Event URN:
248110
Start date:
Tue, 11th Jun 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Bournemouth Cycling Centre
Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bournemouth Arrow CC
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Alan McRae
171 Coppice Avenue
Ferndown
Dorset
BH22 9PW
01202854706
alan.mcrae@uwclub.net
Cheques payable to:
Bournemouth Arrow CC
Info for Riders:
Entry on the Day Only. League Registration £10.00. Accrediation Required
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:01 Event 1 - Youth 6 Lap Scratch Race Youth Only None A, B, C, D, E
11 Jun 13 19:02 Event 2 - 8 Lap Scratch Race Group B Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
11 Jun 13 19:03 Event 3 - 8 Lap Scratch Race Group A Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
11 Jun 13 19:04 Event 4 - 16 Lap Points Race Women/Girls Youth Only None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Slades Farm Open Space,
Ensbury Park,
Bournemouth,
Dorset,
BH10 4EP

Race: Event 1 - Youth 6 Lap Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:01 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 2 - 8 Lap Scratch Race Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 3 - 8 Lap Scratch Race Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 4 - 16 Lap Points Race Women/Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:04 Youth Only None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - Elimination Race Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:05 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 6 - Masters Elimination Race 40+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - 16 lap Scratch Groups A & ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:07 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 8 - 6 lap Block Handicap Women/Gir...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 9 - 6 lap Block Handicap Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:09 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 10 - 16 lap Block Handicap Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 11 - 20 lap Points Race Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 12- Youth 2 Lap Handicap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:12 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 13 - 60 lap Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
11 Jun 13 19:13 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 1 - Youth 6 Lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
2 Charley Calvert Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
3 Rebecca Raybould Poole Whls CC Finished A 0
4 Jack Brown Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
5 Ashia Fenwick Poole Whls CC Finished 4th 0
6 Molly Haycock Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
7 James Wakefield Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 2 - 8 Lap Scratch Race Group B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Jolliffe Poole Whls CC Finished A 0
2 Gary Cure Finished N/A 0
3 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
4 Guy Bolton Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
5 Paul Richardson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
6 Dan Lovett Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 3 - 8 Lap Scratch Race Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Clark Poole Whls CC Finished 4th 0
2 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
3 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
4 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
5 Barrie Watkinson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 4 - 16 Lap Points Race Women/Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rebecca Raybould Poole Whls CC Finished A 0
2 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
3 Lucy Edmunds Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
4 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 3rd 0
5 Molly Haycock Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
6 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
7 Ashia Fenwick Poole Whls CC Finished 4th 0
8 Lucy Gadd Poole Whls CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 5 - Elimination Race Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charley Calvert Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
2 Jack Brown Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
3 Joshua Gamston Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished A 0
4 Lewis Martin Sotonia CC Finished A 0
5 James Wakefield Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
6 Jamie Haycock Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished C 0
7 Samuel Wadsley Poole Whls CC Finished A 0
8 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - Masters Elimination Race 40+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
2 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
3 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
4 Chris Braiden Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 0
5 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
6 Guy Bolton Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
7 Robert Haycock Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
8 Nigel Powell VC St Raphael Finished 2nd 0
9 Gary Cure Finished N/A 0
10 Barrie Watkinson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 7 - 16 lap Scratch Groups A & B under 40s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Jolliffe Poole Whls CC Finished A 0
2 Dan Lovett Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
3 William Clark Poole Whls CC Finished 4th 0
4 Paul Richardson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
5 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Event 8 - 6 lap Block Handicap Women/Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashia Fenwick Poole Whls CC Finished 4th 0
2 Molly Haycock Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
3 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0
4 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
5 Rebecca Raybould Poole Whls CC Finished A 0
6 Lucy Edmunds Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
7 Lucy Gadd Poole Whls CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - 6 lap Block Handicap Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Wadsley Poole Whls CC Finished A 0
2 James Wakefield Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
3 Charley Calvert Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
4 Joshua Gamston Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished A 0
5 Jack Brown Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
6 Jamie Haycock Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished C 0
7 Luke Dighton Poole Whls CC Finished C 0
8 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Event 10 - 16 lap Block Handicap Group B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Jolliffe Poole Whls CC Finished A 0
2 Guy Bolton Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
3 Dan Lovett Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
4 Paul Richardson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
5 Nigel Powell VC St Raphael Finished 2nd 0
6 Gary Cure Finished N/A 0
7 Chris Braiden Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 0
8 Robert Haycock Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 11 - 20 lap Points Race Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
2 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
3 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
4 Barrie Watkinson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
5 William Clark Poole Whls CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Event 12- Youth 2 Lap Handicap Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charley Calvert Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
2 Jack Brown Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
3 Lucy Gadd Poole Whls CC Finished C 0
4 Jamie Haycock Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished C 0
5 Lucy Edmunds Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 0
6 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Event 13 - 60 lap Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Jolliffe Poole Whls CC Finished A 0
2 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
3 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished 3rd 0
4 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
5 Dan Lovett Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 4th 0
6 Paul Richardson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
7 William Clark Poole Whls CC Finished 4th 0
8 Chris Braiden Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 0