Event URN:
248696
Start date:
Wed, 19th Jun 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Aldersley Leisure Village
Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
( View map )
Online Entry FAQs
Event website:
http://www.wolverhamptonwheelers.co.uk
Event organiser:
Mr John Ireson
15 Fincham Close
Wolverhampton
Staffordshire
WV9 5RT
john.ireson@btinternet.com
Cheques payable to:
Wolverhampton Wheelers
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:01 Freewheelers B 2 lap Scratch Youth Only None C, D
19 Jun 13 19:02 Freewheelers A 2 lap Scratch Youth Only None C, D
19 Jun 13 19:03 Freewheelers 3 lap Block Handicap Youth Only None C, D
19 Jun 13 19:04 Freewheelers B 1 lap Handicap Youth Only None C, D

View All

Event Location:

Aldersley Road,
Wolverhampton,
WV6 9NW

Race: Freewheelers B 2 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:01 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers A 2 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:02 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers 3 lap Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:03 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers B 1 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:04 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers A 1 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:05 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers Keirin Race 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:06 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers Keirin Race 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:07 Youth Only None C, D ---

Race: Freewheelers Keirin Race 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:07 Youth Only None D, E ---

Race: Youth, Scratch Race 3 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:08 Youth Only None A, B ---

Race: Senior B, Scratch Race 5 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:09 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Senior A, Scratch Race 5 Laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:10 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Youth, Points Race 6 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:11 Youth Only None A, B ---

Race: Senior B, Points Race 10 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:12 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Senior A, Points Race 10 laps

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:13 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Youth Elimination

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:14 Youth Only None A, B ---

Race: Senior B Elimination

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:17 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Senior A Elimination

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:19 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Senior A, B & Selected Youth, Handic...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:22 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Senior A, B & Selected Youth, Handic...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:23 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B 2 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Tom Sheen Finished 0
3 Matt Malone Finished 0
4 Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A 2 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
4 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Alex Thomson Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers 3 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
3 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Alex Thomson Finished D 0
5 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers B 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eve Perrin Wolverhampton Whls Finished E 0
2 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Mae Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Matt Malone Finished 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers A 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0
2 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
6 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Keirin Race 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Matt Malone Finished 0
4 Sam Askew Finished 0
5 Isaac Stephenson Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Bethany Harris Wolverhampton Whls Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Keirin Race 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Phillips Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
3 William Perry Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Alex Thomson Finished D 0
5 Ethan Roberts Wolverhampton Whls Finished C 0
6 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers Keirin Race 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mae Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Reuben James Finished 0
3 Alfie Austin Finished 0
4 Thomas White Wolverhampton Whls Finished E 0
5 Eve Perrin Wolverhampton Whls Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Scratch Race 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josef Feiven Solihull CC Finished B 0
2 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0
4 William Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Scratch Race 5 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0
2 Richard Smith Wrekinsport CC Finished 3rd 0
3 Charlotte Broughton MG Decor Finished A 0
4 Ethan Davies Halesowen A & CC Finished A 0
5 Michael Perry Wolverhampton Whls Finished 4th 0
6 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Scratch Race 5 Laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Hyde MJS Racing Finished 3rd 0
2 Jack Escritt Velocity WD-40 Finished A 0
3 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
6 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Youth, Points Race 6 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Josef Feiven Solihull CC Finished B 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0
5 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
6 William Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Senior B, Points Race 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Broughton MG Decor Finished A 0
2 Richard Smith Wrekinsport CC Finished 3rd 0
3 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0
4 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
5 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0
6 Ethan Davies Halesowen A & CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, Points Race 10 laps

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 William Hyde MJS Racing Finished 3rd 0
3 John Cooper Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Jack Escritt Velocity WD-40 Finished A 0
5 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
6 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Youth Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Josef Feiven Solihull CC Finished B 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 0
5 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Matthew Radford Wolverhampton Whls Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Broughton MG Decor Finished A 0
2 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
3 Mark Parrish Wolverhampton Whls Finished N/A 0
4 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
5 Ethan Davies Halesowen A & CC Finished A 0
6 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A Elimination

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 John Cooper Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
4 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished A 0
5 William Hyde MJS Racing Finished 3rd 0
6 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, B & Selected Youth, Handicap Intermediate Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ewan Grivell-Mellor Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
2 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
4 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0
6 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A, B & Selected Youth, Handicap 10km

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Cooper Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
4 Kevin Payton Stourbridge CC Finished 3rd 0
5 Charlotte Broughton MG Decor Finished A 0
6 Andy Jones Wolverhampton Whls Finished 3rd 0