Event URN:
248853
Start date:
Sat, 6th Apr 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Palatine Circuit
207 St Annes Road, Blackpool, Lancashire, FY4 2AP
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sun, 24th Mar 2013
Event promoted by:
Palatine Cycling Development Group
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Jerrod Hartley
37 Heaton Close
Poulton-Le-Fylde
Lancashire
FY6 7TY
07962400320
hartley@airframedesigns.com
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
An additional levy of £1 per rider is to be charged/collected at sign-on to cover the cost of utilizing the CDNW transponder system. All events will use the transponders to enable accurate and efficient results processing
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 13 10:00 U8 Youth Only Youth E 3 laps
6 Apr 13 10:15 U10 Youth Only Youth D 5 laps
6 Apr 13 10:30 U12 Youth Only Youth C 15 laps
6 Apr 13 11:00 U14 Boys Youth Only Youth B 25 laps

View All

Event Location:

207 St Annes Road,
Blackpool,
Lancashire,
FY4 2AP

Race: U8

View Entrants

Online entry closed 2 years 21 days 29 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 13 10:00 Youth Only Youth E 3 laps

Race: U10

View Entrants

Online entry closed 2 years 21 days 29 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 13 10:15 Youth Only Youth D 5 laps

Race: U12

View Entrants

Online entry closed 2 years 21 days 29 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 13 10:30 Youth Only Youth C 15 laps

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 2 years 21 days 29 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 13 11:00 Youth Only Youth B 25 laps

Race: U16/U14 Girls

View Entrants

Online entry closed 2 years 21 days 29 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 13 11:00 Youth Only Youth A, B 20 laps

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 2 years 21 days 29 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 13 12:00 Youth Only Youth A 35 laps

Race: 3/4

View Entrants

Online entry closed 2 years 21 days 29 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 13 14:00 Regional B Band 5 3rd, 4th 45 mins

Race: E/1/2

View Entrants

Online entry closed 2 years 21 days 29 minutes 7 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Apr 13 15:00 National B Band 3 1st, 2nd, Elite 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 07/04/2013 - British Cycling

Sprint win for Cronshaw in Blackpool.. [more]


Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Donaldson Mossley CRT Finished E 00:06:40:800 3
2 Deetry Jarrett Preston Pirates BMX Club Finished E 00:06:43:400 2
3 Joel Sargeant Finished 00:06:53:300 0
4 Noah Burt Finished 00:07:51:800 0
5 Trayden Jarrett Finished E 00:07:52:500 0
6 Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished E 00:08:13:000 0
7 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished E 00:08:14:300 3
8 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished E 00:09:23:100 0
9 Charlotte Kendall Liverpool Century RC Finished E 00:06:53:600 2
10 Robyn Fairhurst Finished 00:07:14:300 0

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished D 00:09:30:500 3
2 James Higham Eastlands Velo Finished D 00:09:30:900 2
3 Kyle Braun Mossley CRT Finished D 00:10:15:900 1
4 Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished D 00:11:29:100 0
5 Thomas Bickerstaffe Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:11:55:000 0
6 Ella Hampson Huddersfield Star Wheelers Finished D 00:09:37:700 3
7 Spencer Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished D 00:09:41:300 0
8 Thomas Weatherall Hinckley Cycle Racing Club Finished D 00:09:45:600 0
9 Evelina Black Chester Go-Ride Cycling Club Finished D 00:10:05:500 2

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Donaldson Mossley CRT Finished C 00:29:06:600 3
2 Thomas Bates Mossley CRT Finished C 00:29:07:200 2
3 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:29:07:200 1
4 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:29:09:700 0
5 Ava Oxley-Szilagyi Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished C 00:29:09:900 3
6 Benjamin Lewis Velo Club Melyd Finished C 00:29:10:100 0
7 Finlay Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished C 00:29:12:800 0
8 Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 00:29:13:300 2
9 Thomas Wood Mossley CRT Finished C 00:29:17:400 0
10 James Ince Kirklees Cycling Academy Finished C 00:29:18:800 0
11 George Ball Furness Future Flyers Finished C 00:30:25:600 0
12 Matthew Wearing Ribble Valley Juniors Finished C 00:29:55:800 0
13 Holly Stanyer Blackpool Youth Cycle Associat... Finished C 00:29:50:200 1
14 Jacob Wolstencroft Bolton Hot Wheels CC Finished C 00:30:10:100 0
15 Alfie Payne Cycle Sport Pendle Finished C 00:30:41:600 0
16 Adam Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished C 00:29:32:100 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:42:45:300 3
2 Thomas Humphrey Sportcity Velo Finished B 00:42:45:900 2
3 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 00:42:46:000 1
4 Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished B 00:42:46:400 0
5 Nathan Hawthorn Eastlands Velo Finished B 00:42:46:600 0
6 Daniel Gibson Liverpool Century RC Finished B 00:42:46:900 0
7 James Farrington Eastlands Velo Finished B 00:42:47:300 0
8 Joseph Armstrong Border City Wheelers CC Finished B 00:42:47:300 0
9 Luke Cheetham Eastlands Velo Finished B 00:42:47:800 0
10 Benjamin Moody Achieve Northside Skinnergate Finished B 00:42:48:100 0
11 Shay Casey Manchester BMX Club Finished B 00:42:48:500 0
12 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished B 00:42:49:200 0
13 Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished B 00:42:49:700 0
14 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:42:55:500 0
15 Harrison Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished B 00:42:50:200 0
16 Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished B 00:43:00:300 0
17 Brendan Thompson Liverpool Century RC Finished B 00:43:24:500 0
18 Thomas Longden North Cheshire Clarion Finished B 00:43:08:800 0
Jordan Stanworth Bolton Hot Wheels CC Did not finish B 00:36:41:300 0

Confirmed Results

Race name: U16/U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished A 00:42:48:300 3
2 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 00:42:49:700 3
3 Katie Helsby Eastlands Velo Finished B 00:42:58:600 2
4 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 00:42:51:600 2
5 Georgia Ashworth Eastlands Velo Finished B 00:43:01:500 1
6 Anna Hulme Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished B 00:43:08:800 0
7 Rebecca Gregson Ribble Valley Juniors Finished B 00:44:46:600 0
8 Lydia Dixon Ribble Valley Juniors Finished B 00:43:59:000 0
9 Sarah Gregson Ribble Valley Juniors Finished A 00:44:40:800 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 00:56:14:300 3
2 Owen Line Stourbridge Velo Finished A 00:56:31:700 2
3 Robert Armstrong Epic Cycles RC Finished A 00:56:31:700 1
4 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished A 00:56:32:000 0
5 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished A 00:56:32:100 0
6 Joseph Baldwin Salt Ayre Cog Set Finished A 00:56:32:100 0
7 James Helsby Eastlands Velo Finished A 00:56:32:200 0
8 Robert Scott East Bradford CC Finished A 00:56:32:400 0
9 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished A 00:56:32:600 0
10 Reece Player Mossley CRT Finished A 00:56:32:700 0
11 Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished A 00:56:33:700 0
12 Harry French Cycle Sport Pendle Finished A 00:56:34:000 0
13 David Tudor Rhyl Cycling Club Finished A 00:56:35:500 0
14 Jack Fillingham Pedalsport Cycling Club Finished A 00:56:44:000 0
15 Harry Pate North Lancashire RC Finished A 00:57:27:300 0
16 Lewis Collins Blackpool Youth Cycle Associat... Finished 4th 00:57:59:300 0
17 Joshua Carr Blackpool Youth Cycle Associat... Finished A 00:56:40:700 0
18 Ryan Harrison Bury Clarion Cycling Club Finished A 00:57:33:100 0

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Spashett Team Wheelguru Finished 3rd 00:44:46:200 10
2 Martin Usher Time RT Finished 3rd 00:44:46:500 8
3 Mike Farwell Port Sunlight Whls CC Finished 3rd 00:44:46:600 7
4 Richard Haughton Cleveleys RC Finished 4th 00:44:46:800 6
5 Ryan McGillick Mossley CRT Finished A 00:44:46:800 5
6 Karl Weatherall Hinckley Cycle Racing Club Finished 3rd 00:44:47:000 4
7 Matthew Pearce Bronte Wheelers/Neophix Eng Finished 4th 00:44:47:000 3
8 Dean Higham Harry Middleton Cycling Club Finished 3rd 00:44:47:100 2
9 Mitchell Cross Team Wheelguru Finished 3rd 00:44:47:300 1
10 Nick Hall Bury Clarion Cycling Club Finished 3rd 00:44:47:600 1
11 Adrian Reynolds Somerset RC - The Bicycle Chai... Finished 4th 00:44:47:600 0
12 Mark Westwood Finished N/A 00:44:47:700 0
13 Tim Wilcock Tyneside Vagabonds CC Finished 3rd 00:44:47:800 0
14 Oliver Payton Cycle Sport Pendle Finished 3rd 00:44:47:800 0
15 Richard Walker Sowerby Brothers CRT Finished N/A 00:44:47:900 0
16 Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished 3rd 00:44:48:300 0
17 Callum Belfield West Pennine RC Finished 4th 00:44:48:400 0
19 Joshua Vincent Finished 4th 00:44:49:000 0
20 Connor French Cycle Sport Pendle Finished 3rd 00:44:49:400 0
21 Ian Fagan Finished 4th 00:44:49:400 0
22 Kevin McCann Liverpool Century RC Finished 3rd 00:44:49:700 0
23 Ashton Payne Hope Factory Racing Finished 3rd 00:44:50:000 0
24 Joe Westwood Cycle Sport Pendle Finished 3rd 00:44:50:000 0
25 Richard Sagar North Lancashire RC Finished 3rd 00:44:50:100 0
26 Colin Hodgson St Helens CRC Finished 3rd 00:44:50:200 0
27 Anthony Windle Dave Hinde Racing Team Finished 4th 00:44:50:400 0
28 Samuel Turton Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 00:44:50:700 0
29 Sean Hoban VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished 4th 00:44:50:900 0
30 Kevin Ainsworth North Lancashire RC Finished 4th 00:44:52:200 0
31 Christopher Waters Ribble Valley Juniors Finished N/A 00:44:54:200 0
32 David Allonby Overplay.net Racing Team Finished 3rd 00:44:56:700 0
33 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished 3rd 00:45:01:000 0
34 Rory Fowler Chorley Cycling Club Finished 4th 00:45:01:200 0
35 Chris Vaughan Vanillabikes.com Finished 3rd 00:45:02:500 0
36 Clayton Howard Cycle Sport Pendle Finished 3rd 00:45:04:100 0
37 Graham McMurray Cleveleys RC Finished 4th 00:45:16:400 0
38 Steven Wood Mossley CRT Finished 4th 00:45:29:200 0
39 James Dent Finished 4th 00:45:00:800 0
40 Robert Longden North Cheshire Clarion Finished 4th 00:45:29:300 0
41 Ian Seymour Finished 00:45:45:000 0
42 David Reece Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 4th 00:45:48:500 0
43 Jamie Leung Manchester Whlrs Club Finished 4th 00:46:08:800 0
44 Paul Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 4th 00:45:04:300 0
45 Mike Cleary Manchester Whlrs Club Finished 4th 00:45:30:500 0
46 Jonathan Taylor Biketreks Racing Academy Finished N/A 00:45:42:600 0
47 Darren French Cycle Sport Pendle Finished 4th 00:45:59:900 0
48 Joseph Earley Liverpool Century RC Finished 4th 00:45:29:400 0
49 Alex Nurse Liverpool Century RC Finished 4th 00:45:32:300 0
50 David Yeoman North Cheshire Clarion Finished 4th 00:45:13:200 0
51 Raymond Cassar Lancs Fire Racing Finished N/A 00:45:47:500 0
52 Adam Wilkinson North Cheshire Clarion Finished 00:45:38:600 0
Ian Boydon Lune RCC Did not finish 4th 00:16:40:200 0
Jonathan Farnaby Crosstrax Did not start 3rd 0
Greg Plummer Lancs Fire Racing Did not finish 4th 00:18:24:100 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Cronshaw Team IG - Sigma Sport Finished Elite 00:57:11:800 30
2 Dillon Byrne Champion System VCUK Racing Te... Finished Elite 00:57:12:000 25
3 Richard Hepworth Giordana-Mitsubishi Electric R... Finished Elite 00:57:36:300 21
4 Chris Sherriffs Team Chronomaster Finished 1st 00:57:36:400 17
5 Craig Adams GJS Cruise Racing Finished 1st 00:57:36:500 14
6 Giles Drake Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd 00:57:37:700 12
7 Ross Edgar Team IG - Sigma Sport Finished 2nd 00:58:08:600 10
8 Tom Bracegirdle Biketreks Racing Academy Finished 2nd 00:58:09:300 8
9 Craig Anderson Blackhawk Bikes Finished 1st 00:58:09:400 7
10 Joshua Hunt Team UK Youth (UCI Team) Finished 1st 00:58:09:600 6
11 Perry Bowater MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 1st 00:58:10:100 5
12 Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:58:10:600 4
13 John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished A 00:58:10:700 3
14 Stephen Smith Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 00:58:10:700 2
15 James Anderson Blackhawk Bikes Finished 2nd 00:58:11:500 1
16 Andy Warren Base2Racecycles.co.uk Bikeshac... Finished 2nd 00:58:11:800 0
17 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 00:58:12:600 0
18 Samuel Jackson Overplay.net Racing Team Finished 2nd 00:58:13:400 0
19 Paul Cheetham iOptix.co.uk Finished 2nd 00:58:14:300 0
20 Mark McGavock Southport CC Finished 2nd 00:58:16:600 0
21 Scot Bullivant Rock And Road Cycles Finished 2nd 00:58:16:300 0
Sam Dobson Unattached Did not start 2nd 0
Joe Fox MG-Maxifuel Pro Cycling Did not start 2nd 0