Event URN:
248287
Start date:
Fri, 30th Aug 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Quibell Park Stadium
Brumby Wood Lane, Scunthorpe, North Lincs, DN17 1SR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Scunthorpe Poly CC
Event website:
http://www.scunthorpepoly.co.uk
Event organiser:
Mrs Susan Parsons
25 Hartshead Avenue
Scunthorpe
South Humberside
DN15 8AG
01724868666
susan.parsons500@ntlworld.com
Cheques payable to:
Scunthorpe Poly CC
Info for Riders:
Entry on Night Only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:00 Senior A & B 8 lap Block Handicap Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
30 Aug 13 19:01 Senior A - 12 lap Points Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
30 Aug 13 19:02 Senior A - 8 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
30 Aug 13 19:03 Senior B - 12 lap Points Race Regional C None 2nd, 3rd, 4th

View All

Event Location:

Brumby Wood Lane,
Scunthorpe,
North Lincs,
DN17 1SR

Race: Senior A & B 8 lap Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A - 12 lap Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, Elite ---

Race: Senior A - 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, Elite ---

Race: Senior B - 12 lap Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:03 Regional C None 2nd, 3rd, 4th ---

Race: Senior B - 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:04 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A ---

Race: Youth - 5 lap Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:05 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth - 6 lap Block Handicap Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:06 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth - 5 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:07 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth - 1 lap Sprint B & Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:08 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth - 1 lap Sprint C

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:09 Youth Only None C ---

Race: Youth - 1 lap Sprint A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:10 Youth Only None A ---

Race: Youth - 1 lap Sprint B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 19:11 Youth Only None B ---

Provisional Report and Results

Posted 01/09/2013 - British Cycling

Latest results from the Scunthorpe Track League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Senior A & B 8 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
2 Julian Pearson Teamwallis Racing Team Finished 1st 0
3 Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - 12 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
2 Julian Pearson Teamwallis Racing Team Finished 1st 0
3 John Brearley Cottingham Coureurs RT Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Wood Polypipe Cycling Team Finished 1st 0
2 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A 0
3 Julian Pearson Teamwallis Racing Team Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - 12 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished A 0
2 Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
3 Neville Pearson Teamwallis Racing Team Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Neil Stainthorpe Scunthorpe Polytechnic CC Finished 3rd 0
2 Anthony Jones Featherstone RC Finished 3rd 0
3 Paul Jones Lindsey Road CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 5 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished B 0
2 Caitlin Bower Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
3 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 6 lap Block Handicap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 0
2 Charlie Renshaw Dinnington Racing Club Finished A 0
3 Kieran Simcox Dinnington Racing Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Renshaw Dinnington Racing Club Finished A 0
2 Kieran Simcox Dinnington Racing Club Finished A 0
3 Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 1 lap Sprint B & Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Nutt Dinnington Racing Club Finished B 0
2 Caitlin Bower Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
3 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 1 lap Sprint C

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 0
2 Euan Crehan Dinnington Racing Club Finished C 0
3 Matthew Walsh Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 1 lap Sprint A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Renshaw Dinnington Racing Club Finished A 0
2 Kieran Simcox Dinnington Racing Club Finished A 0
3 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth - 1 lap Sprint B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished B 0
2 Nathan Allatt Holme Valley Whls Finished B 0
3 Christopher Durham Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished B 0