Saracen British Downhill Series Round 3 - Innerleithen (UCI Class 1)

MTB DH , Innerleithen – Saturday, 01 Jun 2013

Event Details

Event URN:

248466

Start Date:

Sat, 1st Jun 2013

Finish date:

Sun, 2nd Jun 2013

Event Type:

MTB DH (Competitive)

Venue:

Innerleithen , Traquair Road, Innerleithen, Peeblesshire, EH44 6PD
View map

Payment instructions

Pay Online

Entry close date

Tue, 28th May 2013

Info for Riders

To register in December, riders must have at least 100 Downhill British Cycling ranking points from 2012. Registration and sign on Friday 18:00-20:00 and Saturday 08:00-11:00


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
1/06/13 09:00 Juvenile Men MTB National B MTB DH National B Juvenile ---
1/06/13 09:00 Youth Men MTB National B MTB DH National B Youth ---
1/06/13 09:00 Junior Men MTB National B MTB DH National B Junior ---
1/06/13 09:00 Women MTB National B MTB DH National B G/Vet, Junior, Juven... ---
1/06/13 09:00 Senior Men MTB National B MTB DH National B Senior ---
1/06/13 09:00 Master Men MTB National B MTB DH National B Master ---
1/06/13 09:00 Veteran Men MTB National B MTB DH National B Veteran ---
1/06/13 01:00 G-Veteran Men MTB National B MTB DH National B G/Vet ---
1/06/13 09:00 Expert Men MTB National B MTB DH National B Expert ---
1/06/13 01:00 Elite Women MTB National B MTB DH National B Elite ---
1/06/13 09:00 Elite Men MTB National B MTB DH National B Elite ---

View All

Enter a Race

Race Juvenile Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 09:00 MTB National B MTB DH National B Juvenile
Race Juvenile Men
Sat 01/06/13 - 09:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: Juvenile
Race Youth Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 09:00 MTB National B MTB DH National B Youth
Race Youth Men
Sat 01/06/13 - 09:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: Youth
Race Junior Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 09:00 MTB National B MTB DH National B Junior
Race Junior Men
Sat 01/06/13 - 09:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: Junior
Race Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 09:00 MTB National B MTB DH National B G/Vet, Junior, Juvenile, Master, Senior, Veteran, Youth
Race Women
Sat 01/06/13 - 09:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: G/Vet, Junior, Juvenile, Master, Senior, Veteran, Youth
Race Senior Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 09:00 MTB National B MTB DH National B Senior
Race Senior Men
Sat 01/06/13 - 09:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: Senior
Race Master Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 09:00 MTB National B MTB DH National B Master
Race Master Men
Sat 01/06/13 - 09:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: Master
Race Veteran Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 09:00 MTB National B MTB DH National B Veteran
Race Veteran Men
Sat 01/06/13 - 09:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: Veteran
Race G-Veteran Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 01:00 MTB National B MTB DH National B G/Vet
Race G-Veteran Men
Sat 01/06/13 - 01:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: G/Vet
Race Expert Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 09:00 MTB National B MTB DH National B Expert
Race Expert Men
Sat 01/06/13 - 09:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: Expert
Race Elite Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 01:00 MTB National B MTB DH National B Elite
Race Elite Women
Sat 01/06/13 - 01:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: Elite
Race Elite Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sat 01/06/13 09:00 MTB National B MTB DH National B Elite
Race Elite Men
Sat 01/06/13 - 09:00
Classification: MTB National B
Band: MTB DH National B
Rider Cat: Elite

Confirmed Results

Race Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jack Tennyson MTBGuisborough Finished Juvenile 00:03:02:501 150
2 Matt Walker Finished Juvenile 00:03:05:855 125
3 Kade Edwards Finished Juvenile 00:03:16:673 110
4 Conor Bate Stenaline.co.uk Finished 00:03:18:035 0
5 Ewan Mackay Peebles CC Finished Juvenile 00:03:20:369 90
6 Corey Watson Finished Juvenile 00:03:27:383 80
7 Aaron Nathan Finished Juvenile 00:03:30:015 70
8 Ollie Crosdil Finished Juvenile 00:03:42:681 65
9 Oliver Whitehurst Finished Juvenile 00:04:03:353 60
10 Louis Thomas Finished Juvenile 00:04:43:298 55
--- Joe Parfitt Swift Racing/Orange/Sunset Cyc... Did not finish Juvenile --- 0
Show More

Race Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Laurie Greenland Finished Youth 00:02:39:162 150
2 Frazer McCubbing Lapierre - Cadets Finished Youth 00:02:45:675 125
3 Brad Swinbank RST Racing Team Finished Youth 00:02:47:665 110
4 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:02:57:763 100
5 Charlie Hatton Flyupdowhill Finished Youth 00:02:58:710 90
6 Robin Spence J-TECH/Spence Racing Finished Youth 00:03:01:544 80
7 Andrew Dorritt F8management Finished Youth 00:03:01:584 70
8 Adam Hughes Orange Bikes Finished Youth 00:03:03:379 65
9 Ben Kennedy Finished 00:03:06:805 0
10 Jamie Stewart stepup cycles Finished Youth 00:03:07:127 55
11 James Hurst Kent Velo Kids Finished Youth 00:03:12:146 50
12 Alastair MacLennan West Highland Wheelers Finished Youth 00:03:13:804 47
13 Bradley Phillips Steve Peat Syndicate Global Finished Youth 00:03:18:498 44
14 Davey Brookes Finished Youth 00:03:19:057 41
15 Dan Priestley Finished 00:03:20:871 0
16 Charlie Cranston Finished Youth 00:03:24:632 36
17 Elliot Thompson-Knight The Bike Yard Finished Youth 00:03:26:809 34
18 Ross Swinton Innerleithen MTB Racing Finished Youth 00:03:28:114 32
19 Keir Coupland Finished Youth 00:03:31:168 30
20 Adam Yates F8management Finished Youth 00:03:35:136 28
21 Ciaran King Gawton Gravity Hub Finished Youth 00:03:35:313 26
22 Daniel Churchill Finished Youth 00:03:36:756 24
23 Jack Hoyle Finished Youth 00:03:39:173 22
24 Niall Simpson Stepup Cycles Finished Youth 00:03:46:406 20
25 Benjamin Garrard Steve Peat Syndicate Finished Youth 00:03:49:366 18
26 Ryan Dickie Finished Youth 00:03:50:994 16
27 Jay Little Black 8 Bikes - FOD Fotos Finished Youth 00:03:55:432 14
28 Bradley Eve clive powell mountain bikes Finished Youth 00:04:17:203 12
29 Ben Williams Finished Youth 00:04:53:699 10
30 James Purvis Team CHR Finished Youth 00:06:41:786 8
--- Jacob Dickson Giant Factory Racing Did not start --- 0
--- Nial Oxley GreatRock.co.uk Did not start Youth --- 0
--- William Sainsbury Did not finish Youth --- 0
--- Dean Stevenson Decade-Europe, Be-spoke Bikes Did not finish Youth --- 0
--- Neil Stewart Wolfpax Riders Did not start Youth --- 0
--- Scott Tupper Did not start Youth --- 0
--- Alistair Warrell Aston Hill MTB Club Did not start Youth --- 0
--- Nils Williams Steve Peat Syndicate Global Did not start Youth --- 0
--- Jack Wilson F8management Did not finish Youth --- 0
Show More

Race Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Philip Atwill Madison Saracen Factory Team Finished Junior 00:02:31:376 150
2 Michael Jones FMD Racing / Intense Finished Junior 00:02:38:714 125
3 Innes Graham F8management Finished Junior 00:02:40:078 110
4 Mark Wallace Finished 00:02:41:306 0
5 Bill Farrington Finished Junior 00:02:45:428 90
6 Taylor Vernon GT Factory Racing Finished Junior 00:02:46:964 80
7 Morgan Gulland Finished Junior 00:02:47:660 70
8 Sam Herd Perth City Cycles Finished Junior 00:02:48:230 65
9 Charlie Ross Gawton Gravity Hub Finished Junior 00:02:48:563 60
10 William Weston Madison Saracen Factory Team Finished Junior 00:02:48:578 55
11 Cameron Cornforth Finished 00:02:48:850 0
12 Drew Carters Finished Junior 00:02:48:856 47
13 Shaun Richards Three Valleys MTB Club Finished Junior 00:02:49:964 44
14 Zach Peters Finished Junior 00:02:50:364 41
15 Dan Farley KonaGrassroots/Wheelbase/Hamst... Finished Junior 00:02:52:158 38
16 Ross Wilcox Innerleithen MTB Racing Finished Junior 00:02:52:836 36
17 Lewis Summers Perth City Cycles Finished Junior 00:02:54:034 34
18 Stephen McCormack Finished 00:02:54:109 0
19 Ruaridh McRitchie McRitchie Racing Finished Junior 00:02:57:142 30
20 Liam McDermott TeamRockGardener Finished Junior 00:02:58:668 28
21 Ross Johnston Finished Junior 00:03:01:092 26
22 Ryan Middleton Perth City Cycles Finished Junior 00:03:02:163 24
23 Joseph Mallen Team CHR Finished Junior 00:03:03:681 22
24 Lachlan Blair West Highland Wheelers Finished Junior 00:03:03:828 20
25 Hywel Lloyd Jones Finished Junior 00:03:04:724 18
26 John Shiell Team CHR Finished Junior 00:03:10:423 16
27 Christopher Walters Northerndownhill Finished Junior 00:03:10:581 14
28 Joe Paterson Scottish Downhill Association Finished Junior 00:03:12:170 12
29 Josh Chambers Finished Junior 00:03:16:383 10
30 Jack Yapp Finished Junior 00:03:20:923 8
31 Anthony Preston Finished Junior 00:03:24:292 7
32 Adam Hurst Evolution Racing Finished Junior 00:03:27:555 6
33 Jack Klimowicz Finished Junior 00:03:28:652 5
34 Fraser Leadbetter Scottish Downhill Association Finished Junior 00:03:39:641 4
35 Tol Hemming Steve Peat Syndicate Global Finished Junior 00:03:44:521 4
36 Jack Perry Finished Junior 00:06:11:112 3
--- Tom Anderson empire cycles Did not start Junior --- 0
--- Kyle Brookes Did not start N/A --- 0
--- George Gannicott Dirt Norco Race Team Did not finish Junior --- 0
--- Callum Havard Team Skene/Don Skene Cycles Did not start Junior --- 0
--- Noel Niederberger Gstaad Scott Did not start --- 0
--- Owen Willicombe Kustom Bikes Downhill Did not start Junior --- 0
Show More

Race Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Rebecca Kennedy Lauderdale Renewables Finished Senior 00:03:47:396 150
2 Charlotte Mallin Martin Finished Junior 00:03:59:009 150
3 Beverley Barnes Muddybumbikes.com Finished Master 00:04:02:129 150
4 Alice Taylor Diva Descent Finished Senior 00:04:12:278 125
5 Annie Matthews Pearce Cycles RT Finished Senior 00:04:14:011 110
6 Morag Paterson Scottish Downhill Association Finished Veteran 00:05:00:727 150

Race Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Mitchell Ingley Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Senior 00:02:46:942 150
2 Jack Read Steve Peat Syndicate Global Finished Senior 00:02:50:449 125
3 Darren Evans Aston Hill MTB Club Finished Senior 00:02:51:562 110
4 Matthew Hakes Finished Senior 00:02:52:383 100
5 Willem Herd Perth City Cycles Finished Senior 00:02:54:108 90
6 Matthew Atkinson Finished Senior 00:02:55:753 80
7 Matthew Rushton Finished Senior 00:02:55:810 70
8 Richard Acott DMR/XFusion/YBN/TRP Finished Senior 00:02:56:680 65
9 Jake Hancock Scott UK Finished Senior 00:02:57:579 60
10 Jake Ward Finished Senior 00:02:59:787 55
11 Ryan Tunnell Gawton Gravity Hub Finished Senior 00:03:01:145 50
12 William Swinden bakewell bikes Finished Senior 00:03:01:322 47
13 Joe Mallinson Finished Senior 00:03:01:734 44
14 Blake White Finished Senior 00:03:03:095 41
15 Kris Gemmell Finished Senior 00:03:03:190 38
16 Jonathan Coulier Propain/Sixpack Racing Finished Senior 00:03:03:638 36
17 Lee Rayton Finished Senior 00:03:05:927 34
18 Benjamin Williamson Perth City Cycles Finished Senior 00:03:06:178 32
19 Shane Craig Team CHR Finished Senior 00:03:06:324 30
20 Jason Gaiger www.pyatecycles.co.uk Finished Senior 00:03:06:877 28
21 Sam Flockhart Xtreme MTB Coaching Finished Senior 00:03:07:468 26
22 Callum McCubbing Finished N/A 00:03:08:106 0
23 Simon Gummer Finished Senior 00:03:08:260 22
24 Adam Lock Gawton Gravity Hub Finished Senior 00:03:08:843 20
25 James Bourne Finished Senior 00:03:08:932 18
26 Matt Lynn www.supernovacycles.co.uk Finished Senior 00:03:09:306 16
27 Ruairidh Fraser Cycle Highlands Finished Senior 00:03:09:974 14
28 Gareth Jones Freeborn Horsham, Dirty Devil Finished Senior 00:03:10:494 12
29 James Wilson Finished N/A 00:03:10:795 0
30 Benjamin Merckel Grizedale mountain bikes Finished N/A 00:03:11:039 8
31 Edd McIntosh Finished Senior 00:03:11:570 7
32 Lindsay Watson Finished 00:03:12:351 0
33 Matthew Downes Descend/Hamsterley Finished Senior 00:03:15:079 5
34 Andrew Bond Finished Senior 00:03:15:746 4
35 James Goodley Finished Senior 00:03:17:355 4
36 Nigel Stanley Finished Senior 00:03:19:055 3
37 Simon Ross Finished Senior 00:03:20:738 3
38 Daniel Kean Finished Senior 00:03:26:916 2
39 Matthew Forster Army Cycling Union Finished Senior 00:03:27:159 2
40 Tom Mumby Lincoln Wheelers CC Finished Senior 00:03:28:787 1
41 Christopher Borrowdale Finished Senior 00:03:49:560 1
42 Fraser Coates WILCO Racing International Finished Senior 00:04:01:210 1
43 Charles Price Army Cycling Union Finished Senior 00:04:31:251 1
44 Luke Constanza super saturated Finished Senior 00:04:50:828 1
--- Brian Anderson Army Cycling Union Did not finish Senior --- 0
--- Euan Bisset Did not start Senior --- 0
--- Michael Coupe Did not start Senior --- 0
--- Thomas Davies Mojo Suspension Did not finish Senior --- 0
--- Josh Gibson We Love Mountains Racing Team Did not start Senior --- 0
--- David Hillis Hillis Racing Did not start Senior --- 0
--- Matthew Lean Did not start Senior --- 0
--- Christopher Maltby Did not start Senior --- 0
--- Craig Munro Did not start Senior --- 0
--- Ben Singleton Did not start Senior --- 0
--- Colin Stewart Did not start Senior --- 0
--- Peter Yates Did not start Senior --- 0
Show More

Race Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Dave Wardell Finished Master 00:02:37:753 150
2 Rowan Sorrell Finished Master 00:02:45:244 125
3 Will Longden Madison Saracen Factory Team Finished Master 00:02:45:383 110
4 Daniel Haines Foes Finished Master 00:02:50:620 100
5 Andrew Titley Ghost 661 Finished Master 00:02:52:530 90
6 Seb Frost Team Skene/Don Skene Cycles Finished Master 00:02:56:326 80
7 John Young Finished Master 00:02:56:340 70
8 David List Pyates Cycles Finished Master 00:02:57:321 65
9 William Gough Finished Master 00:03:00:846 60
10 Chris Spooner Finished Master 00:03:00:850 55
11 Kye Forte Finished Master 00:03:03:090 50
12 Chas Barker Finished Master 00:03:03:280 47
13 Steve Jones Muddybumbikes.com Finished Master 00:03:07:325 44
14 Jason Macbeth Muddybumbikes.com Finished Master 00:03:08:950 41
15 Chris Coates Finished Master 00:03:09:635 38
16 Robert Tait Team CHR Finished Master 00:03:15:015 36
17 Mark Croxall Finished Master 00:03:15:615 34
18 Alan Boyne Tooltime Racers Finished Master 00:03:16:085 0
19 Mark Gibson Finished Master 00:03:16:234 30
20 Matthew Davies Finished Master 00:03:19:062 28
21 Craig Taylor Devinci/Haven Distribution/Rid... Finished Master 00:03:20:160 26
22 Neil Irving Finished Master 00:03:22:867 24
23 Daz Westwood Finished N/A 00:03:23:401 22
24 Stephen Hardcastle Finished Master 00:03:26:230 20
25 Matthew Duck Macclesfield Wheelers Finished Master 00:03:26:985 18
26 Steven Rayton grizedale mtb Finished Master 00:03:31:211 16
27 Daniel Braund Finished Master 00:03:34:066 14
28 Gavin Sweeney Finished Master 00:04:17:378 12
--- Gareth Lake Army Cycling Union Did not start Master --- 0
--- Gary Neale freeflowbikes.com Did not start Master --- 0
Show More

Race Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Darren Howarth Finished Veteran 00:02:58:099 150
2 Mark Weightman Finished Veteran 00:03:00:137 125
3 Alastair Maclennan West Highland Wheelers Finished Veteran 00:03:01:792 110
4 Peter Little PeddleABikeAway - Fly Up Downh... Finished Veteran 00:03:08:425 100
5 Neil Wilson MTB Ride Guide Finished Veteran 00:03:10:189 90
6 Rich Simpson www.supernovacycles.co.uk Finished Veteran 00:03:12:592 80
7 Joseph Ward Finished 00:03:14:829 0
8 Neil Edgar Rave Racing Finished N/A 00:03:22:704 65
9 Peter Hoggan Scottish Downhill Association Finished Veteran 00:03:29:235 60
10 Graeme Cochrane Wheelbase Altura MGD Finished Veteran 00:03:29:575 55
11 Jonathan Beckett Scottish Downhill Association Finished Veteran 00:03:33:604 50
12 David Ingleby Finished Veteran 00:03:36:697 47
13 Michael Hill Finished Veteran 00:03:37:200 44
14 Zak Needham Army Cycling Union Finished Veteran 00:03:43:680 41
15 Richie Molloy TeamRockGardener Finished Veteran 00:04:14:437 38
16 Russell Evans Finished Veteran 00:05:03:329 36
--- Kem Avis Did not start Veteran --- 0
--- Dominic Gallagher Steve Peat Syndicate Global Did not start Veteran --- 0
--- Greg Taylor Did not start Veteran --- 0
--- Paul Warnock Did not start Veteran --- 0
Show More

Race G-Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Steven Felstead Finished G/Vet 00:03:23:495 150
2 Howard Stuttard RideOn/Slik MucOff Finished G/Vet 00:03:26:655 125
3 Thomas Sheridan Nukeproof Finished 00:04:16:714 0

Race Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jack Geoghegan Madison Saracen Factory Team Finished Expert 00:02:39:647 150
2 James Ramsay Steve Peat Syndicate Global Finished Expert 00:02:43:277 125
3 James Flinders Finished Expert 00:02:44:322 110
4 Perry Gardener Pearce Cycles RT Finished Expert 00:02:44:747 100
5 Sean Davies Nema/Spank/J-tech/Fast and Bik... Finished Expert 00:02:45:082 90
6 Reece Langhorn Team Skene/Don Skene Cycles Finished Expert 00:02:45:185 80
7 Josh Lowe Madison Saracen Factory Team Finished Expert 00:02:45:372 70
8 Tom Deacon Finished Expert 00:02:46:443 65
9 Glenroy Martin Aston Hill MTB Club Finished Expert 00:02:46:958 60
10 Calum McRitchie McRitchie Racing Finished Expert 00:02:47:213 55
11 James Stock Finished Expert 00:02:49:261 50
12 George Belk Maxim Bikes Finished Expert 00:02:49:390 47
13 Michael Spence J-TECH/Spence Racing Finished Expert 00:02:49:557 44
14 Mitchell Skene Perth City Cycles Finished Expert 00:02:50:605 41
15 Andrew Kelly All Terrain Cycles Finished Expert 00:02:50:933 38
16 Gavin Kelly Finished 00:02:51:803 0
17 Jack Graham Finished Expert 00:02:52:386 34
18 Ben Nott Pearce Cycles Race Team Finished Expert 00:02:53:069 32
19 Chris Hutchens Scottish Downhill Association Finished Expert 00:02:53:247 30
20 Nigel Page Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Expert 00:02:53:367 28
21 Simon Parsons Finished Expert 00:02:53:792 26
22 Jamie Scott Finished Expert 00:02:54:004 24
23 Josh Lewis Steve Peat Syndicate Global Finished Expert 00:02:55:613 22
24 Steven Turnbull Team CHR Finished Expert 00:02:56:890 20
25 Leo Housman MDE Bikes/Shaman UK Finished Expert 00:02:56:907 18
26 Gavin Black Perth City Cycles Finished Expert 00:02:57:372 16
27 Jon Stout Finished Expert 00:02:58:498 14
28 Ewan Findlay Base Camp Bikes Finished Expert 00:02:59:120 12
29 Gareth Weston Devinci/Haven Finished Expert 00:02:59:204 10
30 Micky Boswell Finished Expert 00:03:00:861 8
31 Sean Radcliff WFO Downhill Finished Expert 00:03:00:867 7
32 Jonathan-James Foster-Smith Finished Expert 00:03:00:872 6
33 Tom Cartigny Bike Station Uk ltd Finished Expert 00:03:01:607 5
34 James Kidd Haven Devinci Finished Expert 00:03:02:224 4
35 Adam Price Finished Expert 00:03:03:489 4
36 Gregor Notman All Terrain Cycles Finished Expert 00:03:03:520 3
37 James Anderson Finished Expert 00:03:04:349 3
38 Lewis McLaughlin Finished Senior 00:03:06:249 0
39 Freddie Oxley ticket2ride/ wharncliffe cycle... Finished Expert 00:03:07:467 2
40 Nick Turner Finished Expert 00:03:08:055 1
41 David Moulson Three Valleys MTB Club Finished N/A 00:03:08:580 1
42 Michael Vickers Steve Peat Syndicate Global Finished Expert 00:03:09:968 1
43 Craig Shaw Finished Expert 00:03:09:976 1
44 Benjamin Worrall Lyme RC Finished Expert 00:03:12:554 1
45 Chris Charles East Hants MTB Club Finished Expert 00:03:18:663 1
46 Peter Walton Finished Expert 00:03:20:660 1
47 Simon Stuttard Ride On Finished Expert 00:04:15:236 1
--- Tom Attlee Pearce Cycles RT Did not start Elite --- 0
--- Scott Barley P Yates cycles/SBR+ Did not start Expert --- 0
--- Jack Bell Did not start Expert --- 0
--- Daniel Carrigan Did not start Expert --- 0
--- Rhys Evans maxim bikes Did not start Expert --- 0
--- Christopher Gallagher Wigwam Holidays MTB Race Team Did not start Expert --- 0
--- Nick Geoghegan 44Racing Rockstar Did not start Expert --- 0
--- Tom Housman MDE Bikes/Shaman UK Did not start Expert --- 0
--- David Kynaston Did not start Expert --- 0
--- Billy Matthews Did not start Expert --- 0
Show More

Race Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Rachel Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:02:50:430 150
2 Manon Carpenter Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:52:112 125
3 Florian Pugin GSTAAD-SCOTT Finished 00:02:59:011 0
4 Casey Brown Finished 00:03:09:307 0
5 Fionn Griffiths Team GR Finished Elite 00:03:09:410 90
6 Jessica Stone Unior Tools Team Finished Elite 00:03:18:748 80
7 Alanna Columb Offroad Adventures Queenstown ... Finished 00:03:21:978 0
8 Veronique Sandler Finished N/A 00:03:29:263 0
9 Steffi Marth Finished 00:03:36:085 0
10 Rachael Walker Hope Factory Racing Finished Elite 00:03:38:575 55
--- Emilie Siegenthaler Gstaad Scott Did not start --- 0
Show More

Race Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Adam Brayton Hope Factory Racing Finished Elite 00:02:29:558 150
2 Gee Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:02:29:976 125
3 Lewis Buchanan Suspension Centre/Intense Finished Elite 00:02:30:391 110
4 Brook MacDonald Trek World Racing Finished 00:02:30:455 0
5 Steve Peat Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:02:30:496 90
6 Loic Bruni Finished 00:02:30:581 0
7 Marc Beaumont GT Factory Racing Finished Elite 00:02:30:830 70
8 Steve Smith Finished 00:02:31:023 0
9 Joshua Bryceland Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:02:31:787 60
10 Matthew Simmonds Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:02:32:130 55
11 Jack Reading Jack Reading Racing Finished Elite 00:02:32:144 50
12 Nick Beer Devinci Global Racing Finished 00:02:32:769 0
13 Greg Williamson Trek World Racing Finished Elite 00:02:32:948 44
14 Harry Heath Cyclestore.co.uk/Renthal/5 Ten... Finished Elite 00:02:33:730 41
15 Joseph Smith Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:02:33:828 38
16 Sam Hill CRC/Nukeproof Finished 00:02:34:083 0
17 Neko Mulally Trek World Racing Finished 00:02:34:542 0
18 Samuel Blenkinsop Finished 00:02:35:358 0
19 Richard Thomas Wideopenmagazine Finished Elite 00:02:35:466 30
20 Ben Reid Finished Youth 00:02:35:995 0
21 Emyr Davies Team Skene/Don Skene Cycles Finished Elite 00:02:36:151 26
22 Sam Dale Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:36:495 24
23 Wyn Masters Finished 00:02:37:230 0
24 Jay Williamson Certini Finished Elite 00:02:37:620 20
25 Joseph Connell Finished Elite 00:02:37:736 18
26 Joel Moore muddybumbikes.com Finished Elite 00:02:37:747 16
27 Scott Mears Finished Elite 00:02:37:749 14
28 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:02:38:481 12
29 Eddie Masters Rockstar Racing Finished 00:02:39:035 0
30 James Swinden Steve Peat Syndicate Global Finished Elite 00:02:39:376 8
31 George Brannigan Trek World Racing Finished 00:02:39:797 0
32 Ben Cathro Sick Skills MTB cocahing Finished Elite 00:02:39:854 6
33 Christopher McGlinchey Finished 00:02:40:006 0
34 Patrick Thome GSTAAD-SCOTT Finished 00:02:41:566 0
35 Mathew Stuttard Ride On Finished Elite 00:02:42:019 4
36 Peter Williams Finished Elite 00:02:42:026 3
37 Bernard Kerr Pivot Factory DH Team Finished Elite 00:02:42:660 3
38 Sean McCarroll Finished 00:02:43:074 0
39 Robert Smith Finished Elite 00:02:43:230 2
40 Allan Findlay Finished Elite 00:02:43:641 1
41 William Jones santa cruz uk Finished Elite 00:02:43:669 1
42 Reece Potter Finished 00:02:44:456 0
43 Will Soffe Finished Elite 00:02:44:735 1
44 Fraser McGlone Finished Elite 00:02:44:877 1
44 David Smith Leisure Lakes Bikes.com Finished Elite 00:02:44:877 1
46 Brad Mather empier cycles Finished Elite 00:02:45:499 1
47 Tommy Herrhmann Finished 00:02:46:062 0
48 Tom Attlee Pearce Cycles RT Finished Elite 00:02:46:418 1
49 Gareth Brewin Team Skene/Don Skene Cycles Finished Elite 00:02:46:497 1
50 Dan Sheridan Finished 00:02:46:778 0
51 Oliver Morris Muddybumbikes.com Finished Elite 00:02:47:096 1
52 Daniel Stanbridge Dirt Norco RT Finished Elite 00:02:47:318 1
53 Elliot Machin Bike Morzine Finished Elite 00:02:47:623 1
54 Nico Vink Scott Sports/Hope Technology Finished 00:02:48:081 0
55 Jono Jones Finished Elite 00:02:48:416 1
56 Leon Rosser Finished Elite 00:02:48:824 1
57 Kristof Lenssens Kona/Barracuda/Hope Technology Finished 00:02:49:810 0
58 Mathew Walker Finished 00:02:50:146 0
59 Dale Russell Grizedale Mountain Bikes Finished Elite 00:02:50:875 1
60 Christian Textor Finished 00:02:51:688 0
61 Grant Boyce Team Skene / Mojo Finished Elite 00:02:56:836 1
62 Cam Johnson Specilized/Fox Finished 00:02:56:860 0
63 Chris Barlin Finished 00:03:01:111 0
64 Lachlan McKillop Fagins Furniture, Trek, Park B... Finished 00:03:01:229 0
65 Ronan Taylor Perth City Cycles Finished Elite 00:04:30:688 1
--- Ruaridh Cunningham Unior Tools Team Did not start Elite --- 0
--- Brendan Fairclough Did not start Elite --- 0
--- Seanan O'Riordan Did not start --- 0
--- Chris Sinden 44racing rockstar diamondback Did not start Elite --- 0
--- Mark Wallace Did not start --- 0
--- Austin Warren Did not start --- 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5