Event URN:
244914
Start date:
Wed, 22nd Aug 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Mountbatten Centre
Alexandra Park, Portsmouth, Hampshire, PO2 9AQ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Portsmouth Cycle Track League ( website )
Event organiser:
Mrs Susan Knight
21 Bedhampton Road
Portsmouth
Hampshire
PO2 7JX
02392642226
Cheques payable to:
Portsmouth Cycle Track League
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 01:00 U10 Girls Youth Only Youth D
22 Aug 12 01:00 U12 Boys Youth Only Youth C
22 Aug 12 01:00 U12 Girls Youth Only Youth C
22 Aug 12 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Alexandra Park,
Portsmouth,
Hampshire,
PO2 9AQ

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 18:15 Youth Only Youth E ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 18:45 Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Aug 12 19:45 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins / plus 3 laps

Posted 23/08/2012 - British Cycling

Report and results.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scarlet Cooper I-Team Cyclists' Club Finished D 3
2 Poppy Pattinson Oakwood Racers Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Will Cooper I-Team Cyclists' Club Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 3
2 Aaron Smith Finished B 2
3 Charlie Cooper I-Team Cyclists' Club Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
2 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 3
2 Jack Billyard Swindon RC Finished A 2
3 Sam Gardener Southdown Velo Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Stewart Chapel Tri-Stars Finished N/A 3
2 Emily Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ciaran Lammiman Portsmouth Cycle Track League Finished E 3
2 Marshall Thompson Andover Whls Finished E 2
3 Oliver Jones VC St Raphael Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finnuala Horner VC St Raphael Finished E 3

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Albert Ellison VC Meudon Finished 3rd 10
2 Sam Baker Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 3rd 8
3 Joseph Donohue Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 7
4 Alain Ritchie Kyklos/Edco Race Team Finished N/A 6
5 Joe Drane Southdown Velo Finished 3rd 5
6 Matti Lehto CS Grupetto Finished 3rd 4
7 Steven Wright Southdown Velo Finished 3rd 3
8 Gary Ferrett Hampshire Road Club Finished 4th 2
9 David Gorton Team Tor 2000 Finished 3rd 1
10 Andrew Redding I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 1
11 Chris Johnson Blazing Saddles Cycles Finished 3rd 0
12 Mike Brampton Blazing Saddles Cycles Finished 4th 0
13 Darren Dollery Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 3rd 0
14 Noah Godman Severn RC Finished 4th 0
15 Andrew Carter Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
16 Jack Ferrell Southdown Velo Finished 4th 0
17 Nigel Pratt Andover Whls Finished 3rd 0
18 Andy Sayner I-Team Cyclists' Club Finished 4th 0
19 Andy Mckay Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
20 George Humby University of Exeter Cycling C... Finished 4th 0
21 Toby Walton Portsmouth North End CC Finished 4th 0
22 Steven Nicholson Portsmouth North End CC Finished 3rd 0
23 Kevin Foster Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished 4th 0
24 Andrew Costello Finished 4th 0
25 Jon Bailie Southdown Velo Finished 4th 0
26 George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 0
27 Shaun Smart Southdown Velo Finished 3rd 0
28 Dominic Coughlin Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished N/A 0
29 Stuart Willis Club Velo Victor Malaga Finished N/A 0
30 Andy Betteridge New Forest CC Finished 3rd 0
31 James Horan Southdowns Bikes – Casco Finished 4th 0
32 Antony Grabham Fareham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
33 Andrew Daniels Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
34 Gavin Squires Fareham Wheelers Cycling Club Finished 4th 0
35 Richard Bevan Southdown Velo Finished N/A 0
36 Andrew Crocker Team Tor 2000 Finished 3rd 0
37 Andrew Ellison Horsham Cycling Finished 4th 0