Event URN:
248295
Start date:
Wed, 1st May 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Preston Park Cycle Track
Preston Drove, Brighton, Sussex, BN1 6LA
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
SCRL
Event website:
http://www.scrl.co.uk
Event organiser:
Mr Vern McClelland
45 Brittany Road
HOVE
BN3 4PA
01903814351
macbike2@googlemail.com
Cheques payable to:
SCRL
Info for Riders:
League Registration Fees-
Seniors - £100
Juniors - £65
Youth - £45
Covers League Registration fee plus weekly meeting entry fee
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:45 E/1/2/3/4 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
1 May 13 18:45 Junior Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
1 May 13 18:45 U10/U8 - Free Wheel Youth Only D, E
1 May 13 18:45 U16/U14/U12 - Fixed Wheel Youth Only Track League Youth A, B, C

View All

Event Location:

Preston Drove,
Brighton,
Sussex,
BN1 6LA

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:45 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th ---

Race: U10/U8 - Free Wheel

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:45 Youth Only --- D, E ---

Race: U16/U14/U12 - Fixed Wheel

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:45 Youth Only Track League Youth A, B, C ---

Race: Event 1 - U8 1-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:45 Youth Only None E ---

Race: Event 1 - U10 1-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:46 Youth Only None D ---

Race: Event 2 - U12 2-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:47 Youth Only None C ---

Race: Event 3 - U14 4-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:48 Youth Only None B ---

Race: Event 3 - U16 4-lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:49 Youth Only None A ---

Race: Event 4 - Seniors 6 Laps Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:50 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - U8 200m

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:50 Youth Only None E ---

Race: Event 6 - U10 300m Group 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:51 Youth Only None D ---

Race: Event 6 - U10 300m Group 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:52 Youth Only None D ---

Race: Event 7 - U12 4 Lap Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:53 Youth Only None C ---

Race: Event 8 U14 2 Lap Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:54 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 9 U16 2 Laps Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:55 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 10 Seniors 3 Laps Dash

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:56 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 11 - U8 Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:57 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 11 U10 2 Laps Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:58 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 12 U12 2 Laps Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 18:59 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 13 U14 6 Laps Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 19:00 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 13 U16 6 Laps Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 19:01 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 14 Seniors 10 Laps Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 15 - U14 Distance Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 19:04 Youth Only None B ---

Race: Event 15 - U16 Distance Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 19:05 Youth Only None A ---

Race: Event 16 - Seniors Distance Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 May 13 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - U8 1-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
5 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 1 - U10 1-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
4 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
6 Jasper Sylvester Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - U12 2-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
3 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Christian Bright Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - U14 4-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
5 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
6 George Sales Redhill CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - U16 4-lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
2 Laurence Jones Finished A 0
3 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0
5 India Latham VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - Seniors 6 Laps Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes Cycling Club Finished 2nd 0
3 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
4 Dan Gardner Team ASL360 Finished N/A 0
5 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
6 Robert Quin Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - U8 200m

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
2 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0
3 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
5 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - U10 300m Group 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
4 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished D 0
6 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - U10 300m Group 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
2 Alex Tatchell Finished N/A 0
3 Evan Lester Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Jasper Sylvester Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Joshua Golliker Redhill CC Finished D 0
6 Joshua Ballinger Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - U12 4 Lap Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
3 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Michael Wickens Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished C 0
6 Christian Bright Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 U14 2 Lap Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
4 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
6 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 U16 2 Laps Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
2 Laurence Jones Finished A 0
3 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0
5 India Latham VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 Seniors 3 Laps Dash

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Bettis Southdowns Bikes Cycling Club Finished 2nd 0
2 Steven Kane Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
3 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
4 Dan Gardner Team ASL360 Finished N/A 0
5 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
6 Paul Barnard Southdowns Bikes Cycling Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - U8 Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished E 0
2 Miles Jaques Preston Park Youth CC Finished E 0
3 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished E 0
4 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished E 0
5 Nettie Glandfield Lewes Wanderers CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 U10 2 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Jaques Preston Park Youth CC Finished D 0
2 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Archie Sloan VC Jubilee Finished D 0
4 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished D 0
6 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Event 12 U12 2 Laps Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
2 Christian Bright Finished C 0
3 Georgina Burnett Preston Park Youth CC Finished C 0
4 Edward Barton Preston Park Youth CC Finished C 0
5 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
6 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 U14 6 Laps Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
4 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Bethany Lewis Palmer Park Velo RT Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 U16 6 Laps Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
2 Laurence Jones Finished A 0
3 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0
5 India Latham VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 14 Seniors 10 Laps Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Emsley Brighton Excelsior CC Finished 3rd 0
2 Stuart Bettis Southdowns Bikes Cycling Club Finished 2nd 0
3 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
4 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
5 Dan Gardner Team ASL360 Finished N/A 0
6 Robert Quin Brighton Mitre CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - U14 Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
2 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished B 0
3 Oliver Nixon VO2 Development Team Finished B 0
4 Nicholas Gill Redhill CC Finished B 0
5 Douglas McCauley Preston Park Youth CC Finished B 0
6 Joe Hill Preston Park Youth CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 15 - U16 Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished A 0
2 Laurence Jones Finished A 0
3 Nile Jones Preston Park Youth CC Finished A 0
4 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0
5 India Latham VC Jubilee Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Event 16 - Seniors Distance Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dan Gardner Team ASL360 Finished N/A 0
2 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished 2nd 0
3 Oliver Pepper The Kinesis Morvelo Project Finished 3rd 0
4 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished 2nd 0
5 Paul Barnard Southdowns Bikes Cycling Club Finished 3rd 0
6 Stuart Bettis Southdowns Bikes Cycling Club Finished 2nd 0