Event URN:
247573
Start date:
Sun, 7th Apr 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Forest of Dean
Between Coleford & Cinderford, Cinderford, Gloucestershire, GL16 7EL
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
MIJ Downhill Events
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.mijdownhillevents.co.uk
Event organiser:
Mr Jon Davies
38A Coniston Rise
Aberdare
Mid Glamorgan
CF44 0HN
jondaviesthewelsh@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
n/a
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 Female MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Junior, ...
7 Apr 13 01:00 Hardtail Non-Ranking None N/A
7 Apr 13 01:00 Juniors MTB Regional B MTB DH Regional B Junior
7 Apr 13 01:00 Juvenile MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile

View All

Event Location:

Between Coleford & Cinderford,
Cinderford,
Gloucestershire,
GL16 7EL

Race: Female

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Junior, Juven... ---

Race: Hardtail

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Juniors

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Junior ---

Race: Juvenile

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile ---

Race: Masters

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Master ---

Race: Pro-Am

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Expert ---

Race: Rippers

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 Non-Ranking None 12 and under ---

Race: Seniors

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Senior ---

Race: Veterans

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B G/Vet, Veteran ---

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 2 years 22 days 3 hours 55 minutes 24 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Apr 13 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Youth ---

Confirmed Results

Race name: Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tracy Moseley Malvern Cycle Sport Finished Elite 00:01:46:061 40
2 Jessica Stone Finished Elite 00:01:56:394 34
3 Jo Page Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:02:07:618 40
4 Louise Williams Bikeit Cycles Bridgend Finished Senior 00:02:12:237 40
5 Jessica Greaves Bristol BMX Club Finished Senior 00:02:19:871 34
6 Lucy Newman Fix Distribution Finished Master 00:02:28:503 34
7 Lindsay Hanley Finished Veteran 00:02:31:854 0
8 Emma Braithwaite Finished Master 00:02:35:440 0
9 Sov Atkinson Finished Master 00:02:37:282 30
10 Maya Atkinson Finished Juvenile 00:02:40:267 40
11 Alexandra Thomas Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:02:46:393 40
12 Gayle Atherfold-Dudley Finished Master 00:03:12:425 0

Confirmed Results

Race name: Hardtail

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Limbrick Stanton bikes/ intrepid Finished Senior 00:01:46:135 0
2 James Whitby SLAM69 Finished Senior 00:01:49:762 0
3 Simon Nash Origin Cycles Finished Senior 00:01:53:657 0
4 Fred Rickman Finished 00:01:55:120 0
5 Alastair Keen John Atkins Cycles Ltd Finished Senior 00:01:56:215 0
6 Daniel Wagstaff SLAM69 Finished Senior 00:02:01:880 0
7 Rob Hill Finished 00:02:06:130 0
8 Stuart Burrows slam 69 Finished Youth 00:02:11:387 0
9 Craig Harrison Finished 00:02:19:060 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Jones Pedalabikeaway/FlyUpDownhill Finished Junior 00:01:47:885 40
2 Myles James Ram Bikes/Bad Ass Bikes Finished Junior 00:01:52:159 34
3 Laurie Arthur Rogate Downhill Finished Junior 00:01:52:160 30
4 Daniel Bowen Finished Juvenile 00:01:52:332 0
5 Joel Anderson Juice Lubes Racing Finished Junior 00:01:53:052 23
6 Reece Bowen Pedalabikeaway/flyupdownhill Finished N/A 00:01:53:216 0
7 Samuel Robson Finished Junior 00:01:53:413 0
8 Liam Jones Finished Junior 00:01:53:703 16
9 Daniel Tay Lodge Cycles / WDMBA Finished Junior 00:01:54:004 14
10 Will Homer Racers Guild Squadron Finished Junior 00:01:54:395 12
11 Toby Allison Finished 00:01:54:511 0
12 Chad Boxall Pearce Cycles RT Finished Junior 00:01:54:565 9
13 Eric Fishenden Finished 00:01:56:107 0
14 Jack Perry Finished Junior 00:01:56:488 7
15 Ross Morgan Finished N/A 00:01:56:585 6
16 Will Collie Finished Junior 00:01:59:495 0
17 Ben Carter Finished 00:02:02:355 0
18 Adrian Guest Malvern Cycle Sport Finished N/A 00:02:02:994 0
19 Ollie Kent Finished 00:02:04:198 0
20 Thomas Cooper Finished Senior 00:02:05:071 0
21 Ryan Bullimore Finished 00:02:06:883 0
22 Dewi Gwyn Finished 00:02:07:744 0
23 Daniel Salathiel PS Cycles/ Cwmdown Finished N/A 00:02:09:090 0
24 Thomas Evans Finished 00:02:20:567 0
James Capps Did not start Junior 0
Arthur Cotterell Did not start Junior 0
jordan Taylor Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Seth Barrett pedalabikeaway/flyupdownhill/j... Finished Juvenile 00:01:55:302 40
2 Jack Miller UKBike Park Finished Juvenile 00:01:57:218 34
3 Joe Parfitt Finished Juvenile 00:01:58:951 30
4 Fenton Bourne pedalabikeaway/flyupdownhill Finished Juvenile 00:02:01:312 26
5 William Thompson Finished Youth 00:02:05:101 0
6 jake Gaskell Finished 00:02:06:384 0
7 Garreg Rogers Finished 00:02:07:728 0
8 Ellis Lloyd-Jones Finished 00:02:13:938 0
9 Jacob Dobson Finished Juvenile 00:02:17:937 14
10 Ryan Gwilliam Blazing Bikes Finished Juvenile 00:02:19:528 12
11 Tom Rogers-Coltman Finished 00:02:23:272 0

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jim Davage Finished Master 00:01:47:751 0
2 Brad Hale Finished 00:01:50:240 0
3 Stephen Jones Malvern Cycle Sport Finished 00:01:50:331 0
4 James Weames Finished N/A 00:01:50:441 0
5 Jonny Ashelford Finished 00:01:52:086 0
6 Chris Woolliscroft Finished Master 00:01:52:385 20
7 Chas Barker Finished Master 00:01:52:783 18
8 Stuart Wiltshire Delta bikes Finished Master 00:01:52:890 16
9 Richard Moore Finished 00:01:54:085 0
10 Peter Crump Finished Senior 00:01:55:166 0
11 Lewis Collins Finished 00:01:55:760 0
12 James Van-Gowler Finished Senior 00:01:55:853 0
13 ricky blane Finished 00:01:56:263 0
14 Stephen Hardcastle Finished Master 00:01:56:338 7
15 Max Elvin Finished 00:01:59:423 0
16 Christopher Crook Dragon Downhill Finished Master 00:01:59:640 0
17 Michael Sanderson Finished 00:02:00:543 0
18 Jamie Whitmarsh Finished 00:02:00:756 0
19 Gary Broad Finished 00:02:02:843 0
20 Scott Moran Swamp Rats Finished Senior 00:02:04:604 0
21 Lee Pattemore Finished Master 00:02:05:966 0
22 Dan Doran Finished 00:02:06:464 0
23 David Lawley Army Cycling Union Finished N/A 00:02:07:230 0
Graeme Hardie Swindon RC Did not start Master 0
Richard Peate Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Pro-Am

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Thomas Finished Elite 00:01:37:352 40
2 David Smith Finished Elite 00:01:42:928 34
3 William Jones Finished Elite 00:01:42:958 30
4 Ben Deakin Primera, Iron Fist Athletic, M... Finished Expert 00:01:43:701 40
5 Alex Florian Finished Elite 00:01:45:467 26
6 Isaac Anderson Juice Lubes Racing Finished Expert 00:01:45:642 34
7 Douglas Chalmers Zerode Europe Finished Expert 00:01:46:009 30
8 Ashley Maller Finished Elite 00:01:48:704 23
9 Edward Smith Finished Expert 00:01:49:922 26

Confirmed Results

Race name: Rippers

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Emmett Pearce Cycles RT Finished Juvenile 00:02:17:561 0
2 Drew Whatley Finished N/A 00:02:23:788 0
3 Sebastian Revell Opentooffers Finished N/A 00:02:26:630 0
4 Finlay Yule Finished Junior 00:02:27:017 0
5 Harry Lawley Finished 00:02:45:145 0

Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Ward Finished Senior 00:01:43:887 40
2 Jonathan Weaver Finished N/A 0
3 Curtis Saunders Finished Senior 30
4 Ieuan Williams Finished 0
5 Callum Cussen D&D cycles Finished Senior 00:01:48:631 0
6 Max Robinson Finished Senior 00:01:49:080 20
7 Timothy Hall Slam 69 Flow Team Finished Senior 00:01:49:610 18
8 Andrew Weames Finished Senior 00:01:49:664 16
9 Joseph Winston Finished Expert 00:01:49:714 0
10 Peter Warner Trole Industries Finished Senior 00:01:49:861 12
11 Alex Perry Finished 00:01:50:810 0
12 Freddy Tuckey Finished Senior 00:01:50:833 9
13 David Davis Finished 00:01:50:854 0
14 Gary Drake Finished Expert 00:01:51:461 0
15 Matt Lynn www.supernovacycles.co.uk Finished Senior 00:01:52:139 6
16 Joe Taylor Mojo Suspension Finished Senior 00:01:52:264 5
17 Jim Davis Factory Pink Finished Senior 00:01:52:804 4
18 Luke Constanza Finished Senior 00:01:52:985 3
19 Steven Baldock Finished Senior 00:01:53:764 2
20 Adam Harding Finished Senior 00:01:53:844 1
21 Sam Bradford Finished 00:01:55:151 0
22 Dan Coulson Finished Senior 00:01:55:439 0
23 Henri Brown Team Bicycle Doctor Finished N/A 00:01:56:060 0
24 Lyle Thomas Finished Senior 00:01:56:096 0
25 Rich Somervell Slam69 Finished Senior 00:01:56:214 0
26 Henry Hodgkins Finished Senior 00:01:57:008 0
27 Ian Lacey Finished 00:02:00:880 0
28 Steve Garrod Finished N/A 00:02:01:961 0
29 Dave Konstanz Finished 00:02:06:252 0
30 Lewis Jacobsen Finished 00:02:07:168 0
31 Daniel David Finished 00:02:09:402 0
32 richard yockney Finished 00:02:09:839 0
33 Michael Shuker Finished 00:02:25:101 0
34 Jack Howe Finished Senior 00:03:14:954 0
Vivian Jones Did not start N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Little Finished Veteran 00:01:50:068 40
2 Rich Simpson www.supernovacycles.co.uk Finished Veteran 00:01:50:847 34
3 Keith Saunders Finished Veteran 00:01:54:340 30
4 Graham Ayling Finished 00:01:56:246 0
5 Ian Sanders North Nibley Racing Finished Veteran 00:01:56:950 23
6 Zak Needham Army Cycling Union Finished Veteran 00:02:02:665 20
7 Marcus Tett Finished G/Vet 00:02:05:104 0
8 Jonathan Allen Finished Master 00:02:10:182 0
9 Jonathan Docherty MuleBar Finished G/Vet 00:02:12:145 40
10 jason allen Finished 00:02:18:951 0
11 Tim Upston Army Cycling Union Finished N/A 00:02:21:969 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Hatton Flyupdownhill Finished Youth 00:01:46:998 40
2 James Thompson Finished Youth 00:01:50:960 34
3 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:01:55:141 30
4 Reuben Kouidri Finished Youth 00:01:55:826 26
5 Ben Poole Finished 00:01:56:724 0
6 Lewis Bradley Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:01:57:071 20
7 George Kidd Finished Youth 00:01:57:300 18
8 Stuart Schneller Schnell Dog Racing Finished 00:01:57:791 0
9 Tom Everett Finished Youth 00:01:57:930 14
10 Austin Salmon PS Cycles/ Cwmdown Finished Youth 00:01:58:442 12
11 Tom Davies Kona Grassroots / Crank Cycles Finished Youth 00:01:58:737 10
12 Harry Harris Finished 00:01:59:183 0
13 Jay Little Finished Youth 00:02:00:588 8
14 Callum Philpott Finished 00:02:00:829 0
15 Kyle Hall Finished 00:02:01:608 0
16 Will Hart Finished Youth 00:02:02:640 5
17 Lewys Phillips Blazing Bikes Finished Youth 00:02:05:276 4
18 Rhys Lester Finished 00:02:05:825 0
19 Tom Walker Malvern Cycle Sport Finished Youth 00:02:06:923 2
20 James Rowe M and D Cycles / Fusion RT / W... Finished Youth 00:02:06:996 1
21 Edward Pealing Finished Youth 00:02:06:997 0
22 Louis Kidd Finished Youth 00:02:11:566 0
23 Mikey Bacchetta Finished 00:02:15:308 0
24 Thomas Jarvis Mwdlwd Riders Finished Youth 00:02:18:034 0
25 jake bourne Finished 00:02:18:149 0
26 Tom Wilson Finished Youth 00:02:18:366 0
27 Dan Morgan Finished 00:02:30:510 0