Event URN:
246223
Start date:
Wed, 5th Sep 2012
Event Type:
Time Trial (Competitive)
Venue:
Brands Hatch Motor Racing Circuit
Fawkham, Longfield, Kent, DA3 8NG
( View map )
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event organiser:
Mr Simon Lillistone
LOCOG Sport
One Churchill Place
London
E14 5LN
Cheques payable to:
n/a
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 10:31 Men's C5 Time Trial Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
5 Sep 12 11:10 Men's C3 Time Trial Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
5 Sep 12 11:49 Men's C1 Time Trial Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
5 Sep 12 12:02 Women's C5 Time Trial Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

Fawkham,
Longfield,
Kent,
DA3 8NG

Race: Men's C5 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 10:31 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C3 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 11:10 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C1 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 11:49 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's C5 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 12:02 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's B Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 14:52 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's H3 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 16:21 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's H1-2 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 16:32 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Mixed T1-2 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Sep 12 16:43 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Men's C5 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
13 Jon-Allan Butterworth VC St Raphael Finished 2nd 00:36:56:390 0

Confirmed Results

Race name: Men's C3 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
6 Shaun McKeown GS Avanti Finished 2nd 00:24:44:370 4

Confirmed Results

Race name: Men's C1 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Mark Colbourne Para-T Finished 2nd 00:25:29:370 8

Confirmed Results

Race name: Women's C5 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dame Sarah Storey For Viored Finished Elite 00:22:40:660 10
9 Crystal Lane Abergavenny Road Club Finished 4th 00:27:33:440 1

Confirmed Results

Race name: Women's B Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
7 Fiona Duncan Ythan CC Finished 3rd 00:36:29:700 3
7 Lora Turnham Ythan CC Finished 4th 00:36:29:700 3

Confirmed Results

Race name: Women's H3 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
5 Rachel Morris a3crg Finished 3rd 00:36:38:970 5

Confirmed Results

Race name: Women's H1-2 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Karen Darke Finished 4th 00:33:16:090 8

Confirmed Results

Race name: Mixed T1-2 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3 David Stone Para-T Finished 3rd 00:14:25:660 7