Event URN:
246344
Start date:
Sat, 10th Nov 2012
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Highland Wildcat Trails
Fountain Road, Golspie, Sutherland, KW10 6TH
( View map )
Series:
Highland Dirt Crit Series
Online Entry FAQs
Event organiser:
Ms Sophie Warburton
sophie_warburton@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
Scottish Cycling
Download Entry Form
Info for Riders:
The Dirt Crit Series is a chance for anyone between 5-18 to get on their bike and give mountain bike cross-country racing a go. All you need is a bike and a helmet and all abilities are welcome.

This race is part of a 3 round series:

Round 1 - Grantown - 6th October

Round 2 - Nevis Range - 20th October

Round 3 - Golspie - 10th November

The course will vary at each round but will be fairly short with riders doing multiple laps. The number of laps will vary according to age categories.

Sign On and course practice will be from 11am

Racing starts in age categories at 12 noon

Riders who are resident in the Highlands and attend a Highland school will be able to rank points from each of thir race results. Riders will be awarded points depending on their finishing position at each round they race. The rider in each category with the most points at the end of the last round of the series will be the overall series winner.

Contact Sophie Warburton - sophie.warburton@scottishcycling.org.uk
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Under 10 Girls Go-MTB None N/A
10 Nov 12 12:00 Under 12 Girls Go-MTB None N/A
10 Nov 12 12:00 Under 14 Girls Go-MTB None Juvenile
10 Nov 12 12:00 Under 6 Boys Go-MTB None N/A

View All

Event Location:

Fountain Road,
Golspie,
Sutherland,
KW10 6TH

Race: Under 10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None N/A ---

Race: Under 12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None N/A ---

Race: Under 14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None Juvenile ---

Race: Under 6 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None N/A ---

Race: Under 6 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None N/A ---

Race: Under 8 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None N/A 10 mins / 1km / 0m

Race: Under 8 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None N/A ---

Race: Under 10 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None N/A 15 mins

Race: Under 12 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None N/A 15 mins

Race: Under 14 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None Juvenile 20 mins

Race: Under 16 Boys

View Entrants

Fully Booked
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Nov 12 12:00 Go-MTB None Youth 30 mins

Confirmed Results

Race name: Under 10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 lucy edmondson Wolfpax Riders Finished 00:05:09:000 0
2 Rosie Broadhurst Finished 00:05:39:000 0
3 Abi Stoddart Monster Bike Racing Finished 00:05:46:000 0
4 Mathilde Jones Cannich Bridge Finished 00:06:07:000 0
5 Jenny Czernlaklewlcz Finished 00:07:32:000 0

Confirmed Results

Race name: Under 12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Manon Robinson Finished 00:20:46:000 0

Confirmed Results

Race name: Under 14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Natasha Robinson Finished 00:37:53:000 0
2 Alice Black Finished 00:42:17:000 0

Confirmed Results

Race name: Under 6 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Parfitt Finished 0
2 Creag Muir Finished 0
3 Brodie McMulkin Finished 0
4 Archie Ferguson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 6 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jess Farquhar Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Ferguson Finished 00:02:52:000 0
2 Zander Millar Todd Black Isle Mountain Bike Club Finished 00:03:12:000 0
3 Calum Douglas Finished 00:03:18:000 0
4 Eric Robinson Finished 00:03:25:000 0
5 Aidan Bruce Finished 00:03:51:000 0
6 Gregor Miller Finished 00:04:07:000 0
7 Connor Atherton Finished 00:04:31:000 0
8 Euan Mackenzie Finished 00:04:38:000 0
9 Mikey Ritchie Moray Firth Cycling Club Finished 00:05:50:000 0

Confirmed Results

Race name: Under 8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Maisie McMulkin Finished 00:04:50:000 0
2 Amy Stewart Finished 00:05:01:000 0
3 Jessica Nairn Finished 0
4 Emma Stewart Finished 00:07:07:000 0

Confirmed Results

Race name: Under 10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Broadhurst Wolfpax Riders Finished 00:04:04:000 0
2 Alastair Douglas Finished 00:04:16:000 0
3 Fraser Kelly Black Isle Mountain Bike Club Finished Juvenile 00:04:21:000 0
4 Calum Langmuir Finished 00:04:23:000 0
5 Dylan Farquhar Wolfpax Riders Finished 00:04:28:000 0
6 Jack Rodgers Finished 00:04:59:000 0
7 Thomas Mackenzie Finished 00:05:24:000 0
8 Conor Moran Finished 00:05:41:000 0
9 John Hamilton Finished 00:05:44:000 0
10 Matthew Ritchie Finished 00:06:35:000 0
11 Donald Davison Finished 00:07:12:000 0
Ethan Davidson Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Under 12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Galloway Black Isle Mountain Bike Club Finished 00:12:39:000 0
2 Jamie Edmondson wolfpax riders Finished N/A 00:14:03:000 0
3 Sam Conolly Finished 00:14:20:000 0
4 Darren Green Black Isle Mountain Bike Club Finished N/A 00:14:54:000 0
5 John Peteranna Monster Bike Racing Finished 00:15:02:000 0
6 Jed Stoddart Monster Bike Racing Finished 00:16:09:000 0
7 Mathieu Van Holten East Sutherland Wheelers Finished N/A 00:16:36:000 0
8 Lewis Kelly Black Isle Mountain Bike Club Finished 00:17:10:000 0
9 Jay Brady Finished 00:18:35:000 0
10 Oliver Black Finished 00:18:45:000 0
11 Alex Miller Finished 00:19:09:000 0
12 Penri Jones Finished 00:19:22:000 0
Finbar Doig Moray Firth Cycling Club Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Under 14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Macdonald Highland Bikes Racing Team Finished Juvenile 00:24:53:000 0
2 Sam Lawton Ben Wyvis Cycle Club Finished Juvenile 00:25:45:000 0
3 Finlay Todd Black Isle Mountain Bike Club Finished 00:26:19:000 0
4 Finlay Graham Peebles CC Finished N/A 00:27:52:000 0
5 David Bowman Black Isle Mountain Bike Club Finished 00:29:09:000 0
6 Lewis MacFarlane Moray Firth Cycling Club Finished Juvenile 00:29:55:000 0
7 Douglas Miller Blue Turkey Racing Finished 00:29:57:000 0

Confirmed Results

Race name: Under 16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Russell Ben Wyvis Cycle Club Finished Youth 00:22:20:000 0
2 Donald Rodgers Wolfpax Riders Finished Youth 00:23:06:000 0
3 Jonathan Miller Blue Turkey Racing Finished 00:23:16:000 0