National Youth Omnium League Final

Track , Reading – Sunday, 14 Jul 2013

Event Details

Event URN:

246856

Start Date:

Sun, 14th Jul 2013

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Palmer Park Sports Stadium, Wokingham Road, Reading, Berkshire, RG6 1LF
View map

Entry close date

Sun, 7th Jul 2013

Info for Riders

Entry only open to those who qualify through Area Competitions. Start sheets and program will be sent out by e-mail. BBQ. No entries on the day. There will be no overnight parking at Palmer Park.


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
14/07/13 10:00 U12 Youth Only Youth C ---
14/07/13 10:00 U14 Boys Youth Only Youth B ---
14/07/13 10:00 U14 Girls Youth Only Youth B ---
14/07/13 10:00 U16 Boys Youth Only Youth A ---
14/07/13 10:00 U16 Girls Youth Only Youth A ---

View All

Enter a Race

Race U12
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 14/07/13 10:00 Youth Only Youth C
Race U12
Sun 14/07/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: C
Race U14 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 14/07/13 10:00 Youth Only Youth B
Race U14 Boys
Sun 14/07/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Race U14 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 14/07/13 10:00 Youth Only Youth B
Race U14 Girls
Sun 14/07/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: B
Race U16 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 14/07/13 10:00 Youth Only Youth A
Race U16 Boys
Sun 14/07/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A
Race U16 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 14/07/13 10:00 Youth Only Youth A
Race U16 Girls
Sun 14/07/13 - 10:00
Classification: Youth Only
Band: Youth
Rider Cat: A

Confirmed Results

Race U12

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished C 6
2 Owain Roberts Towy Riders Finished C 4
3 Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished C 2
4 Joshua Scales Derby Mercury RC Finished C 0
5 Joe Nethell Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
6 Finley Newmark VC Londres Finished C 0
7 Daniel Cooper Lichfield City CC Finished C 0
8 Jack Cruden Glasgow Riderz Finished C 0
9 Zach Bridges Newport Olympic Cycling Club Finished C 0
10 Elynor Backstedt Maindy Flyers Youth CC Finished C 6
11 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished C 4
12 Anna Armstrong Border City Wheelers CC Finished C 2
13 Samuel Clark I-Team Cyclists' Club Finished C 0
14 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished C 0
15 Joshua Knowles Palmer Park Velo RT Finished C 0
16 James Codd Maindy Flyers Youth CC Finished C 0
17 Jamieson Blain Halesowen A & CC Finished C 0
18 Abby Stewart Glasgow Riderz Finished C 0
19 Alexander Coates Lyme RC Finished C 0
20 Alice Sismanovic Eastlands Velo Finished C 0
21 Jamie Pullen Palmer Park Velo RT Finished C 0
22 Anna Shackley Glasgow Riderz Finished C 0
23 George Sloan VC Jubilee Finished C 0
24 Jack Rootkin-Gray Solihull CC Finished C 0
25 Finlay Wellings VC Londres Finished C 0
26 Eve Martin Ribble Valley Juniors Finished C 0
--- Thomas Gloag VC Londres Did not start C 0
--- Ben Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Did not start C 0
Show More

Race U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Fred Wright VC Londres Finished B 6
2 Hamish Turnbull Speedflex Race Team Finished B 4
3 Jamie Ridehalgh Kirklees Cycling Academy Finished B 2
4 Anthony Anderson Kingston Wheelers CC Finished B 0
5 Tomos Owens Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished B 0
6 Benjamin Hardwick Wolverhampton Whls Finished B 0
7 Rhys Britton Cardiff JIF Finished B 0
8 Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Finished B 0
9 Alexander MacRae Glasgow Riderz Finished B 0
10 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished B 0
11 Cameron Thomson Palmer Park Velo RT Finished B 0
12 Harry Yates Lichfield City CC Finished B 0
13 Charlie Cox Lichfield City CC Finished B 0
14 Samuel Tillett Cardiff JIF Finished B 0
15 Oliver Postle Bush Healthcare CRT Finished B 0
16 Joe Swinnerton Lyme RC Finished B 0
17 Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
18 Kareem Akinnibi VC Londres Finished B 0
19 Lewis Stewart Glasgow Riderz Finished B 0
20 Conor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
21 Alistair Fielding Peter Hansford Racing Finished B 0
22 James Tillett Cardiff JIF Finished B 0
23 Noah Ridgway-Brown Preston Park Youth CC Finished B 0
24 Calum Shackley Glasgow Riderz Finished B 0
25 Boru Pratt McCullagh VC Londres Finished B 0
26 Josef Feiven Solihull CC Finished B 0
27 Theo Modell East London Velo Finished B 0
Show More

Race U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Jessica Roberts Towy Riders Finished B 6
2 Rachel Jary VC Londres Finished B 4
3 Sophie Williams Cardiff JIF Finished B 2
4 Elizabeth Bennett Cardiff JIF Finished B 0
5 Lucy Nelson Solihull CC Finished B 0
6 Georgia Hilleard Wolverhampton Whls Finished B 0
7 Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished B 0
8 Lowri Thomas Abergavenny Road Club Finished B 0
9 Lauren Murphy Team Milton Keynes Finished B 0
10 Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished B 0
11 Sophie Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished B 0
12 Jess Millar Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished B 0
13 Rhona Callander Stirling Bike Club Finished B 0
14 Eleanor Davies Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
15 Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Film... Finished B 0
16 Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished B 0
17 Eve Jefferies Poole Whls CC Finished B 0
18 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished B 0
19 Gabriella Homer Wolverhampton Whls Finished B 0
20 Emily Tillett Cardiff JIF Finished B 0
21 Amber King Perth United Cycling Club Finished B 0
22 Lauren Bate-Lowe Eastlands Velo Finished B 0
23 Jenny Holl Stirling Bike Club Finished B 0
24 Mia Richardson Clifton CC Finished B 0
25 Isla Rush WyndyMilla Finished B 0
--- Ellie Park Glasgow Riderz Did not finish B 0
--- Emma Pitt Palmer Park Velo RT Did not finish B 0
Show More

Race U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Thomas Rotherham Sportcity Velo Finished A 6
2 Joseph Truman I-Team Cyclists' Club Finished A 4
3 Reece Wood Aire Valley Racing Team Finished A 2
4 Jack Carlin Team Thomsons Cycles Finished A 0
5 Jack Escritt Velocity Globalbike Finished A 0
6 Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished A 0
7 Joel Partington Sportcity Velo Finished A 0
8 Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 0
9 Stuart Balfour Ronde Cycling Club Finished A 0
10 Jack Plumley Welwyn Wheelers CC Finished A 0
11 Hisham Al-Ramah VC Londres Finished A 0
12 Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 0
13 Jacob Board 1st Chard Whls Finished A 0
14 James Ireson Wolverhampton Whls Finished A 0
15 Charles Walker Halesowen A & CC Finished A 0
16 Sebastian Dickens Mid Devon CC Finished A 0
17 Luke Morgan CC Luton Finished A 0
18 Alexander Braybrooke Velocity Globalbike Finished A 0
19 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 0
20 Robert Hogg 1st Chard Whls Finished A 0
21 Brett Nethell County Cycles Racing Team Finished A 0
22 Henry Dawson Prestige Velo Club Finished A 0
23 Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished A 0
24 Ben Forsyth Edinburgh RC Finished A 0
25 Louis Modell East London Velo Finished A 0
--- Jack Payne Sportcity Velo Did not finish A 0
Show More

Race U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Lucy Shaw Solihull CC Finished A 6
2 Megan Barker Cardiff Ajax CC Finished A 4
3 Elizabeth Holden Team RL360 Isle Of Man Finished A 2
4 Eleanor Dickinson Beacon Wheelers Finished A 0
5 Abigail Dentus Team De Ver Finished A 0
6 Paige Milward Squadra Donne Finished A 0
7 Lucy Harper Welwyn Wheelers CC Finished A 0
8 Sophie Capewell Lichfield City CC Finished A 0
9 Rebecca Raybould Poole Whls CC Finished A 0
10 Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished A 0
11 Bethany Taylor Bristol Cycling Development Sq... Finished A 0
12 Sallie Birchall Lyme RC Finished A 0
13 Anna Marie Hughes Prestige Velo Club Finished A 0
14 Amy Good VC Londres Finished A 0
15 Amy Smith VC Jubilee Finished A 0
16 Megan Chard Bush Healthcare CRT Finished A 0
17 Victoria Kinrade Team RL360 Isle Of Man Finished A 0
18 Emma Clarke Palmer Park Velo RT Finished A 0
19 Emma Borthwick Edinburgh RC Finished A 0
20 Sydnie Price Newport Olympic Cycling Club Finished A 0
21 Eleanor Holden VC Londres Finished A 0
22 Olivia Davies Maindy Flyers Youth CC Finished A 0
23 Katie Mclean Johnstone Wheelers Cycling Clu... Finished A 0
24 Lulu Bartlett The Racers Finished A 0
--- Emily Haycox Cardiff Ajax CC Did not finish A 0
--- Hester Stembridge Hammer Sports Did not finish A 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk