Event URN:
246388
Start date:
Sun, 7th Oct 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Car park at Vileneuve St George's Way
Off Leigh Road, Eastleigh, SO50 9ZN
( View map )
Series:
Wessex League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Sotonia CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Darren Strickland
107 King Georges Avenue
Southampton
Hampshire
SO15 4LE
07880794157
dpstrickland@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 11:00 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
7 Oct 12 12:00 Senior Men Category B CX Band 4 Senior 01 hr
7 Oct 12 13:15 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
7 Oct 12 14:00 Jun/Vet/Women Category B CX Band 4 Junior, Vet 40-... 40 mins

View All

Event Location:

Off Leigh Road,
Eastleigh,
SO50 9ZN

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 11:00 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 12:00 Category B CX Band 4 Senior 01 hr

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 13:15 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
7 Oct 12 14:00 Category B CX Band 4 Junior, Vet 40-49, V... 40 mins

Provisional Report and Results

Posted 07/10/2012 - British Cycling

Michael Cotty wins Wessex League race at Eastleigh.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elliot Lassiter Swindon RC Finished Youth 6
2 Daniel Tuley Chapel Tri-Stars Finished Youth 4
3 Erin Baker Southdown Velo Finished Youth 3
4 Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished Youth 6
5 Zoe Sheehan Swindon RC Finished Youth 4
6 Albert Baker Finished Youth 2
7 Kieran Woods Charlotteville CC Finished Youth 1
8 Ciara Hutchinson Swindon RC Finished Youth 3
9 Tom Fullerton Finished 0
10 Ben Bishop Charlotteville CC Finished Youth 1
11 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished Youth 2
12 Rhianna Jones Swindon RC Finished Youth 1
13 Henry Fau Finished 0
14 Bryn Turner Finished Youth 0
15 Lucy Burrows Poole Whls CC Finished Youth 0
16 Seren Jones Swindon RC Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 20
2 Richard Phillips Schofield Hantspol CC Finished Senior 16
3 Ian Legg Primera-Sports.Com Finished Senior 12
4 Christopher Minter Pedalon.co.uk Finished Senior 9
5 Richard Lewis Cycle Club Basingstoke Finished Senior 7
6 James Cotty Cannondale Racing Finished Senior 5
7 Ryan Keynes Finished Senior 4
8 Daniel Rainscourt Cheltenham Cycles Finished Senior 0
9 Christopher Atkins Team Specialized Finished Senior 2
10 Lee Smith Felt Racing Finished Senior 1
11 Edward Sneddon Swindon RC Finished Senior 0
12 Aaron Tayler Cotswold Veldrijden Finished Senior 0
13 Nick Charlton-Smith Vectis Roads CC Finished N/A 0
14 Michael Holborow Cotswold Veldrijden Finished Senior 0
15 Garry Clark Banjo Cycles Finished Vet 50+ 0
16 James Brett Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished Senior 0
17 Adam Buckland Banjo Cycles Finished Senior 0
18 Thomas Holden Cotswold Veldrijden Finished Senior 0
19 Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Senior 0
20 Ian Blatchford VC Meudon Finished Senior 0
21 Stephen Bale Reading CC Finished N/A 0
22 Gareth Dickinson Farnborough & Camberley CC Finished Senior 0
23 Stuart Thompson Andover Whls Finished Senior 0
24 David Belcher Sotonia CC Finished N/A 0
25 Daniel Edwards Cycle Club Basingstoke Finished Senior 0
26 Thom Bostock Finished N/A 0
27 Richard Hamilton Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
2 Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
3 Harry Dridge Southdown Velo Finished Under 12 0
4 Sam Bishop Charlotteville CC Finished Under 12 0
5 Abbie Manley Finished 0
6 Conor Hutchinson Swindon RC Finished Under 12 0
7 Holly Powell Finished 0
8 Alderney Baker Southdown Velo Finished Under 12 0
9 Emily Blount Finished Under 12 0
10 Freddie Horner Finished 0
11 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished Under 12 0
12 Rowan Turner Finished Under 12 0
13 Lucy Gadd Finished 0
14 Ellis Jones Swindon RC Finished Under 12 0
15 Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
16 Ciara Blount Finished Under 12 0
17 Tyler Smith Swindon RC Finished Under 12 0
18 Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
19 Rachel Thompson Finished 0
20 William Gadd Finished 0
21 Ella Shaftoe Finished 0
22 Benjamin Flaten Finished 0
23 Sam Graham Finished 0
24 Rohan Gray Finished 0
25 Douglas Forrester Finished Under 12 0
26 Hayden Gray Finished 0
27 Marshall Thompson Andover Whls Finished Under 12 0
28 Alec Winton Finished 0
29 Lewis Seaward Finished 0
30 Lewis Jones Swindon RC Finished Under 12 0
31 William Flatten Finished 0
32 Amber Cross Finished 0
33 Amy Cantelo Finished 0
34 Daisy Tayler Finished 0
35 Charlie Forrester Finished 0
36 Findlay Armatage Finished 0
37 Lola Cross Finished 0
38 Madeleine Winton Finished 0
39 Billy Winton Finished 0
40 Ollie Walker Finished 0
41 Alfie Letters Finished 0
42 Alexandra Burrows Poole Whls CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 20
2 Steven Davies Southfork Racing.co.uk Finished Vet 50+ 20
3 Sean Williams Finished Vet 40-49 16
4 Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 12
5 Matthew Woods Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Junior 6
6 Dave McMullen GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 16
7 William Girvan North Hampshire RC Finished Vet 40-49 9
8 David Hobbs Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 7
9 David Phillips Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 12
10 Barry Clement Finished 0
11 Robert Bolwell VC St Raphael Finished Junior 4
12 Robin Wilmott GA Cycles Finished Vet 40-49 4
13 Peter Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 3
14 Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Vet 40-49 2
15 Sean Bolton Swindon RC Finished Vet 40-49 1
16 Peter Scott Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
17 Tamina Oliver Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 20
18 Sam Harper Finished Junior 3
19 Callum Haseler Cotswold Veldrijden Finished Junior 2
20 Peter Bolke Finished Vet 50+ 9
21 Fraser Kennedy Finished N/A 0
22 Andrew Roberts GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Vet 50+ 7
23 Gareth Dridge Southdown Velo Finished N/A 0
24 Paul Axon Finished Vet 40-49 0
25 Martin Evans Finished 0
26 Robert Hunter Finished Vet 40-49 0
27 Martyn Dymond Finished Vet 40-49 0
28 Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50+ 5
29 Andy Smith Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
30 Anthony Turner Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
31 Marty McCrossan Finished Vet 40-49 0
32 Simon Guard Sotonia CC Finished N/A 0
33 Andre Posthuma Finished 0
34 Joseph Andrews I-Team Cyclists' Club Finished Junior 1
35 Sarah Woods Finished Veteran 16
36 Andrew Pond Finished Vet 40-49 0
37 Darren Dollery Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished Vet 40-49 0
38 Marc Dobson Finished N/A 0
39 Simon Hudson Oxford City RC Finished N/A 0
40 Jonathan Dudley Sotonia CC Finished N/A 0
41 Sarah Barber Finished 0
42 Stephen Dines Finished Vet 50+ 3
43 Richard Bremner North Hampshire RC Finished Vet 40-49 0
44 Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished Vet 40-49 0
45 Claire Smith Cotswold Veldrijden Finished Veteran 9
46 Jez Hart Sotonia CC Finished Vet 40-49 0
47 Graham Hughes Cotswold Veldrijden Finished N/A 0
48 Lucy Chittenden East St Cycles.com Finished Senior 0
49 Colin Murphy North Hampshire RC Finished Vet 40-49 0
50 Tracy Connell Finished 0
51 Kevin Day Finished 0
52 Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Finished Vet 40-49 0
53 David Seckinotom Finished 0
54 Richard Stephens Sotonia CC Finished N/A 0
55 Annette McInnes Cycle Club Basingstoke Finished Senior 0
56 Neil Horner Behind The Bikeshed Finished N/A 1
57 Harjinder Obhi Finished N/A 0
58 Ruby Chappell Behind The Bikeshed Finished Senior 3
59 David Woods Cotswold Veldrijden Finished N/A 0
60 Paul Shaftoe Corinium CC Finished N/A 0
61 Paul Clements Finished N/A 0
62 Martin Ward Sotonia CC Finished 0
63 Bethany George Swindon RC Finished Junior 2
64 Adama Newlove Finished Junior 1
65 Gareth Walker Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
66 Vernon Moore Crabwood CC Finished N/A 0
67 Lucy Wells Finished N/A 0
68 Christopher Devine Finished 0
69 Matthew Gough Charlotteville CC Finished Vet 40-49 0
70 Hannah Gibbs Cotswold Veldrijden Finished Junior 0
71 Richard Bennett Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
72 Paul Langdon Finished N/A 0
73 Andy Gibbs Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 0
74 John Burrows Poole Whls CC Finished N/A 0