Event URN:
243115
Start date:
Tue, 24th Jul 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
National Sports Centre
Groves Road, Douglas, Isle Of Man, IM2 1RB
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team RL360 Isle Of Man ( website )
Event website:
http://www.juniorcyclingiom.co.im
Event organiser:
Mrs Dorothy Tilbury MBE
01624 698435
dottilbury@manx.net
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
League is open to Team Royal London 360 Isle of Man members ONLY
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Born 2001 & Earlier Non-Ranking None A, B, C
24 Jul 12 18:30 Born 2002 Non-Ranking None D
24 Jul 12 18:30 Born 2003 Non-Ranking None D
24 Jul 12 18:30 Born 2004 Non-Ranking None E

View All

Race: Born 2001 & Earlier

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Non-Ranking None A, B, C ---

Race: Born 2002

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2003

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2004

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2005

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2006

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2007 & Later

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Novices

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Jul 12 18:30 Non-Ranking None A, B, C, D, E ---

Confirmed Results

Race name: Born 2001 & Earlier

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
2 Lucas Mudie Finished 0
3 Kaitlin Slack Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
4 Lewis Parker BMX Isle of Man Finished C 0
5 Ben Christian University of Bristol CC Finished C 0
6 Emma Draper University of Bristol CC Finished C 0
7 Joseph Corkish Finished 0
8 Chloe Crellin Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
9 Alexander Cain Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
10 Callum Bratty Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
11 Ben Cunningham Finished 0
12 Ciara Sowerby Finished 0
13 George Radcliffe Finished 0
14 Dan Sowerby Finished 0
15 Ellie Harrison Finished 0
16 Jamie Comaish Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2002

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
3 Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Nicholas Kissack Finished 0
6 Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
7 William Dudley Finished 0
8 Blae Cain Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
9 Anna Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
10 Tom Kermode Finished 0
11 Fin Samson Finished 0
12 Kyle Batty University of Bristol CC Finished 0
13 Sophie Macdonald University of Bristol CC Finished 0
14 Joshua Mills Finished 0
15 Libbie Christian Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2003

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
3 Thomas Skillicorn Finished 0
4 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Tyler Hannay BMX Isle of Man Finished E 0
6 Matthew Cooil Finished 0
7 Joshua Glover Finished 0
8 Thomas Young Finished 0
9 Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
10 Ryan Quirk Finished 0
11 William Stokes Finished 0
12 Emily Kinley Finished 0
13 Megan Cannell Finished 0
14 Seth Coole Finished 0
15 Josh Gilordoni Finished 0
16 Sam Cunningham Finished 0
17 Kieran Bratty Finished 0
18 Neill Maxwell www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished 0
19 Ryan Colquitt www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2004

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
3 Billy Kennedy Finished 0
4 Ralf Holden Finished 0
5 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
6 Joshua Dudley Finished 0
7 Nathan Slack Finished 0
8 Callum Crellin Finished 0
9 Kiera Prentice Finished 0
10 Toby Craig Finished 0
11 James Devereau Finished 0
12 Nancy Wheeler Finished 0
13 Megan Boardman Finished 0
14 Owen Chestnut Finished 0
15 Edward Teare Finished 0
16 Phillip Bridson Finished 0
17 Blae Bridson Finished 0
18 Jacob Andrea Finished 0
19 Charley Knight Finished 0
20 Amy Quayle Finished 0
21 Carrick Samson Finished 0
22 Kyle Crellin Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2005

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Harry Kneen Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
3 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished E 0
4 Tyler Annis Finished 0
5 Teddy Dunn Finished 0
6 Oliver Corkish Finished 0
7 Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
8 Nathan Cannell Finished 0
9 Chloe Comaish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
10 Harry Boyle Finished 0
11 Ella Griffin Finished 0
12 Josh Holden Finished 0
13 Harvey Coole Finished 0
14 Ben Shimmin Finished 0
15 Luca Moretta Finished 0
16 Albert Kessler Finished 0
17 Jack Corran Finished 0
18 George Killip Finished 0
19 Cormac Ewan Finished 0
20 James Scott Finished 0
21 Joey Magee Finished 0
22 Joseph Quinn Finished 0
23 Bethan Cubbon Finished 0
24 Callum Salisbury Finished 0
25 Juan Domingo Finished 0
26 Jack Barry Finished 0
27 Eimear Boyle Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2006

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ivan Sorby Finished 0
2 Cian Jackson Finished 0
3 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
4 Samuel Devereau Finished 0
5 Logan Glover Finished 0
6 Thomas Flowers Finished 0
7 Drystan Sewell Finished 0
8 Charlie Convery Finished 0
9 Peter Cope Finished 0
10 James Moore Finished 0
11 Harry Eyres Finished 0
12 James Hennessy Finished 0
13 Harry Corkish Finished 0
14 Sophie Smith Finished 0
15 Lucy Field Finished 0
16 Callum Clague Finished 0
17 Orry Purcell Finished 0
18 Joseph Corlett Finished 0
19 Jack Robbins Finished 0
20 Aaron Rielly Finished 0
21 Jenson Artus Finished 0
22 Grace Gawne Finished 0
23 Ethan Bratty Finished 0
24 Rebecca Cooil Finished 0
25 Sidney Cowin Finished 0
26 Tom Darnill Finished 0
27 Toby Chestnut Finished 0
28 Orry Wilson Finished 0
29 Jacob Holohan Finished 0
30 Sarah Bridson Finished 0
31 Lula Thomas Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2007 & Later

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Cowin Finished 0
2 Cian Howard Finished 0
3 Charlie Morris Finished 0
4 Alex Andrew Finished 0
5 T.J. Teare Finished 0
6 Summer Curphey Finished 0
7 Rio Kelly Finished 0
8 Eddy Dillon Finished 0
9 Edward Field Finished 0
10 Lewin Scarffe Finished 0
11 Jemma Quayle Finished 0
12 Florence Griffin Finished 0
13 Lennon Moore Finished 0
14 Rebecca Parker Finished 0
15 Hannah Spencer Finished 0
16 Max Convery Finished 0
17 Jacob Stephenson Finished 0
18 Tadgh Hall Finished 0
19 Slec Sorby Finished 0
20 Freddie Griffin Finished 0
21 Izzy Craig Finished 0
22 Eleanor Cowin Finished 0
23 Jarno Davidson Finished 0
24 Matty Valerga Finished 0
25 Ella Darnill Finished 0
26 Emily Stockton Finished 0
27 Jack Stockton Finished 0
28 Joseph Devereau Finished 0
29 Jack Smith Finished 0
30 Ollie Eyres Finished 0
31 Theo Head Finished 0
32 Keelan Readfearn Finished 0
33 Owen Pilley Finished 0
34 Ed Coole Finished 0
35 Ryan Nelson Finished 0
36 Dylan Larrosa Finished 0
37 Finley Maguire Finished 0
38 Ava Duncan Finished 0
39 Jasmine Dillon Finished 0
40 Harley Pressley Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fearne Bregazzi Finished 0
2 Colby Newbold Finished 0
3 Zack Bellhouse Finished 0
4 Sydney-Ella Patterson Finished 0
5 Chloe Hampson Finished 0
6 Leah Prentice Finished 0
7 Caitlyn Hampson Finished 0
8 Mia Walmsley Finished 0
9 Molly Hinds Finished 0
10 Emma Nipress Finished 0
11 Lewis Quirk Finished 0
12 Max Robbins Finished 0
13 Ryan Batty Finished 0
14 Robert Tomlinson Finished 0
15 Faye Wilson Finished 0
16 Anna Boardman Finished 0
17 Robbie Valerga Finished 0
18 Errol Syme Finished 0
19 William Lomas Finished 0
20 Harry Hetherington Finished 0
21 Finn McKeirnon Finished 0
22 Lily-Ann Scott Finished 0
23 Zoe Bridson Finished 0
24 Macaulay Teare Finished 0
25 Liam Barker Finished 0
26 Mian Watterson Finished 0
27 Deena Barker Finished 0
28 Florrie Thomas Finished 0
29 Harry Wilson Finished 0
30 Charlie Valerga Finished 0
31 Jacob Kennedy Finished 0
32 Herbie Hampton Finished 0
33 Niamh Smith Finished 0