Event URN:
248308
Start date:
Wed, 7th Aug 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Preston Park Cycle Track
Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
SCRL
Event website:
http://www.scrl.co.uk
Event organiser:
Mr Vern McClelland
45 Brittany Road
HOVE
BN3 4PA
01903814351
macbike2@googlemail.com
Cheques payable to:
SCRL
Info for Riders:
League Registration Fees-
Seniors - £100
Juniors - £65
Youth - £45
Covers League Registration fee plus weekly meeting entry fee
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:45 Event 1 - U8 1-lap Scratch Youth Only None E
7 Aug 13 18:46 Event 1 - U10 1-lap Scratch Youth Only None D
7 Aug 13 18:47 Event 2 - U12 2-lap Scratch Youth Only None C
7 Aug 13 18:48 Event 3 - U14 4-lap Scratch Youth Only None B

View All

Event Location:

Preston Drove,
Brighton,
Sussex,
BN1 6LA

Race: Event 1 - U8 1-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:45 Youth Only None E ---

Race: Event 1 - U10 1-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:46 Youth Only None D ---

Race: Event 2 - U12 2-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:47 Youth Only None C ---

Race: Event 3 - U14 4-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:48 Youth Only None B ---

Race: Event 4 - Senior 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:50 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - U8 1-lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:51 Youth Only None E ---

Race: Event 6 - U10 1-lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:52 Youth Only None D ---

Race: Event 7a - Seniors Sprint Heat 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:54 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7b - Seniors Sprint Heat 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:54 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7c - Seniors Sprint Heat 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:54 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 8 - U12 1-lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:55 Youth Only None C ---

Race: Event 9 - U14 1-lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:56 Youth Only None B ---

Race: Event 10 - U8 200m

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:57 Youth Only None E ---

Race: Event 11a - U10 300m Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:58 Youth Only None D ---

Race: Event 11b - U10 300m Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:58 Youth Only None D ---

Race: Event 12a - Seniors Sprint Minor Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 18:59 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 12b - Seniors Sprint Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 13 - U12 3-lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:01 Youth Only None C ---

Race: Event 14 - U14 8-lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:02 Youth Only None B ---

Race: Event 15 - Senior B Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:03 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Event 16 - Senior A Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Event 17 - U14 2-lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:05 Youth Only None B ---

Race: Event 18 - Senior B 3-lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:06 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Event 19 - Senior A 3-lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Event 20 - U14 6-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:08 Youth Only None B ---

Race: Event 21 - Senior 15 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 21 - Senior 15 lap Scratch Primes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Aug 13 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - U8 1-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 George Harvey VC Jubilee Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 1 - U10 1-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
5 Joshua Golliker Redhill CC Finished D 0
6 Alex Harvey VC Jubilee Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - U12 2-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
3 Christian Bright Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - U14 4-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
3 George Sales Redhill CC Finished B 0
4 Charles Brooker VC Jubilee Finished B 0
5 Harry Tipton VC Jubilee Finished B 0
6 Olivia Chadwick Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Senior 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
3 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
4 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
6 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - U8 1-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Harvey VC Jubilee Finished E 0
2 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - U10 1-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Alex Harvey VC Jubilee Finished D 0
3 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Joshua Golliker Redhill CC Finished D 0
6 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 7a - Seniors Sprint Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Cheesman Team ASL360 Finished 3rd 0
2 Martin Edmonds Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
3 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
4 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
5 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
6 Nathan Grundy Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 7b - Seniors Sprint Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
3 Laurence Jones Finished A 0
4 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
5 Edward Raynard Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
6 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 7c - Seniors Sprint Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Connor Innes Southdown Velo Finished 3rd 0
4 Martin Penfold D.Bennett Training Race Team (... Finished 3rd 0
5 Sara Gent VO2 Development Team Finished 3rd 0
6 Alan Newman Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - U12 1-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christian Bright Finished C 0
2 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
3 George Sloan VC Jubilee Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - U14 1-lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Olivia Chadwick Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Charles Brooker VC Jubilee Finished B 0
3 Harry Tipton VC Jubilee Finished B 0
4 Oliver Rogers VC Jubilee Finished B 0
5 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
6 George Sales Redhill CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - U8 200m

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 George Harvey VC Jubilee Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 11a - U10 300m Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Alex Harvey VC Jubilee Finished D 0
3 Jacob James Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 11b - U10 300m Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Joshua Golliker Redhill CC Finished D 0
5 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 12a - Seniors Sprint Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Martin Edmonds Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
3 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 12b - Seniors Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
2 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Samuel Cheesman Team ASL360 Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - U12 3-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Christian Bright Finished C 0
3 George Sloan VC Jubilee Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 - U14 8-lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
3 Harry Tipton VC Jubilee Finished B 0
4 George Sales Redhill CC Finished B 0
5 Charles Brooker VC Jubilee Finished B 0
6 Oliver Rogers VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - Senior B Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Jones Finished A 0
2 Martin Edmonds Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
3 Connor Innes Southdown Velo Finished 3rd 0
4 Anthony Rogers Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Edward Raynard Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
6 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - Senior A Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
3 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
4 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
6 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 17 - U14 2-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 George Sales Redhill CC Finished B 0
3 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
4 Harry Tipton VC Jubilee Finished B 0
5 Olivia Chadwick Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Oliver Rogers VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 18 - Senior B 3-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Rogers Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Connor Innes Southdown Velo Finished 3rd 0
3 Laurence Jones Finished A 0
4 Alan Newman Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
5 Edward Raynard Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
6 Martin Edmonds Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 19 - Senior A 3-lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
3 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
4 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
5 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
6 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 20 - U14 6-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 George Sales Redhill CC Finished B 0
3 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
4 Charles Brooker VC Jubilee Finished B 0
5 Harry Tipton VC Jubilee Finished B 0
6 Olivia Chadwick Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Oliver Rogers VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 21 - Senior 15 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
3 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
4 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
5 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
6 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 21 - Senior 15 lap Scratch Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Cheesman Team ASL360 Finished 3rd 0
2 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
3 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0