Event URN:
244194
Start date:
Sun, 22nd Jul 2012
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Herne Hill Velodrome
Burbage Road, London, SE24 9HE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
FHHV
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr George Slater
42 Hengrave Road
London
SE23 3NW
0208 6997012
george.slater485@gmail.com
Cheques payable to:
HHPA
Info for Riders:
Meetiung to also include some Open Events
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 12:30 Mens Pursuit Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
22 Jul 12 12:30 U12 Boys Omnium Youth Only Youth C
22 Jul 12 12:30 U12 Girls Omnium Youth Only Youth C
22 Jul 12 12:30 U14 Boys Omnium Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Burbage Road,
London,
SE24 9HE

Race: Mens Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 12:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: U12 Boys Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 12:30 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 12:30 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 12:30 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 12:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 12:30 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls Omnium

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 12:30 Youth Only Youth A ---

Race: Womens Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 12:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Mens Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Womens Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Mens Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 13:30 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Womens Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 13:30 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Mens 20km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 14:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Womens 15km Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 14:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Womens Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 14:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Course des Primes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 15:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 15:30 Regional C Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Devil

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 Jul 12 16:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Mens Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Martin Finished 3rd 10
2 Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 8
3 Symon Lewis Prestige Velo Club Finished 1st 7
4 James Holland-Leader Prestige Velo Club Finished 2nd 6
5 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 5
6 John Coolahan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 4
7 Toby Blackman VC Londres Finished 3rd 0
8 Thomas Bell Twickenham CC Finished 3rd 0
9 Jacob Dean Tokyo Morvelo CC Finished 4th 0
10 Joshua Cole-Hossain VC Londres Finished N/A 0
11 Chris Goodman VC Londres Finished 3rd 0
12 James Robertson Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hayden Cassidy Herne Hill Youth CC Finished C 3
2 Kareem Akinnibi Herne Hill Youth CC Finished C 2
3 Max Cheatle VC Londres Finished C 1
4 Arlo Ludewick Herne Hill Youth CC Finished C 0
5 Finlay Wellings VC Londres Finished C 0
6 Matthew Williams Herne Hill Youth CC Finished C 0
7 Harold Peachey VC Londres Finished C 0
8 Louis Grunsell Finished 0
9 Alex Fern Finished 0

Confirmed Results

Race name: U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Lewis Palmer Park Velo RT Finished C 3
2 Amelia Coombes Herne Hill Youth CC Finished C 2
3 Lottie Wright VC Londres Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Bergin VC Londres Finished B 3
2 Thomas Finch VC Londres Finished B 2
3 Fred Wright VC Londres Finished B 1
4 Thomas Burnett Preston Park Youth CC Finished B 0
5 Boru Pratt McCullagh VC Londres Finished B 0
6 Jonathan Buck Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Cole-Hossain VC Londres Finished B 3
2 Rachel Jary VC Londres Finished B 2
3 Amy Smith VC Jubilee Finished B 1
4 Georgie Hopkins VC Londres Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louis Magnani Prestige Velo Club Finished A 3
2 Jez McCann PMR@Toachim House Finished A 2
3 Oliver Moors VC Jubilee Finished A 1
4 Hisham Al-Ramah VC Londres Finished A 0
5 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Finished A 0
6 George Jary VC Londres Finished A 0
7 Dan Gardner Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
8 Henry Parnell Team ASL360 Finished A 0
9 Oliver Cliff VC Londres Finished A 0
10 Harrison Coombes Herne Hill Youth CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laura Cheesman Prestige Velo Club Finished A 3
2 Sydney Cassidy Herne Hill Youth CC Finished A 2
3 Jocelyn Hunter Preston Park Youth CC Finished A 1
4 Amy Good Finished A 0
5 Megan Lewis Palmer Park Velo RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Womens Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished Elite 10
2 Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished 1st 8
3 Sarah Brook Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 7
4 Estelle Theobalds Corvida Allpress Finished 2nd 6
5 Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished A 5
6 Sara Gent VO2 Development Team Finished 3rd 4
7 Victoria Strila Medway VC Finished 4th 0
8 Sally Smith Medway VC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Mens Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Iain Cook VC Londres Finished 2nd 10
2 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 8
3 Symon Lewis Prestige Velo Club Finished 1st 7
4 James Holland-Leader Prestige Velo Club Finished 2nd 6
5 George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 5
6 Henry Martin Finished 3rd 4
7 Stephen Sorba Dulwich Paragon CC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Womens Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished Elite 10
2 Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished A 8
3 Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished 1st 7
4 Sarah Brook Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 6
5 Estelle Theobalds Corvida Allpress Finished 2nd 5
6 Sarah Connell Brixton Cycles Club Finished 3rd 4

Confirmed Results

Race name: Mens Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Miles Annon Swinnerton Cycles Finished 4th 0
2 John Coolahan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
3 Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Womens Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Imogen Farlie Team Terminator Finished 2nd 0
2 Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished 1st 0
3 Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Mens 20km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard St Pierre Brixton Cycles Club Finished 3rd 10
2 Symon Lewis Prestige Velo Club Finished 1st 8
3 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 7
4 James Holland-Leader Prestige Velo Club Finished 2nd 6
5 Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 5
6 George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: Womens 15km Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Boylan Look Mum No Hands! Finished Elite 10
2 Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished 1st 8
3 Sarah Brook Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 7
4 Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished A 6

Confirmed Results

Race name: Womens Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Corrine Hall Node 4 Giordana Womens Team Finished 1st 10
2 Estelle Theobalds Corvida Allpress Finished 2nd 8
3 Sara Gent VO2 Development Team Finished 3rd 7
4 Sarah Brook Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 6
5 Kimberley English Welwyn Wheelers CC Finished A 5
6 Sally Smith Medway VC Finished 3rd 4

Confirmed Results

Race name: Open Course des Primes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 0
2 Symon Lewis Prestige Velo Club Finished 1st 0
3 John Coolahan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 0
4 Iain Cook VC Londres Finished 2nd 0
5 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Open Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Symon Lewis Prestige Velo Club Finished 1st 10
2 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 8
3 Iain Cook VC Londres Finished 2nd 7
4 Henry Martin Finished 3rd 6
5 George Gori La Fuga.CC Finished 2nd 5
6 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 4

Confirmed Results

Race name: Open Devil

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 10
2 Tony Lock *****Edwardes *****DO NOT USE*... Finished 2nd 8
3 Ashley Dennis Prestige Velo Club Finished 2nd 7
4 Symon Lewis Prestige Velo Club Finished 1st 6
5 Noah Banner Kingston Wheelers CC Finished 3rd 5
6 Cameron Fraser La Fuga.CC Finished 3rd 4