Event URN:
248698
Start date:
Wed, 3rd Jul 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Aldersley Leisure Village
Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
( View map )
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.wolverhamptonwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr John Ireson
15 Fincham Close
Wolverhampton
Staffordshire
WV9 5RT
john.ireson@btinternet.com
Cheques payable to:
Wolverhampton Wheelers
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:01 Freewheelers A Sprint 1 lap Youth Only None C
3 Jul 13 19:02 Freewheelers B Sprint 1 lap Youth Only None D, E
3 Jul 13 19:03 Freewheelers C Sprint 1 lap Youth Only None C, D, E
3 Jul 13 19:04 Freewheelers Handicap Youth Only None C, D, E

View All

Event Location:

Aldersley Road,
Wolverhampton,
WV6 9NW

Race: Freewheelers A Sprint 1 lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:01 Youth Only None C ---

Race: Freewheelers B Sprint 1 lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:02 Youth Only None D, E ---

Race: Freewheelers C Sprint 1 lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:03 Youth Only None C, D, E ---

Race: Freewheelers Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:04 Youth Only None C, D, E ---

Race: Freewheelers A, Scratch Race 3 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:05 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B, Handicap 2 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:06 Youth Only None D, E ---

Race: Freewheelers A, Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:07 Youth Only None C ---

Race: Freewheelers B, Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:07 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers C, Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:07 Youth Only None D, E ---

Race: Youth, Handicap, 5 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:08 Youth Only None B, C ---

Race: Senior A & B Handicap, 8 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:09 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Senior B, Sprint 4 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:10 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Youth, Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:11 Youth Only None A, B, C ---

Race: Senior A, Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:12 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Youth, Points Race 5 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:14 Youth Only None A, B ---

Race: Senior A, Points Race 12 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:17 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Senior B, Points Race 10 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:18 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Senior A, B & Selected Youth, Handic...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:22 Regional C None B, N/A ---

Race: Senior A, B & Selected Youth, Handic...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jul 13 19:23 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, B,... ---

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A Sprint 1 lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Alice Hopkins Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B Sprint 1 lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Sam Askew Finished 0
3 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Samuel Hancher Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Imogen Gage Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers C Sprint 1 lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Andrews Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished E 0
3 Reuben James Finished 0
4 Oliver Hancher Wolverhampton Whls Finished E 0
5 Alfie Austin Finished 0
6 Thomas White Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Alice Hopkins Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Reuben James Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Scratch Race 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Alice Hopkins Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Handicap 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Imogen Gage Wolverhampton Whls Finished E 0
2 Mae Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Reuben James Finished 0
5 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Sam Askew Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A, Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Alice Hopkins Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B, Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Sam Askew Finished 0
5 Jack Andrews Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Samuel Hancher Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers C, Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mae Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Reuben James Finished 0
3 Imogen Gage Wolverhampton Whls Finished E 0
4 Ferne Roberts Wolverhampton Whls Finished E 0
5 Oliver Hancher Wolverhampton Whls Finished E 0
6 Alfie Austin Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Handicap, 5 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished C 0
3 Alice Law Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Tremaine Folkes Finished B 0
5 Joe Phillips Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Sebastian Bacon Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior A & B Handicap, 8 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 0
2 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Richard Smith Wrekinsport CC Finished 3rd 0
4 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
5 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
6 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Sprint 4 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Smith Wrekinsport CC Finished 3rd 0
2 Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 0
3 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
4 Charlotte Broughton MG Decor Finished A 0
5 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Cooper Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
1 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0
1 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
1 Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished A 0
2 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 0
2 Harvey Jackson Halesowen A & CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Points Race 5 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 William Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Josef Feiven Solihull CC Finished B 0
4 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0
6 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Points Race 12 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 0
2 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0
3 John Cooper Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Ryan Phillips Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Points Race 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0
2 Richard Smith Wrekinsport CC Finished 3rd 0
3 Charlotte Broughton MG Decor Finished A 0
4 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
5 Martin Pockett Halesowen A & CC Finished N/A 0
6 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, B & Selected Youth, Handicap Intermediate Sprint 5km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 0
3 William Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Martin Whyatt Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
5 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, B & Selected Youth, Handicap 10km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 0
2 John Cooper Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
4 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
6 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0