Meadowbank National Track League

Track , Edinburgh – Tuesday, 19 May 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

275/SC/044/2009

Start Date:

Tue, 19th May 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE

View map

Results

Confirmed Results

Flying Lap for New Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying Lap for New Riders - Results
1.  Kyle Yates The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Derek Timmins Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Flora Matthews The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

A + B riders 20 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B riders 20 lap Block Handicap - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

C Riders 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders 10 lap Scratch - Results
1.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Derek Timmins Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Madeleine Robinson Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth riders 4 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 4 lap Block Handicap - Results
1.  Adam Stobbart The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Heat 1 - Results
1.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Heat 2 - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Consolation devil for non finalists + non-keirin riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Consolation devil for non finalists + non-keirin riders - Results
1.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Kyle Yates Unknown A 0

2. Kyle Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth riders 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Handicap - Results
1.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sean Hadden Unknown A 0

2. Sean Hadden -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Stobbart The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

A + B riders 15 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B riders 15 lap Points - Results
1.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth riders devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders devil - Results
1.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Evans The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Women 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 500m Sprint - Results
1.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Louise Haston Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Madeleine Robinson Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A,B + C riders Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A,B + C riders Italian Pursuit - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Andrew Laing Single Track Bikes Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Stuart Wallace Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

C riders 8 lap block handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders 8 lap block handicap - Results
1.  Derek Timmins Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Keirin final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin final - Results
1.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A/B/C riders 40 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A/B/C riders 40 lap Scratch - Results
1.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Kyle Yates Unknown A 0

2. Kyle Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Start time 19:15

The Races

Flying Lap for New Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
A + B riders 20 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:01 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:01
C Riders 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:02 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:02
Regional C, MTB IA
Youth riders 4 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:03 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:03
Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:04 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:04
Regional C, MTB IA
Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:05 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:05
Regional C, MTB IA
Consolation devil for non finalists + non-keirin riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:06 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:06
Youth riders 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:07 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:07
Regional C, MTB IA
A + B riders 15 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:08 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:08
Regional C, MTB IA
Youth riders devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:09 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:09
Regional C, MTB IA
Women 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:10 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:10
Regional C, MTB IA
A,B + C riders Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:11 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:11
Regional C, MTB IA
C riders 8 lap block handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:12 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:12
Regional C, MTB IA
Keirin final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:13 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:13
Regional C, MTB IA
A/B/C riders 40 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:14 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:14
Regional C, MTB IA

Event Summary

Event Details

Event URN:

275/SC/044/2009

Start Date:

Tue, 19th May 2009

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Meadowbank Velodrome, Meadowbank Sports Centre, London Road, Edinburgh, EH7 6AE

View map

Results

Confirmed Results

Flying Lap for New Riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Flying Lap for New Riders - Results
1.  Kyle Yates The Racers Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Derek Timmins Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
4.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Flora Matthews The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

A + B riders 20 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B riders 20 lap Block Handicap - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
3.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

C Riders 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
C Riders 10 lap Scratch - Results
1.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
2.  Derek Timmins Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Madeleine Robinson Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth riders 4 lap Block Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 4 lap Block Handicap - Results
1.  Adam Stobbart The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
2.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Keirin Heat 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Heat 1 - Results
1.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
3.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Keirin Heat 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin Heat 2 - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Andrew Laing Musselburgh RCC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

Consolation devil for non finalists + non-keirin riders

Position Name Club name Rider status Category Points
Consolation devil for non finalists + non-keirin riders - Results
1.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Kyle Yates Unknown A 0

2. Kyle Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

Youth riders 500m Handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders 500m Handicap - Results
1.  Flora Gillies Peebles CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Sean Hadden Unknown A 0

2. Sean Hadden -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Adam Stobbart The Racers Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

A + B riders 15 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Points
A + B riders 15 lap Points - Results
1.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

Youth riders devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth riders devil - Results
1.  Tom Arnstein Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
2.  Joe Evans The Racers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
3.  Hannah Ferguson Glentress Riders Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

Women 500m Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Women 500m Sprint - Results
1.  Daisy Sherwood City of Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
2.  Louise Haston Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
3.  Madeleine Robinson Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

A,B + C riders Italian Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A,B + C riders Italian Pursuit - Results
1.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Tony Nugent East Kilbride Road Club Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
1.  Euan Ramsay Spokes Racing Team Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th
1.  Andrew Laing Single Track Bikes Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Stuart Wallace Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
1.  Olivier Del Corto Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

C riders 8 lap block handicap

Position Name Club name Rider status Category Points
C riders 8 lap block handicap - Results
1.  Derek Timmins Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Angus Gillies Peebles CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Neil Laing Edinburgh RC Unknown 4th 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 4th

Keirin final

Position Name Club name Rider status Category Points
Keirin final - Results
1.  Graeme Steen City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
2.  Bruce Croall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
3.  Nicholas Hall City of Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd
4.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd

A/B/C riders 40 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A/B/C riders 40 lap Scratch - Results
1.  Ross Crook Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
2.  Kyle Yates Unknown A 0

2. Kyle Yates -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
3.  Derek Smith City of Edinburgh RC Unknown 2nd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 2nd
4.  Colin Crawford Edinburgh RC Unknown 3rd 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Start time 19:15

The Races

Flying Lap for New Riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:00 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:00
Regional C, MTB IA
A + B riders 20 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:01 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:01
C Riders 10 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:02 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:02
Regional C, MTB IA
Youth riders 4 lap Block Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:03 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:03
Keirin Heat 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:04 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:04
Regional C, MTB IA
Keirin Heat 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:05 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:05
Regional C, MTB IA
Consolation devil for non finalists + non-keirin riders Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:06 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:06
Youth riders 500m Handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:07 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:07
Regional C, MTB IA
A + B riders 15 lap Points Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:08 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:08
Regional C, MTB IA
Youth riders devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:09 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:09
Regional C, MTB IA
Women 500m Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:10 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:10
Regional C, MTB IA
A,B + C riders Italian Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:11 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:11
Regional C, MTB IA
C riders 8 lap block handicap Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:12 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:12
Regional C, MTB IA
Keirin final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:13 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:13
Regional C, MTB IA
A/B/C riders 40 lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Tue 19/05/09 00:14 Regional C MTB IA ---
Tue 19/05/09 – 00:14
Regional C, MTB IA

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk