Event URN:
248303
Start date:
Wed, 26th Jun 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Preston Park Cycle Track
Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
SCRL
Event website:
http://www.scrl.co.uk
Event organiser:
Mr Vern McClelland
45 Brittany Road
HOVE
BN3 4PA
01903814351
macbike2@googlemail.com
Cheques payable to:
SCRL
Info for Riders:
League Registration Fees-
Seniors - £100
Juniors - £65
Youth - £45
Covers League Registration fee plus weekly meeting entry fee
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:00 Event 1 U8 1 Lap Scratch Youth Only None E
26 Jun 13 19:01 Event 1 - U10 2 Lap Scratch Youth Only None D
26 Jun 13 19:02 Event 2 - U12 3 Lap Scratch Youth Only None C
26 Jun 13 19:04 Event 3 - U14 4 Lap Scratch Youth Only None B

View All

Event Location:

Preston Drove,
Brighton,
Sussex,
BN1 6LA

Race: Event 1 U8 1 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:00 Youth Only None E ---

Race: Event 1 - U10 2 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:01 Youth Only None D ---

Race: Event 2 - U12 3 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:02 Youth Only None C ---

Race: Event 3 - U14 4 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:04 Youth Only None B ---

Race: Event 3- U16 4 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:05 Youth Only None A ---

Race: Event 4 - Seniors 8 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - U8 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:06 Youth Only None E ---

Race: Event 6 - U10 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:07 Youth Only None D ---

Race: Event 7a - Seniors 1 Lap Handicap Heat 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7b - Seniors 1 Lap Handicap Heat 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7c - Seniors 1 Lap Handicap Heat 3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7d - Seniors 1 Lap Handicap Heat 4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 8 - U12 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:12 Youth Only None C ---

Race: Event 9 - U16/U14 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:13 Youth Only None A, B ---

Race: Event 10 - U8 200m

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:14 Youth Only None E ---

Race: Event 11 - U10 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:15 Youth Only None D ---

Race: Event 12 - Seniors 1 Lap Handicap Finals

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:16 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 13 - U12 4 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:17 Youth Only None C ---

Race: Event 14 - U14 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:18 Youth Only None B ---

Race: Event 14 - U16 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:19 Youth Only None A ---

Race: Event 15 - Senior B 10 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:20 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 16 - Senior A 10 Lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:21 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 17 - U14 2 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:22 Youth Only None B ---

Race: Event 18 - U16 2 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:23 Youth Only None A ---

Race: Event 19 - Senior B 3 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:24 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 20 - Senior A 3 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:25 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 21 - U14 5 Lap Unknown

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:26 Youth Only None B ---

Race: Event 21 - U16 5 Lap Unknown

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:27 Youth Only None A ---

Race: Event 22 - Senior 20 Lap Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:28 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 U8 1 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Edward Theobold VC Jubilee Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 1 - U10 2 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
4 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
6 Jasper Sylvester Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - U12 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
3 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Christian Bright Finished C 0
6 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - U14 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
6 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 3- U16 4 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Jones Finished A 0
2 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0
4 India Latham VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Seniors 8 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
4 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
5 Ashley Dennis Team De Ver Finished 2nd 0
6 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - U8 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Edward Theobold VC Jubilee Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - U10 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Jasper Sylvester Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Dylan Hicks Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished D 0
5 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
6 Milo Mergler Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 7a - Seniors 1 Lap Handicap Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Oliver Pepper The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
3 Sara Gent VO2 Development Team Finished 3rd 0
4 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
5 Robert Fuller Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 7b - Seniors 1 Lap Handicap Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
2 Timothy Mustin Finished N/A 0
3 Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
4 Robert Paynter Brighton Excelsior CC Finished 4th 0
5 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 7c - Seniors 1 Lap Handicap Heat 3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Edmonds Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
4 Alan Lester In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 0
5 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 7d - Seniors 1 Lap Handicap Heat 4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
2 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
3 Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC Finished 2nd 0
4 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
5 Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - U12 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Christian Bright Finished C 0
3 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
4 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
6 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - U16/U14 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charles Brooker VC Jubilee Finished B 0
2 Harry Tipton VC Jubilee Finished B 0
3 Benjamin Bower VC Jubilee Finished B 0
4 India Latham VC Jubilee Finished A 0
5 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - U8 200m

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Edward Theobold VC Jubilee Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - U10 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Jasper Sylvester Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
5 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished D 0
6 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 - Seniors 1 Lap Handicap Finals

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Edmonds Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
2 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
4 Oliver Pepper The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
5 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
6 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - U12 4 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
3 Christian Bright Finished C 0
4 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 - U14 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
3 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Nicholas Wickens Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 - U16 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Jones Finished A 0
2 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - Senior B 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
2 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
4 Robert Fuller Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
5 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
6 Robert Paynter Brighton Excelsior CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - Senior A 10 Lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
4 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
5 Oliver Pepper The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
6 Ashley Dennis Team De Ver Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 17 - U14 2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Jake Blow Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
5 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
6 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 18 - U16 2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Jones Finished A 0
2 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 19 - Senior B 3 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
2 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
4 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
5 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
6 Alan Lester In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 20 - Senior A 3 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
3 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
4 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Oliver Pepper The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
6 Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 21 - U14 5 Lap Unknown

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
2 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
3 Nicholas Wickens Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Harry Tipton VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 21 - U16 5 Lap Unknown

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Jones Finished A 0
2 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 22 - Senior 20 Lap Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
2 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
4 Ashley Dennis Team De Ver Finished 2nd 0
5 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
6 Oliver Pepper The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0