Manchester Regional Track League First Division 2013

Track League , Manchester – Friday, 15 Mar 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

248424

Start Date:

Fri, 15th Mar 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 8th Mar 2013

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:01:17:967 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:17:967
2.  Mark Thomson Finished N/A --- 0

2. Mark Thomson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lucy Aldridge Kirklees Cycling Academy Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:01:20:323 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:20:323
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 00:01:14:054 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:14:054
2.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 00:01:09:906 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:09:906
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:06:06:908 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:06:06:908
2.  Emma Price Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Farley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:08:42:521 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:08:42:521
2.  Rachel Murray VC St Raphael Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joe Howard Cleveland Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Daniel Wood Team Wheelguru Finished A 00:04:36:633 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:36:633
2.  Christian Aimson Janus RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Torin Cannings Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished A 00:09:48:763 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:09:48:763
2.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:05:42:628 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:42:628
2.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Farley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:07:21:651 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:21:651
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rachel Murray VC St Raphael Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Devil Group 2 - Results
1.  Steven Freear iOptix.co.uk Finished 4th 00:06:21:461 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:06:21:461
2.  Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christian Aimson Janus RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 00:05:30:486 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:30:486
2.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:02:55:903 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:55:903
2.  Emma Price Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Ian O'Brien RST Racing Team Finished 3rd 00:04:41:768 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:41:768
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jeff Winstanley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:10:01:343 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:10:01:343
2.  Steven Allcock Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Crew Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 13 - 20 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - 20 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished A 00:06:18:326 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:18:326
2.  Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:07:22:467 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:22:467
2.  Andrew Farley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jessica O'Brien RST Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:03:20:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:20:480
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 30 lap Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 - 30 lap Scratch Group 3 - Results
1.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 00:08:29:308 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:29:308
2.  Steven Allcock Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 00:16:15:768 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:15:768
2.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matt Chester Finished 3rd --- 0

3. Matt Chester -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint - Results
1.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:30 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 15/03/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:31 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:31
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:32 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:32
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:33 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:33
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:33 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:33
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:34 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:34
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:35 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:35
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:36 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:36
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:37 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:37
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:38 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:38
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:39 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:39
Event 8 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:40 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:40
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:41 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:41
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:42 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:42
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:43 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:43
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:44 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:44
Event 13 - 20 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:45 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:45
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:46 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:46
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:47 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:47
Event 16 - 30 lap Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:48 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:48
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:49 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:49
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:50 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:50

Event Summary

Event Details

Event URN:

248424

Start Date:

Fri, 15th Mar 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 8th Mar 2013

Results

Confirmed Results

Event 1a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:01:17:967 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:01:17:967
2.  Mark Thomson Finished N/A --- 0

2. Mark Thomson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Lucy Aldridge Kirklees Cycling Academy Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 1b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:01:20:323 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:20:323
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 00:01:14:054 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:14:054
2.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 1d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 00:01:09:906 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:09:906
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 16 lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:06:06:908 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:06:06:908
2.  Emma Price Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Andrew Farley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 3 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:08:42:521 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:08:42:521
2.  Rachel Murray VC St Raphael Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Joe Howard Cleveland Wheelers CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 4 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Daniel Wood Team Wheelguru Finished A 00:04:36:633 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:36:633
2.  Christian Aimson Janus RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Torin Cannings Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished A 00:09:48:763 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:09:48:763
2.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 6 - Devil Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - Devil Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:05:42:628 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:05:42:628
2.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Farley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - 20 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:07:21:651 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:21:651
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rachel Murray VC St Raphael Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 8 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - Devil Group 2 - Results
1.  Steven Freear iOptix.co.uk Finished 4th 00:06:21:461 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:06:21:461
2.  Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Christian Aimson Janus RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 9 - Devil Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - Devil Group 4 - Results
1.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 00:05:30:486 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:05:30:486
2.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 10 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:02:55:903 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:02:55:903
2.  Emma Price Derby Mercury RC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alan Whitworth Altrincham Ravens CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Devil Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Devil Group 2 - Results
1.  Ian O'Brien RST Racing Team Finished 3rd 00:04:41:768 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:41:768
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jeff Winstanley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 12 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Jordan Rigby Teamwallis Racing Team Finished 2nd 00:10:01:343 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:10:01:343
2.  Steven Allcock Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  James Crew Derby Mercury RC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 13 - 20 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13 - 20 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished A 00:06:18:326 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:18:326
2.  Jack Duffy Cottingham Coureurs RT Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Ivan Boyes Team Cystic Fibrosis Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 14 - 20 lap Points Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - 20 lap Points Group 1 - Results
1.  Richie Allen Newcastle Phoenix Cycling Club Finished B 00:07:22:467 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:07:22:467
2.  Andrew Farley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Jessica O'Brien RST Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 15 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 00:03:20:480 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:20:480
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 30 lap Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 - 30 lap Scratch Group 3 - Results
1.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 00:08:29:308 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:08:29:308
2.  Steven Allcock Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 00:16:15:768 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:16:15:768
2.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matt Chester Finished 3rd --- 0

3. Matt Chester -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint - Results
1.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:30 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 15/03/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:31 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:31
Event 1b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:32 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:32
Event 1c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:33 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:33
Event 1d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:33 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:33
Event 2 - 16 lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:34 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:34
Event 3 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:35 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:35
Event 4 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:36 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:36
Event 5 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:37 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:37
Event 6 - Devil Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:38 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:38
Regional C, None
Event 7 - 20 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:39 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:39
Event 8 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:40 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:40
Regional C, None
Event 9 - Devil Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:41 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:41
Regional C, None
Event 10 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:42 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:42
Event 11 - Devil Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:43 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:43
Regional C, None
Event 12 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:44 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:44
Event 13 - 20 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:45 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:45
Event 14 - 20 lap Points Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:46 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:46
Event 15 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:47 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:47
Event 16 - 30 lap Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:48 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:48
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:49 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:49
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 15/03/13 19:50 Regional C None ---
Fri 15/03/13 – 19:50

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk