Event URN:
248169
Start date:
Mon, 22nd Apr 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Palmer Park Sports Stadium
Wokingham Road, Reading, Berks, RG6 1LF
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Reading Track Cycling League
Event website:
http://www.readingvelodromeracing.co.uk
Event organiser:
Mr Gordon Sherratt
9 Mercia Road
Maidenhead
Berkshire
SL6 3DR
07853 175377
gordon.sherratt@readingvelodromeracing.co.uk
Cheques payable to:
Reading Track Cycling League
Info for Riders:
Guest Riders - Fee quoted is for maximum of three meetings
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:10 Senior A - Hare & Hounds Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
22 Apr 13 19:11 Senior A - Unknown Distance Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
22 Apr 13 19:12 Senior A - Derny Final Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
22 Apr 13 19:13 Senior A - AW Cycles 20km Endurance Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Wokingham Road,
Reading,
Berks,
RG6 1LF

Race: Senior A - Hare & Hounds

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A - Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A - Derny Final

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:12 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A - AW Cycles 20km Endurance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:13 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B - Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:14 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Senior B - Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:15 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Senior B - AW Cycles 20km Endurance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:16 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: U14/U16 - 1 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:17 Youth Only None A, B ---

Race: U8/U10/U12 - 1 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:18 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth Block Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:19 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: U12 - Derny

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:20 Youth Only None C ---

Race: U8/U10 - Derny

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:21 Youth Only None D, E ---

Race: U14/U16 - Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:22 Youth Only None A, B ---

Race: U14/U16 - 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:23 Youth Only None A, B ---

Race: U8/U10/U12 - 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Apr 13 19:24 Youth Only None C, D, E ---

Posted 24/04/2013 - British Cycling

Yet another grey evening - with a fairly strong wind for the riders to contend with - also the first outing of the year for the.. [more]


Confirmed Results

Race name: Senior A - Hare & Hounds

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 1st 0
2 Joseph Crolla AW Cycles Finished 2nd 0
3 Max Brown Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 1st 0
2 Jason Pitt AW Cycles Finished 3rd 0
3 Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - Derny Final

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Stedman AW Cycles Finished 2nd 0
2 Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 1st 0
3 Max Brown Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Bradbury Cycling Team Tomacc Finished 1st 0
2 Max Stedman AW Cycles Finished 2nd 0
3 Ian Greenstreet Newbury RC Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
2 Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
3 Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished 3rd 0
2 Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - AW Cycles 20km Endurance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0
2 Matthew Lansley Palmer Park Velo RT Finished A 0
3 David Ivory Reading CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: U14/U16 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished A 0
2 Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished B 0
3 Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished B 0
4 Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
5 Anna Linehan Palmer Park Velo RT Finished B 0
6 Dylan Thomas Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U8/U10/U12 - 1 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Clarke Palmer Park Velo RT Finished D 0
2 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
3 Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished C 0
4 Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished C 0
5 Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
6 Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished C 0
3 Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U8/U10 - Derny

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
2 Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished E 0
3 Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished D 0

Confirmed Results

Race name: U14/U16 - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Anderson Kingston Whls CC Finished B 0
2 Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished A 0
3 Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14/U16 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anthony Anderson Kingston Whls CC Finished B 0
2 Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished B 0
3 Joseph Linehan Palmer Park Velo RT Finished A 0
4 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0
5 Sam Harding Palmer Park Velo RT Finished A 0
6 Liam Harris Palmer Park Velo RT Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U8/U10/U12 - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 0
2 Thomas Clarke Palmer Park Velo RT Finished C 0
3 Cal Gorvy Palmer Park Velo RT Finished D 0
4 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished D 0
5 Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished C 0
6 Jan Corsten Palmer Park Velo RT Finished C 0