Event URN:
244904
Start date:
Sun, 28th Oct 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Warmley Country Park
Warmley, Bristol, BS30 5JB
( View map )
Series:
Western League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Severn RC ( website )
Event organiser:
Mr Clive Tiley
102 Downend Road
Downend
Bristol
Gloucestershire
BS16 5EE
01179 571104
clivetiley@tiscali.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Download Entry Form
Info for Riders:
NB:Change of venue from Conham
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 10:30 U10 Go-Cross None N/A, Under 12
28 Oct 12 10:30 U12 Go-Cross None Under 12
28 Oct 12 10:45 Youth Category B CX Band 4 Youth
28 Oct 12 11:30 Juniors Category B CX Band 6 Junior

View All

Event Location:

Warmley,
Bristol,
BS30 5JB

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 10:30 Go-Cross None N/A, Under 12 ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 10:45 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 11:30 Category B CX Band 6 Junior ---

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 11:30 Category B Cyclo-Cross Category B Junior, Senior, Vet ... ---

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 11:30 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 11:30 Category B CX Band 6 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 11:30 Category B CX Band 6 Junior, Senior, Vete... ---

Provisional Report and Results

Posted 28/10/2012 - British Cycling

First cross success for Glen.. [more]


Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louis Britton Finished 0
2 Jakob Hudson Finished 0
3 Oliver Buckle Bristol Cycling Development Sq... Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ned Collyer Dream Cycling Race Team Finished Under 12 0
2 George Britton Finished 0
3 Tom Loader Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Beddall Gloucester City CC Finished Junior 3

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Glen The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 20
2 John Whittington CNP - Orbea Finished Senior 16
3 Scott Chalmers Dream Cycling Race Team Finished Senior 12
4 Will Poole BAD Tri Finished Senior 9
5 Peter Kench GWR Team/Swindon Cycles/High5/... Finished Senior 7
6 Benjamin Hall Bristol RC Finished Senior 5
7 Stephen Brown Dream Cycling Race Team Finished Vet 40-49 4
8 Bruce Kerridge Finished N/A 0
9 Vilas Silverton Sri Chinmoy Cycling Team Finished Vet 40-49 2
10 John Russell Strada Cycles Finished Vet 40-49 1
11 Ian Threadgold Cheltenham & County CC Finished Senior 0
12 Patrick Alexander Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 0
13 John Dalton Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 0
14 Paul Bacon Finished 0
15 Adam Beddall Gloucester City CC Finished Junior 0
16 Ian Daws Ride 24/7 Finished Vet 40-49 0
17 Chris Francis VC Bristol Webbs of Warmley Finished Vet 40-49 0
18 James Britton Finished 0
19 Daniel Butterell Finished 0
20 Andrew Shrimpton Finished 0
21 Sam Butler Severn RC Finished N/A 0
22 John Cunningham Finished N/A 0
23 Daniel Burbridge Bristol South CC Finished Senior 0
24 Paul Meyer Cheltenham & County CC Finished N/A 0
25 Kevin Thomas Finished 0
26 Joe Loader Finished 0
27 Nicole Walters Hope Factory Racing Finished Senior 0
28 S Cole Finished 0
29 Andrew Smith Somer Valley CC Finished N/A 0
30 Gordon Smillie Cheltenham & County CC Finished N/A 0
31 Richard Hobbs Finished N/A 0
32 Trevor Hodges Corinium CC Finished N/A 0
33 Scott Dunbar Finished N/A 0
34 Andrew Callow Finished Senior 0
35 Christopher Tatton Finished N/A 0
36 Hayden Williams AVSOMPOL CC Finished N/A 0
37 Christopher Currie Finished N/A 0
38 Edric Hobbs Somer Valley CC Finished N/A 0
Jason Bhandari Velo Club Walcot Did not finish Vet 40-49 0
Tony Davis Dream Cycling Race Team Did not finish Vet 40-49 0
Darren Gardner Cadence RT Did not finish Senior 0
Martyn Green Severn RC Did not finish N/A 0
Doug Hall Bath University Cycling Club Did not finish Senior 0
Alec Rumball Army Cycling Union Did not finish Senior 0
Charles Sanders Cadence RT Did not finish Vet 40-49 0
Gavin Thomas VC Bristol Webbs of Warmley Did not finish Senior 0
Chris Turvey Giant Cycling Club - Halo Film... Did not finish Vet 50+ 0
Paul Wood Swindon Wheelers Did not finish Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stephen Brown Dream Cycling Race Team Finished Vet 40-49 20
2 Vilas Silverton Sri Chinmoy Cycling Team Finished Vet 40-49 16
3 John Russell Strada Cycles Finished Vet 40-49 12
4 Patrick Alexander Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 9
5 John Dalton Cheltenham & County CC Finished Vet 40-49 7
6 Paul Bacon Finished 0
7 Ian Daws Ride 24/7 Finished Vet 40-49 4
8 Chris Francis VC Bristol Webbs of Warmley Finished Vet 40-49 0
9 Daniel Butterell Finished 0
10 Paul Meyer Cheltenham & County CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gordon Smillie Cheltenham & County CC Finished N/A 0
Chris Turvey Giant Cycling Club - Halo Film... Did not finish Vet 50+ 0
Paul Wood Swindon Wheelers Did not finish Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Walters Hope Factory Racing Finished Senior 3