Event URN:
247540
Start date:
Fri, 7th Jun 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Gosling Sports Park
Gosling Sports Park, Stanborough Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire, AL8 6XE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Welwyn Wheelers
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Peter Waghorn MBE
29 Brockswood Lane
Welwyn Garden City
Hertfordshire
AL8 7BE
01707327011
pete.waghorn@gmail.com
Cheques payable to:
Welwyn Wheelers
Info for Riders:
League Registration Fees - Seniors - £10, Juniors - £7, Youth - £5
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:15 Senior A - 10 lap Scratch Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
7 Jun 13 19:17 Senior A - 10 lap Points Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
7 Jun 13 19:16 Senior A - 10 Lap AB Block Handicap A Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
7 Jun 13 19:15 Senior A - 10 Lap AB Block Handicap B Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Gosling Sports Park,
Stanborough Road,
Welwyn Garden City,
Hertfordshire,
AL8 6XE

Race: Senior A - 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:15 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A - 10 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:17 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A - 10 Lap AB Block Handicap A

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:16 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A - 10 Lap AB Block Handicap B

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:15 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior A - 10 mile

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:18 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Senior B - 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:19 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Senior B - Devil (Odds)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:20 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Senior B - Devil (Evens)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:21 Regional C None 2nd, 3rd, 4th, A, N/... ---

Race: Youth A - 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:22 Youth Only None A ---

Race: Youth A - Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:23 Youth Only None A ---

Race: Youth A - Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:24 Youth Only None A ---

Race: Youth A - 6 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:25 Youth Only None A ---

Race: Youth B - 5 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:26 Youth Only None B ---

Race: Youth B - Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:27 Youth Only None B ---

Race: Youth CDE - 3 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:30 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth CDE - 3 lap Handicap 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:31 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth CDE - 3 lap Handicap 2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:32 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth CDE - 4 lap BCDE Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Jun 13 19:33 Youth Only None C, D, E ---

Provisional Report and Results

Posted 09/06/2013 - British Cycling

Latest report and results from the Welwyn Track League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Senior A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kristian Woolf Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Alex Wise VC St Raphael Finished N/A 0
3 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - 10 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0
2 Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
3 Kristian Woolf Prestige Velo Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - 10 Lap AB Block Handicap A

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alastair Luxford Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
2 Michael Broadwith Arctic Tacx RT Finished 3rd 0
3 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - 10 Lap AB Block Handicap B

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kristian Woolf Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Joe Gorman Stevenage CC Finished 4th 0
3 Roger Woodford Willesden Cycling Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Senior A - 10 mile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kristian Woolf Prestige Velo Club Finished 2nd 0
2 Alex Wise VC St Raphael Finished N/A 0
3 John McClelland Prestige Velo Club Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Le Grys Team Terminator Finished 3rd 0
2 Ken Roesner Wisbech Whls CC Finished 3rd 0
3 Joe Gorman Stevenage CC Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - Devil (Odds)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alastair Luxford Welwyn Wheelers CC Finished 4th 0
2 Sam Dossett Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0
3 David Scott Welwyn Wheelers CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Senior B - Devil (Evens)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joe Gorman Stevenage CC Finished 4th 0
2 Ken Roesner Wisbech Whls CC Finished 3rd 0
3 Anthony Morris Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Youth A - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished A 0
2 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0
3 Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth A - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished A 0
2 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0
3 Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth A - Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished A 0
2 Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
3 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth A - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0
2 Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Finished A 0
3 Joshua Roberts Welwyn Wheelers CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth B - 5 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished B 0
2 Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
3 Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth B - Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished B 0
2 Simon Bird Lee Valley Youth Cycling Club Finished B 0
3 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth CDE - 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christian Manzi Welwyn Wheelers CC Finished C 0
2 Lauren Higham Welwyn Wheelers CC Finished C 0
3 Samuel Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth CDE - 3 lap Handicap 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Finished C 0
2 Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished D 0
3 Christian Manzi Welwyn Wheelers CC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth CDE - 3 lap Handicap 2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Finished C 0
2 Michael Sumner Welwyn Wheelers CC Finished D 0
3 Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth CDE - 4 lap BCDE Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Latham Welwyn Wheelers CC Finished C 0
2 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished B 0
3 Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished B 0