Event URN:
248073
Start date:
Wed, 29th May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mountbatten Centre
Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9AQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Portsmouth Cycle Track League ( website )
Event website:
http://www.southbc.org.uk
Event organiser:
Mrs Susan Knight
21 Bedhampton Road
Portsmouth
Hampshire
PO2 7JX
02392642226
Cheques payable to:
Portsmouth Cycle Track League
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:00 U10 Boys Youth Only Youth D
29 May 13 18:00 U8 Boys Youth Only Youth E
29 May 13 18:00 U8 Girls Youth Only Youth E
29 May 13 18:15 U12 Boys Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Alexandra Park,
Portsmouth,
Hampshire,
PO2 9AQ

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:00 Youth Only Youth D ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:15 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 18:45 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins / plus 3 laps

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 3
2 Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished D 2
3 Carl Russell Finished 0

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Cromie I-Team Cyclists' Club Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rose-Marie Moncrieffe Performance Cycle Coaching Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 3
2 Owen Giles Portsmouth North End CC Finished C 2
3 Sam Freeman Solent Pirates Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
2 Jade Luther Portsmouth North End CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thamana Nel I-Team Cyclists' Club Finished B 3
2 Alex Collins Fareham Wheelers Cycling Club Finished B 2
3 Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 1
4 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Edmunds Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 3
2 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 2