Event URN:
246127
Start date:
Sat, 29th Sep 2012
Finish date:
Sun, 30th Sep 2012
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Hamsterley Forest
Bishop Auckland, County Durham, DL13 3NL
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Sat, 15th Sep 2012
Event promoted by:
Army Cycling Union ( website )
Event website:
http://www.cycletyre.com
Event organiser:
Mr Jack Bennett
army.dh@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Training 9am until 4pm on Saturday. 9am until 11am on Sunday.
Race Run 1 at 11.30am. Race Run 2 at 1.30pm.
Registration and sign on from 8.30am on Saturday.
Timed by Northern Downhill.
Uplift via Mini bus and trailer.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 Elite MTB Regional B MTB DH Regional B Elite
29 Sep 12 01:00 Expert MTB Regional B MTB DH Regional B Expert
29 Sep 12 01:00 Four Cross MTB Regional B MTB 4X Regional B Elite, G/Vet, J...
29 Sep 12 01:00 Junior MTB Regional B MTB DH Regional B Junior

View All

Event Location:

Bishop Auckland,
County Durham,
DL13 3NL

Race: Elite

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite ---

Race: Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Expert ---

Race: Four Cross

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB 4X Regional B Elite, G/Vet, Junior... ---

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Junior ---

Race: Juvenile

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile ---

Race: Master

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Master ---

Race: Senior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Senior ---

Race: Veteran

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B G/Vet, Veteran ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Junior, Juven... ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 12 01:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Youth ---

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Brayton Finished Elite 00:01:26:069 40
2 Emyr Davies Finished Elite 00:01:28:363 34
3 Jack Reading Finished Elite 00:01:28:510 30
4 Stuart Jenkinson Finished Elite 00:01:29:893 26

Confirmed Results

Race name: Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dale Russell Finished Expert 00:01:31:311 40
2 Nikki Whiles Team Skene/Don Skene Cycles Finished Expert 00:01:31:834 34
3 Ben Deakin Finished Expert 00:01:36:497 30
4 Nick Turner Finished Expert 00:01:40:517 26

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Owens Team Skene/Don Skene Cycles Finished Junior 00:01:34:548 40
2 Billy Matthews Finished Junior 00:01:36:601 34
3 Freddie Oxley Finished Junior 00:01:38:835 30
4 Josh Chambers Finished Junior 00:01:39:912 26
5 Joseph Mallen Team CHR Finished Junior 00:01:40:771 23
6 Michael Newbould Moonglu RT Finished Junior 00:01:41:931 20
7 Scott Hoskins Finished Junior 00:01:42:865 18
8 Liam McDermott Finished Junior 00:01:42:896 16
9 James Wilson Finished N/A 00:01:43:953 14
10 Blake White Finished Junior 00:01:45:781 12
11 Fraser Grice Finished 00:01:49:395 0
12 Anthony Preston Finished Junior 00:01:50:169 9
13 Jamie Bew Finished 00:01:51:624 0
14 Aidan Warren Finished 00:01:51:993 0
15 Conor Crann Finished N/A 00:01:53:178 0
16 James Hill Finished 00:01:53:855 0
17 Joseph Birch Finished Junior 00:01:54:445 4
18 Christopher Walters Northerndownhill Finished Junior 00:02:00:019 3
19 Matthew Monaghan Finished Junior 00:02:01:921 2
20 Jake Howard Finished 00:02:34:944 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kyle Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Juvenile 00:01:48:055 40
2 Sam Brayton Finished Juvenile 00:01:48:841 34
3 Jack Tennyson Finished Juvenile 00:01:50:594 30
4 Tom Nelsom Finished 00:02:02:954 0
5 Josh Hillary Finished 00:02:03:734 0
6 Alfie Killner Aston Hill MTB Club Finished Juvenile 00:02:07:084 20
7 Thomas Slack Finished 00:02:11:619 0
8 Harry Vaillant Finished 00:02:25:280 0

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dale Gowling Finished Junior 00:01:36:143 0
2 James Risker Finished Senior 00:01:37:338 0
3 Phillip Mclaren Finished Master 00:01:42:511 0
4 Phillip Ashcroft Finished N/A 00:01:44:152 0
5 Stuart Barrett Finished 00:01:46:015 0
6 Marc Purkiss Finished Senior 00:01:48:770 0
7 Ben Tilford Finished Veteran 00:01:52:429 0
8 Chris Smith Finished 00:01:54:881 0
9 John Jobes Finished 00:01:55:124 0
10 Graeme Robertson Finished 00:01:56:957 0
11 Jamie Clark Finished 00:01:58:660 0
12 James Dickson Finished 00:01:58:934 0
13 Keith Casselden Finished 00:01:59:106 0
14 Steven Hopkins Finished 00:02:00:422 0
15 Steven Taylor Finished 00:02:00:966 0
16 Gareth Lake Army Cycling Union Finished Master 00:02:01:731 5
17 Paul Williamson Finished 00:02:02:270 0
18 Phil Hinton Finished 00:02:02:613 0
19 Paul Whitelegge Finished 00:02:07:939 0
20 John Chapman Finished 00:02:09:175 0
21 Simon Van Dijk Finished Master 00:02:10:827 0
22 Gavin Sweeney Finished Master 00:02:11:861 0
23 Chris Briers Finished 00:02:17:268 0
24 Kev Waring Finished 00:02:20:259 0
25 Jonathan Sunter Finished N/A 00:02:20:517 0
26 Nicholas Larkin Royal Air Force CC Finished N/A 00:02:21:038 0
27 Andrew Dale Finished 00:02:23:277 0
28 Phil Hulse Finished N/A 00:02:24:308 0
29 Kevin Mcgirr Finished 00:02:29:197 0
30 Paul Goodman Finished 00:02:43:147 0
31 Paul Jackson Finished 00:03:11:236 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Ramsay Finished Senior 00:01:32:799 40
2 Andrew Kipling Finished Senior 00:01:34:561 0
3 Michael Coupe Finished Senior 00:01:34:944 30
4 Ed Thomsett Finished Senior 00:01:36:801 26
5 Matthew Atkinson Finished Senior 00:01:39:120 23
6 Edd McIntosh Finished Senior 00:01:41:014 20
7 Joshua Gibson Sportcity Velo Finished Junior 00:01:41:024 0
8 Adam Hodgson Finished 00:01:41:108 0
9 Ian Churchill Royal Air Force CC Finished Master 00:01:41:203 0
10 Andrew Farley Finished Senior 00:01:41:730 12
11 Ryan Martindale Finished 00:01:43:331 0
12 Dave Mitchell Finished 00:01:43:895 0
13 Mike Dyson Finished 00:01:44:611 0
14 Lee Warren Finished 00:01:45:222 0
15 Michael Blenkinsop Finished 00:01:45:251 0
16 Paul Farrar Finished 00:01:46:003 0
17 James Taylor Finished Junior 00:01:46:235 0
18 Andrew Lochhead Finished Master 00:01:46:714 0
19 Chris Wallis Finished 00:01:48:111 0
20 James Joyce-Gibbons Finished Junior 00:01:48:618 0
21 Simon Ward Finished 00:01:48:860 0
22 Anthony Mustard Finished Junior 00:01:49:558 0
23 Joe Usher Finished Senior 00:01:49:756 0
24 James Heal Army Cycling Union Finished Senior 00:01:50:852 0
25 Ian Briggs Finished 00:01:51:603 0
26 Mike Kidd Finished Senior 00:01:52:455 0
27 Christopher Borrowdale Finished Senior 00:01:53:084 0
28 Karl Wilkinson Finished 00:01:54:867 0
29 Daniel Kean Finished Senior 0
30 Robert Ellison Finished N/A 00:01:55:288 0
31 Etienne Gray Finished Senior 00:01:59:220 0
32 Gavin Hancock Finished 00:02:00:048 0
33 Tom Sprigge Finished 00:02:01:847 0
34 Malcolm Whitaker Finished 00:02:01:954 0
35 Arnoux HORNÉ Finished Senior 00:02:02:142 0
36 Liam O'Donnell Finished 00:02:02:313 0
37 David Miles Finished 00:02:02:610 0
38 Liam Culley Finished 00:02:03:414 0
39 Kris Benson Finished N/A 00:02:04:166 0
40 Matthew Sturzaker Finished 00:02:05:086 0
41 Bez Berrill Finished 00:02:05:880 0
42 Stewart Wood Finished Senior 00:02:07:411 0
43 Tom Graham Finished 00:02:08:463 0
44 Andy Hart Finished 00:02:10:651 0
45 Sam Tonks Finished 00:02:12:513 0
46 Nick Beach Finished Senior 00:02:13:002 0
47 Marc Wilson Finished 00:02:13:704 0
48 Ryan Russell Finished Youth 00:02:16:676 0
49 Richard Yockney Finished 00:02:16:967 0
50 Gordon Learoyd Finished 00:02:21:495 0
51 Richard Farnie Finished 00:02:26:054 0
52 Max Crawford Finished 00:02:29:523 0
53 Nick Webber Finished 00:02:29:594 0

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Forster Finished 00:01:45:001 0
2 Conrad Slack Finished 00:01:49:764 0
3 Michael Hill Finished Veteran 00:01:52:451 30
4 Steven Pyle Finished 00:01:52:812 0
5 James Nicholls Finished Veteran 00:01:56:315 23
6 Wayne Leaning Harworth Hurricanes BMX Club Finished Master 00:01:59:830 0
7 Zak Needham Finished 00:02:01:402 0
8 Andrew Macmillan Finished Veteran 00:02:01:483 0
9 Richard Marshall Finished Veteran 00:02:01:719 14
10 Joe Killner Aston Hill MTB Club Finished Veteran 00:02:01:840 12
11 Andrew Samanjoul Finished N/A 00:02:05:552 0
12 Paul Brookes Finished 00:02:06:101 0
13 David Page Finished 00:02:07:009 0
14 Michael Taylor Finished 00:02:07:024 0
15 Dave Forster Finished 00:02:09:974 0
16 Trevor Byrne Finished 00:02:10:287 0
17 Richie Molloy Finished Veteran 00:02:13:351 4
18 Justin Revell Finished Veteran 00:02:13:754 0
19 Jeremy Scott Finished Veteran 00:02:21:678 0
20 Sam Poxton Finished 00:02:24:295 0
21 Adrian Webb Finished N/A 00:02:35:586 0
22 Justin Snell Finished 00:02:36:736 0
23 Tim Upston Army Cycling Union Finished N/A 00:04:10:511 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Molly Pearson Finished 00:02:21:749 0
2 Rebecca Kennedy Finished Junior 00:02:22:245 34
3 Gina Robertson Finished 00:02:26:161 0
4 Cath Tilford Finished Master 00:03:09:838 0
5 Vanessa Paul Finished 00:05:42:506 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Havard Team Skene/Don Skene Cycles Finished Youth 00:01:34:331 40
2 Dan Farley Finished Youth 00:01:36:768 34
3 Innes Graham Finished Youth 00:01:36:977 30
4 Brad Swinbank RST Racing Team Finished Youth 00:01:38:002 26
5 Andrew Dorritt Finished Youth 00:01:40:567 23
6 Lewis Seymour Finished 00:01:49:033 0
7 Ben Mitchinson Finished 00:01:49:497 0
8 Liam Brecmany Finished 00:01:51:081 0
9 John Bainbridge Finished Juvenile 00:01:52:419 0
10 Adam Yates Finished Youth 00:01:54:146 12
11 Lewis Pamphilon Finished 00:01:54:756 0
12 Luke Andrews Finished 00:01:57:499 0
13 James Bowers York Cycleworks Finished Youth 00:01:57:826 8
14 Kyle Brookes Finished N/A 00:01:57:916 7
15 Jonathon Kerr Finished 00:02:01:610 0
16 Joe Bray Finished 00:02:06:302 0
17 Craig Fearon Finished 00:02:06:771 0
18 Niall Simpson Finished Youth 00:02:09:842 3
19 Jamie Wheldon Finished 00:02:10:014 0
20 Marc Watson Finished Junior 00:02:11:488 1
21 Harry Gibson Finished 00:02:12:190 0
22 James Priestley Finished 00:02:12:767 0
23 Liam Robinson Finished 00:02:25:781 0
24 Aaron Walker Finished 00:02:28:468 0
25 Billy Bainbridge Finished 00:03:02:499 0