Event URN:
248107
Start date:
Tue, 21st May 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Bournemouth Cycling Centre
Slades Farm Open Space, Ensbury Park, Bournemouth, Dorset, BH10 4EP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bournemouth Arrow CC
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.bournemouth.cc
Event organiser:
Mr Alan McRae
171 Coppice Avenue
Ferndown
Dorset
BH22 9PW
01202854706
Cheques payable to:
Bournemouth Arrow CC
Info for Riders:
Pre-registration available at www.bournemouth.cc/news/97-raymond-brown-2012-track-cycling-league.html.
No advance payments. Pay/meeting at signing on.
BCC Track Accreditation required (see website for details inc. fast-track accreditation for experienced riders).
NB: BCC hire bikes not available for League racing
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:01 Event 1 - Youth 4 Lap Scratch Race Youth Only None A, B, C, D, E
21 May 13 19:02 Event 2 - 6 Lap Scratch Race Group B Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
21 May 13 19:03 Event 3 - 6 Lap Scratch Race Group A Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
21 May 13 19:04 Event 4 - Youth 10 Lap Elimination Race Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Slades Farm Open Space,
Ensbury Park,
Bournemouth,
Dorset,
BH10 4EP

Race: Event 1 - Youth 4 Lap Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:01 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Event 2 - 6 Lap Scratch Race Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:02 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 3 - 6 Lap Scratch Race Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:03 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 4 - Youth 10 Lap Elimination Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:04 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 5 - Elimination Race Group B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:05 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 6 - 12 Lap Points Race Group A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:06 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 7 - Youth 6 Lap Block Handicap Rac...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:07 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 8 - Masters Elimination Race Group...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:08 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 9 - Young Bucks Elimination Race G...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 10 - Youth Handicap Elimination Ra...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:10 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 11 - 20 Laps Points Race Groups A/...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Event 12 - Youth 2 Lap Handicap Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:12 Youth Only None A, B, C, D, E, N/A ---

Race: Event 13 - 15km (60 Lap) Scratch Race - ...

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 May 13 19:13 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Event 3 - 6 Lap Scratch Race Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam D'arcy-Wykes Poole Whls CC Finished N/A 0
2 Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
3 William Clark Poole Whls CC Finished 4th 0
4 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
5 Stuart Morton Hargroves Cycles CC Finished 3rd 0
6 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
7 Gawain Bailey Performance Cycles Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 6 - 12 Lap Points Race Group A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam D'arcy-Wykes Poole Whls CC Finished N/A 0
2 Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
3 Gawain Bailey Performance Cycles Finished 3rd 0
4 William Clark Poole Whls CC Finished 4th 0
5 Steve Moss Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
6 Stuart Morton Hargroves Cycles CC Finished 3rd 0
7 David Gilham Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Event 9 - Young Bucks Elimination Race Groups A/B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 0
2 Alex Jolliffe Poole Whls CC Finished A 0
3 Stuart Morton Hargroves Cycles CC Finished 3rd 0
4 Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
5 William Clark Poole Whls CC Finished 4th 0
6 Gordon Skillen Poole Whls CC Finished 3rd 0
0 Alexander Cadzow Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
0 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 3rd 0
0 Ellie Gilham VC St Raphael Finished 2nd 0
0 Gareth Llewellyn Finished 4th 0