Manchester Regional Track League First Division 2013

Track League , Manchester – Friday, 08 Feb 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

248419

Start Date:

Fri, 8th Feb 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Sun, 20th Jan 2013

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd 00:03:20:947 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:20:947
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:03:47:562 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:47:562
2.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neil Welsh Cycle Sport Pendle Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3 - Results
1.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 00:06:23:564 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:23:564
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Melissa Lowther Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Michael Westwell Mapperley CC Finished 3rd 00:03:32:883 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:32:883
2.  James Risk Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Andrew Farley Finished 4th 00:05:28:446 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:28:446
2.  John Leach Finished 3rd --- 0

2. John Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 4th 00:08:27:288 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:08:27:288
2.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steven Allcock Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Aaron Adamson Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:04:02:501 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:02:501
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 00:09:14:553 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:09:14:553
2.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 - Results
1.  Darren French Cycle Sport Pendle Finished 4th 00:05:58:966 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:58:966
2.  Jessica O'Brien RST Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Farley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Joe Howard Cleveland Wheelers CC Finished A 00:07:27:748 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:27:748
2.  Paige Milward Squadra Donne Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 00:10:08:470 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:10:08:470
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Wood Team Wheelguru Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Devil take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Devil take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:08:39:961 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:08:39:961
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Mark Thomson Finished N/A 00:01:21:390 0

1. Mark Thomson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:21:390
2.  Darren French Cycle Sport Pendle Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd 00:01:11:532 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:11:532
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Aaron Adamson Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:01:15:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:15:300
2.  Andy Aldridge Team V-Sprint Racing Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Robert Harper RST Racing Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 13d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 00:01:10:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:290
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lee Allen Beeston RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - 20 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - 20 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Andrew Farley Finished 4th 00:07:30:409 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:07:30:409
2.  Jessica O'Brien RST Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - 25 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 - 25 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th 00:08:42:087 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:08:42:087
2.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paige Milward Squadra Donne Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 lap Points Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 - 25 lap Points Race Group 3 - Results
1.  Robert Harper RST Racing Team Finished N/A 00:10:37:130 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:37:130
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd 00:12:52:148 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:12:52:148
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

EVENT FULL

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:30 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 08/02/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:31 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:31
Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:32 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:32
Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:33 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:33
Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:34 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:34
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:35 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:35
Event 6 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:36 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:36
Event 7 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:37 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:37
Event 8 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:38 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:38
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:39 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:39
Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:40 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:40
Event 11 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:41 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:41
Event 12 - Devil take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:42 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:42
Event 13a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:43 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:43
Event 13b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:44 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:44
Event 13c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:45 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:45
Event 13d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:46 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:46
Event 14 - 20 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:47 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:47
Event 15 - 25 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:48 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:48
Event 16 - 25 lap Points Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:49 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:49
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:50 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:50
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:51 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:51

Event Summary

Event Details

Event URN:

248419

Start Date:

Fri, 8th Feb 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Sun, 20th Jan 2013

Results

Confirmed Results

Event 1 - Unknown Distance Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - Unknown Distance Group 1 - Results
1.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd 00:03:20:947 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:20:947
2.  Harry French Cycle Sport Pendle Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2 - Results
1.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 00:03:47:562 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:47:562
2.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Neil Welsh Cycle Sport Pendle Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3 - Results
1.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 00:06:23:564 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:23:564
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Melissa Lowther Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4 - Results
1.  Michael Westwell Mapperley CC Finished 3rd 00:03:32:883 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:32:883
2.  James Risk Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alan Davies PSUK Cycle Race Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Andrew Farley Finished 4th 00:05:28:446 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:28:446
2.  John Leach Finished 3rd --- 0

2. John Leach -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 6 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Ian Whittell Manchester Wheelers Club Finished 4th 00:08:27:288 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:08:27:288
2.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steven Allcock Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Aaron Adamson Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:04:02:501 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:04:02:501
2.  Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 8 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 00:09:14:553 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:09:14:553
2.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 - Results
1.  Darren French Cycle Sport Pendle Finished 4th 00:05:58:966 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:05:58:966
2.  Jessica O'Brien RST Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Andrew Farley Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Joe Howard Cleveland Wheelers CC Finished A 00:07:27:748 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:07:27:748
2.  Paige Milward Squadra Donne Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Connor French Cycle Sport Pendle Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - 30 lap Points Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - 30 lap Points Group 3 - Results
1.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 00:10:08:470 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:10:08:470
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Daniel Wood Team Wheelguru Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 12 - Devil take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Devil take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 00:08:39:961 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:08:39:961
2.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Mark Thomson Finished N/A 00:01:21:390 0

1. Mark Thomson -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:21:390
2.  Darren French Cycle Sport Pendle Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Kirsty Boak Tyneside Vagabonds CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  David Ellis Mapperley CC Finished 3rd 00:01:11:532 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:11:532
2.  Gary Hartles Finished 4th --- 0

2. Gary Hartles -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Aaron Adamson Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:01:15:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:15:300
2.  Andy Aldridge Team V-Sprint Racing Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  Robert Harper RST Racing Team Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 13d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd 00:01:10:290 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:01:10:290
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Lee Allen Beeston RC Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 14 - 20 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - 20 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Andrew Farley Finished 4th 00:07:30:409 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:07:30:409
2.  Jessica O'Brien RST Racing Team Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Ian Lawless Wigan Wheelers CC Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - 25 lap Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 - 25 lap Scratch Group 2 - Results
1.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th 00:08:42:087 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:08:42:087
2.  Phillip Braybrooke Manchester Wheelers Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Paige Milward Squadra Donne Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 16 - 25 lap Points Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 - 25 lap Points Race Group 3 - Results
1.  Robert Harper RST Racing Team Finished N/A 00:10:37:130 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:10:37:130
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd 00:12:52:148 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:12:52:148
2.  Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Martin Ruepp Iceni Velo Finished 2nd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd

Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint - Results
1.  Ryan McGillick Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

Info for Riders

EVENT FULL

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:30 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 08/02/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - Unknown Distance Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:31 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:31
Event 2 - 12 lap Course des Primes Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:32 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:32
Event 3 - Devil Take the Hindmost Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:33 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:33
Event 4 - 12 lap Course des Primes Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:34 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:34
Event 5 - Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:35 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:35
Event 6 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:36 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:36
Event 7 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:37 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:37
Event 8 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:38 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:38
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:39 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:39
Event 10 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:40 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:40
Event 11 - 30 lap Points Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:41 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:41
Event 12 - Devil take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:42 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:42
Event 13a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:43 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:43
Event 13b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:44 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:44
Event 13c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:45 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:45
Event 13d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:46 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:46
Event 14 - 20 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:47 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:47
Event 15 - 25 lap Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:48 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:48
Event 16 - 25 lap Points Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:49 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:49
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:50 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:50
Event 17 - 40 lap Scratch Group 4 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 08/02/13 19:51 Regional C None ---
Fri 08/02/13 – 19:51

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk