Event URN:
242841
Start date:
Sat, 21st Apr 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Perry Park BMX Track
Aldridge Road, Perry Barr, Birmingham, Staffordshire, B42 2EY
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Birmingham BMX Club ( website )
Event website:
http://www.britishcycling.org.uk/bmx/article/bmx20111215-2012-British-BMX-Series-0
Event organiser:
Mr Roger Wilbraham
07542797456
bmx@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
British Cycling
Info for Riders:
See series information on the British Cycling website for the schedule.
Entry closes at 8pm on the last Wednesday before each round
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 Male 6 & Under BMX National B BMX National B 6 & Under
21 Apr 12 12:00 Male 7 BMX National B BMX National B Male 7
21 Apr 12 12:00 Male 8 BMX National B BMX National B Male 8
21 Apr 12 12:00 Male 9 BMX National B BMX National B Male 9

View All

Event Location:

Aldridge Road,
Perry Barr,
Birmingham,
Staffordshire,
B42 2EY

Race: Male 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Male 7

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 7 ---

Race: Male 8

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 8 ---

Race: Male 9

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 9 ---

Race: Male 10

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 10 ---

Race: Male 11

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 11 ---

Race: Male 12

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 12 ---

Race: Male 13

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 13 ---

Race: Male 14

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 14 ---

Race: Male 15

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 15 ---

Race: Male 16

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 16 ---

Race: Male 17-24

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 17-24 ---

Race: Male 25-29

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Male 25-29 ---

Race: Master

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Master ---

Race: Veteran

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Veteran ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Junior Men ---

Race: Elite Men

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Elite Male ---

Race: Female 6 & Under

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Female 7-8

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Female

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX National B Championship Female,... ---

Race: 9-12 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 9-12, N/A ---

Race: 13-14 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30-34 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34 ---

Race: 35-39 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 45+ ---

Race: 17-29 Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

View Entrants

Online entry closed 3 years 1 month 7 days 1 hour 9 minutes 59 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Apr 12 12:00 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished 6 & Under 80
4 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished 6 & Under 75
5 Rhys Tennant-Jones Birmingham BMX Club Finished 6 & Under 70
6 Riley Hampson Derby BMX Club Finished 6 & Under 65
7 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 60
8 Ralph Grimmett Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 56
9 Rocco Lanza Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 52
10 Adam Al-Ausi Manchester BMX Club Finished 6 & Under 48
11 Josh Curtis Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 45
12 Barney Devereux Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 42
13 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 39
14 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 36
15 Henry Rowe Braintree BMX Racing Club Finished 6 & Under 33
16 Preston Field Cheshire Ghostriders BMX Finished 6 & Under 30
17 Owen Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 28

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Duffy Manchester BMX Club Finished Male 8 100
2 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 8 90
3 Jay Bovill Derby BMX Club Finished Male 8 80
4 Benjamin Perry Derby BMX Club Finished Male 8 75
5 Chance Bradshaw Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 70
6 William Goode Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 65
7 Elliott Bowyer Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 60
8 Cory Maggs Burnham BMX Club Finished Male 8 56
9 Bobby George Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 52
10 Arran Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 8 48
11 Oliver Harrison BMX Isle of Man Finished Male 8 45
12 Kenny Robinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 42
13 Jensen Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 39
14 Joel Stimson Redditch Premiers BMX Club Finished Male 8 36
15 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 33
16 Bill Cox Tiverton BMX Club Finished Male 8 30
17 Bradley Vickery Derby BMX Club Finished Male 8 28
18 Charlie Black Gosport BMX Club Finished Male 8 26
19 Ross Tennant-Jones Birmingham BMX Club Finished Male 8 24
20 Finley Dunne Birmingham BMX Club Finished Male 8 22
21 Taylor Brooks Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 20
22 Jack Baillie Pedal Power RT Finished Male 8 19
23 Matt McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 8 18
24 Jack Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 17
25 Jed Phillips Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 8 16

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 9 100
2 Keon Smith-McDermott Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 90
3 Chad Hartwell Nuneaton BMX Club Finished Male 9 80
4 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 75
5 Luke Shriever Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 70
6 Travis Diwell-Wilson Gosport BMX Club Finished Male 9 65
7 Ewan Towle Derby BMX Club Finished Male 9 60
8 Freddie Cole Decoy BMX Club Finished Male 9 56
9 George Revill Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 9 52
10 Jack Nation Duchy Pirates Finished Male 9 48
11 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 9 45
12 Matthew Gilston Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 42
13 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished Male 9 39
14 Charlie Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 9 36
15 Jayden Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 9 33
16 Tyler Carter Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 30
17 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Male 9 28
18 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 26
19 Alec Munday THRILL UK Finished Male 9 24
20 Josh Palmer Western Titans BMX Club Finished Male 9 22
21 Bailey Squibb Decoy BMX Club Finished Male 9 20
22 Oscar Osborne Birmingham BMX Club Finished Male 9 19
23 Devlin Russell Finished Male 9 18
24 Matthew Black BMX Isle of Man Finished Male 9 17
25 Zac Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 16
26 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 9 15
27 Cameron Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 9 14
28 Teddy Parker Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 13
29 Oliver Cope Manchester BMX Club Finished Male 9 12
30 Jack Leahy Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 9 11
31 Fletcher Barton Birmingham BMX Club Finished Male 9 10
32 Kyle Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 9 9
33 Harrison Drelincourt Manchester BMX Club Finished Male 9 8
34 Danny Nicholls Tiverton BMX Club Finished Male 9 7
35 Mackenzie Rennison Birmingham BMX Club Finished Male 9 6
36 Sam Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 9 5
37 Garry McMahon Decoy BMX Club Finished Male 9 4
38 Scott Hamilton Birmingham BMX Club Finished Male 9 3
39 Max Spiers Gosport BMX Club Finished Male 9 3
40 Brandon Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 9 3
41 Loys Sharp Derby BMX Club Finished Male 9 3

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 100
2 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 10 90
3 Matthew Harman Gosport BMX Club Finished Male 10 80
4 Matthew Hutt Runnymede Rockets Finished Male 10 75
5 Kieran Bolton Mid Lancs BMX Finished Male 10 70
6 Connor Cassidy Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 65
7 Luke Mendes Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 10 60
8 Harvey Howard Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 56
9 Ashton Cross Birmingham BMX Club Finished Male 10 52
10 Joel Clarke Mid Lancs BMX Finished Male 10 48
11 Bradley Miles Nuneaton BMX Club Finished Male 10 45
12 Joe Read-Millard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 42
13 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 39
14 Charlie Gibson Team RL360 Isle Of Man Finished Male 10 36
15 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 10 33
16 William Fuell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 10 30
17 Harry Restall Birmingham BMX Club Finished Male 10 28
18 Tom Stokes Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 26
19 Ben Bates Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 24
20 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished Male 10 22
21 Frankie Monks Derby BMX Club Finished Male 10 20
22 Andrew Herron Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 10 19
23 Morgan Turner Bolsover & District Cyclin... Finished Male 10 18
24 Alfie Salmon Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 9 0
25 Andres Holguin Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 16
26 Joe McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 15
27 Ellis Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 14
28 Connor Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 10 13
29 Jude Crawley Western Titans BMX Club Finished Male 10 12
30 Finley Moss Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 11
31 Daniel Robertson Ride On Finished Male 10 10
32 Harry Fernihough Duchy Pirates Finished Male 10 9
33 Liam Crook Finished Male 10 8
34 Lewis Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 10 7
35 Ben Redstone Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 6
36 Jay Fairbank Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 5
37 Ashley Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 10 4
38 Scott Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 3
39 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 3

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Josh Peters Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 100
2 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 11 90
3 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 11 80
4 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 75
5 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 70
6 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 65
7 Lochlan Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 60
8 Joe Parr Mid Lancs BMX Finished Male 11 56
9 Jacob Watkinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 52
10 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 11 48
11 Joel Lockhart East Kent BMX Club Finished Male 11 45
12 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 11 42
13 Charlie Roast Tiverton BMX Club Finished Male 11 39
14 Gentaro Fortune Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 36
15 Callum Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 33
16 Finlay Mead Decoy BMX Club Finished Male 11 30
17 Christopher Ashton Mid Lancs BMX Finished Male 11 28
18 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 26
19 Ethan Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 24
20 Samuel Alexander Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 22
21 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 11 20
22 Joshua Warburton Blackpool BMX Club Finished Male 11 19
23 Alfie Eccles Decoy BMX Club Finished Male 11 18
24 Kyle Mohacsi Manchester BMX Club Finished Male 11 17
25 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 16
26 Tyreese Bradshaw Derby BMX Club Finished Male 11 15
27 Ross Draper Decoy BMX Club Finished Male 11 14
28 Alfie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 13
29 Finley Baker Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 11 12
30 George Morris Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 11
31 Emils Spungis Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 11 10

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Euan Hunt Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 100
2 Ross Cullen Fiftyfour Eleven RT Finished Male 12 90
3 Lewis Hipkins Derby BMX Club Finished Male 12 80
4 Shay Casey Manchester BMX Club Finished Male 12 75
5 Dieren Macauley-Perry Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 70
6 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 12 65
7 Fraser Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 60
8 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 12 56
9 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 52
10 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 48
11 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 45
12 Jamie Norris-Still Finished Male 12 42
13 CJ Darby Finelines Racing Finished Male 12 39
14 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 12 36
15 Guy Sharp Derby BMX Club Finished Male 12 33
16 Max Peace Finished Male 12 30
17 Fin Keogh Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 28
18 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 26
19 Obadiah Hagan Finished Male 12 24
20 Kobe Dickens-Julien Brixton BMX Club Finished Male 12 22
21 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 12 20
22 Lewis Parker Team RL360 Isle Of Man Finished Male 12 19
23 Leon Bradley Decoy BMX Club Finished Male 12 18
24 Theo Glinos Finished Male 12 17
25 Ross Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 12 16
26 Lewis Giles Gosport BMX Club Finished Male 12 15
27 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 14
28 Theo Glinos Finished Male 12 13
29 Brandan Boulter Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 12
30 Dimitri Douglas Birmingham BMX Club Finished Male 11 0
31 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 12 10
32 Aaron Ayling Finished Male 12 9
33 Jehu Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 8
34 Max Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 7
35 Cameron Jackson Manchester BMX Club Finished Male 12 6

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Haydon Green KB Racing Finished Male 13 100
2 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 90
3 Ethan Vernon Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 80
4 Eddie Moore Burnham BMX Club Finished Male 13 75
5 Evan Tulloch Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 70
6 Benjamin Armitage Green Machine BMX Finished Male 13 65
7 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished Male 13 60
8 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 56
9 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 13 52
10 Joshua Wilkins Birmingham BMX Club Finished Male 13 48
11 TJ Yates Finished Male 13 45
12 Joseph Brewer Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 42
13 William Greaves Leeds BMX Club Finished Male 13 39
14 Ben Featherstone North East BMX Club Finished Male 13 36
15 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 33
16 Loui McConnell Leeds BMX Club Finished Male 13 30
17 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 13 28
18 Nathan Marsh Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 13 26
19 George Moret Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 24
20 Charlie Nelson Brixton BMX Club Finished Male 13 22
21 Cameron Jones Mid Lancs BMX Finished Male 13 20
22 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 13 19
23 Chad Reid Birmingham BMX Club Finished Male 13 18
24 Joshua Legrove Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 17
25 Kelvin Lea Team Bunneys Finished Male 13 16
26 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 13 15
27 Sam Curtis Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 13 14
28 Joseph Saunders Manchester BMX Club Finished Male 13 13
29 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished Male 13 12
30 James Kirk Birmingham BMX Club Finished Male 13 11

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Jesson Derby BMX Club Finished Male 14 100
2 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 90
3 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 14 80
4 Ben Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 75
5 Kye Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 70
6 Aaron Dalleywater Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 65
7 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished Male 14 60
8 Dylan Hart Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 56
9 Joshua Moore Burnham BMX Club Finished Male 14 52
10 Joshua Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 48
11 Jack Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 45
12 Daigoro Fortune Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 42
13 Joshua Wallis Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 39
14 Barnie Preece Brixton BMX Club Finished Male 14 36
15 Jake Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 33
16 Spencer McLeod Manchester BMX Club Finished Male 14 30
17 Cameron Douglas Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 28
18 Ricardo Addymellor Manchester BMX Club Finished Male 14 26
19 Brandon Dalby Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 14 24
20 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 22
21 Alexander Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 14 20
22 Peter Syson North East BMX Club Finished Male 14 19
23 Ben Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 18
24 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 17
25 Alex Kite Bristol BMX Club Finished Male 14 16
26 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 15
27 Cameron Short Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 14
28 Jonathan Boreham Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 13
29 Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 14 12
30 Sam Parker Derby BMX Club Finished Male 14 11
31 Jordan O'Connell Western Titans BMX Club Finished Male 14 10
32 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 14 9
33 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 14 8

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Power Manchester BMX Club Finished Male 15 100
2 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 15 90
3 Nathan Hastings Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 15 80
4 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Male 15 75
5 Fabian Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 70
6 Tyler Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished Male 15 65
7 Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 60
8 Oliver Webley Birmingham BMX Club Finished Male 15 56
9 Liam Brown Burnham BMX Club Finished Male 15 52
10 Lewis Kesterton The Hub Club Finished Male 15 48
11 Elliot Pateman Bournemouth BMX Club Finished Male 15 45
12 Willis White North East BMX Club Finished Male 15 42
13 George Hawker North East BMX Club Finished N/A 39
14 Ben Plowman Andover BMX Club Finished Male 15 36
15 Laurie Greenland Finished Male 15 33
16 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 30
17 Mitchel Squibb Decoy BMX Club Finished Male 15 28
18 Aaron Geary Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 15 26
19 Ashley Walker Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 15 24
20 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 15 22
21 John Rogers Mid Shropshire Wheelers Finished Male 15 20
22 Aaron Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 15 19
23 Owen Baxter Easton Ritte Finished Male 15 18
24 Paul Bestwick Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 17
25 Jake Newman Ipswich BMX Club Finished Male 15 16
26 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 15
27 Kieran Draper Decoy BMX Club Finished Male 15 14
28 Fergus Barker Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 15 13

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Jeffers Mid Lancs BMX Finished Male 16 100
2 Michael Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 90
3 Jordan Hatcher Bournemouth BMX Club Finished Male 16 80
4 Charlie Wiltshire East Kent BMX Club Finished Male 16 75
5 Bailey Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 70
6 Taylor Andrews Braintree BMX Racing Club Finished Male 16 65
7 Paddy Sharrock Pure Bicycles Finished Male 16 60
8 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 56
9 Joshua Matthews Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 52
10 Oliver Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 48
11 Aaron Brown Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 45
12 Caine Newsome Finished Male 16 42
13 Bardolph Kerr Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 39
14 Brad Spick Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 36
15 Declan Ashcroft-Pemberton Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 33
16 Jordan Taylor-Griffith Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 30
17 Benjamin Waters Burnham BMX Club Finished Male 16 28
18 Jake Downend Manchester BMX Club Finished Male 16 26
19 Jesse Kemp Runnymede Rockets Finished Male 16 24
20 Harry Stickley Andover BMX Club Finished Male 16 22
21 Matthew Saunders Manchester BMX Club Finished Male 16 20
22 Jack Williams Burnham BMX Club Finished Male 16 19
23 Callum Dalby Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 18
24 George Bland Blackpool BMX Club Finished Male 16 17
25 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 16 16
26 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 16 15
27 James Horwood Runnymede Rockets Finished Male 16 14
28 Jamie Alexander Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 13
29 Daniel Billington Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 12
30 Thomas Drinkwater Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 11
31 Elliot Preece Brixton BMX Club Finished Male 16 10

Confirmed Results

Race name: Male 17-24

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 100
2 Jason Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 17-24 90
3 Jordan Smith Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 17-24 80
4 Michael Hawker North East BMX Club Finished Male 17-24 75
5 Mark Maddox Wrekin Riders Finished Male 17-24 70
6 Shaun Issitt Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 65
7 Ashley Davey Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 60
8 Robert Hawker North East BMX Club Finished Male 17-24 56
9 Tom Dowie Finished Male 17-24 52
10 Sean Mcglade Western Titans BMX Club Finished Male 17-24 48
11 Alex Brown Gosport BMX Club Finished Male 17-24 45
12 Connor Daniel Gosport BMX Club Finished Male 17-24 42
13 Aaron Jones Bristol BMX Club Finished Male 17-24 39
14 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 36
15 Shane Francis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 33
16 Bradley Watts Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 30
17 Martin Brown Birmingham BMX Club Finished Male 17-24 28
18 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 26
19 Keegan Ellse Finished Male 17-24 24
20 Christopher Wimbledon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 22
21 Tommy Parker Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 20
22 Colin Clague BMX Isle of Man Finished Male 17-24 19
23 Jordan Lunn Team Identiti Finished Male 17-24 18
24 Shane Dean Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 17
25 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 16
26 James Edge Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 15
27 Adam Thomas Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 14
28 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 13
29 Joshua Hanlon Blackpool BMX Club Finished Male 17-24 12
30 Owen Davies Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 11
31 Wesley Potter Haro 365 BMX Racing Finished Male 17-24 10
32 Jonathon Kanalas Finished Male 17-24 9
33 Charlie Luckhurst Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 8
34 Joshua Nicholas Manchester BMX Club Finished Male 17-24 7
35 Jamie Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 6
36 Ethan Taylor Manchester BMX Club Finished Male 17-24 5
37 Robbie Goodman Ipswich BMX Club Finished Male 17-24 4
38 Adam Turner Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 3

Confirmed Results

Race name: Male 25-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Warren Bancroft Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 100
2 Shaun Fry Hayes Hawks BMX Club Finished Male 25-29 90
3 Laurence Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 80
4 Christopher Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 75
5 Ryan Poolman Finished Male 25-29 70
6 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 65
7 Ryan Dick Hayes Hawks BMX Club Finished Male 25-29 60
8 Thomas Palmer Burnham BMX Club Finished Male 25-29 56
9 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished Male 25-29 52
10 Michael Pinnock Peckham Challengers BMX Club Finished Male 25-29 48
11 Michael Brown Preston Pirates BMX Club Finished Male 25-29 45
12 Ross Gill Manchester BMX Club Finished Male 25-29 42

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Clayton Preston Pirates BMX Club Finished N/A 100
2 Alex Dick Hayes Hawks BMX Club Finished Master 90
3 Gabor Deli Brixton BMX Club Finished Elite Male 0
4 Benjamin Martinez Birmingham BMX Club Finished Master 75
5 Darren Reidy Blackpool BMX Club Finished Master 70
6 Zoltan Buday Hayes Hawks BMX Club Finished Master 65
7 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Master 60
8 Gareth Bates Stay Strong Finished Master 56
9 Ryan Yearsley Derby BMX Club Finished Master 52
10 Andrew Shaw Stay Strong Finished Master 48
11 Dave Ives Blackpool BMX Club Finished Master 45
12 Simon Homans Gosport BMX Club Finished Master 42
13 Mario Presi Haro Bikes UK Finished Master 39
14 Tony Fleming Blackpool BMX Club Finished Master 36
15 Marco Dell'Isola Stay Strong Finished Master 33
16 Matthew Allen Peterborough Phantoms BMX Club Finished Master 30
17 Martin Ogden Team Identiti Finished Master 28
18 Nick Hill Team-Wu-Asquith-Nurseries Finished Master 26
19 Gary O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Master 24
20 Lee Block Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 22
21 Darren Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished Master 20
22 Brett Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Master 19
23 Chris Wilkins Birmingham BMX Club Finished N/A 18
24 Chico Hooke Hackney BMX Club Finished Master 0
25 Barrington D'Arcy Hayes Hawks BMX Club Finished Master 16
26 Stefan Restall Birmingham BMX Club Finished Master 15
27 Adie Mather Roch Valley Raiders Finished Master 14
28 Philip Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished Master 13
29 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished Master 12
30 Alistair Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished N/A 11
31 Mark Cottrell Preston Pirates BMX Club Finished Master 10
32 Alex MacMillan Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 9
33 James Neville Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 8

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Power Manchester BMX Club Finished Veteran 100
2 Keith Bryceland THRILL UK Finished Veteran 90
3 Richard Green Bristol BMX Club Finished Veteran 80
4 Tim Phelps Milton Keynes BMX Racing Club Finished Veteran 75
5 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished Veteran 70
6 Kevin Blackman Manchester BMX Club Finished Veteran 65
7 Tony Phillips-Pitman Finished Veteran 60
8 Dylan Jackson Manchester BMX Club Finished Veteran 56
9 Adrian Warden Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Veteran 52
10 Andy Lee Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 48
11 Neil Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished Veteran 45
12 John Hines Manchester BMX Club Finished Veteran 42
13 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished Veteran 39
14 Phil Charnley Roch Valley Raiders Finished Veteran 36
15 Gary Wilson Blackpool BMX Club Finished Veteran 33
16 Sean Field Cheshire Ghostriders BMX Finished Veteran 30
17 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished Veteran 28
18 Craig Mills Roch Valley Raiders Finished Veteran 26
19 Michael Gough Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 24
20 Christopher Potter Haro 365 BMX Racing Finished Veteran 22
21 Tony Twist Runnymede Rockets Finished Veteran 20
22 Richard Stevens Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 19
23 David Russell Western Titans BMX Club Finished Veteran 18
24 Simon Greene Derby BMX Club Finished Veteran 17
25 Sean Bowditch Birmingham BMX Club Finished Veteran 16
26 Raymond Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Veteran 15
27 Paul Phillips Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Veteran 14
28 Simon Croucher Barking & Dagenham BMX Clu... Finished N/A 13

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Quillan Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Junior Men 100
2 Jordan Perry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 90
3 Reece Hoggatt Balby Academy Of Sport - BMX Finished Junior Men 80
4 Daniel Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Junior Men 75
5 George Warner Andover BMX Club Finished Junior Men 70
6 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Junior Men 65
7 Toby Bearne Club Cyclopark Finished Junior Men 60
8 Michael Cummins Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Junior Men 56
9 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 52
10 Jack Smallpeice Bournemouth BMX Club Finished Junior Men 48
11 George Higley Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Junior Men 45
12 Adam Smith North East BMX Club Finished Junior Men 42

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Phillips Burnham BMX Club Finished Elite Male 100
2 Calum Strickland Manchester BMX Club Finished Elite Male 90
3 Tre Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Elite Male 80
4 Kyle Evans Preston Pirates BMX Club Finished Elite Male 75
5 Marcus Bloomfield Bristol BMX Club Finished Elite Male 70
6 Jack Hall North East BMX Club Finished Elite Male 65
7 Grant Hill Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Elite Male 60
8 Curtis Manaton Burnham BMX Club Finished Elite Male 56
9 Scott Waterhouse Gosport BMX Club Finished Elite Male 52
10 Ryan Bauer Life BMX Finished Elite Male 48
11 Ben Clarkson Duchy Pirates Finished Elite Male 45
12 Jordan Hayes Leeds BMX Club Finished Elite Male 42
13 Thomas Bauer Life BMX Finished Elite Male 39

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 100
2 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Ella Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 80
4 Lucy Hutt Runnymede Rockets Finished 6 & Under 75
5 Sophie-May Harris Exeter Eagles BMX Racing Club Finished 6 & Under 70
6 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished 6 & Under 65

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Hutt Runnymede Rockets Finished Female 8 100
2 Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished Female 8 90
3 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 8 80
4 Isabel Hallam Nuneaton BMX Club Finished Female 8 75
5 Louise Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 8 70
6 Lucy Munday THRILL UK Finished Female 7 65
7 Kirsten Dillon Manchester BMX Club Finished Female 8 60
8 Millie Swarbrick Preston Pirates BMX Club Finished Female 8 56
9 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished Female 7 52
10 Chloe Read-Millard Braintree BMX Racing Club Finished Female 8 48

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Imogen Hill Blackpool BMX Club Finished Female 10 100
2 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 10 90
3 Isabel Hines Manchester BMX Club Finished Female 10 80
4 Emily Brannan Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Female 10 75
5 Ellie Featherstone North East BMX Club Finished Female 10 70
6 Megan Nevard Runnymede Rockets Finished Female 10 65
7 Mollie Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 10 60
8 Leah Chapple Bideford BMX Finished Female 10 56
9 Summer Lilly Cross Birmingham BMX Club Finished Female 9 52
10 Lucy - Mae Jones Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 48
11 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 9 45
12 Emily Clinch Preston Pirates BMX Club Finished Female 9 42
13 Grace Bryceland THRILL UK Finished Female 9 39
14 Mia Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Female 9 36
15 Kai Lambley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 9 33
16 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 9 30
17 Serenity Ralph Finished Female 9 28
18 Isabella Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 9 26
19 Charlotte Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 9 24
20 Olivia Mather Roch Valley Raiders Finished Female 9 22

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kim Baptista Eastlands Velo Finished Female 12 100
2 Eleana Stafford Preston Pirates BMX Club Finished Female 11 90
3 Libby Smith Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 80
4 Mary Johnson North East BMX Club Finished Female 12 75
5 Darcie Taylor Birmingham BMX Club Finished Female 11 70
6 Maisie Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 11 65
7 Ellie Jo Chappell Mid Lancs BMX Finished Female 11 60
8 Taryn McConnell Leeds BMX Club Finished Female 11 56
9 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 12 52
10 Olivia Howard Hayes Hawks BMX Club Finished Female 12 48
11 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 11 45
12 Emily Bridson Team RL360 Isle Of Man Finished Female 11 42
13 Tayla Nevard Runnymede Rockets Finished Female 12 39
14 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 12 36
15 Chloe Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 12 33
16 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 30
17 Deborah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 28
18 Robyn Paton Western Titans BMX Club Finished Female 11 26
19 Joanna-Mai Coleman Redditch Premiers BMX Club Finished Female 11 24

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alesi Tye Bristol BMX Club Finished Female 14 100
2 Bethany Shriever Braintree BMX Racing Club Finished Female 13 90
3 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Female 13 80
4 Katie Yeates Decoy BMX Club Finished Female 14 75
5 Katurah Davidson Peckham Challengers BMX Club Finished Female 13 70
6 Lauren Stack Burnham BMX Club Finished Female 14 65
7 Megan Hopgood One and All Cycling Finished Female 14 60
8 Florence Hefft Runnymede Rockets Finished Female 13 56
9 Charlie Hartwell Nuneaton BMX Club Finished Female 13 52
10 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 48
11 Chelsea Wallace Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 14 45
12 Nicole Edge DC Cycles Finished Female 14 42
13 Josie McFall Mid Lancs BMX Finished Female 14 39
14 Lauren Stewart Hayes Hawks BMX Club Finished Female 13 36
15 Carla Herron Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Female 13 33
16 Ellie-May Shephard Wrekin Riders Finished Female 14 30
17 Beth Rickett Achieve Northside Skinnergate Finished Female 13 28
18 Leah Clinch Preston Pirates BMX Club Finished Female 13 26
19 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 24
20 Lauryn Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 13 22

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 16 100
2 Jennifer Noble North East BMX Club Finished Female 15 90
3 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Female 15 80
4 Molly Dobson North East BMX Club Finished Female 15 75
5 Shekinah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 15 70
6 Shamika Wray-Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Female 16 65
7 Hazel Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 60
8 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 56
9 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 52
10 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 48
11 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 45
12 Holly Black BMX Isle of Man Finished Female 15 42

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abbie Taylor Sheffield Dirt Society Finished Championship Female 100
2 Valerie Zebrokova Manchester BMX Club Finished Championship Female 90
3 Joey Gough Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Championship Female 80
4 Charlotte Green Duchy Pirates Finished Championship Female 75
5 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished Championship Female 70
6 Ria Goodman Ipswich BMX Club Finished Championship Female 65
7 Amelia Silvestre Bristol BMX Club Finished Championship Female 60
8 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished Championship Female 56
9 Angelica-Arena Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Championship Female 52
10 Elly Skinner Green Machine BMX Finished Championship Female 48
11 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 45
12 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 42
13 Emma Lambley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Championship Female 39
14 Heidi Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Championship Female 36

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 100
2 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished 13-14 90
3 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 80
4 Ben Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 13-14 75
5 Devon Trewin Nuneaton BMX Club Finished 13-14 70
6 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 65
7 James Kirk Birmingham BMX Club Finished 13-14 60

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 100
2 Tyler Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 90
3 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 15-16 80
4 Andrew Green Decoy BMX Club Finished 15-16 75
5 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished 15-16 70
6 Luke Armitage Decoy BMX Club Finished 15-16 65

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 100
2 Toby Bearne Club Cyclopark Finished 17-29 90
3 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 80
4 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 75
5 Josh Souto Derby BMX Club Finished 17-29 70
6 Colin Clague BMX Isle of Man Finished 17-29 65
7 Damian Groves Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 60
8 Reece Bestwick Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 0
9 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 52
10 Ryan Spick Nottingham Outlaws BMX Club Finished 17-29 48
11 Nathaniel Martin Brixton BMX Club Finished N/A 45
12 Richard Chamley Leeds BMX Club Finished 17-29 42
13 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 39
14 James Cornford S.P.S Finished 17-29 36
15 Luke Dell Hayes Hawks BMX Club Finished 17-29 33
16 Jacob Barton Birmingham BMX Club Finished 17-29 30

Confirmed Results

Race name: 30-34 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Sutton GT Factory BMX UK Finished 30-34 100
2 Liam Fielding Decoy BMX Club Finished 30-34 90
3 Richard Chapple Braunton BMX Club Finished N/A 80
4 Anthony Edwards Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 30-34 75
5 Paul Crook Finished 30-34 70
6 Paul Coleman Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 30-34 65
7 Mark Ferguson Gosport BMX Club Finished 30-34 60
8 Chris Dayson Finished 30-34 56

Confirmed Results

Race name: 35-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mario Presi Brixton BMX Club Finished 35-39 100
2 Martin Ogden Team Identiti Finished 35-39 90
3 Paul Eccles Decoy BMX Club Finished 35-39 80
4 Scott Davidson Finished N/A 75
5 Jason Nicholls Tiverton BMX Club Finished 35-39 70
6 Paul Barnard Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 35-39 65
7 Nick Hill Team-Wu-Asquith-Nurseries Finished 35-39 60
8 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 56
9 Damian Mead Decoy BMX Club Finished 35-39 52
10 Jamie Duffy Manchester BMX Club Finished 35-39 48
11 Neil Harbour Manchester BMX Club Finished 35-39 45
12 Alex MacMillan Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 42
13 Glyn Cartwright Peterborough Phantoms BMX Club Finished 35-39 39
14 Jason King Runnymede Rockets Finished 35-39 36
15 Darren Reidy Blackpool BMX Club Finished 35-39 33

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 100
2 Ian Sharp Preston Pirates BMX Club Finished 40-44 90
3 Keith Bryceland THRILL UK Finished 40-44 80
4 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished 40-44 75
5 Jon Moore Bournemouth BMX Club Finished 40-44 70
6 Karl Sanderson Mid Lancs BMX Finished 40-44 65
7 Christopher Day Redditch Premiers BMX Club Finished 40-44 60
8 Anthony Revell Finished 40-44 56
9 Peter Butler North East BMX Club Finished 40-44 52
10 Allan Johnson North East BMX Club Finished 40-44 48
11 Marvin O'Brien Tamworth BMX Club Finished 40-44 45
12 Tim Drew Birmingham BMX Club Finished 40-44 42
13 Andrew Drelincourt Manchester BMX Club Finished 40-44 39
14 Tony Phillips-Pitman Finished 40-44 36
15 Sean Field Cheshire Ghostriders BMX Finished 40-44 33
16 Andy Restall Birmingham BMX Club Finished 40-44 30
17 Bernard Schaale Bournemouth BMX Club Finished 40-44 28
18 Martin Green Decoy BMX Club Finished N/A 26
19 Craig Stansfield Roch Valley Raiders Finished 40-44 24
20 Neil Hopes TMG Horizon Cycling Team Finished 40-44 22
21 Craig Glinos Finished 40-44 20
22 Keith Easom Birmingham BMX Club Finished 40-44 19
23 Brent Featherstone North East BMX Club Finished 40-44 18
24 Simon Rickett DBS Finished 40-44 17
25 Kenneth Scullion Western Titans BMX Club Finished 40-44 16
26 Marc Stewart Western Titans BMX Club Finished 40-44 15
27 Andy Lee Hayes Hawks BMX Club Finished 40-44 14
28 Simon Paton Finished 40-44 13
29 James Christie Andover BMX Club Finished 40-44 12

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ria Goodman Ipswich BMX Club Finished 17-29 100
2 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished 17-29 90
3 Louise Abbott Manchester BMX Club Finished 17-29 80
4 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished 17-29 75
5 Emma Lambley Nottingham Outlaws BMX Club Finished 17-29 70
6 Sarah Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 65

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lea Pendleton Mid Lancs BMX Finished 35-39 100
2 Nicola Spiers Gosport BMX Club Finished 35-39 90
3 Kim Bent All Saints Catholic High Schoo... Finished 30-34 0
4 Abi Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 75
5 Renee Diwell Gosport BMX Club Finished 35-39 70
6 Lisa Hilton Blackpool BMX Club Finished 35-39 65