Event URN:
248701
Start date:
Wed, 24th Jul 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Aldersley Leisure Village
Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
( View map )
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.wolverhamptonwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr John Ireson
15 Fincham Close
Wolverhampton
Staffordshire
WV9 5RT
john.ireson@btinternet.com
Cheques payable to:
Wolverhampton Wheelers
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:01 Freewheelers A, Handicap 500m Youth Only None C, D
24 Jul 13 19:02 Freewheelers B, Handicap 500m Youth Only None D
24 Jul 13 19:03 Freewheelers A, Handicap 2 Laps Youth Only None C, D
24 Jul 13 19:04 Freewheelers B, Handicap 2 Laps Youth Only None D

View All

Event Location:

Aldersley Road,
Wolverhampton,
WV6 9NW

Race: Freewheelers A, Handicap 500m

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:01 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B, Handicap 500m

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:02 Youth Only None D ---

Race: Freewheelers A, Handicap 2 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:03 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B, Handicap 2 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:04 Youth Only None D ---

Race: Freewheelers B, Keirin Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:05 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B, Keirin Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:05 Youth Only None C, D, E ---

Race: Freewheelers B, Keirin Race 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:05 Youth Only None D, E ---

Race: Freewheelers A, Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:06 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers A, Scratch race 2 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:07 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B, Scratch race 2 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:07 Youth Only None C, D ---

Race: Youth, Dash 4 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:08 Youth Only None A, B ---

Race: Senior A, Dash 6 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:09 Regional C None 2nd, 3rd, A, N/A ---

Race: Senior B, Dash 6 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:10 Regional C None 4th, A, N/A ---

Race: Youth, Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:11 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Senior A, Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:12 Regional C None 2nd, 3rd, A, N/A ---

Race: Senior B, Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:13 Regional C None 4th, A, N/A ---

Race: Youth, Match Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:14 Youth Only None A, B ---

Race: Senior B, Match Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:17 Regional C None 3rd, 4th, N/A ---

Race: Senior A, Match Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:20 Regional C None 2nd, 3rd, A, N/A ---

Race: Senior A, B & Selected Youth, Handic...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 13 19:22 Regional C None 3rd, 4th, B, N/A ---

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Handicap 500m

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
4 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0
6 Alex Thomson Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Handicap 500m

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Askew Finished 0
2 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Samuel Hancher Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Joseph Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Handicap 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Alex Thomson Finished D 0
3 George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
5 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Handicap 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Hancher Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Sam Askew Finished 0
3 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Joseph Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Keirin Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Sam Askew Finished 0
4 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Keirin Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Hancher Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Jack Andrews Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Imogen Gage Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Joseph Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Mae Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Keirin Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished E 0
2 Reuben James Finished 0
3 Thomas Brookes Halesowen A & CC Finished E 0
4 Oliver Hancher Wolverhampton Whls Finished E 0
5 Alfie Austin Finished 0
6 Eve Perrin Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0
5 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Alex Thomson Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Scratch race 2 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
3 George Mills-Keeling Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Alex Thomson Finished D 0
6 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Scratch race 2 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Askew Finished 0
2 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Dash 4 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
4 Thomas Knipe Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Tremaine Folkes Finished B 0
6 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Dash 6 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 1st 0
2 William Hyde MJS Racing Finished 3rd 0
3 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 0
4 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Dash 6 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
2 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
3 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
4 Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
6 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
3 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Thomas Knipe Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Josef Feiven Solihull CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 0
2 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 1st 0
3 William Hyde MJS Racing Finished 3rd 0
4 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
2 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
4 Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished A 0
5 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
6 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Match Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Thomas Knipe Wolverhampton Whls Finished A 0
4 Josef Feiven Solihull CC Finished B 0
5 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
6 Alex Taylor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Match Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
2 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
3 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
4 Richard Smith Wrekinsport CC Finished 3rd 0
5 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
6 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Match Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Hyde MJS Racing Finished 3rd 0
2 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 0
3 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 1st 0
4 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, B & Selected Youth, Handicap 5km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
2 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
3 William Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
5 Richard Smith Wrekinsport CC Finished 3rd 0
6 Joseph Lister Wolverhampton Whls Finished B 0