Event URN:
243822
Start date:
Fri, 20th Jul 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Thruxton Motor Circuit
Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Andover Wheelers
Event organiser:
Mr Michael Webber
01264391626
mikeewebb@gmail.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 Jul 12 18:30 U10 Youth Only Youth D
20 Jul 12 18:30 U12 Youth Only Youth C
20 Jul 12 18:30 U14 Youth Only Youth B
20 Jul 12 18:30 U16 Youth Only Youth A

View All

Event Location:

Thruxton Aerodrome,
Andover,
Hampshire,
SP11 8PW

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jul 12 18:30 Youth Only Youth D ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jul 12 18:30 Youth Only Youth C ---

Race: U14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jul 12 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jul 12 18:30 Youth Only Youth A ---

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jul 12 18:30 Youth Only Youth E ---

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jul 12 19:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr / plus 1 laps

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jul 12 19:02 Regional B Band 5 3rd, 4th 50 mins / plus 1 laps

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jul 12 19:03 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 50 mins / plus 1 laps

Confirmed Results

Race name: U10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Bolter Chippenham & Dist Whls Finished D 3
2 Enna Tyson-Bloor VC St Raphael Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Hall Andover Whls Finished C 3
2 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3
3 Vaughan Marris Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan White 1st Chard Whls Finished B 3
2 William Crofts Bristol Cycling Development Sq... Finished B 2
3 Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
4 Jamie Hutchinson I-Team Cyclists' Club Finished B 0
5 Lewis Revill Chippenham & Dist Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 3
2 Robert Hogg 1st Chard Whls Finished A 2
3 Jake Coward Chippenham & Dist Whls Finished A 1
4 Jed Webber Andover Whls Finished A 0
5 Emily Hall Andover Whls Finished N/A 3

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Tyson-Bloor VC St Raphael Finished E 3
2 Marshall Thompson Andover Whls Finished E 2
3 Finnuala Horner VC St Raphael Finished E 3

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Allan Ridler Pedal Heaven RT Finished Elite 30
2 Lewis Atkins Richardsons-Trek RT Finished Elite 25
3 Colin Parry Wilier/Live to Ride Finished Elite 21
4 Rowan Horner VC St Raphael Finished Elite 17
5 Paul Pickup Pedal Heaven RT Finished Elite 14
6 Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 12
7 Anders Christensen Pedal Heaven RT Finished Elite 10
8 Scott Leakey Performance Cycles Finished 2nd 8
9 Paul Merryweather Bristol RC Finished 2nd 7
10 John Hollier Team Tor 2000 Finished 2nd 6
11 Robert King AW Cycles Finished 1st 5
12 David Creeggan Pedal Heaven RT Finished 1st 4
13 Gavin Spiers Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 3
14 David Larcombe Pedal Heaven RT Finished 3rd 2
15 Matthew Bone I-Team Cyclists' Club Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mitch Evans Ride 24/7 Finished 3rd 10
2 Sam Arnold Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 8
3 Nigel Pratt Andover Whls Finished 3rd 7
4 Nick Pickering Andover Whls Finished N/A 6
5 David Billings www.supernovacycles.co.uk Finished 3rd 5
6 William Hunt Army Cycling Union Finished 3rd 4
7 Jon Harris Cycle Club Basingstoke Finished 3rd 3
8 Edwin Puttock Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 2
9 Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished 3rd 1
10 Alain Ritchie Kyklos/Edco Race Team Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Leanne Rogers Ride 24/7 Finished 2nd 15
2 Nicola Wheeler Team Wiggle Finished 1st 12