Event URN:
248181
Start date:
Mon, 22nd Jul 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Palmer Park Sports Stadium
Wokingham Road, Reading, Berks, RG6 1LF
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Reading Track Cycling League
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.readingvelodromeracing.co.uk
Event organiser:
Mr Gordon Sherratt
9 Mercia Road
Maidenhead
Berkshire
SL6 3DR
07853 175377
gordon.sherratt@readingvelodromeracing.co.uk
Cheques payable to:
Reading Track Cycling League
Info for Riders:
Guest Riders - Fee quoted is for maximum of three meetings
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:00 WLCA 1km Time Trial Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
22 Jul 13 19:01 Senior A - trackcycling 10 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
22 Jul 13 19:02 Senior A - Keirin Final Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
22 Jul 13 19:03 Senior A - Devil Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Wokingham Road,
Reading,
Berks,
RG6 1LF

Race: WLCA 1km Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A - trackcycling 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:01 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Senior A - Keirin Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Senior A - Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Senior A - AW Cycles 20k Endurance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, A, El... ---

Race: Senior B - trackcycling 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:05 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A ---

Race: Senior B - Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:06 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A ---

Race: Senior B - Keirin Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:06 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Senior B - AW Cycles 20k Endurance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:07 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Ladies - trackcycling 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Ladies - Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Ladies - Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Ladies - Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Ladies - AW Cycles 20k Endurance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:12 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U16 Endurance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 13 19:13 Youth Only None A ---

Confirmed Results

Race name: WLCA 1km Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 00:01:13:170 0
2 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 00:01:20:370 0
3 Kevin Easterbrook Royal Air Force CC Finished 4th 00:01:23:740 0
4 Paul Davidoff Team Terminator Finished 4th 00:01:23:970 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - trackcycling 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Crolla AW Cycles Finished 2nd 0
2 Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
3 Robert King Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
2 Joseph Crolla AW Cycles Finished 2nd 0
3 Louis Magnani Prestige Velo Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Gittings AW Cycles Finished 2nd 0
2 Robert King Finished 2nd 0
3 Louis Magnani Prestige Velo Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicholas English AW Cycles Finished 2nd 0
2 Robert King Finished 2nd 0
3 Louis Magnani Prestige Velo Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - trackcycling 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0
2 Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
3 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
2 Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
3 Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished 2nd 0
2 Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
3 Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished 3rd 0
2 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished 2nd 0
3 Nick Cammell G.S. Henley Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Ladies - trackcycling 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Brookes G.S. Henley Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Ladies - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Brookes G.S. Henley Finished 3rd 0
2 Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 0
3 Sasha Quarrington Zappi's Ladies Team Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Ladies - Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sasha Quarrington Zappi's Ladies Team Finished 4th 0
2 Lydia Brookes G.S. Henley Finished 3rd 0
3 Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 0

Confirmed Results

Race name: Ladies - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 0
2 Sasha Quarrington Zappi's Ladies Team Finished 4th 0
3 Lydia Brookes G.S. Henley Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Ladies - AW Cycles 20k Endurance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Brookes G.S. Henley Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: U16 Endurance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Clark High Wycombe Cycling Club Finished A 0
2 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0