Event URN:
248302
Start date:
Wed, 19th Jun 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Preston Park Cycle Track
Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
SCRL
Event website:
http://www.scrl.co.uk
Event organiser:
Mr Vern McClelland
45 Brittany Road
HOVE
BN3 4PA
01903814351
macbike2@googlemail.com
Cheques payable to:
SCRL
Info for Riders:
League Registration Fees-
Seniors - £100
Juniors - £65
Youth - £45
Covers League Registration fee plus weekly meeting entry fee
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:45 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
19 Jun 13 18:45 Junior Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
19 Jun 13 18:45 U10/U8 - Free Wheel Youth Only D, E
19 Jun 13 18:45 U16/U14/U12 - Fixed Wheel Youth Only Track League Youth A, B, C

View All

Event Location:

Preston Drove,
Brighton,
Sussex,
BN1 6LA

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th ---

Race: U10/U8 - Free Wheel

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:45 Youth Only --- D, E ---

Race: U16/U14/U12 - Fixed Wheel

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:45 Youth Only Track League Youth A, B, C ---

Race: Event 1 - Seniors Qualifying Flying 200

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 2 - U8 200m Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:46 Youth Only None E ---

Race: Event 3a - U10 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:47 Youth Only None D ---

Race: Event 3b - U10 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:48 Youth Only None D ---

Race: Event 3c - U10 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:49 Youth Only None D ---

Race: Event 4a - U12 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:50 Youth Only None C ---

Race: Event 4b - U12 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:51 Youth Only None C ---

Race: Event 5a - Seniors 1 Lap Championship Sp...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:52 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5b - Seniors 1 Lap Championship Sp...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:53 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5c - Seniors 1 Lap Championship Sp...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:54 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5d - Seniors 1 Lap Championship Sp...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:55 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6 - Seniors 3 Laps Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 18:56 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7a - U14 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None B ---

Race: Event 7b - U14 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None B ---

Race: Event 7c - U14 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None B ---

Race: Event 8a - U16 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None A ---

Race: Event 8b - U16 1 Lap Championship Sprint...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None A ---

Race: Event 9a - Seniors 1 Lap Championship Sp...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 9b - Seniors 1 Lap Championship Sp...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 10a - Seniors 1 Lap Championship S...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 10b - Seniors 1 Lap Championship S...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 11 - U8 1 Lap Championship Sprint ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None E ---

Race: Event 12a - U10 1 Lap Championship Minor...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None D ---

Race: Event 12b - U10 1 Lap Championship Sprin...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None D ---

Race: Event 13a - U12 1 Lap Championship Minor...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None C ---

Race: Event 13b - U12 1 Lap Championship Sprin...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None C ---

Race: Event 14a - U14 1 Lap Championship Minor...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None B ---

Race: Event 14b - U14 1 Lap Championship Sprin...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None B ---

Race: Event 15a - U16 1 Lap Championship Minor...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None A ---

Race: Event 15b -0 U16 1 Lap Championship Spri...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None A ---

Race: Event 16a - Seniors 1 Lap Championship S...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 16b - Seniors 1 Lap Championship S...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 17 - U8 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None E ---

Race: Event 18 U10 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None D ---

Race: Event 19 - U12 1 Lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None C ---

Race: Event 20 - U16/U14 1 Lap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None A, B ---

Race: Event 21 - Seniors B 6 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 22 - Seniors A 6 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 23 - U10 2 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None D ---

Race: Event 23 - U8 1 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None E ---

Race: Event 24 - U12 3 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None C ---

Race: Event 25 - U14 6 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None B ---

Race: Event 25 - U16 6 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Youth Only None A ---

Race: Event 26 - Seniors 10 Lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Jun 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - Seniors Qualifying Flying 200

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
2 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
4 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
5 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
6 Matthew Wise University of Kent Cycling Clu... Finished N/A 0
7 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
8 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
9 Mark Jacobs Performance Cycle Coaching Finished N/A 0
10 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
11 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
12 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
13 Nathan Grundy Finished N/A 0
14 Bruce Samuel Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
15 Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - U8 200m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0
5 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
6 Edward Theobold VC Jubilee Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 3a - U10 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 3b - U10 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Dylan Hicks Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 3c - U10 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
2 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 4a - U12 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Ethan O'Hara-Harris Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 4b - U12 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Christian Bright Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 5a - Seniors 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
2 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
3 Nathan Grundy Finished N/A 0
4 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5b - Seniors 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
3 Mark Jacobs Performance Cycle Coaching Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 5c - Seniors 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
2 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
3 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 5d - Seniors 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Matthew Wise University of Kent Cycling Clu... Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Seniors 3 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC Finished 2nd 0
3 Bruce Samuel Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
4 Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 7a - U14 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Olivia Chadwick Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 7b - U14 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
2 Nicholas Wickens Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Charles Brooker VC Jubilee Finished B 0
4 Harry Tipton VC Jubilee Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 7c - U14 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
2 Tom Easley Crawley Wheelers Finished B 0
3 George Sales Redhill CC Finished B 0
4 Benjamin Bower VC Jubilee Finished B 0
5 Thomas Andrews Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 8a - U16 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Jones Finished A 0
2 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 8b - U16 1 Lap Championship Sprint Heat

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
2 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
3 India Latham VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 9a - Seniors 1 Lap Championship Sprint Semi

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 9b - Seniors 1 Lap Championship Sprint Semi

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 10a - Seniors 1 Lap Championship Sprint 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
2 Matthew Wise University of Kent Cycling Clu... Finished N/A 0
3 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
4 Nathan Grundy Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 10b - Seniors 1 Lap Championship Sprint 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
2 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
3 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
4 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - U8 1 Lap Championship Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0
5 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
6 Edward Theobold VC Jubilee Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 12a - U10 1 Lap Championship Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
3 Dylan Hicks Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 12b - U10 1 Lap Championship Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 13a - U12 1 Lap Championship Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
2 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Christian Bright Finished C 0
4 Ethan O'Hara-Harris Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 13b - U12 1 Lap Championship Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 14a - U14 1 Lap Championship Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Nicholas Wickens Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Tom Easley Crawley Wheelers Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 14b - U14 1 Lap Championship Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
3 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 15a - U16 1 Lap Championship Minor Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
2 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 15b -0 U16 1 Lap Championship Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Jones Finished A 0
2 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 16a - Seniors 1 Lap Championship Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 16b - Seniors 1 Lap Championship Sprint Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Mark Burgess Team Terminator Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Event 17 - U8 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0
2 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0
4 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
5 Edward Theobold VC Jubilee Finished E 0
6 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 18 U10 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 0
2 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Fred Melly Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished D 0
6 Dylan Hicks Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 19 - U12 1 Lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christian Bright Finished C 0
2 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
3 Ethan O'Hara-Harris Preston Park Youth CC Finished C 0
4 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
5 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 20 - U16/U14 1 Lap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Olivia Chadwick Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Charles Brooker VC Jubilee Finished B 0
3 Benjamin Bower VC Jubilee Finished B 0
4 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished B 0
6 George Sales Redhill CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 21 - Seniors B 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
3 Gabriel Parle Preston Park Youth CC Finished 4th 0
4 David Barnard VC Etoile Finished 4th 0
5 Andrew Parle Brighton Mitre CC Finished 3rd 0
6 Alexander Beyfus Sussex Nomads CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 22 - Seniors A 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
3 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0
4 Brock Duncumb Rogers Preston Park Youth CC Finished 2nd 0
5 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
6 Bruce Samuel Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 23 - U10 2 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0
5 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 23 - U8 1 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished D 0
4 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
5 Dylan Hicks Preston Park Youth CC Finished D 0
6 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 24 - U12 3 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
3 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Christian Bright Finished C 0
6 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 25 - U14 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
3 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
4 Tom Easley Crawley Wheelers Finished B 0
5 George Sales Redhill CC Finished B 0
6 Stan Abbott Stacey Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 25 - U16 6 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Jones Finished A 0
2 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
3 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 26 - Seniors 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Connor Murphy VC Jubilee Finished 3rd 0
4 Stuart Bettis Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 0
5 Alan Cooper Worthing Excelsior CC Finished 3rd 0
6 Paul Barnard Southdowns Bikes – Casco Finished 3rd 0