Event URN:
243338
Start date:
Sat, 23rd Jun 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Braintree BMX Track
Deanery Hill, Braintree, Essex, CM7 5BJ
Directions: From Sudbury or Cambridge Take the A131 towards Braintree. At the roundabout, go across to the B1053 Bocking road. Go down Broad Road to the second of two small roundabouts and turn right into Church LaneB1053 to Shalford and signposted to Towerlands Equestrian Centre. After one mile along the road, turn left into Deanery Hill, following the Towerlands Equestrian Centre sign. After the second road on the left take the next turning left at the corner of Panfield Lane and Deanery Hill to the track. From Colchester From the A120 turn right at the roundabout onto the A131 towards Halstead. At the next roundabout turn left onto the B1053 Bocking road called Broad Road. Go down Broad Road to the second of two small roundabouts and turn right into Church Lane B1053 to Shalford and signposted to Towerlands Equestrian Centre. After one mile along the road, turn left into Deanery Hill, following the Towerlands Equestrian Centre sign. After the second road on the left ta ( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Braintree BMX Racing Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.britishcycling.org.uk/bmx/article/bmx20111215-2012-British-BMX-Series-0
Event organiser:
Mr Roger Wilbraham
07542797456
bmx@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
British Cycling
Info for Riders:
See series information on the British Cycling website for the schedule.
Entry closes at 8pm on the last Wednesday before each round
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 Male 6 & Under BMX National B BMX National B 6 & Under
23 Jun 12 12:00 Male 7 BMX National B BMX National B Male 7
23 Jun 12 12:00 Male 8 BMX National B BMX National B Male 8
23 Jun 12 12:00 Male 9 BMX National B BMX National B Male 9

View All

Event Location:

Deanery Hill,
Braintree,
Essex,
CM7 5BJ

Race: Male 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 11 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Male 7

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 7 ---

Race: Male 8

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 8 ---

Race: Male 9

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 9 ---

Race: Male 10

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 10 ---

Race: Male 11

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 11 ---

Race: Male 12

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 12 ---

Race: Male 13

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 13 ---

Race: Male 14

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 14 ---

Race: Male 15

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 15 ---

Race: Male 16

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 16 ---

Race: Male 17-24

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 17-24 ---

Race: Male 25-29

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 25-29 ---

Race: Master

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Master ---

Race: Veteran

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Veteran ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Junior Men ---

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Elite Male ---

Race: Female 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Female 7-8

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Female

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX National B Championship Female,... ---

Race: 9-12 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 9-12 ---

Race: 13-14 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30-34 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34 ---

Race: 35-39 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 45+ ---

Race: 17-29 Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 2 years 11 months 7 days 9 hours 7 minutes 51 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Jun 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race Report

Posted 25/06/2012 - British Cycling

Photos from rounds 6 and 7 of the British BMX Series from Braintree BMX track in Essex... [more]

Video preview: British BMX Series Rounds 6 and 7

Posted 13/06/2012 - British Cycling

National series heads to Briantree on June 23-24.. [more]


Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Felix Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 80
4 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished 6 & Under 75
5 Riley Hampson Derby BMX Club Finished 6 & Under 70
6 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished 6 & Under 65
7 Ralph Grimmett Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 60
8 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 56
9 Henry Rowe Braintree BMX Racing Club Finished 6 & Under 52
10 COREY WALLER Finished 0
11 Josh Curtis Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 45
12 Rocco Lanza East Bradford CC Finished 6 & Under 42
13 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 39
14 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 36
15 Eddie Cannons Braintree BMX Racing Club Finished 6 & Under 33
16 Owen Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 30
17 Joseph Carey East Bradford CC Finished 6 & Under 28
18 Samuel Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished 6 & Under 26
19 Barney Devereux Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 24

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rupert Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 100
2 Jacob Murray Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 90
3 Lucas Craik Finished Male 7 80
4 Dennis Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 75
5 Finlay Todd Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 70
6 Alexander Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 7 65
7 Joshua Crisp Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 60
8 Tyler Stephenson Wrekin Riders Finished Male 7 56
9 Conor Mohacsi Manchester BMX Club Finished Male 7 52
10 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 7 48
11 Bailey Main Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 7 45
12 Harry Ives Blackpool BMX Club Finished Male 7 42
13 Joshua Abbott Project 51 Finished Male 7 39
14 Adam Gilbert Braintree BMX Racing Club Finished Male 7 36
15 Josh Barsby Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 7 33
16 Charlie Davison Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 7 30
17 Joshua Crossley Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 28
18 Mackenzie Coulby Derby BMX Club Finished Male 7 26
19 Richie Spencer Hayes Hawks BMX Club Finished Male 7 24
20 Arthur Ellis Derby BMX Club Finished Male 7 22
21 Oli-Joel Waldron Birmingham BMX Club Finished Male 7 20
22 Ben Morrison The Hub Club Finished Male 7 19
23 Reece Ager Braintree BMX Racing Club Finished Male 7 18
24 Reece Butler North East BMX Club Finished Male 7 17
25 Kenzie Nevard Runnymede Rockets Finished Male 7 16

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Duffy Manchester BMX Club Finished Male 8 100
2 William Goode Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 90
3 Bill Cox Tiverton BMX Club Finished Male 8 80
4 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 8 75
5 Arran Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 8 70
6 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 8 65
7 Elliott Bowyer Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 60
8 Kenny Robinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 56
9 Benjamin Perry Derby BMX Club Finished Male 8 52
10 Chance Bradshaw Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 48
11 Finley Dunne Birmingham BMX Club Finished Male 8 45
12 Jensen Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 42
13 Bobby George Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 39
14 Jay Bovill Derby BMX Club Finished Male 8 36
15 Jacob Smith Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 33
16 Sebastian Pantlin Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 30
17 Nathan Dupre Hackney BMX Club Finished Male 8 28
18 Jack Everitt Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 26
19 Max Clarkson Birmingham BMX Club Finished Male 8 24
20 Jack Baillie Pedal Power RT Finished Male 8 22
21 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 20
22 Harvey Short Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 19
23 Charlie Black Gosport BMX Club Finished Male 8 18
24 Jack Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 17
25 Oliver Hines Manchester BMX Club Finished Male 8 16
26 Jed Phillips Petuaria RT Finished Male 8 15
27 Lee O'Sullivan Finished 0
28 Louie Partridge Petuaria RT Finished Male 8 13
29 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 8 12

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 9 100
2 Chad Hartwell Nuneaton BMX Club Finished Male 9 90
3 Keon Smith-McDermott Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 80
4 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 9 75
5 Freddie Cole Decoy BMX Club Finished Male 9 70
6 Travis Diwell-Wilson Gosport BMX Club Finished Male 9 65
7 James Campbell Gosport BMX Club Finished Male 9 60
8 Luke Shriever Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 56
9 Oliver Cope Manchester BMX Club Finished Male 9 52
10 Jayden Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 9 48
11 Matthew Baptista Eastlands Velo Finished Male 9 45
12 Jack Leahy Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 9 42
13 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished Male 9 39
14 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 9 36
15 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 33
16 Fletcher Barton Birmingham BMX Club Finished Male 9 30
17 Matthew Gilston Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 28
18 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Male 9 26
20 Alec Munday THRILL UK Finished Male 9 22
21 Zac Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 20
22 Ewan Towle Derby BMX Club Finished Male 9 19
23 Teddy Parker Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 18
24 Brandon Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 9 17
25 Owen Vaughan Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 16
26 Devlin Russell Western Titans BMX Club Finished Male 9 15
27 Cameron Reid Petuaria RT Finished Male 9 14
28 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 13
29 Tyler Carter Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 12
30 Danny Nicholls Tiverton BMX Club Finished Male 9 11
31 Freddie Jackson Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 10
32 Morgan Kearney Finished 0
33 Toby Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 8
34 Mackenzie Rennison Birmingham BMX Club Finished Male 9 7
35 Oscar Osborne Birmingham BMX Club Finished Male 9 6
36 Oscar Ricketts Petuaria RT Finished Male 9 5
37 Harrison Boulter Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 4
38 Max Spiers Gosport BMX Club Finished Male 9 3
39 Cian O'Sullivan Finished 0
40 Bailey Squibb Decoy BMX Club Finished Male 9 3

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Hutt Runnymede Rockets Finished Male 10 100
2 Ryan Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 90
3 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 10 80
4 Kieran Bolton Mid Lancs BMX Finished Male 10 75
5 Matthew Harman Gosport BMX Club Finished Male 10 70
6 Luke Mendes Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 10 65
7 Harvey Howard Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 60
8 Connor Cassidy Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 56
9 Joe Read-Millard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 52
10 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 48
11 Tom Stokes Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 45
12 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 10 42
13 Bradley Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 10 39
14 Ashton Cross Birmingham BMX Club Finished Male 10 36
15 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 33
16 Jamie Edwards Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 30
17 Joshua Bardsley Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 28
18 William Fuell Petuaria RT Finished Male 10 26
19 Ben Bates Birmingham BMX Club Finished Male 10 24
20 Jude Crawley Western Titans BMX Club Finished Male 10 22
21 Jay Fairbank Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 20
22 Frankie Monks Derby BMX Club Finished Male 10 19
23 Ben Hodgson Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 10 18
24 Connor Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 17
25 Morgan Turner Bolsover & District Cyclin... Finished Male 10 16
26 Andrew Herron Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 10 15
27 Liam Crook Petuaria RT Finished Male 10 14
28 Daniel Robertson Ride On Finished Male 10 13
29 Ellis Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 12
30 Joshuah Werner East Kent BMX Club Finished Male 10 11
31 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 10
32 Joel Clarke Mid Lancs BMX Finished Male 10 9
33 Lewis Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 10 8
34 Thomas Knight Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 7
35 Callum Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 6
36 Luke Edwards Ratoath bmx Finished 0
37 Lewis White Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 10 4
38 Harry Collins Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 3
39 Ashley Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 10 3
40 Jack Larkin Finished 0
41 Alfie Salmon Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 10 3

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josh Peters Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 100
2 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 90
3 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 80
4 Finlay Mead Decoy BMX Club Finished Male 11 75
5 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 11 70
6 Jacob Watkinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 65
7 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 11 60
8 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 56
9 Joe Parr Mid Lancs BMX Finished Male 11 52
10 Joel Lockhart East Kent BMX Club Finished Male 11 48
11 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 11 45
12 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 11 42
13 Charlie Roast Tiverton BMX Club Finished Male 11 39
14 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 11 36
15 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 33
16 Gentaro Fortune Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 30
17 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 28
18 Christian White Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 26
19 Daniel Liptrot Manchester BMX Club Finished Male 11 24
20 Finley Baker Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 11 22
21 Samuel Alexander Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 20
22 Alfie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 19
23 Kyle Mohacsi Manchester BMX Club Finished Male 11 18
24 Jacob Parker Derby BMX Club Finished Male 11 17
25 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 16
26 Adam Whiteley Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 15

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Hunt Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 100
2 Ross Cullen Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 90
3 Shay Casey Manchester BMX Club Finished Male 12 80
4 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 12 75
5 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 70
6 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 12 65
7 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 12 60
8 Jamie Norris-Still Mid Lancs BMX Finished Male 12 56
9 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 52
10 CJ Darby Finelines Racing Finished Male 12 48
11 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 12 45
12 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 42
13 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 39
14 Dieren Macauley-Perry Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 36
15 Kobe Dickens-Julien Brixton BMX Club Finished Male 12 33
16 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 12 30
17 Adam Davis Finished 0
18 Leon Bradley Decoy BMX Club Finished Male 12 26
19 Lewis Parker BMX Isle of Man Finished Male 12 24
20 Lewis Giles Gosport BMX Club Finished Male 12 22
21 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 20
22 Jehu Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 19
23 Joseph Peal San Fairy Ann CC Finished Male 12 18
24 Joe Kitchen Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 17
25 Brandan Boulter Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 16
26 Max Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 15

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Vernon Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 100
2 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 90
3 Eddie Moore Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished Male 13 80
4 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 75
5 Haydon Green KB Racing Finished Male 13 70
6 Joshua Legrove Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 65
7 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished Male 13 60
8 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 56
9 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 13 52
10 Nathan Marsh Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 13 48
11 Evan Tulloch Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 45
12 TJ Yates Finished Male 13 42
13 George Moret Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 39
14 Ben Featherstone North East BMX Club Finished Male 13 36
15 Joshua Wilkins Birmingham BMX Club Finished Male 13 33
16 Rio Gohil Finished Male 13 30
17 Joseph Brewer Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 28
18 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 13 26
19 Sam Murphy Finished 0
20 Charlie Nelson Brixton BMX Club Finished Male 13 22
21 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 13 20
22 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 13 19
23 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished Male 13 18
24 Sonny Fowler Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 17
25 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished Male 13 16
26 Kody Evans Finished Male 13 15
27 Kelvin Lea Team Bunneys Finished Male 13 14
28 Jamie Collins Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 13
29 Joseph Saunders Manchester BMX Club Finished Male 13 12
30 Max Lewis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 13 11
31 Ben Turner Doncaster Whls CC Finished Male 13 10

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 100
2 Kye Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 90
3 Robert Jesson Derby BMX Club Finished Male 14 80
4 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 14 75
5 Aaron Dalleywater Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 70
6 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished Male 14 65
7 Ben Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 60
8 Joshua Moore Burnham BMX Club Finished Male 14 56
9 Joshua Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 52
10 Jack Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 48
11 Spencer McLeod Manchester BMX Club Finished Male 14 45
12 Daigoro Fortune Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 42
13 Ben Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 39
14 Cameron Douglas Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 36
15 Joshua Wallis Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 33
16 Dylan Hart Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 30
17 Cameron Short Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 28
18 Ricardo Addymellor Manchester BMX Club Finished Male 14 26
19 Callum Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 14 24
20 Peter Syson North East BMX Club Finished Male 14 22
21 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 20
22 Ewan Stark Brixton BMX Club Finished Male 14 19
23 Barnie Preece Brixton BMX Club Finished Male 14 18
24 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 17
25 Alex Pike Ipswich BMX Club Finished Male 14 16
26 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 15
27 Alexander Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 14 14
28 Sam Parker Derby BMX Club Finished Male 14 13
29 Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 14 12
30 Aaron Edwards Ratoath bmx Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Power Manchester BMX Club Finished Male 15 100
2 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Male 15 90
3 Liam Brown Burnham BMX Club Finished Male 15 80
4 Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 75
5 Owen Baxter Club Cyclopark Finished Male 15 70
6 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 65
7 Oliver Webley Birmingham BMX Club Finished Male 15 60
8 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 15 56
9 Elliot Pateman Bournemouth BMX Club Finished Male 15 52
10 Willis White North East BMX Club Finished Male 15 48
11 Fabian Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 45
12 Samuel Britton Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 42
13 Ben Plowman Andover BMX Club Finished Male 15 39
14 George Hawker North East BMX Club Finished N/A 36
15 Mitchel Squibb Decoy BMX Club Finished Male 15 33
16 Josh Sweeney Brixton BMX Club Finished Male 15 30
17 Paul Bestwick Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 28
18 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 26
19 Aaron Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 15 24
20 Lewis Kesterton The Hub Club Finished Male 15 22
21 Aaron Geary Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 15 20
22 Fergus Barker Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 15 19
23 Jake Newman Ipswich BMX Club Finished Male 15 18
24 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 15 17
25 Nathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 15 16

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bailey Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 100
2 Taylor Andrews Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 90
3 Cameron Jeffers Mid Lancs BMX Finished Male 16 80
4 Oliver Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 75
5 Bardolph Kerr Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 70
6 Michael Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 65
7 Harry Stickley Andover BMX Club Finished Male 16 60
8 Jesse Kemp Strada-Sport Finished Male 16 56
9 Callum Wing Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 16 52
11 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 45
12 Jake Downend Manchester BMX Club Finished Male 16 42
13 Benjamin Waters Burnham BMX Club Finished Male 16 39
14 Brad Spick Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 36
15 Josh Steer Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 16 33
16 Paddy Sharrock Mid Lancs BMX Finished Male 16 30
17 Elliot Preece Brixton BMX Club Finished Male 16 28
18 Jordan Taylor-Griffith Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 26
19 James Horwood Runnymede Rockets Finished Male 16 24
20 john ward Finished 0
21 Callum Dalby Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 20
22 Matthew Saunders Manchester BMX Club Finished Male 16 19
23 Declan Ashcroft-Pemberton Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 18
24 Jamie Alexander Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 17
25 Terry Chambers Brixton BMX Club Finished N/A 16
26 Max Bragger Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 16 15
27 Charlie Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 16 14
28 Aaron Steacy Ratoath BMX Club Finished 0
29 Daniel Billington Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 12

Confirmed Results

Race name: Male 17-24

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jordan Smith Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 17-24 100
2 Billy Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 90
3 Dominic Skidmore Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 80
4 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 75
5 Robbie Goodman Ipswich BMX Club Finished Male 17-24 70
6 Bradley Watts Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 65
7 Jason Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 17-24 60
8 Mark Maddox Wrekin Riders Finished Male 17-24 56
9 Michael Hawker North East BMX Club Finished Male 17-24 52
10 Matthew Brown Finished 0
11 Shaun Issitt Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 45
12 Robert Hawker North East BMX Club Finished Male 17-24 42
13 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 39
14 Martin Brown Birmingham BMX Club Finished Male 17-24 36
15 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 33
16 Gary Bailey Finished Male 17-24 30
17 Colin Clague BMX Isle of Man Finished Male 17-24 28
18 Jacob Britton Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 26
19 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 24
20 Damian Groves Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 22
21 Tommy Parker Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 20
22 Connor Daniel Gosport BMX Club Finished Male 17-24 19
23 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 18
24 Louis Machin Decoy BMX Club Finished Male 17-24 17
25 alex holliday Finished 0
26 Charlie Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 15
27 Shane Dean Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 14
28 James Edge Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 13
29 Christopher Bessell Bristol BMX Club Finished Male 17-24 12
30 Owen Davies Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 11
31 Jamie Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 10
32 Wesley Potter Haro 365 BMX Racing Finished Male 17-24 9
33 ARAN KELLY Finished 0
34 Ethan Taylor Manchester BMX Club Finished Male 17-24 7
35 Jody Wilkins Bournemouth BMX Club Finished Male 17-24 6
Jordan Lunn Team Identiti Did not start Male 17-24 0
Joshua Nicholas Manchester BMX Club Did not start Male 17-24 0
Christopher Wimbledon Nottingham Outlaws BMX Club Did not start Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Male 25-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 100
2 Thomas Palmer Burnham BMX Club Finished Male 25-29 90
3 Antony Tuffs Chesterfield BMX Club Finished Elite Male 0
4 Warren Bancroft Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 75
5 John Lillingstone Ipswich BMX Club Finished Male 25-29 70
6 Ryan Poolman Finished Male 25-29 65
7 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished Male 25-29 60

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Keith Bryceland THRILL UK Finished Veteran 100
2 Shaun Andrews Ipswich BMX Club Finished Veteran 90
3 Peter Power Manchester BMX Club Finished Veteran 80
4 Richard Green Bristol BMX Club Finished Veteran 75
5 Martin Parker Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 70
6 Adrian Warden Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Veteran 65
7 Kevin Blackman Manchester BMX Club Finished Veteran 60
8 John Hines Manchester BMX Club Finished Veteran 56
9 Bernard Schaale Bournemouth BMX Club Finished Veteran 52
10 Neil Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 48
11 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished Veteran 45
12 Nigel Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Veteran 42
13 Kevin McShane Finished Veteran 0
14 Christopher Potter Haro 365 BMX Racing Finished Veteran 36
15 Phil Charnley Roch Valley Raiders Finished Veteran 33
16 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished Veteran 30
17 Andy Lee Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 28
18 Eamonn Wyer Finished 0
19 Simon Greene Derby BMX Club Finished Veteran 24
20 Darren Flint Runnymede Rockets Finished Veteran 22
21 Lar Massey Finished 0
22 Tony Twist Runnymede Rockets Finished Veteran 19
23 Simon Croucher Barking & Dagenham BMX Clu... Finished N/A 18
24 steven bell Finished 0
25 Richard Stevens Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 16
26 David Russell Western Titans BMX Club Finished Veteran 15
27 Raymond Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Veteran 14
28 Paul Phillips Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Veteran 13
29 Jimmy Carleton Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 12
30 Sean Bowditch Birmingham BMX Club Finished Veteran 11
Gary Wilson Blackpool BMX Club Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Quillan Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Junior Men 100
2 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 90
3 Jordan Perry Birmingham BMX Club Finished Junior Men 80
4 Daniel Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Junior Men 75
5 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 70
6 Bradley Minns Harworth Hurricanes BMX Club Finished Male 17-24 0
7 Jack Smallpeice Bournemouth BMX Club Finished Junior Men 60
8 Michael Cummins Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Junior Men 56
9 Jake Cornforth Decoy BMX Club Finished Junior Men 52
10 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Junior Men 48
11 George Warner Andover BMX Club Finished Junior Men 45
12 Reece Hoggatt Balby Academy Of Sport - BMX Finished Junior Men 42
13 George Higley Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Junior Men 39
14 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tre Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Elite Male 100
2 Grant Hill Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Elite Male 90
3 Daniel McBride Decoy BMX Club Finished Elite Male 80
4 Jack Hall North East BMX Club Finished Elite Male 75
5 Curtis Manaton Burnham BMX Club Finished Elite Male 70
6 Marcus Bloomfield Bristol BMX Club Finished Elite Male 65
6 Calum Strickland Manchester BMX Club Finished Elite Male 65
8 Kelvin Batey Balby Academy Of Sport - BMX Finished Elite Male 56
9 Scott Waterhouse Gosport BMX Club Finished Elite Male 52
10 Ryan Bauer Life BMX Finished Elite Male 48
11 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 0
12 Thomas Bauer Life BMX Finished Elite Male 42

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished 6 & Under 80
4 Ella Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 75
5 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished 6 & Under 70
6 Lucy Hutt Runnymede Rockets Finished 6 & Under 65
7 Sophie-May Harris Exeter Eagles BMX Racing Club Finished 6 & Under 60
8 Justine Dupre Finished 6 & Under 56
9 Clemence Dupre Hackney BMX Club Finished 6 & Under 52

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished Female 8 100
2 Emily Hutt Runnymede Rockets Finished Female 8 90
3 Isabel Hallam Nuneaton BMX Club Finished Female 8 80
4 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 8 75
5 Louise Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 8 70
6 Chloe Yates Finished Female 7 65
7 Lucy Munday THRILL UK Finished Female 7 60
8 Kirsten Dillon Manchester BMX Club Finished Female 8 56
9 Chloe Read-Millard Braintree BMX Racing Club Finished Female 8 52
Abi Pike Ipswich BMX Club Did not start Female 8 0

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Female 10 100
2 Imogen Hill Blackpool BMX Club Finished Female 10 90
3 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 10 80
4 Megan Nevard Runnymede Rockets Finished Female 10 75
5 Ellie Featherstone North East BMX Club Finished Female 10 70
6 Isabel Hines Manchester BMX Club Finished Female 10 65
7 Serenity Ralph Derby BMX Club Finished Female 9 60
8 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 9 56
9 Lucy - Mae Jones Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 52
10 Summer Lilly Cross Birmingham BMX Club Finished Female 9 48
11 Grace Bryceland THRILL UK Finished Female 9 45
12 Leah Chapple Braunton BMX Club Finished Female 10 42
13 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 9 39
14 Emily Clinch Preston Pirates BMX Club Finished Female 9 36
15 Mia Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Female 9 33
16 Abby Steacy Ratoath BMX Club Finished 0
17 Olivia Mather Roch Valley Raiders Finished Female 9 28

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kim Baptista Eastlands Velo Finished Female 12 100
2 Mary Johnson North East BMX Club Finished Female 12 90
3 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 12 80
4 Eleana Stafford Preston Pirates BMX Club Finished Female 11 75
5 Ellie Jo Chappell Mid Lancs BMX Finished Female 11 70
6 Lasharn Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Female 11 65
7 Maisie Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 11 60
8 Libby Smith Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 56
9 Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished Female 12 52
10 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 12 48
11 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 11 45
12 Tayla Nevard Runnymede Rockets Finished Female 12 42
13 Robyn Paton Western Titans BMX Club Finished Female 11 39
14 Emily Bridson Team RL360 Isle Of Man Finished Female 11 36
15 Deborah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 33
16 Chloe Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 12 30
17 Seren Gommersall Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 11 28
18 Jessica Mendes Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 26
19 Darcie Taylor Birmingham BMX Club Finished Female 11 24
20 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 22
21 Kate Larkin Finished 0

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Shriever Braintree BMX Racing Club Finished Female 13 100
2 Lauren Stack Burnham BMX Club Finished Female 14 90
3 Alesi Tye Bristol BMX Club Finished Female 14 80
4 Katie Yeates Decoy BMX Club Finished Female 14 75
5 Katurah Davidson Peckham Challengers BMX Club Finished Female 13 70
6 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Female 13 65
7 Chelsea Wallace Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 14 60
8 Megan Hopgood One and All Cycling Finished Female 14 56
9 Florence Hefft Runnymede Rockets Finished Female 13 52
10 Carla Herron Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Female 13 48
11 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 45
12 Nicole Edge Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 14 42
13 Leah Clinch Preston Pirates BMX Club Finished Female 13 39
14 Katie O'Neill Finished 0
15 Charlie Hartwell Nuneaton BMX Club Finished Female 13 33
16 Lauryn Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 13 30
17 Josie McFall Mid Lancs BMX Finished Female 14 28
18 Melissa Foster **Rotherham BMX Club** DO NOT ... Finished Female 13 26
19 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 24
20 Mia Paton Western Titans BMX Club Finished Female 13 22
21 Margaret Vaughan Braintree BMX Racing Club Finished Female 13 20
Lauren Stewart Hayes Hawks BMX Club Did not start Female 13 0

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Female 15 100
2 Jennifer Noble North East BMX Club Finished Female 15 90
3 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 16 80
4 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 75
5 Hazel Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 70
6 Becky Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 65
7 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 60
8 Molly Dobson North East BMX Club Finished Female 15 56
9 Shamika Wray-Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Female 16 52
10 Shekinah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 15 48
11 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 45
12 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 42
13 Sophie Oliver Haro 365 BMX Racing Finished Female 15 39

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shanaze Reade Sky Track Cycling Finished Elite Female 100
2 Abbie Taylor Finished Championship Female 90
3 Charlotte Green Duchy Pirates Finished Championship Female 80
4 Valerie Zebrokova Manchester BMX Club Finished Championship Female 75
5 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished Championship Female 70
6 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 65
7 Angelica-Arena Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Championship Female 60
8 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished Championship Female 56
9 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 52
10 Heidi Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Championship Female 48

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished 13-14 100
2 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 90
3 Ben Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 13-14 80
4 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 75
5 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 70

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 100
2 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 15-16 90
3 Luke Armitage Decoy BMX Club Finished 15-16 80
4 Skye Beagley ABD BMX UK Finished 15-16 75
5 Andrew Green Decoy BMX Club Finished 15-16 70

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 100
2 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 90
3 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 80
4 Josh Souto Derby BMX Club Finished 17-29 75
5 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 70
6 Colin Clague BMX Isle of Man Finished 17-29 65
7 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 60
8 Ryan Spick Nottingham Outlaws BMX Club Finished 17-29 56
9 Jacob Barton Birmingham BMX Club Finished 17-29 52
10 Robert Mewett Haro 365 BMX Racing Finished 17-29 48
11 Adam Thomas Hayes Hawks BMX Club Finished 17-29 45

Confirmed Results

Race name: 30-34 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Homans Gosport BMX Club Finished 30-34 100
2 Liam Fielding Decoy BMX Club Finished 30-34 90
3 Paul Crook Finished 30-34 80
4 Anthony Edwards Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 30-34 75
5 Paul Coleman THRILL UK Finished 30-34 70
6 Richard Chapple Braunton BMX Club Finished N/A 65

Confirmed Results

Race name: 35-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mario Presi Haro Bikes UK Finished 35-39 100
2 Damian Mead Decoy BMX Club Finished 35-39 90
3 Scott Davidson Finished N/A 80
4 Sergio Fernandes Barking & Dagenham BMX Clu... Finished N/A 75
5 Jason Nicholls Tiverton BMX Club Finished 35-39 70
6 Paul Barnard Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 35-39 65
7 Nick Hill Team-Wu-Asquith-Nurseries Finished 35-39 60
8 Martin Ogden Team Identiti Finished 35-39 56
9 Jamie Duffy Manchester BMX Club Finished 35-39 52
10 Jason King Runnymede Rockets Finished 35-39 48
11 Daniel Sturgeon Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 45
12 Matthew Salmon Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished N/A 42
13 Andrew Carter Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 39
14 James Tresman Manchester BMX Club Finished 35-39 36

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 100
2 Ian Sharp Preston Pirates BMX Club Finished 40-44 90
3 Peter Butler North East BMX Club Finished 40-44 80
4 Jon Moore Bournemouth BMX Club Finished 40-44 75
5 James Christie Andover BMX Club Finished 40-44 70
6 Karl Sanderson Mid Lancs BMX Finished 40-44 65
7 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished 40-44 60
8 Andy Lee Hayes Hawks BMX Club Finished 40-44 56
9 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished 40-44 52
10 Marvin O'Brien Tamworth BMX Club Finished 40-44 48
11 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished 40-44 45
12 Keith Easom Birmingham BMX Club Finished 40-44 42
13 Craig Stansfield Roch Valley Raiders Finished 40-44 39
14 Brent Featherstone North East BMX Club Finished 40-44 36
15 Gary Munday THRILL UK Finished 40-44 33
16 Eamonn Wyer Finished 0
17 Mark Barden Haro 365 BMX Racing Finished N/A 28
18 Paul Woolcott Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 26
19 Kenneth Scullion Western Titans BMX Club Finished 40-44 24
20 Martin Dupre Finished 40-44 22

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished 17-29 100
2 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished 17-29 90
3 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 15-16 0
4 Sarah Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 75
5 Louise Abbott Manchester BMX Club Finished 17-29 70

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicola Spiers Gosport BMX Club Finished 35-39 100
2 Lea Pendleton Mid Lancs BMX Finished 35-39 90
3 Claire Morrison Hayes Hawks BMX Club Finished 35-39 80
4 Renee Diwell North Argyll Cycle Club Finished 35-39 75
5 Abi Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 70
6 Alison Murphy Ratoath BMX Club Finished 0
7 Tracy Clarke Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 60
8 Paula Hallett Tiverton BMX Club Finished 45+ 56
9 Lisa Hilton Blackpool BMX Club Finished 35-39 52