Event URN:
246222
Start date:
Thu, 6th Sep 2012
Finish date:
Sun, 9th Sep 2012
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Austria
Austria, 99999
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Event Organiser
Foreign event - no details
99999
Cheques payable to:
n/a
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 12 12:00 Under 23 Women MTB International A MTB XC International A Elite
6 Sep 12 14:00 Under 23 Men MTB International A MTB XC International A Elite
8 Sep 12 01:00 Elite Men MTB International A MTB XC International A Elite
8 Sep 12 10:00 Junior Men MTB International A MTB XC International A Junior

View All

Race: Under 23 Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 12 12:00 MTB International A MTB XC International A Elite ---

Race: Under 23 Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Sep 12 14:00 MTB International A MTB XC International A Elite ---

Race: Elite Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 12 01:00 MTB International A MTB XC International A Elite ---

Race: Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 12 10:00 MTB International A MTB XC International A Junior ---

Race: Junior Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 12 11:00 MTB International A MTB XC International A Junior ---

Race: Elite Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 12 12:00 MTB International A MTB XC International A Elite ---

Race: Elite Men - Eliminator

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Sep 12 01:00 MTB National B MTB XC National B Elite ---

Confirmed Results

Race name: Under 23 Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 Annie Last Betch.NL-Superior-Brentjens MT... Finished Elite 01:24:43:000 400

Confirmed Results

Race name: Under 23 Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
32 Grant Ferguson Boardman Elite Finished Elite 88
43 Sebastian Batchelor Fluid Fin Race Team Finished Elite 46
59 Kenta Gallagher Boardman Elite Finished Elite 14

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
44 David Fletcher Novus OMX Pro Team Finished Elite 44
52 Oliver Beckingsale Endura MTB Racing Finished Elite 28

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
48 Samuel Stean Finished Junior 01:17:39:000 36
58 Michael Thompson TEF/Richardsons Race Team Finished Junior 16
62 Iain Paton CNP - Orbea Finished Junior 10

Confirmed Results

Race name: Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
5 Bethany Crumpton IKON - Mazda Finished Junior 01:11:20:000 380
28 Rebecca Preece Red Rose Olympic CC Finished Junior 01:19:39:000 110
34 Alice Barnes Richardsons-Trek RT Finished Junior 01:23:10:000 80

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
44 Lee Craigie Finished Elite 44

Confirmed Results

Race name: Elite Men - Eliminator

Position Name Club name Rider status Category Time Points
13 Kenta Gallagher Boardman Elite Finished Elite 39