Event URN:
246466
Start date:
Sun, 16th Sep 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Norway
Norway, 99999
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Event Organiser
Foreign event - no details
99999
Cheques payable to:
n/a
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 12:00 Elite Men MTB International B MTB DH International B Elite, Expert, ...
16 Sep 12 12:00 Elite Women MTB International B MTB DH International B Elite, Junior, ...

View All

Race: Elite Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 12:00 MTB International B MTB DH International B Elite, Expert, Junio... ---

Race: Elite Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Sep 12 12:00 MTB International B MTB DH International B Elite, Junior, Senio... ---

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 Gee Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:03:34:053 200
8 Joshua Bryceland Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:03:36:565 160
10 Brendan Fairclough Finished Elite 00:03:37:268 145
15 Greg Williamson Finished Elite 00:03:37:796 120
18 Bernard Kerr Finished Elite 00:03:38:726 105
24 Matthew Simmonds Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:03:39:363 75
26 Ruaridh Cunningham Finished Elite 00:03:39:776 65
27 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:03:40:079 60
29 Marc Beaumont GT Factory Racing Finished Elite 00:03:40:725 50
34 Joseph Smith Chain Reaction Cycles/PayPal Finished Elite 00:03:41:891 40
35 Richard Thomas Finished Elite 00:03:42:016 38
42 Adam Brayton Finished Elite 00:03:45:098 24
50 Thomas Braithwaite Hope Factory Racing Finished Elite 00:03:47:066 16
51 Sam Dale Finished Elite 00:03:47:103 15
53 Oliver Burton Finished Elite 00:03:47:889 13
58 Philip Atwill Madison Saracen Factory Team Finished Junior 00:03:48:543 8
60 Mark Scott Finished Elite 00:03:48:842 6
64 Mathew Stuttard Ride On Finished Expert 00:03:49:185 5
69 William Jones PS Cycles/ Cwmdown Finished Elite 00:03:50:962 5
71 Steve Peat Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:03:53:311 5
74 Jack Reading Finished Elite 00:03:56:371 5
83 Harry Heath Finished Elite 5
86 Fergus Lamb Scottish Downhill Association Finished Elite 5
87 Daniel Stanbridge Dirt Norco RT Finished Elite 5
99 Robert Smith Finished Elite 5
104 Billy Matthews Finished Junior 5
108 Reece Langhorn Finished Senior 5
119 Morgan Gulland Finished Junior 5
120 Dale Russell Finished Expert 5
122 James Stock Finished Elite 5
123 Freddie Oxley Finished Junior 5
128 James Swinden Finished Elite 5
130 Alex Bond Finished Elite 5
133 Fraser McGlone Finished Junior 5
Scott Mears Did not finish Elite 0

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rachel Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:04:01:545 300
9 Tahnee Seagrave Finished Elite 00:04:29:624 0
10 Jessica Stone Finished Elite 00:04:30:285 145
14 Manon Carpenter Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:04:36:683 125
21 Fionn Griffiths Team GR Finished Elite 90
Monet Rose Adams Did not start Elite 0