Event URN:
243503
Start date:
Sat, 16th Jun 2012
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Whinlatter Forest
Whinlatter, Braithwaite, Keswick, Cumbria, CA12 5TW
( View map )
Series:
Cumbria Summer Series 2012
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Craig Scott
craig@cyclewise.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 11:30 Under 12s Go-Cross None N/A
16 Jun 12 12:15 Youth Go-Cross None Youth
16 Jun 12 13:00 Women Go-Cross None N/A
16 Jun 12 14:00 Sen/Jun/Vet Go-Cross None N/A

View All

Event Location:

Whinlatter,
Braithwaite,
Keswick,
Cumbria,
CA12 5TW

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 11:30 Go-Cross None N/A ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 12:15 Go-Cross None Youth ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 13:00 Go-Cross None N/A ---

Race: Sen/Jun/Vet

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 12 14:00 Go-Cross None N/A ---

Posted 19/06/2012 - British Cycling

Tognarelli Top at Whinlatter.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Under 12 0
2 Benjamin Barlow Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 0
3 Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers Finished Under 12 0
4 Ben Dowson Hetton Hawks Cycling Club Finished Under 12 0
5 Samuel Graham Finished 0
6 Archie Graham Beacon Wheelers Finished Under 12 0
7 Robert Richardson Cyclewise Altura Finished Under 12 0
8 Robert Corme Finished 0
9 Cyclewise Academy U10 B Finished 0
10 Thomas Coleman Finished 0
11 Matthew Gibb Finished 0
12 Olivia Bent Border City Wheelers CC Finished Under 12 0
13 Adam Bent Border City Wheelers CC Finished Under 12 0
14 B Walkingshaw Finished 0
15 James Bent Finished 0
16 Natasha Stannet Finished 0
17 Esme Walkingshaw Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Donovan Beacon Wheelers Finished Youth 0
2 Henrietta Colborne Beacon Wheelers Finished Youth 0
3 Joe Welford Finished 0
4 Lewis Murphy Finished 0
5 Tyla Loftus Beacon Wheelers Finished Youth 0
6 Tom Martin Finished 0
7 Lewis Grove Finished 0
8 Will Mason Finished 0
9 Will Welford Finished 0
10 Finlay Grove Finished 0
11 Kyle McLean Finished 0
12 Matti Egglestone Beacon Wheelers Finished Under 12 0
13 Robbie Coleman Finished 0
14 Isaac Highton Finished 0
15 Niamh Nelson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeleine Robinson Velo Club Moulin Finished Senior 0
2 Penelope Kingsland Beacon Wheelers Finished Vet 50+ 0
3 Clare Daniel Finished 0
4 Nicola Highton Finished 0

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Greg Tognarelli VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished Vet 40-49 0
2 Niall Paterson Finished N/A 0
3 Phillip Craker Finished Senior 0
4 Craig Scott Cyclewise Altura Finished N/A 0
5 Colin James Beacon Wheelers Finished Vet 40-49 0
6 Jon Donachy Finished Junior 0
7 Martin Varley Finished 0
8 Owen Henriksen Finished Vet 40-49 0
9 Madeleine Robinson Velo Club Moulin Finished Senior 0
10 Geoffrey Graham Beacon Wheelers Finished N/A 0
11 Philip Bent Border City Wheelers CC Finished N/A 0
12 Derek Quinan Finished 0
13 Michael Hutchman Finished 0
14 Alexander Hargreaves VC Cumbria / Lakeland Sprinter... Finished N/A 0
15 Paul Donachy Finished 0
16 Colin Smith Finished N/A 0
17 Les Barker Cyclewise Altura Finished N/A 0
18 Ian Shuttleworth Finished 0
19 Dan Clemence Finished N/A 0