Wolverhampton Wheelers Track League 2013

Track League , Wolverhampton – Wednesday, 01 May 2013

Event Details

Event URN:

248689

Start Date:

Wed, 1st May 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Aldersley Leisure Village, Aldersley Road, Wolverhampton, WV6 9NW
View map

The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
1/05/13 19:01 Freewheelers A, Keirin Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:02 Freewheelers B, Keirin Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:03 Freewheelers A, Handicap 1 Lap Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:04 Freewheelers B, Handicap 1 Lap Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:05 Freewheelers A, Handicap 3 Laps Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:06 Freewheelers B, Handicap 3 Laps Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:07 Freewheelers A, Sprint 2 Laps Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:07 Freewheelers B, Sprint 2 Laps Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:08 Youth, Scratch Race 3 Laps Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---
1/05/13 19:09 Senior B, Scratch Race 4 Laps Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:10 Senior A, Scratch Race 5 Laps Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:11 Youth, Points Race Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---
1/05/13 19:12 Senior B, Points Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:13 Senior A, Points Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:14 Youth, Keirin Race 1 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---
1/05/13 19:15 Youth, Keirin Race 2 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---
1/05/13 19:16 Youth, Keirin Race 3 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---
1/05/13 19:17 Senior B, Keirin Race 1 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:18 Senior B, Keirin Race 2 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:19 Senior A, Keirin Race 1 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:20 Senior A, Keirin Race 2 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:22 Senior A, B & Selected Youth, Handicap 5km Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---
1/05/13 19:23 Senior A, B & Selected Youth, Handicap 10km Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

View All

Enter a Race

Race Freewheelers A, Keirin
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite
Race Freewheelers A, Keirin
Wed 01/05/13 - 19:01
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite
Race Freewheelers B, Keirin
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers B, Keirin
Wed 01/05/13 - 19:02
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers A, Handicap 1 Lap
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers A, Handicap 1 Lap
Wed 01/05/13 - 19:03
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers B, Handicap 1 Lap
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers B, Handicap 1 Lap
Wed 01/05/13 - 19:04
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers A, Handicap 3 Laps
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers A, Handicap 3 Laps
Wed 01/05/13 - 19:05
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers B, Handicap 3 Laps
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers B, Handicap 3 Laps
Wed 01/05/13 - 19:06
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers A, Sprint 2 Laps
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers A, Sprint 2 Laps
Wed 01/05/13 - 19:07
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers B, Sprint 2 Laps
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Freewheelers B, Sprint 2 Laps
Wed 01/05/13 - 19:07
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Youth, Scratch Race 3 Laps
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:08 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A
Race Youth, Scratch Race 3 Laps
Wed 01/05/13 - 19:08
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B, C, D, E, N/A
Race Senior B, Scratch Race 4 Laps
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior B, Scratch Race 4 Laps
Wed 01/05/13 - 19:09
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, Scratch Race 5 Laps
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, Scratch Race 5 Laps
Wed 01/05/13 - 19:10
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Youth, Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:11 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A
Race Youth, Points Race
Wed 01/05/13 - 19:11
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B, C, D, E, N/A
Race Senior B, Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:12 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior B, Points Race
Wed 01/05/13 - 19:12
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:13 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, Points Race
Wed 01/05/13 - 19:13
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Youth, Keirin Race 1
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:14 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A
Race Youth, Keirin Race 1
Wed 01/05/13 - 19:14
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B, C, D, E, N/A
Race Youth, Keirin Race 2
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A
Race Youth, Keirin Race 2
Wed 01/05/13 - 19:15
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B, C, D, E, N/A
Race Youth, Keirin Race 3
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:16 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A
Race Youth, Keirin Race 3
Wed 01/05/13 - 19:16
Classification: Youth Only
Band: None
Rider Cat: A, B, C, D, E, N/A
Race Senior B, Keirin Race 1
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:17 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior B, Keirin Race 1
Wed 01/05/13 - 19:17
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior B, Keirin Race 2
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:18 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior B, Keirin Race 2
Wed 01/05/13 - 19:18
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, Keirin Race 1
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:19 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, Keirin Race 1
Wed 01/05/13 - 19:19
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, Keirin Race 2
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:20 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, Keirin Race 2
Wed 01/05/13 - 19:20
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, B & Selected Youth, Handicap 5km
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:22 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, B & Selected Youth, Handicap 5km
Wed 01/05/13 - 19:22
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, B & Selected Youth, Handicap 10km
Date Start Classification Band Rider Cat
Wed 01/05/13 19:23 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A
Race Senior A, B & Selected Youth, Handicap 10km
Wed 01/05/13 - 19:23
Classification: Regional C
Band: None
Rider Cat: 1st, 2nd, 3rd, 4th, Elite, Junior, N/A

Confirmed Results

Race Freewheelers A, Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Alex Thomson Finished D 0
3 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Alice Hopkins Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0

Race Freewheelers B, Keirin

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Joseph Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Mae Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Jack Andrews Wolverhampton Whls Finished C 0

Race Freewheelers A, Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0
2 Alice Hopkins Wolverhampton Whls Finished C 0
3 Alex Thomson Finished D 0
4 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0

Race Freewheelers B, Handicap 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Mae Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Jack Andrews Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Joseph Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0
7 Alfie Austin Finished 0
8 Eve Perrin Wolverhampton Whls Finished E 0

Race Freewheelers A, Handicap 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
2 Alex Thomson Finished D 0
3 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0
4 Alice Hopkins Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
6 Jack Andrews Wolverhampton Whls Finished C 0
7 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0

Race Freewheelers B, Handicap 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Joseph Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Mae Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Eve Perrin Wolverhampton Whls Finished E 0
6 Alfie Austin Finished 0

Race Freewheelers A, Sprint 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alex Thomson Finished D 0
2 Elodie Gage Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 0
4 Alice Hopkins Wolverhampton Whls Finished C 0
5 Edward Adams Newport Shropshire CC Finished C 0
6 Harry Sandland Wolverhampton Whls Finished D 0
7 Jack Andrews Wolverhampton Whls Finished C 0

Race Freewheelers B, Sprint 2 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Edward Pibworth Wolverhampton Whls Finished D 0
2 Joseph Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
3 Grace Lister Wolverhampton Whls Finished D 0
4 Mae Perrin Wolverhampton Whls Finished D 0
5 Eve Perrin Wolverhampton Whls Finished E 0

Race Youth, Scratch Race 3 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 William Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
6 Georgia Hilleard Finished B 0

Race Senior B, Scratch Race 4 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0
2 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0
3 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
4 Nicholas Selibas Lichfield City CC Finished 3rd 0
5 Richard Smith Wrekinsport CC Finished 3rd 0
6 Charlie Smith Wolverhampton Whls Finished N/A 0

Race Senior A, Scratch Race 5 Laps

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Todd Hotchkiss Clay Cross Road Team Finished 1st 0
2 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0
4 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0
5 William Hyde MJS Racing Finished 3rd 0
6 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
7 B Xavier Disley University of Birmingham CC Finished 3rd 0

Race Youth, Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Bradley Simkin Halesowen A & CC Finished A 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
4 Maisie Duckworth Wolverhampton Whls Finished A 0
5 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
6 William Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0
7 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0

Race Senior B, Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
2 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0
3 Michael Rapson Paramount CRT Finished 4th 0
4 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0
5 Richard Smith Wrekinsport CC Finished 3rd 0
6 Nicholas Selibas Lichfield City CC Finished 3rd 0
7 Julie Cooper Lichfield City CC Finished 3rd 0

Race Senior A, Points Race

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 William Hyde MJS Racing Finished 3rd 0
4 John Murphy Finished 3rd 0
5 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0
6 Jack Hibberd Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
7 Todd Hotchkiss Clay Cross Road Team Finished 1st 0

Race Youth, Keirin Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
2 Bradley Simkin Halesowen A & CC Finished A 0
3 Matthew Lewis Wolverhampton Whls Finished B 0

Race Youth, Keirin Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
2 William Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished B 0
3 Maisie Duckworth Wolverhampton Whls Finished A 0

Race Youth, Keirin Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Georgia Hilleard Finished B 0
2 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished C 0
3 Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished B 0

Race Senior B, Keirin Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Steve Wilkinson Lichfield City CC Finished 4th 0
2 Carl Hardwick Wolverhampton Whls Finished N/A 0
3 Stephen Croggon Beacon Roads CC Finished 3rd 0

Race Senior B, Keirin Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alan Hilleard Wolverhampton Whls Finished N/A 0
2 Nicholas Selibas Lichfield City CC Finished 3rd 0
3 Mark Shore Walsall RCC Finished 4th 0

Race Senior A, Keirin Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 William Hyde MJS Racing Finished 3rd 0
2 Todd Hotchkiss Clay Cross Road Team Finished 1st 0
3 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0

Race Senior A, Keirin Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
2 John Murphy Finished 3rd 0
3 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0

Race Senior A, B & Selected Youth, Handicap 5km

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jack Smith Wolverhampton Whls Finished A 0
2 Todd Hotchkiss Clay Cross Road Team Finished 1st 0
3 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
4 B Xavier Disley University of Birmingham CC Finished 3rd 0
5 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
6 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0

Race Senior A, B & Selected Youth, Handicap 10km

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 B Xavier Disley University of Birmingham CC Finished 3rd 0
2 Adam Lewis Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
3 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0
4 Jason Colledge Wolverhampton Whls Finished 2nd 0
5 Todd Hotchkiss Clay Cross Road Team Finished 1st 0
6 Benjamin Manfield-Yorke Wolverhampton Whls Finished 3rd 0

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Great Britain Cycling Team kit 15/16