Manchester Regional Track League First Division 2013

Track League , Manchester – Friday, 18 Jan 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

248417

Start Date:

Fri, 18th Jan 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 11th Jan 2013

Results

Confirmed Results

Event 1 - 20 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - 20 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Chris Dowling Eastlands Velo Finished A 00:08:53:368 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:08:53:368
2.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 2 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 00:03:18:765 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:18:765
2.  Simon Donoghue Clifton CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 20 lap Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 20 lap Scratch Group 3 - Results
1.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd 00:06:38:245 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:38:245
2.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christian Aimson Janus RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Devil Take the Hindmost Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Devil Take the Hindmost Group 4 - Results
1.  James Risk Sportcity Velo Finished A 00:05:04:904 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:04:904
2.  Fabian Brennan Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Fillingham Pedalsport Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th 00:04:06:966 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:06:966
2.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Chris Dowling Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 00:08:50:326 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:08:50:326
2.  Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steven Allcock Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - Devil Take the Hindmost Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Devil Take the Hindmost Group 3 - Results
1.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 00:05:30:526 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:05:30:526
2.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Matthews Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:09:50:402 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:09:50:402
2.  James Risk Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 - Results
1.  Chris Dowling Eastlands Velo Finished A 00:06:13:593 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:13:593
2.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - 20 lap ScratchGroup 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - 20 lap ScratchGroup 2 - Results
1.  Simon Donoghue Clifton CC Finished 3rd 00:11:39:034 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:11:39:034
2.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Collins Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Aaron Adamson Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:03:52:103 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:52:103
2.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Matthews Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Unknown ~Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Unknown ~Distance Group 2 - Results
1.  Fabian Brennan Velocity Globalbike Finished A 00:04:06:675 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:06:675
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Chris Dowling Eastlands Velo Finished A 00:01:23:246 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:23:246
2.  Theo Hartley Pedalsport Cycling Club Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Murray Pedalsport Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Peter Berry Team V-Sprint Racing Finished N/A 00:01:24:317 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:24:317
2.  Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Collins Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Lewis Garrity Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:01:14:726 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:14:726
2.  David Bolland Bike Box Alan Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Fabian Brennan Velocity Globalbike Finished A 00:01:13:289 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:13:289
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Chris Dowling Envelopemaster Giant Sheffield... Finished A 00:05:35:567 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:35:567
2.  Rachel Murray Envelopemaster Giant Sheffield... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Jackson Macclesfield Wheelers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 00:04:16:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:16:500
2.  Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Collins Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 30 lap Points Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 - 30 lap Points Race Group 3 - Results
1.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd 00:09:57:835 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:09:57:835
2.  Jordan Matthews Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 50 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 00:16:29:756 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:16:29:756
2.  Fabian Brennan Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matt Chester Finished 3rd --- 0

3. Matt Chester -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Sprint - Results
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:30 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 18/01/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - 20 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:31 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:31
Event 2 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:32 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:32
Event 3 - 20 lap Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:33 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:33
Event 4 - Devil Take the Hindmost Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:34 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:34
Event 5 - 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:35 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:35
Event 6 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:36 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:36
Event 7 - Devil Take the Hindmost Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:37 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:37
Event 8 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:38 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:38
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:39 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:39
Event 10 - 20 lap ScratchGroup 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:40 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:40
Event 11 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:41 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:41
Event 12 - Unknown ~Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:42 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:42
Event 13a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:43 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:43
Event 13b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:44 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:44
Event 13c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:45 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:45
Event 13d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:46 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:46
Event 14 - Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:47 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:47
Event 15 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:48 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:48
Event 16 - 30 lap Points Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:49 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:49
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:50 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:50
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:51 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:51

Event Summary

Event Details

Event URN:

248417

Start Date:

Fri, 18th Jan 2013

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Manchester Velodrome, National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
View map

Entry close date

Fri, 11th Jan 2013

Results

Confirmed Results

Event 1 - 20 lap Points Race Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 1 - 20 lap Points Race Group 1 - Results
1.  Chris Dowling Eastlands Velo Finished A 00:08:53:368 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:08:53:368
2.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 2 - Unknown Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 2 - Unknown Distance Group 2 - Results
1.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 00:03:18:765 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:03:18:765
2.  Simon Donoghue Clifton CC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 3 - 20 lap Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 3 - 20 lap Scratch Group 3 - Results
1.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd 00:06:38:245 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:06:38:245
2.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Christian Aimson Janus RC Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 4 - Devil Take the Hindmost Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 4 - Devil Take the Hindmost Group 4 - Results
1.  James Risk Sportcity Velo Finished A 00:05:04:904 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:04:904
2.  Fabian Brennan Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Jack Fillingham Pedalsport Cycling Club Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 5 - 12 lap Course des Primes Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 5 - 12 lap Course des Primes Group 1 - Results
1.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th 00:04:06:966 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:04:06:966
2.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Chris Dowling Eastlands Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 6 - 25 lap Points Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 6 - 25 lap Points Group 2 - Results
1.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 00:08:50:326 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:08:50:326
2.  Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Steven Allcock Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 7 - Devil Take the Hindmost Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 7 - Devil Take the Hindmost Group 3 - Results
1.  Rowan Elliott VC St Raphael Finished 3rd 00:05:30:526 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:05:30:526
2.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Matthews Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 8 - 30 lap Points Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 8 - 30 lap Points Group 4 - Results
1.  Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A 00:09:50:402 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:09:50:402
2.  James Risk Sportcity Velo Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 - Results
1.  Chris Dowling Eastlands Velo Finished A 00:06:13:593 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:06:13:593
2.  Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Murray University Of Manchester CC Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 10 - 20 lap ScratchGroup 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 10 - 20 lap ScratchGroup 2 - Results
1.  Simon Donoghue Clifton CC Finished 3rd 00:11:39:034 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:11:39:034
2.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Collins Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 11 - Unknown Distance Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 11 - Unknown Distance Group 3 - Results
1.  Aaron Adamson Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:03:52:103 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:03:52:103
2.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Jordan Matthews Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 12 - Unknown ~Distance Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 12 - Unknown ~Distance Group 2 - Results
1.  Fabian Brennan Velocity Globalbike Finished A 00:04:06:675 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:06:675
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  James Thompson Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 13a - 1km Scratch Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13a - 1km Scratch Group 1 - Results
1.  Chris Dowling Eastlands Velo Finished A 00:01:23:246 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:23:246
2.  Theo Hartley Pedalsport Cycling Club Finished B --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Rachel Murray Pedalsport Cycling Club Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Event 13b - 1km Scratch Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13b - 1km Scratch Group 2 - Results
1.  Peter Berry Team V-Sprint Racing Finished N/A 00:01:24:317 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:01:24:317
2.  Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Collins Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13c - 1km Scratch Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13c - 1km Scratch Group 3 - Results
1.  Lewis Garrity Team V-Sprint Racing Finished 3rd 00:01:14:726 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:01:14:726
2.  David Bolland Bike Box Alan Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 13d - 1km Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 13d - 1km Scratch Group 4 - Results
1.  Fabian Brennan Velocity Globalbike Finished A 00:01:13:289 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:01:13:289
2.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  John Didsbury Salt Ayre Cog Set Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Event 14 - Devil Take the Hindmost Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 14 - Devil Take the Hindmost Group 1 - Results
1.  Chris Dowling Envelopemaster Giant Sheffield... Finished A 00:05:35:567 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:05:35:567
2.  Rachel Murray Envelopemaster Giant Sheffield... Finished 4th --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
3.  John Jackson Macclesfield Wheelers Finished N/A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Event 15 - Devil Take the Hindmost Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 15 - Devil Take the Hindmost Group 2 - Results
1.  Matthew Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A 00:04:16:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:04:16:500
2.  Nathan Draper Team RL360 Isle Of Man Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Michael Collins Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 16 - 30 lap Points Race Group 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 16 - 30 lap Points Race Group 3 - Results
1.  Matthew Winston VC St Raphael Finished 3rd 00:09:57:835 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:09:57:835
2.  Jordan Matthews Hetton Hawks Cycling Club Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Zack Williamson Team Wheelguru Finished 3rd --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 50 lap Scratch Group 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 - Results
1.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 00:16:29:756 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:16:29:756
2.  Fabian Brennan Velocity Globalbike Finished A --- 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Matt Chester Finished 3rd --- 0

3. Matt Chester -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Sprint - Results
1.  Oscar Williamson Mossley CRT Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

About the Event

The Races

2/3/4/W/J Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:30 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:30
Regional C, None
U16/U14 (min age 14) Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:30 Youth Only Track League Youth ---
Fri 18/01/13 – 19:30
Youth Only, Track League Youth
Event 1 - 20 lap Points Race Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:31 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:31
Event 2 - Unknown Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:32 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:32
Event 3 - 20 lap Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:33 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:33
Event 4 - Devil Take the Hindmost Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:34 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:34
Event 5 - 12 lap Course des Primes Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:35 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:35
Event 6 - 25 lap Points Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:36 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:36
Event 7 - Devil Take the Hindmost Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:37 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:37
Event 8 - 30 lap Points Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:38 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:38
Event 9 - 16 Lap Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:39 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:39
Event 10 - 20 lap ScratchGroup 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:40 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:40
Event 11 - Unknown Distance Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:41 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:41
Event 12 - Unknown ~Distance Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:42 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:42
Event 13a - 1km Scratch Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:43 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:43
Event 13b - 1km Scratch Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:44 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:44
Event 13c - 1km Scratch Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:45 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:45
Event 13d - 1km Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:46 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:46
Event 14 - Devil Take the Hindmost Group 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:47 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:47
Event 15 - Devil Take the Hindmost Group 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:48 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:48
Event 16 - 30 lap Points Race Group 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:49 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:49
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:50 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:50
Event 17 - 50 lap Scratch Group 4 Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Fri 18/01/13 19:51 Regional C None ---
Fri 18/01/13 – 19:51

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016