Event URN:
248225
Start date:
Wed, 17th Jul 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Herne Hill Velodrome
Burbage Road, London, SE24 9HE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
HHPA
Event organiser:
Mr Jeremy White
101 Manor Park
London
SE13 5RQ
02084630076
chalky_white1949@outlook.com
Cheques payable to:
HHPA
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:30 Race 1 - U12 4 lap Scratch Youth Only None C, D, E
17 Jul 13 18:31 Race 2 - U12 Devil Youth Only None C, D, E
17 Jul 13 18:32 Race 3 - U12 5 lap Points Race Youth Only None C, D, E
17 Jul 13 18:33 Race 4 - C 10 lap Warm Up Scratch Regional C None 3rd, 4th, A

View All

Event Location:

Burbage Road,
London,
SE24 9HE

Race: Race 1 - U12 4 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:30 Youth Only None C, D, E ---

Race: Race 2 - U12 Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:31 Youth Only None C, D, E ---

Race: Race 3 - U12 5 lap Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:32 Youth Only None C, D, E ---

Race: Race 4 - C 10 lap Warm Up Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:33 Regional C None 3rd, 4th, A ---

Race: Race 5 - A/B 10 lap Warm Up Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:34 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Race 6 - U12 4 lap Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:35 Youth Only None C, D, E ---

Race: Race 7 - C 8 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:36 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Race 8 - B 10 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:37 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Race 9 - A 12 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:38 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Race 10 - A/B/C Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:39 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Race 10 - Ladies Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:39 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Race 11 - C 12 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:40 Regional C None 3rd, 4th, A, N/A ---

Race: Race 12 - A/B Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jul 13 18:41 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Race 1 - U12 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Canning Redhill CC Finished C 0
2 Finlay Jenner VC Londres Finished C 0
3 To be confirmed Finished 0
4 Megan Panton Woolwich CC Finished C 0
5 To be confirmed Finished 0
6 Leo Hayter VC Londres Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Race 2 - U12 Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Leo Hayter VC Londres Finished C 0
2 Alistair Canning Redhill CC Finished C 0
3 Megan Panton Woolwich CC Finished C 0
4 To be confirmed Finished 0
5 To be confirmed Finished 0
6 Finlay Jenner VC Londres Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Race 3 - U12 5 lap Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Leo Hayter VC Londres Finished C 0
2 To be confirmed Finished 0
3 Finlay Jenner VC Londres Finished C 0
4 Alistair Canning Redhill CC Finished C 0
5 Megan Panton Woolwich CC Finished C 0
6 To be confirmed Finished 0

Confirmed Results

Race name: Race 4 - C 10 lap Warm Up Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charles Kimble Finished 4th 0
3 Nathan Coyte CS Grupetto Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Race 5 - A/B 10 lap Warm Up Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 0
2 Symon Lewis Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 0
4 Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished 2nd 0
5 James Connell Brixton Cycles Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Race 6 - U12 4 lap Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Natalie Bloomer VC Londres Finished D 0
1 Alistair Canning Redhill CC Finished C 0
1 Billy David-Gray VC Londres Finished D 0
1 Leo Hayter VC Londres Finished C 0
2 Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished D 0
2 Harry Gregory Cycling Club Hackney Finished D 0
2 Hector Hawkins Herne Hill Youth CC Finished D 0
3 Billy Bannett Finished 0
3 Daniel Fisher-Borrow Herne Hill Youth CC Finished D 0
3 Finlay Jenner VC Londres Finished C 0
3 Daniel Oakeley VC Londres Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Race 7 - C 8 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charles Kimble Finished 4th 0
2 Robert Burton Team De Ver Finished 4th 0
3 Max Cheatle VC Londres Finished B 0
4 Rachel Jary VC Londres Finished B 0
5 Nathan Coyte CS Grupetto Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Race 8 - B 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Robbins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
2 Ethan Hayter VC Londres Finished A 0
3 Philip Appleby Wigmore CC Finished 3rd 0
4 Sarah Connell Brixton Cycles Club Finished 2nd 0
5 Melvyn Akins VC Londres Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Race 9 - A 12 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 0
2 Ralph Carter London Dynamo Finished 1st 0
3 Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 0
4 Symon Lewis Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 0
5 James Connell Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
6 Hisham Al-Ramah VC Londres Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Race 10 - A/B/C Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jules Birks VC Londres Finished 2nd 00:04:17:900 0
1 Andrew Bradshaw VC Londres Finished 2nd 0
1 Iain Cook VC Londres Finished 2nd 0
1 Henry Martin VC Londres Finished 2nd 0
2 Hisham Al-Ramah VC Londres Finished A 00:04:31:190 0
2 Ethan Hayter VC Londres Finished A 0
2 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 0
2 Fred Wright VC Londres Finished B 0
3 Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 00:04:33:840 0
3 William McFarland East London Velo Finished 3rd 0
3 Philip Watkins 34 Nomads CC Finished 2nd 0
4 Philip Appleby Wigmore CC Finished 3rd 00:04:41:660 0
4 James Connell Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
4 Alex Robbins Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0
4 Alan Strang Dulwich Paragon CC Finished 1st 0
5 Number 200 Finished 0
5 Tom Burke De Laune CC Finished 3rd 00:04:44:190 0
5 Germain Burton Team De Ver Finished 1st 0
5 Andrey Padiy Rollapaluza CC Finished N/A 0
6 Andrew ????????? Finished 0
6 Nathan Coyte CS Grupetto Finished 4th 00:05:02:040 0
6 Charles Kimble Finished 4th 0
6 Jai Watson VC Londres Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Race 10 - Ladies Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laura Cheesman Prestige Velo Club Finished 2nd 00:04:01:650 0
1 Sarah Connell Brixton Cycles Club Finished 2nd 0
1 Niki Kovacs Brixton Cycles Club Finished 3rd 0
2 Sarah Brook Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 00:04:01:750 0
2 Rebecca Charlton Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 3rd 0
2 Zoe Lewis VC Londres Finished 3rd 0
3 Amy Good VC Londres Finished A 00:04:04:250 0
3 Eleanor Holden VC Londres Finished A 0
3 Rachel Jary VC Londres Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Race 11 - C 12 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charles Kimble Finished 4th 0
2 Andrew ????????? Finished 0
3 Sebastian Demeza Finished N/A 0
4 Tom Burke De Laune CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Race 12 - A/B Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ralph Carter London Dynamo Finished 1st 0
2 Tony Lock Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 1st 0
3 Germain Burton Team De Ver Finished 1st 0
4 Wayne Crombie East London Velo Finished 2nd 0
5 Philip Watkins 34 Nomads CC Finished 2nd 0
6 Iain Cook VC Londres Finished 2nd 0