Event URN:
247629
Start date:
Sat, 27th Apr 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Victoria Park
Park Drive, Royal Leamington Spa, Warwickshire, CV31 3PJ
( View map )
Series:
2013 West Midlands Youth Circuit Series
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Stratford CC ( website )
Event website:
http://secretary@stratfordcc.co.uk
Event organiser:
Mr Anthony Butler
11 Phillips Road
Broadway
Worcestershire
WR12 7EY
butler-anthony2@sky.com
Cheques payable to:
Stratford Cycling Club
Download Entry Form
Info for Riders:
The circuit is a purpose built circuit in a public park and is used for Cycle racing 3 times a year.
There is excellent changing accommodation and a Cafe alongside the circuit, There is a limit of 40 riders per event but we will restrict Under 12, Under 10 and Under 8's to 30.
Entries on the day subject to space being available.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 09:00 U8 Boys Youth Only Youth E 5km / 4m
27 Apr 13 09:00 U8 Girls Youth Only Youth E 5km / 4m
27 Apr 13 09:30 U10 Boys Youth Only Youth D 06km / 4m
27 Apr 13 09:30 U10 Girls Youth Only Youth D 6km / 4m

View All

Event Location:

Park Drive,
Royal Leamington Spa,
Warwickshire,
CV31 3PJ

Race: U8 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 09:00 Youth Only Youth E 5km / 4m

Race: U8 Girls

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 09:00 Youth Only Youth E 5km / 4m

Race: U10 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 09:30 Youth Only Youth D 06km / 4m

Race: U10 Girls

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 09:30 Youth Only Youth D 6km / 4m

Race: U12 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 10:00 Youth Only Youth C 10km / 7m

Race: U12 Girls

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 10:00 Youth Only Youth C 10km / 7m

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 10:30 Youth Only Youth B 15km / 10m

Race: U14 Girls

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 10:30 Youth Only Youth B 15km / 10m

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 11:15 Youth Only Youth A 20km / 13m

Race: U16 Girls

View Entrants

Online entry closed 11 months 27 days 5 hours 18 minutes  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Apr 13 11:15 Youth Only Youth A 20km / 13m

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Harris Halesowen A & CC Finished E 3
2 Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished E 2
3 Alexander Brown Halesowen A & CC Finished E 1
4 Reece Edgington Lichfield City CC Finished E 0
5 Charlie Coleston-Shields Lichfield City CC Finished E 0
6 Dylan Powell Finished 0
7 Joseph Hadsley Bedfordshire Road Cycling Club Finished E 0
8 Felix Haines Lichfield City CC Finished E 0
9 Ryan Speechly Stratford CC Finished E 0
10 Joseph Turnbull Redditch Road & Path CC Finished E 0
11 Samuel Brownsword Solihull CC Finished E 0
12 Mark Farrar Finished 0
13 Jack Alexander Finished E 0
14 Alexander Sharpe Halesowen A & CC Finished E 0
15 Noah Thomas Birmingham BMX Club Finished E 0
16 Hamish Coope Finished 0
17 Thomas Brookes Halesowen A & CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cerys Simmonds Stratford CC Finished E 3
2 Grace Robinson RLS Cycling Club Finished E 2
3 Eleanor Cooper Lichfield City CC Finished E 1
4 Ava Callan-Foster Finished 0
5 Danielle Barker Halesowen A & CC Finished E 0
6 Francesca Wharton Solihull CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Smith Lichfield City CC Finished D 3
2 Ben Askey Lichfield City CC Finished D 2
3 Ben Parr Solihull CC Finished D 1
4 Ryan Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
5 Joseph Brookes Halesowen A & CC Finished D 0
6 Alex Barfield Birmingham CC Finished D 0
7 Oliver Tandy Solihull CC Finished D 0
8 Christian Stevens Solihull CC Finished D 0
9 Alex Barker Halesowen A & CC Finished D 0
10 Joe Cooper Lichfield City CC Finished D 0
11 Taylor Stubbins Solihull CC Finished D 0
12 Gabriel Doe Stratford CC Finished D 0
13 Sullivan Berry Redditch Road & Path CC Finished D 0
14 Harry Bradley Startford Cycling Club Finished 0
15 James Austin Rugby Junior Triathlon Club Finished D 0
16 Baden Green Stratford CC Finished D 0
17 Jacob Barritt Stratford CC Finished D 0
18 Joseph Caress Stratford CC Finished D 0
19 Jacob Thomas Birmingham BMX Club Finished D 0
20 Harvey Jackson Finished 0

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Libby Smith Matlock CC Finished D 3
2 Heledd Hunt Towy Riders Finished D 2
3 Mia Edgington Lichfield City CC Finished D 1
4 Hannah Turnbull Redditch Road & Path CC Finished D 0
5 Ella-Mae Fereday Team Milton Keynes Finished D 0
6 Elana-Rose Fereday Team Milton Keynes Finished E 0
7 Evie-Louise Fereday Team Milton Keynes Finished E 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Askey Lichfield City CC Finished C 3
2 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 2
3 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished C 1
4 Edward Woodward Coventry Road Club Finished C 0
5 Daniel Barnes Lichfield City CC Finished C 0
6 Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished C 0
7 Joshua Graham Stratford CC Finished C 0
8 Luke Simmonds Stratford CC Finished C 0
9 Matthew Kingston Lichfield City CC Finished C 0
10 Nicholas Evans Stratford CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elena Smith Matlock CC Finished C 3
2 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 2
3 Ellie Barfield Birmingham CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alice Law Wolverhampton Whls Finished B 3
2 Rebecca Simmons Wolverhampton Whls Finished B 2
3 Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 1
4 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 0
5 Connie Hudson Wolverhampton Whls Finished B 0
6 Ellie Russell Mid Shropshire Wheelers Finished B 0
7 Alice Lodge Solihull CC Finished B 0
8 Amy Selibas Lichfield City CC Finished B 0
9 Francesca Austin Rugby Junior Triathlon Club Finished 0
10 Annie Cox Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paige Milward Squadra Donne Finished A 3
2 Sophie Capewell Lichfield City CC Finished A 2
3 Bethany Coupland Mid Shropshire Wheelers Finished A 1
4 Hetty Niblett Mid Shropshire Wheelers Finished A 0
5 Chloe Ralph Solihull CC Finished A 0
6 Maisie Duckworth Wolverhampton Whls Finished A 0
7 Lucy Shaw Solihull CC Finished A 0
8 Jessie Ansell Wolverhampton Whls Finished A 0
9 Katie Clements Solihull CC Finished A 0
10 Emily Capewell Lichfield City CC Finished A 0
11 Claire Neil Stratford CC Finished A 0
12 Antonia Clack Stratford CC Finished A 0