Event URN:
243105
Start date:
Tue, 8th May 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
National Sports Centre
Groves Road, Douglas, Isle Of Man, IM2 1RB
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Team RL360 Isle Of Man ( website )
Event website:
http://www.juniorcyclingiom.co.im
Event organiser:
Mrs Dorothy Tilbury MBE
01624 698435
dottilbury@manx.net
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
League is open to Team Royal London 360 Isle of Man members ONLY
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Born 2001 & Earlier Non-Ranking None A, B, C
8 May 12 18:30 Born 2002 Non-Ranking None D
8 May 12 18:30 Born 2003 Non-Ranking None D
8 May 12 18:30 Born 2004 Non-Ranking None E

View All

Race: Born 2001 & Earlier

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None A, B, C ---

Race: Born 2002

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2003

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None D ---

Race: Born 2004

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2005

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2006

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Born 2007 & Later

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None E ---

Race: Novices

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None A, B, C, D, E ---

Race: Under 10 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None D, E ---

Race: Under 12 Racing Bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None C ---

Race: Under 16 Racing bikes

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 May 12 18:30 Non-Ranking None A, B ---

Race Report

Posted 11/05/2012 - British Cycling

There was an all-time record entry of 398 competitors for round five of Team Royal London 360 Isle of Man's Youth League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Born 2001 & Earlier

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
2 Lucas Mudie Finished 0
3 Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
4 Samuel Batey Finished C 0
5 Alexander Cain Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
6 Joseph Corkish Finished 0
7 Kaitlin Slack Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
8 Tara Ferguson Team RL360 Isle Of Man Finished B 0
9 Emma Draper Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
10 Ben Cunningham Finished 0
11 Lewis Parker Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
12 Chloe Crellin Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
13 Ciara Sowerby Finished 0
14 Callum Bratty Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
15 Cameron Mallinson Finished 0
16 Harry Cain Finished 0
17 Jamie Comaish Finished 0
18 Jessica Lloyd Finished 0
19 Dan Sowerby Finished 0
20 Adam Garrett Finished 0
21 Jodie Fox Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2002

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Aaron Lund Finished D 0
3 James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
6 Nicholas Kissack Finished 0
7 Tom Lee Finished 0
8 Louis Dean Finished 0
9 Joshua Mills Finished 0
10 Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
11 Tom Kermode Finished 0
12 Liam Crellin Finished 0
13 Callum Crompton Finished 0
14 Anna Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
15 Sophie Macdonald Finished 0
16 Owen Hurt Finished 0
17 Kyle Batty Finished 0
18 Nathan Smith Finished 0
19 Jonathan Callow Finished 0
20 Jamie McCann BMX Isle of Man Finished E 0
21 Billy Moore Finished 0
22 Ellie Warren Finished 0
23 Becky Davies Finished 0
24 Millie Palmer Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2003

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
3 Jake Wilson Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Chad Magill Finished 0
6 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
7 Tyler Hannay BMX Isle of Man Finished E 0
8 Joshua Glover Finished 0
9 Thomas Young Finished 0
10 Jamie Gelling Finished 0
11 Darcy Cain Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
12 Thomas Skillicorn Finished 0
13 Matthew Cooil Finished 0
14 William Stokes Finished 0
15 ryan quirk Finished 0
16 Scott Mason Finished 0
17 Seth Cole Finished 0
18 Emily Kinley Finished 0
19 Bailey Heyworth Finished 0
20 Megan Cannell Finished 0
21 Freddie Ralston Finished 0
22 Tom Brennan Finished 0
23 Kieran Bratty Finished 0
24 Ryan Colquitt Finished 0
25 Sam Cunningham Finished 0
26 Leah Brennan Finished 0
27 Illiam Quayle Finished 0
28 Josh Gilordoni Finished 0
29 Reece Freestone Finished 0
30 Aaron Pope Finished 0
31 Jamie Blaydon Finished 0
32 Lucy Gaylor Finished 0
33 Spencer Clarke Finished 0
34 Neil Maxwell Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2004

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
3 Ralf Holden Finished 0
4 Billy Kennedy Finished 0
5 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
6 Daniel Keen Finished 0
7 Joshua Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
8 Callum Crellin Finished 0
9 Megan Boardman Finished 0
10 Nancy Wheeler Finished 0
11 James Devereau Finished 0
12 Toby Craig Finished 0
13 Mia Warren Finished 0
14 Owen Chestnut Finished 0
15 Jack Sowerby Finished 0
16 Edward Teare Finished 0
17 Jayden Stewart Finished 0
18 Andrew Tobin Finished 0
19 Annabel Corkill Finished 0
20 Philip Bridson Finished 0
21 Kiera Prentice Finished 0
22 Zak Watterson Finished 0
23 Lucy Corlett Finished 0
24 Bailey Fox Finished 0
25 Toby Wylie Finished 0
26 Oliver Wylie Finished 0
27 Eden McCubbin Finished 0
28 Samuel Mitchell Finished 0
29 Nathan O'Connor Finished 0
30 Chloe Dooley Finished 0
31 Aimee Christian Finished 0
32 Charley Knight Finished 0
33 Emma Cunningham Finished 0
34 Robert Molesworth Finished 0
35 Amy Quayle Finished 0
36 Kirree Moore Finished 0
37 Jessica Doyle Finished 0
38 David De Weert Finished 0
39 Ellie Caine Finished 0
40 Jason Doyle Finished 0
41 Lucy Callow Finished 0
42 Morgan Faragher Finished 0
43 Kyle Crellin Finished 0
44 Charlie Swales Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2005

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Niall Colquitt Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
2 Harry Kneen Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
3 Oliver Sykes Finished 0
4 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished E 0
5 Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
6 Chloe Comaish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
7 Oliver Corkish Finished 0
8 Teddy Dunn Finished 0
9 Harry Boyle Finished 0
10 Tyler Annis Finished 0
11 Charlie Cowin Finished 0
12 Brodie Hatcher Finished 0
13 Cormac Ewan Finished 0
14 Tom Corrin Finished 0
15 Luca Moretta Finished 0
16 Frank Kinnish Finished 0
17 Aaron Christian Finished 0
18 Jack Davies Finished 0
19 Oliver Tobin Finished 0
20 Alexander Deering Finished 0
21 George Killip Finished 0
22 Harvey Coole Finished 0
23 Nathan Kennaugh Finished 0
24 Joey Magee Finished 0
25 Callum Salisbury Finished 0
26 Ryan Blayden Finished 0
27 Kyla Williams Finished 0
28 Bethan Cubbon Finished 0
29 Robert Docherty Finished 0
30 Sophie Bolton Finished 0
31 Peter Lloyd Finished 0
32 Emma Stratford Finished 0
33 Juan Domingo Finished 0
34 Albert Kessler Finished 0
35 Sophia Dedman Finished 0
36 Jack Corran Finished 0
37 Ethan Daugherty Finished 0
38 Thomas Sutherland Finished 0
39 Fraser Clarke Finished 0
40 Tommy Ralston Finished 0
41 Ben Shimmin Finished 0
42 Callum Freestone Finished 0
43 Jack Barry Finished 0
44 Claire Mason Finished 0
45 Abigail Devereau Finished 0
46 Joseph Quinn Finished 0
47 Alisha Faragher Finished 0
48 Cormac Sebastien Finished 0
49 Eimear Boyle Finished 0
50 Oliver Stokes Finished 0
51 Luca Warren Finished 0
52 Joseph Lavender Finished 0
53 Maddox Campbell Finished 0
54 Josef Bell Finished 0
55 Josh Holden Finished 0
56 Holly Bradley Finished 0
57 Tyler Whyment Finished 0
58 Catherine Atkinson Finished 0
59 Shannon Moore Finished 0
60 Grace Lee Finished 0
61 Jacob Brookes Finished 0
62 Shanise Wawman Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2006

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
2 Ivan Sorby Finished 0
3 Cian Jackson Finished 0
4 Corey Peters Finished 0
5 David Sargent Finished 0
6 Owen Collins Finished 0
7 Samuel Devereau Finished 0
8 Dominik Stawney Finished 0
9 Peter Cope Finished 0
10 Callum Clague Finished 0
11 James Moore Finished 0
12 Spencer Baker Finished 0
13 Harry Callin Finished 0
14 Logan Glover Finished 0
15 Harry Fox Finished 0
16 Harry Price Finished 0
17 Tomas Flowers Finished 0
18 Harry Eyres Finished 0
19 Callum Larkin Finished 0
20 Idan Ashkenazi Finished 0
21 Grace Gawne Finished 0
22 Aaron Reilly Finished 0
23 Tom Darnill Finished 0
24 Jack Robbins Finished 0
25 Lucy Field Finished 0
26 Evelyn Heyworth Finished 0
27 Sophie Smith Finished 0
28 Orry Purcell Finished 0
29 Hayden Freestone Finished 0
30 Jacob Holohan Finished 0
31 Alfie Swales Finished 0
32 Ethan Bratty Finished 0
33 Lydia Wylie Finished 0
34 Morgan Russell-Dunn Finished 0
35 Ruby McCubbin Finished 0
36 Toby Chestnut Finished 0
37 Katy Longden Finished 0
38 Lily-Rose Gawne Finished 0
39 Lula Thomas Finished 0
40 Caleb Pease Finished 0
41 Joseph Corlett Finished 0
42 Harry Harding Finished 0
43 Orry Wilson Finished 0
44 Rebecca Cooil Finished 0
45 Sarah Bridson Finished 0
46 Hollie Palmer Finished 0
47 Rhys Dowling Finished 0
48 James Hennessy Finished 0
49 Dylan Tatterdall Finished 0
50 Natalie Howland Finished 0
51 Victoria Lapa Finished 0

Confirmed Results

Race name: Born 2007 & Later

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Cowin Finished 0
2 Alex Andrew Finished 0
3 William Curphey Finished 0
4 Archibald Dunn Finished 0
5 George Kinnish Finished 0
6 Charlie Scarffe Finished 0
7 James Kelly Finished 0
8 Alec Sorby Finished 0
9 Miles Le Geyt Finished 0
10 Tadgh Hall Finished 0
11 Alfie Corrin Finished 0
12 Edward Field Finished 0
13 Liam Bedford Finished 0
14 Rio Kelly Finished 0
15 Jemma Quayle Finished 0
16 Caleb Oates Finished 0
17 Sophie Keen Finished 0
18 Summer Curphey Finished 0
19 Ollie Eyres Finished 0
20 Ellie Robinson Finished 0
21 Lennon Moore Finished 0
22 Lewin Scarffe Finished 0
23 T.J. Teare Finished 0
24 Kaidan Gibson Finished 0
25 Henry Thomas Finished 0
26 Jack Smith Finished 0
27 Izzy Craig Finished 0
28 Harry Deering Finished 0
29 Isaac Batty Finished 0
30 Ralph Scott Finished 0
31 Florence Griffin Finished 0
32 Ella Darnill Finished 0
33 Nathan Robinson Finished 0
34 Rebecca Parker Finished 0
35 Eddy Dillon Finished 0
36 Oscar Watterson Finished 0
37 Ed Coole Finished 0
38 Thomas Knop Finished 0
39 Harry Lee Finished 0
40 Freddie Griffin Finished 0
41 Thomas Monaghan Finished 0
42 Katie McGuinness Finished 0
43 Belinda Dennett Finished 0
44 Owen Pilley Finished 0
45 Sophie Callow Finished 0
46 Sarah McGuinness Finished 0
47 Finley Maguire Finished 0
48 Samuel Sharp Finished 0
49 Aemelia Gaskell Finished 0
50 Harley Pressley Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Rich Finished 0
2 Summer Peters Finished 0
3 Kate Morris Finished 0
4 Fearne Bregazzi Finished 0
5 Zack Bellhouse Finished 0
6 Colby Newbold Finished 0
7 Sydney Ella Patterson Finished 0
8 Maeve Tonge Finished 0
9 Lewis Quirk Finished 0
10 Jarno Davidson Finished 0
11 Joseph Devereau Finished 0
12 Tristan Stewart Finished 0
13 Lilli Stewart Finished 0
14 Thomas Watterson Finished 0
15 Sophie Hindson Finished 0
16 Amara Brogan Finished 0
17 Megan Callin Finished 0
18 Leah Prentice Finished 0
19 Max Robbins Finished 0
20 Ella Whorrall Finished 0
21 Anna Boardman Finished 0
22 Isaac Daugherty Finished 0
23 Emma Nippress Finished 0
24 Ryan Batty Finished 0
25 Matt Buxton Finished 0
26 Reuben Russell-Dunn Finished 0
27 Ania Majewska Finished 0
28 Tayla Griffin Finished 0
29 Lucas Venables Finished 0
30 Daniel Sutherland Finished 0
31 Chloe Hampson Finished 0
32 Ella Hurt Finished 0
33 Charlotte Nippress Finished 0
34 Joshua Crabtree Finished 0
35 Ava Duncan Finished 0
36 Robert Tomlinson Finished 0
37 Joshua Tyrer Finished 0
38 Jole Kennedy Finished 0
39 Sean Dowling Finished 0
40 Caitlyn Hampson Finished 0
41 Leon Murphy Finished 0
42 Zoe Bridson Finished 0
43 Steven Kelly Finished 0
44 Alfie Bezonce Finished 0
45 Sam Morris Finished 0
46 Gethin Bufton Finished 0
47 Kelly Domingo Finished 0
48 Molly Larkin Finished 0
49 Lucy Clarke Finished 0
50 Libby Jeyes Finished 0
51 Florrie Thomas Finished 0
52 Amy Corran Finished 0
53 Macaulay Teare Finished 0
54 Ivy Freese Finished 0
55 Lewis Caine Finished 0
56 Mian Watterson Finished 0
57 William Lomas Finished 0
58 Maria Moore Finished 0
59 Niamh Smith Finished 0
60 Isabella Clarke Finished 0
61 Claudia Gaskell Finished 0
62 Cameron Hounsell Finished 0
63 Jasmine Dillon Finished 0
64 Mikey Malone Finished 0
65 Faye Wilson Finished 0
66 Kylan Murphy Finished 0
67 Harry Wilson Finished 0
68 Lexi Gibson Finished 0
69 Lauren Dennett Finished 0
70 Harry Watterson Finished 0
71 Archie Mulholland Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10 Racing Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
2 Percy Hampton Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
3 William Corkill Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
4 Jake Wilson Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
5 Aaron Lund Finished D 0
6 James Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
7 Jonty Bregazzi Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
8 Matthew Black Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
9 Corrin Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
10 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
11 Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
12 Charlie Moss Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
13 Blae Cain Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
14 Nathan Slack Finished 0
15 Darcy Cain Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
16 Jamie Gelling Finished 0
17 Cameron Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
18 Jack Christian Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
19 Tom Kermode Finished 0
20 Shellan Leeming Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
21 Joshua Dudley Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
22 Thomas Skillicorn Finished 0
23 Daniel Keen Finished 0
24 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished E 0
25 Joshua Mills Finished 0
26 Chloe Comaish Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
27 Cameron Hawes Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
28 Anna Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
29 Mairi Harrison Team RL360 Isle Of Man Finished E 0
30 Seth Coole Finished 0
31 Jack Sowerby Finished 0
32 Ellie Warren Finished 0
33 Kieran Bratty Finished 0
34 Harvey Cole Finished 0
35 David De Weert Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12 Racing Bikes

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Bostock Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
2 Tosh Teare Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
3 Max Walker Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
4 Conor Gelling Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
5 Adam Kelly Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
6 Adam Scarffe Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
7 Samuel Batey Finished C 0
8 Ben Christian Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
9 Juan Kneen Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
10 Lucas Mudie Finished 0
11 Chloe Crellin Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
12 Emily Bridson Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
13 Joseph Corkish Finished 0
14 Thomas Longden Manx Mountain Bike Club Finished C 0
15 Corey Hill Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
16 Ciara Sowerby Finished 0
17 Emma Draper Team RL360 Isle Of Man Finished C 0
18 Daniel Sowerby Finished 0
19 Callum Bratty Team RL360 Isle Of Man Finished D 0
20 Harry Cain Finished 0
21 Jamie Comaish Finished 0