Event URN:
242910
Start date:
Mon, 30th Jul 2012
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
REME Test Track
Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Army Cycling Union ( website )
Event organiser:
Mrs Susan Knight
events.rco@googlemail.com
Cheques payable to:
entry on the night only
Info for Riders:
Entrants must notify organiser of their vehicle registration before arrival.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 01:00 U10 Boys Youth Only Youth D
30 Jul 12 01:00 U12 Boys Youth Only Youth C
30 Jul 12 01:00 U12 Girls Youth Only Youth C
30 Jul 12 01:00 U14 Boys Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Corunna Barracks,
Ludgershall,
Andover,
Hampshire,
SP11 9RP

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 01:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 01:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 01:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 01:00 Youth Only Youth A ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 18:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jul 12 19:30 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 45 mins / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Spurden Andover Whls Finished D 3
2 Henry Williams Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Hall Andover Whls Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caitlin Peters Fareham Wheelers Cycling Club Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan White 1st Chard Whls Finished B 3
2 Oliver Turner Jersey Cycling Association Finished B 2
3 Lewis Revill Chippenham & Dist Whls Finished B 1
4 Elliot Lassiter Swindon RC Finished B 0
5 Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Chard Bush Healthcare CRT Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Moore I-Team Cyclists' Club Finished A 3
2 Jake Coward Chippenham & Dist Whls Finished A 2
3 Lewis Hutton Oxonian CC Finished A 1
4 Jed Webber Andover Whls Finished A 0
5 Jack Billyard Swindon RC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eva Barnes Chippenham & Dist Whls Finished A 3
2 Emily Hall Andover Whls Finished N/A 2

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Day Offcamber Finished 3rd 10
2 Edward Rose Bikelux - Progression Finished 3rd 8
3 Gregory Craig Bikelux - Progression Finished N/A 7
4 Cameron Thompson Andover Whls Finished A 6
5 James Atherton VC St Raphael Finished 2nd 5
6 Andrew Perry Bristol RC Finished 3rd 4
7 Neil Wolstencroft Bristol Cycling Development Sq... Finished 3rd 3
8 David Mitchell Annan 2010 Racing Finished 4th 0
9 Gareth Adams Cadence RT Finished 3rd 1
10 Stuart Williams Reading CC Finished 3rd 1
11 Peter Phillips Bath Cycling Club Finished 3rd 0
12 Brook Elgie Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
13 Fraser Houston Team Quest - The Bike Shop Finished 3rd 0
14 Noah Godman Severn RC Finished 4th 0
15 Andy Mckay Zappi's Cycling Club Finished 3rd 0
16 Darren Clarke Army Cycling Union Finished 0
17 Andy Hibberd North Hampshire RC Finished 3rd 0
18 Hannah Drewett Finished 2nd 0
19 Andy Finch Finished 0
20 Damian Copeland Finished 4th 0
21 Brett Shaw Army Cycling Union Finished N/A 0
22 James McCowen Finished 0
23 Eric Craig Bikelux - Progression Finished 4th 0
24 Andrew Snell Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Wilson www.supernovacycles.co.uk Finished Elite 30
2 Ian Legg Primera-Sports.Com Finished Elite 25
3 Jay Eastwood Primera-Sports.Com Finished 1st 21
4 Martin Smith Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished Elite 17
5 John Wager Felt Racing Finished Elite 14
6 Mitchell Webber Andover Whls Finished 2nd 12
7 Leon Marshall Rutrainingtoday CC Finished 3rd 10
8 Luke Davies VC St Raphael Finished 2nd 8
9 Ian Rees Wilier/Live to Ride Finished Elite 7
10 James Cartridge Cadence Cannondale Finished 2nd 6
11 Nick Noble Bristol RC Finished 1st 5
12 Lee Smith Felt Racing Finished Elite 4
13 Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 3
14 Daniel Dolan Mid Devon CC Finished 2nd 2
15 John Russell Strada Cycles Finished 2nd 1
16 Andrew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Elite 0
17 David Creeggan Pedal Heaven RT Finished 1st 0
18 Paul Carson Performance Cycles Finished 2nd 0
19 Matthew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 0
20 Chris Snook Banjo Cycles Finished 1st 0
21 James Cooper Sotonia CC Finished 2nd 0
22 Matthew Franklin Bristol RC Finished 2nd 0
23 Stoyko Boussarov WyndyMilla Finished 1st 0
24 Ken Prince VC Meudon Finished 2nd 0
25 Simon Barnes Procycling Magazine RT Finished 2nd 0
26 Gavin Spiers Inverse/ Cycling Components RT Finished 2nd 0
27 Paul Merryweather Bristol RC Finished 2nd 0
28 Daniel Stephens Sotonia CC Finished 2nd 0
29 Brian Macpherson VC Meudon Finished 2nd 0
30 Thom Hayward Andover Whls Finished 2nd 0
31 Jake Coward Chippenham & Dist Whls Finished A 0
32 Shaun Green Army Cycling Union Finished 2nd 0
33 David Hooper MJS Racing Finished 2nd 0
34 Brian O'Kelly Bristol RC Finished 2nd 0
35 Scott Leakey Performance Cycles Finished 2nd 0
36 David Barnaville Felt Racing Finished 2nd 0
37 Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 0
38 Michael Lancaster VC Meudon Finished 2nd 0