Event URN:
248310
Start date:
Wed, 10th Jul 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Preston Park Cycle Track
Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
SCRL
Event website:
http://www.scrl.co.uk
Event organiser:
Mr Vern McClelland
45 Brittany Road
HOVE
BN3 4PA
01903814351
macbike2@googlemail.com
Cheques payable to:
SCRL
Info for Riders:
League Registration Fees-
Seniors - £100
Juniors - £65
Youth - £45
Covers League Registration fee plus weekly meeting entry fee
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:45 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
10 Jul 13 18:45 Junior Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
10 Jul 13 18:45 U10/U8 - Free Wheel Youth Only D, E
10 Jul 13 18:45 U16/U14/U12 - Fixed Wheel Youth Only Track League Youth A, B, C

View All

Event Location:

Preston Drove,
Brighton,
Sussex,
BN1 6LA

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th ---

Race: U10/U8 - Free Wheel

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:45 Youth Only --- D, E ---

Race: U16/U14/U12 - Fixed Wheel

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:45 Youth Only Track League Youth A, B, C ---

Race: Event 1 - U8 1 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:46 Youth Only None E ---

Race: Event 1 - U10 2-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:46 Youth Only None D ---

Race: Event 2 - U12 3-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:47 Youth Only None C ---

Race: Event 3 - U14 4-lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:48 Youth Only None B ---

Race: Event 3 - U16 4-lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:49 Youth Only None A ---

Race: Event 4 - Seniors 8 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:50 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - U8 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:51 Youth Only None E ---

Race: Event 6 - U10 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:52 Youth Only None D ---

Race: Event 7a - Seniors 1 Lap Handicap Heat 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:53 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7b - Seniors 1 Lap Handicap Heat 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:54 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 8 - U12 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:55 Youth Only None C ---

Race: Event 9 - U14 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:56 Youth Only None B ---

Race: Event 10 - U16 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:51 Youth Only None A ---

Race: Event 11 - U8 200m

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:57 Youth Only None E ---

Race: Event 12 - U10 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:58 Youth Only None D ---

Race: Event 13 - Seniors 1 Lap Handicap Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 18:59 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 14 - U12 4 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:00 Youth Only None C ---

Race: Event 15 - U14 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:01 Youth Only None B ---

Race: Event 15 - U16 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:01 Youth Only None A ---

Race: Event 16 - Senior B 10 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 17 - Senior A 10 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 18 - U14 2 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:03 Youth Only None B ---

Race: Event 19 - U16 2 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:04 Youth Only None A ---

Race: Event 20 - Senior B 3 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 21 - Senior A 3 lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 22 - U14 Unknown

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:00 Youth Only None B ---

Race: Event 22 - U16 Unknown

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:00 Youth Only None A ---

Race: Event 23 - Seniors 30 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Jul 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - U8 1 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 George Harvey VC Jubilee Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0
5 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
6 Edward Theobold VC Jubilee Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 1 - U10 2-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
6 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - U12 3-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Christian Bright Finished C 0
5 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Ethan O'Hara-Harris Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - U14 4-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
3 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
4 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Tom Easley Crawley Wheelers Finished B 0
6 Harry Tipton VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - U16 4-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
2 Laurence Jones Finished A 0
3 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0
5 India Latham VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Seniors 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
4 Stuart Bettis Southdowns Bikes Cycling Club Finished 2nd 0
5 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
6 Mark Grigg Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - U8 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Harvey VC Jubilee Finished E 0
2 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0
4 Edward Theobold VC Jubilee Finished E 0
5 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
6 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - U10 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Harvey VC Jubilee Finished D 0
2 Alex Tatchell Finished D 0
3 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished D 0
4 Dylan Hicks Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 0
6 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 7a - Seniors 1 Lap Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
4 Alan Newman Brighton Mitre CC Finished 4th 0
5 Benjamin Miller Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 7b - Seniors 1 Lap Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
4 Nicholas Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
6 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - U12 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Ethan O'Hara-Harris Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Adam Churchill Finished C 0
5 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Christian Bright Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - U14 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Benjamin Bower VC Jubilee Finished B 0
4 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
5 Tom Easley Crawley Wheelers Finished B 0
6 Alexander Marinko Maechler Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - U16 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
2 Laurence Jones Finished A 0
3 India Latham VC Jubilee Finished A 0
4 Joshua Fanner Preston Park Youth CC Finished A 0
5 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - U8 200m

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 George Harvey VC Jubilee Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
5 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0
6 Edward Theobold VC Jubilee Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - U10 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Alex Tatchell Finished D 0
6 Dylan Hicks Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - Seniors 1 Lap Handicap Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
4 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
5 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
6 Nicholas Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 - U12 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Christian Bright Finished C 0
5 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Adam Churchill Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
2 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
4 Nicholas Wickens Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Tom Easley Crawley Wheelers Finished B 0
6 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
2 Laurence Jones Finished A 0
3 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - Senior B 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
3 Mark Grigg Finished 4th 0
4 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
5 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
6 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 17 - Senior A 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Stuart Bettis Southdowns Bikes Cycling Club Finished 2nd 0
4 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Nicholas Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
6 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 18 - U14 2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
2 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
4 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Nicholas Wickens Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Alexander Marinko Maechler Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 19 - U16 2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
2 Laurence Jones Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 20 - Senior B 3 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
3 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
4 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
5 Robert Paynter Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
6 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 21 - Senior A 3 lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
4 Stuart Bettis Southdowns Bikes Cycling Club Finished 2nd 0
5 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
6 Nicholas Smith Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 22 - U14 Unknown

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
3 Tom Easley Crawley Wheelers Finished B 0
4 Nicholas Wickens Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
6 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 22 - U16 Unknown

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
2 Laurence Jones Finished A 0
3 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 23 - Seniors 30 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Stuart Bettis Southdowns Bikes Cycling Club Finished 2nd 0
4 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
6 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0