Event URN:
248868
Start date:
Sat, 16th Mar 2013
Finish date:
Sun, 17th Mar 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Caersws
Henblas, Pontdolgoch, Caersws, Powys, SY17 5JE
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Fri, 15th Mar 2013
Event promoted by:
Borderline Events ( website )
Event website:
http://www.borderline-events.co.uk
Event organiser:
Mr Michael Marsden
mike@borderline-events.co.uk
Cheques payable to:
Borderline Events
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 A - Uplift for Saturday Only (No Race) Non-Ranking None N/A
16 Mar 13 09:00 Elite Male MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
16 Mar 13 09:00 Expert Male MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
16 Mar 13 09:00 Hardtail (Mixed Male and Female) Non-Ranking None N/A

View All

The Fbikes DH Series is brought to you by Borderline Events and supported by Halo and Dirty Devil Products.

We're giving you the freedom to choose what suits you.  You can ride just on the Saturday, Saturday and Sunday or Sunday only.

Event Location:

Henblas,
Pontdolgoch,
Caersws,
Powys,
SY17 5JE

Race: A - Uplift for Saturday Only (No Race)

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Elite Male

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Race: Expert Male

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---

Race: Hardtail (Mixed Male and Female)

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Junior Male

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Juvenile Male

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Master Male

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Senior Male

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Veteran Male

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Veteran ---

Race: Women (Exact categories will be decided ...

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, G/Vet, Junior... ---

Race: Youth Male

Online entry closed 1 year 1 month 8 days 3 hours 8 minutes 31 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Mar 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Confirmed Results

Race name: Elite Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Brayton Hope Factory Racing Finished Elite 00:01:42:030 60
2 Gareth Brewin Finished Elite 00:01:47:700 50
3 Grant Boyce Team Skene / mojo Finished Elite 00:01:48:090 45
4 Elliot Machin Finished Elite 00:01:48:660 40
5 Owain James Finished Elite 00:01:52:220 36
6 Dale Russell Finished Elite 00:01:55:070 32

Confirmed Results

Race name: Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Kelly All Terrain Cycles Finished Expert 00:01:48:960 60
2 Billy Matthews Finished Expert 00:01:49:170 50
3 Sean Davies Finished Expert 00:01:49:740 45
4 Robert Young Finished Expert 00:01:50:440 40
5 James Hughes 1868 Racing / Antur Stiniog / ... Finished Expert 00:01:50:660 36
6 James Anderson Finished Expert 00:01:53:340 32
7 Chris Field Finished Expert 00:01:53:630 28
8 Michael Straw Finished Expert 00:01:57:290 26
9 Scott Barley SBR+ Pyates cycles Finished Expert 24
10 Adam Page Mojo Suspension Finished Expert 00:02:00:260 22

Confirmed Results

Race name: Hardtail (Mixed Male and Female)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Acott DMR/XFusion/YBN/TRP Finished Senior 00:02:03:230 0
2 Adam Lyons Finished 00:02:30:840 0
3 Aaron Chorlton Finished 00:02:36:390 0
Stephen Tomlinson Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Owens Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 00:01:53:410 60
2 Lewis Boyce Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 00:01:54:020 50
3 Shaun Richards Finished Junior 00:01:56:110 45
4 Joseph Mallen Team CHR Finished Junior 00:02:03:460 40
5 James Corbett Finished Junior 00:02:05:700 36
6 Hywel Lloyd Jones Finished Junior 00:02:06:350 32
7 Tom Bell Finished 00:02:07:520 0
8 Liam Jones Pedalabikeaway/FlyUpDownhill Finished Junior 00:02:07:530 26
9 Jack Mackenzie Team NCA Finished Junior 00:02:08:760 0
10 Liam Jones Finished Junior 00:02:09:320 22
11 Luke Bell Finished 00:02:11:380 0
12 Callum Russell Finished Junior 00:02:12:180 19
13 Jack Perry Finished Junior 00:02:13:160 18
14 Louis Evans Finished Junior 00:02:19:810 17
15 Ross Morgan Finished N/A 00:02:20:340 16
16 Gruff Tomos Finished 00:02:21:350 0
17 Joseph Millard Finished Junior 00:02:25:940 14
18 Ben Carter Finished 00:02:26:490 0
19 Joe Anderson Finished Junior 00:02:27:320 0
20 Tol Hemming Finished Junior 00:02:32:290 11
21 Oliver Ramsey Finished 00:02:45:830 0
22 Matthew Monaghan Finished Junior 00:02:46:820 0
23 Joe Winstanley Finished 00:02:53:600 0
24 Kieran Forbes Finished Senior 00:02:58:100 0
25 Dafydd Jones Finished Junior 00:03:22:670 6
Kyle Gannon smg/brickwork/ec.cycles Did not start Junior 0
Liam McDermott TeamRockGardener Did not start Junior 0
Callum Smyth Bike Doctor Racing Did not start N/A 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Tennyson Peddlers Cycles/RKade/MTBGuisb... Finished Juvenile 00:02:11:740 60
2 Adam Beaty Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:02:16:130 50
3 Joe Parfitt Swift Racing Team, Orange Bike... Finished Juvenile 00:02:17:610 45
4 Tom Nelson Finished Juvenile 00:02:17:800 40
5 Oliver Whitehurst Finished Juvenile 00:02:18:460 36
6 Piers Wilkinson-Weir Finished 00:02:34:210 0
7 Finlay Grove Cyclewise Altura Finished Juvenile 00:02:35:690 28
8 Thomas Slack Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:02:37:000 0
9 Gavin Taylor team slack Finished Juvenile 00:02:38:670 0
10 Jack Appleby Finished 00:03:03:930 0

Confirmed Results

Race name: Master Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Haines Finished Master 00:01:56:740 60
2 Neil White Finished Master 00:02:02:900 50
3 Brad Hale Finished 00:02:02:910 0
4 Ben Stead Finished Master 00:02:02:920 40
5 Chas Barker Finished Master 00:02:04:080 36
6 David Tomlinson Finished 00:02:04:160 0
7 Carl Hewlett bike gang Finished Master 00:02:06:290 28
8 Mark Gibson Finished Master 00:02:08:160 26
9 Matthew Davies Finished Master 00:02:10:120 24
10 Marc Purkiss We Love Mountains Racing Team Finished Master 00:02:10:810 22
11 Martin Booth Finished 00:02:14:580 0
12 Seb Frost Team Skene/Don Skene Cycles Finished Master 00:02:14:600 19
13 Matthew Steadman Twelve50 Bikes Finished Master 00:02:17:550 18
14 Steven Rayton grizedale mtb Finished Master 00:02:17:600 17
15 neal jarrett Finished 00:02:20:860 0
16 Paul Ahern Finished 00:02:21:620 0
17 Richard Selby Finished 00:02:21:810 0
18 Dan Stringer Dog Egg Warriors Finished Master 00:02:22:410 0
19 John Boothman Sunday Invitational Finished Master 00:02:22:990 12
20 Mark Benson Finished Master 00:02:26:380 0
21 Kingsley Mears Finished Senior 00:02:26:950 0
22 Stewart Wood We Love Mountains Racing Team Finished Master 00:02:34:130 9
23 Chris Weir Finished 00:02:36:800 0
24 Peter Ridehalgh Finished 00:02:47:950 0
25 Matt Edwards Finished N/A 00:02:52:410 0
26 Martin Warburton Team Chaos Racing Finished Master 00:02:55:790 5
27 Paul Goodman Finished Master 00:03:33:840 4
28 Kev Gordon Finished N/A 00:03:34:780 0
Simon Delaney Did not start Master 0
Sammuel Gothorp Did not start Senior 0
Dave Hayes Did not start 0
Neil Irving Did not start Master 0

Confirmed Results

Race name: Senior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brian Anderson Army Cycling Union Finished Senior 00:01:52:130 60
2 Christopher Maltby Finished Senior 00:01:53:580 50
3 Thomas Davies Mojo Suspension Finished Senior 00:01:55:300 45
4 Marc Cunningham Pedal Power RT Finished Senior 00:01:55:710 40
5 Matthew Rushton Hope Factory Racing Finished Senior 00:01:56:240 36
6 Callum Corbin Southampton Uni - Green Oil Finished N/A 00:01:58:030 0
7 Danny Bradford Banjo Cycles Finished Senior 00:01:58:680 28
8 Jake Hancock Scott UK / Tweekscycles.com Finished Senior 00:01:58:930 26
9 Steven Baldock Finished Senior 00:01:59:760 24
10 Paul O'Hare Finished Senior 00:01:59:790 22
11 Sean Smith Finished Senior 00:01:59:820 20
12 Daniel Partington Finished Senior 00:01:59:830 19
13 Benjamin Merckel Grizedale Mountain Bikes Finished Senior 00:02:00:300 18
14 James Bourne Finished Senior 00:02:01:910 17
15 Michael Coupe TRG Racing Finished Senior 00:02:03:110 16
16 Matt Lynn www.supernovacycles.co.uk Finished Senior 00:02:03:320 15
17 Andrew Weames Finished Senior 00:02:04:010 14
18 Lee Rayton grizedale mtb Finished Senior 00:02:05:120 13
19 Gareth Jones Devinci, Haven Distribution Finished Senior 00:02:05:390 12
20 Craig Hughes Finished N/A 00:02:06:270 0
21 Ryan McGuire Finished Senior 00:02:06:910 10
22 Robert Saxton Southampton University RC Finished N/A 00:02:07:250 0
23 Ben Taylor Finished Senior 00:02:07:310 0
24 James Millward RPST Finished Senior 00:02:07:560 0
25 Craig Horrocks Finished 00:02:07:700 0
26 william hanson Finished 00:02:08:180 0
27 Adam Sharples BikeTrial UK Federation Finished N/A 00:02:08:390 0
28 Simon Pemberton Finished Senior 00:02:08:780 3
29 Neil Tyler Finished Senior 00:02:08:960 0
30 Jonathan Oddy Finished Senior 00:02:09:330 0
31 Simon Dobson Finished Senior 00:02:10:240 0
32 Liam Murray Finished Senior 00:02:10:400 0
33 BrĂ¢n Chambers Finished 00:02:10:460 0
34 Josh Gibson We Love Mountains Racing Team Finished Senior 00:02:11:620 0
35 Sam Sharp Hope Factory Racing Finished Senior 00:02:12:650 0
36 Mathew James Finished Senior 00:02:12:660 0
37 Nigel Stanley Finished Senior 00:02:13:920 0
38 Tristan Chadderton Finished N/A 00:02:16:040 0
39 Leon Falconer Finished Senior 00:02:16:560 0
40 Murray Kemp AVIT DIRT Finished N/A 00:02:18:880 0
41 Antonio Fiore MB Swindon Finished Senior 00:02:19:880 0
42 Josh Roberts Finished Senior 00:02:20:760 0
43 Sion Hardy Finished 00:02:22:030 0
44 Max Mallas Finished 00:02:24:170 0
45 Michael Baldock Finished Senior 00:02:27:540 0
46 ashley stevens Finished 00:02:29:390 0
47 Paul Lees Finished 00:02:31:580 0
48 Carl Hall Finished N/A 00:02:31:710 0
49 Tom Pope Finished 00:02:32:800 0
50 Aled Williams tweekscycles.com / event-in-a-... Finished Senior 00:02:34:660 0
51 Sam Isaac Decade-Europe Ltd Finished Senior 00:02:36:190 0
52 James Sharp Finished Senior 00:02:44:300 0
53 Rob Pearce Finished Senior 00:03:19:810 0
Philip Cordery Did not start 0
George Gore-Browne Did not start Senior 0
Thomas James Did not start N/A 0
David Patten Did not start N/A 0
William Schwar Did not start Senior 0
Ricky Walker Did not start Senior 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rich Simpson www.supernovacycles.co.uk Finished Veteran 00:02:02:410 60
2 Adrian Bradley Eryri DH Finished Veteran 00:02:03:620 50
3 Conrad Slack Keswick Bikes - KMB Finished Veteran 00:02:07:220 0
4 Mark Fradgley Finished 00:02:24:410 0
5 Michael Hill team rock gardener Finished Veteran 00:02:33:000 36
6 Dave Bannister Finished N/A 00:02:39:360 0
7 Justin Snell We Love Mountains Racing Team Finished Veteran 00:02:52:220 28
8 Richie Molloy Finished Veteran 00:02:55:840 26
Peter Little Peddle A Bike Away - Flu Up Do... Did not start Veteran 0
Philip Whitney Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Women (Exact categories will be decided on the weekend)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rachael Walker Hope Factory Racing Finished Elite 00:02:25:900 60
2 Lauren Beaty Keswick Bikes - KMB Finished Youth 00:03:24:330 60
3 Gemma Taylor team slack Finished Youth 00:07:09:860 50
Terri-Anne Gale Did not start Senior 0
Emma Whitaker All Terrain Cycles Did not start Junior 0

Confirmed Results

Race name: Youth Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brad Swinbank RST Racing Team Finished Youth 00:01:55:360 60
2 Charlie Hatton FlyupDownhill Finished Youth 00:02:01:780 50
3 Sam Brayton Finished Youth 00:02:03:620 45
4 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:02:09:250 40
5 Sam Merckel Finished Youth 00:02:10:640 36
6 Jack Jenkins Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:02:12:350 32
7 Adam Yates F8Management Finished Youth 00:02:13:950 28
8 Niall Simpson Stepup Cycles Finished Youth 00:02:21:540 26
9 Davey Brookes Finished Youth 00:02:22:510 24
10 Benjamin Garrard Steve Peat Syndicate Finished Youth 00:02:26:240 22
11 Oliver Coutts Finished Youth 00:02:28:450 20
12 Thomas Jarvis Mwdlyd Riders Finished Youth 00:02:32:070 19
13 Jack Hoyle JKH,SC Sporthomes,Dartfrog Bik... Finished Youth 00:02:38:800 18
14 Bradley Eve DECADE EUROPE Finished Youth 00:02:39:490 17
15 Thomas Jones Leah Finished Youth 00:02:39:820 16
16 Harry Farnhill Malvern Cycle Sport Finished Youth 00:02:40:270 15
17 Daniel Churchill Steve Peat Syndicate Finished Youth 00:02:46:180 14
18 Jay Priestley Finished Youth 00:02:58:410 13
19 Ben Williams Finished Youth 00:05:05:650 12
Ben Carter Did not start 0
Elis Hardy Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Did not start Juvenile 0
Jay Little Black 8 Bikes - FOD Fotos Did not start Youth 0
Nils Williams Steve Peat Syndicate Did not start Youth 0