Event URN:
243120
Start date:
Tue, 28th Aug 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
National Sports Centre
Groves Road, Douglas, Isle Of Man, IM2 1RB
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team RL360 Isle Of Man ( website )
Event website:
http://www.juniorcyclingiom.co.im
Event organiser:
Mrs Dorothy Tilbury MBE
01624 698435
dottilbury@manx.net
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
League is open to Team Royal London 360 Isle of Man members ONLY
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Born 2001 and earlier Non-Ranking None A, B, C
28 Aug 12 18:30 Born 2002 Non-Ranking None D
28 Aug 12 18:30 Born 2003 Non-Ranking None D
28 Aug 12 18:30 Born 2004 Non-Ranking None E

View All

Race: Born 2001 and earlier

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None A, B, C ---

Race: Born 2002

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2003

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2004

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2005

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2006

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2007 & Later

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Novices

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None A, B, C, D, E ---

Race: Under 10 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Youth Only None D, E ---

Race: Under 12 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None C ---

Race: Under 16 Racing bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Aug 12 18:30 Non-Ranking None A, B ---

Confirmed Results

Race name: Born 2001 and earlier

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucas Mudie Finished 0
2 Kaitlin Slack Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
3 Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
4 Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
5 Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
6 Joseph Corkish Finished 0
7 Alexander Cain Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
8 Callum Bratty Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
9 Ben Cunningham Finished 0
10 Chloe Crellin Team RL360 Isle Of Man Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Born 2002

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Lund Finished D 0
2 Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
3 William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Born 2003

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Jake Wilson Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
3 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
4 Matthew Cooil Finished 0
5 Tyler Hannay BMX Isle of Man Finished E 0
6 Chad Magill Finished 0
7 Thomas Young Finished 0
8 Joshua Glover Finished 0
9 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
10 Thomas Skillicorn Finished 0
11 Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
15 Emily Kinley Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2004

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Kiera Prentice Finished 0
3 Billy Kennedy Finished 0
4 Nathan Slack Finished 0
5 Joshua Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
6 James Devereau Finished 0
7 Nancy Wheeler Finished 0
8 Ben Boyle Finished 0
9 Annabel Corkill Finished 0
10 Megan Boardman Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2005

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Harry Kneen Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
3 Oliver Sykes Finished 0
4 Oliver Corkish Finished 0
5 Harry Boyle Finished 0
6 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished E 0
7 Ella Griffin Finished 0
8 Cormac Ewan Finished 0
9 Tyler Annis Finished 0
10 Rory Teare Finished 0
11 Bradley Calvert Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2006

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ivan Sorby Finished 0
2 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
3 Kazu Senior Finished 0
4 Sam Devereau Finished 0
5 Harry Corkish Finished 0
6 Corey Peters Finished 0
7 Owen Collins Finished 0
8 Logan Glover Finished 0
9 James Moore Finished 0
10 Sophie Smith Finished 0
11 Rebecca Cooil Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2007 & Later

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Cowin Finished 0
2 Charlie Morris Finished 0
3 Orry Lund Finished 0
4 Myles Le Geyt Finished 0
5 Joel Long Finished 0
6 Lennon Moore Finished 0
7 Rio Kelly Finished 0
8 Ellana Skillan Finished 0
9 T.J. Teare Finished 0
10 Florence Griffin Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Rich Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Fearne Bregazzi Finished 0
3 Sydney-Ella Patterson Finished 0
4 Colby Newbold Finished 0
5 Summer Peters Finished 0
6 Chloe Hampson Finished 0
7 Caitlyn Hampson Finished 0
8 Leah Prentice Finished 0
9 Molly Hinds Finished 0
10 Samuel Clarke Finished 0
11 Ella Hurt Finished 0
12 Sam Burrows Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10 Racing Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
3 William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Charlie Moss Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Aaron Lund Finished D 0
6 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
7 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
8 Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Under 12 Racing Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Draper Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
2 Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
3 Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
8 Emily Bridson Team RL360 Isle Of Man Finished C 0