivo   RT 39 20
34 Stuart Gourley Radeon   Cycle Coaching 44 23
35 Mike Cripps Banjo   Cycles 27 27
36 Peter Medhurst University   of Exeter Cycling Club 55 30
37 Matt Callaghan Gloucester   City CC 8  
38 Steve Dring Team   Echelon - Rotor 52  
39 Oliver Broadway Cheltenham   & County CC 7 37
40 Rob Yeatman Dream   Cycling 31  
41 Peter Giddings Velo   Club Walcot 59  
42 Paul Dring Team   Echelon - Rotor 53 44
43 Daniel Dolan Army   Cycling Union 20  
44 Oscar Hutchings University   of Exeter Cycling Club 54 49
45 Ian Humble Gloucester   City CC 9  
46 Richard Cleaver Leisure   Lakes Bikes.com 38  
DNF Alex McIntosh Swindon   RC 17  
DNF Matthew Cooper Swindon   RC 16  
DNF Matthew Osborn GVC   Edmond De Rothschild 37  
DNF Thomas Leach Gloucester   City CC 11  
DNS Gary Smith Ride   24/7 DNS  
DNS Tom Ilett Bristol   South CC DNS  
DNS John Peters CC   Luton DNS  
DNS Benjamin Brown Cycling   Club Hackney DNS  
DNS John Wilkinson Dream   Cycling DNS  
DNS Deacon Cutterham   CGC NFTO DNS  
DNS Stuart Williams Reading   CC DNS  
DNS Liam Walsh Salisbury   Road and Mountain CC DNS  
  Shaun Rhodes Velo   Club Montpellier 19  
  Garry Jones Gloucester   City CC 10  
  Mark Munns Ride   24/7 3  
  Timothy Poole Performance   Cycles 14  
  Steven Cottington Cadence   RT 26  
  Jon Harris Cycle   Club Basingstoke 29  
  Daniel Marshall Team   Diabetis UK 30  
  Sam Shannon Rutrainingtoday   CC 46  
  Matthew Franklin Team   Diabetes UK 51  
  Justin Harcourt Urban-Cyclery.co.uk   RT 56  

 

Primes

4 laps to go:  Tim Turrini-Rochford  Bristol Road Club 3 laps to go:  Michael Serafin  GVC Edmond De Rothschild 2 laps to go:  Rupert Denny  Dream Cycling 1 laps to go:  Luke Dunbar  Team Greenover