Event URN:
243807
Start date:
Sun, 28th Oct 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Furze Hill
Shrublands Road, Mistley, CO11 1HS
( View map )
Series:
Eastern Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Colchester Rovers CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.easterncross.org.uk
Event organiser:
Mr Anthony Asplin
12 Ambrose Avenue
Colchester
Essex
CO3 4JY
01206 522680
tony.asplin@ntlworld.com
Cheques payable to:
Colchester Rovers CC
Info for Riders:
£2 or £3 reduction in entry fees for league members. See web site for details.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 11:00 Vet 45, Vet 50+ Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet ... 40 mins
28 Oct 12 11:00 Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,... 40 mins
28 Oct 12 12:00 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
28 Oct 12 12:45 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins

View All

Event Location:

Shrublands Road,
Mistley,
CO11 1HS

Race: Vet 45, Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 11:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet 50+ 40 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 11:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 12:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 12:45 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Elite Vets, Vet 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 13:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 13:45 Category B CX Band 5 Junior 01 hr

Race: Seniors/Juniors/Elite Vets

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Oct 12 13:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 28/10/2012 - British Cycling

Tim Guy wins latest round of the Elmy Cycles Eastern League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Vet 45, Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Muchmore Crest Cycling Club Finished 0
2 Philip Buick Iceni Velo Finished Vet 50+ 20
3 Michael Bowen Finished N/A 0
4 Bruce Robinson Shaftesbury CC Finished Vet 50+ 16
5 Terry Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 0
6 Ian Robson MTS Cycle Sport Finished Vet 50+ 12
7 Craig Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Finished 0
8 Nicholas Webber Colchester Rovers CC Finished 0
9 Geoff Bores Ford Cycling Club Finished N/A 0
10 Colin Newstead Ipswich Bicycle Club Finished 0
11 Philip Raymond Finished Vet 40-49 0
12 Paul Barrow API - Metrow/Essex Utilities Finished N/A 0
13 Tim Brown North Road CC Finished Vet 40-49 0
14 Robert Pisolkar Finsbury Park CC Finished N/A 0
15 Colin Cracknell Ipswich Bicycle Club Finished N/A 4
16 Ian Chatten Iceni Velo Finished Vet 40-49 0
17 John Terrell Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 3
18 Paul Speller Colchester Rovers CC Finished Vet 50+ 2
19 Mark Wyer Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
20 David Kiely North Road CC Finished N/A 0
21 Simon Hurrell Maldon & District CC Finished N/A 0
22 Michael Barnard Colchester Rovers CC Finished N/A 0
23 Peter Hall Colchester Rovers CC Finished N/A 1
24 Andrew Kennedy Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
25 Liam Tripp Essex Roads CC Finished N/A 0
26 Robert Smith Stowmarket & District CC Finished Vet 50+ 0
27 Graham Hart Essex Roads CC Finished N/A 0
28 Timothy Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
29 Duncan Chenery Finished N/A 0
30 Anthony Sheppard Colchester Rovers CC Finished N/A 0
31 Jonathan Taylor Finished N/A 0
32 Clive Sparkes Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
33 Anthony Madgwick Lee Valley Velo Finished Vet 50+ 0
34 Alan French Velo Schils - Interbike RT Finished Vet 40-49 0
35 Kevin Bunton Maldon & District CC Finished N/A 0
36 Peter Newell Colchester Rovers CC Finished N/A 0
37 Raymond Ricks Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
38 Peter Partner Colchester Rovers CC Finished N/A 0
39 Paul Barry West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
40 Richard Nobbs Finished N/A 0
41 Glen Boreham Velo Schils - Interbike RT Finished N/A 0
42 Laurence Bellamy Shaftesbury CC Finished N/A 0
43 Barry Denny West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 50+ 0
44 David Rutter Finished N/A 0
45 Stephen MacVicar Essex Roads CC Finished N/A 0
46 Philip Williams Finished N/A 0
47 Clive Tricker Finished N/A 0
48 Michael Capasso Finished 0
49 Ivan Dockerill Essex Roads CC Finished N/A 0
50 Martin Walker Finished 0
Adrian Grimwood West Suffolk Wheelers & Tr... Did not finish Vet 40-49 0
Tony Wilkins API - Metrow/Essex Utilities Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Johnson XRT - Elmy Cycles Finished Senior 20
2 Louise Rickard XRT - Elmy Cycles Finished Veteran 16
3 Donna Dale Finished 0
4 Hannah Ormesher North Road CC Finished Senior 9
5 Rosemary Homer Finished Senior 0
6 Joanne Newstead Ipswich Bicycle Club Finished 0
7 Anna Fraser City Cycle Centre.com Finished Vet 40-49 0
8 Stephanie Wyer Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
9 Suzanne King Finished 0
10 Rachel Clarke Ipswich Bicycle Club Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Freeman Chelmer CC Finished Under 12 0
2 William Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
3 Angus Toms Iceni Velo Finished Under 12 0
4 James Fraser Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
5 Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
6 Samuel Asker Finished 0
7 Jack Parrish Ipswich Bicycle Club Finished Under 12 0
8 Robert Mercer Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
9 Alex Dales Finished 0
10 Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
11 Joe Kiely Finished Under 12 0
12 Matthew Whitley One and All Cycling Finished Under 12 0
13 Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
14 Helena Dyce Finished Under 12 0
15 Fred Gill Finished 0
16 Dexter Mansel-Thomas Finished 0
17 Fergus Crouch Finished 0
18 Elliot Gambell Chelmer CC Finished Under 12 0
19 Oliver Griggs Finished 0
20 Matthew Whitwell West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
21 Leon Wheeler Finished 0
22 Iain Dockerill Essex Roads CC Finished Under 12 0
23 Alexander Williamson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
24 Eden Hamilton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
25 Oliver Wellsted Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
26 Stanley Boyd Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
27 Chester Tribley Chelmer CC Finished Under 12 0
28 Harry Gregory Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
29 Trinity Stock Finished 0
30 Thomas White Finished Under 12 0
31 Oliver Wright Finished 0
32 Jack Letch Finished 0
33 Thomas Jasinski Finished 0
34 Alexander King Finished 0
35 Solomon Breyer Finished 0
36 Abigail Kiely Finished Under 12 0
37 Emma Whitley One and All Cycling Finished Under 12 0
38 Max Rethman Finished 0
39 Isobel Djuve Wood Finished 0
40 Bobby Babbs Chelmer CC Finished Under 12 0
41 Hannah Rowling Chelmer CC Finished Under 12 0
42 George Gill Finished 0
43 Isabel Mercer Finished 0
44 S Walker Finished 0
45 Felix Stock Finished 0
46 Franchesca Williamson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
47 Shaun Dockerill Finished 0
Ben Dale Did not finish 0
Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers & Tr... Did not finish Under 12 0
Joshua White Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dougal Toms Iceni Velo Finished Youth 20
2 James Tapley Cambridge Triathlon Club Finished Youth 16
3 Lewis Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 12
4 William Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Youth 9
5 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished Youth 7
6 Chris Jackson Strada-Sport Finished Youth 5
7 Antonio Capasso Finished 0
8 Bob Longstaff Colchester Rovers CC Finished Youth 3
9 Lewis Hardcastle Finished 0
10 Matthew Baker Gt Yarmouth CC Finished Youth 1
11 Callum Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
12 Adam Colbert Finished 0
13 Jake Darragh Maldon & District CC Finished Youth 0
14 Daniel King Finished 0
15 Robert Brunton Cambridge Triathlon Club Finished Youth 0
16 Thomas Petts Chelmer CC Finished Youth 0
17 Sarah Brunton Cambridge Triathlon Club Finished Youth 3
18 Samuel Rowling Chelmer CC Finished Youth 0
Lottie Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Youth 0
Robert Smith Colchester Rovers CC Did not finish Youth 0
Simon Smith Did not finish 0
Tabitha Stock Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Elite Vets, Vet 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished N/A 20
2 Ben Paton Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 16
3 Ian Newby Diss & District CC Finished Vet 40-49 12
4 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 9
5 Ivan Burch Ciclos Uno Finished N/A 7
6 Patrick Stokes Finished Vet 40-49 5
7 Julian Parker Finished N/A 0
8 David Brown Essex Roads CC Finished N/A 3
9 Paul Moss Stowmarket & District CC Finished Vet 40-49 2
10 Christopher Ridley Maldon & District CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 6
2 Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 4
3 Cameron Toms Iceni Velo Finished Junior 3
4 Alwyn Newstead Ipswich Bicycle Club Finished Junior 2
5 William Tripp Finished Junior 1
Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Junior 0

Confirmed Results

Race name: Seniors/Juniors/Elite Vets

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim Guy Iceni Velo Finished Senior 20
2 Hayden Wood Finished Senior 16
3 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 12
4 Simon Hance Ipswich Bicycle Club Finished N/A 9
5 Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 7
6 John Swindells Gt Yarmouth CC Finished Senior 0
7 Ben Paton Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 4
8 Ian Newby Diss & District CC Finished Vet 40-49 3
9 Lewis Parker 9Bar/Paleo Racing Finished Senior 2
10 Richard Dunnett Diss & District CC Finished Senior 1
11 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
12 Ivan Burch Ciclos Uno Finished N/A 0
13 Gabor Doroghazi Finished Senior 0
14 Paul Thomas VC Revolution Finished Senior 0
15 Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
16 Jonathan Hamlin Finished Senior 0
17 Patrick Stokes Finished Vet 40-49 0
18 Julian Parker Finished N/A 0
19 Neil Stevens Finished Senior 0
20 David Brown Essex Roads CC Finished N/A 0
21 Cameron Toms Iceni Velo Finished Junior 0
22 Paul Moss Stowmarket & District CC Finished Vet 40-49 0
23 Christopher Ridley Maldon & District CC Finished N/A 0
24 Gregory Andrews Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
25 Paul Driver Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
26 Adam Gould Colchester Rovers CC Finished Senior 0
27 David West Amisvelo Racing Team Finished 0
28 Christopher Bulley Shaftesbury CC Finished Vet 40-49 0
29 Kevin Darragh Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
30 Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished Senior 0
31 Douglas Thomson Gateway Cycling Finished N/A 0
32 David Fraser Finished N/A 0
33 Alwyn Newstead Ipswich Bicycle Club Finished Junior 0
34 Russell Cook Ford Cycling Club Finished N/A 0
35 Paul Rippon Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
36 Lee Rowling Chelmer CC Finished Vet 40-49 0
37 Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 0
38 Jim Clayton Colchester Rovers CC Finished N/A 0
39 Kevin Looker Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
40 Paul Bird Finished 0
41 Darren Myers Crest Cycling Club Finished Vet 40-49 0
42 William Tripp Finished Junior 0
43 Anthony Bell Finished 0
44 Jason Rogers Gateway Cycling Finished Vet 40-49 0
45 Christopher York Maldon & District CC Finished N/A 0
46 Zachary Battams Iceni Velo Finished N/A 0
47 Daniel Babbs Chelmer CC Finished Senior 0
48 Ben Hammond Finished 0
49 Andrew Hardcastle Finished N/A 0
50 Gary Boyd Cycling Club Hackney Finished Vet 40-49 0
Martin Carter Did not finish Vet 40-49 0
Andy Halliday WDMBC/Specialized Ruislip Did not finish Vet 40-49 0
Robert Hunt API - Metrow/Essex Utilities Did not finish Senior 0
Philip Peacock St Ives CC Did not finish Vet 40-49 0
Richard Stiff West Suffolk Wheelers & Tr... Did not finish Vet 40-49 0
Mark Wellsted Amisvelo Racing Team Did not finish 0
Cameron Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Junior 0