Event URN:
242730
Start date:
Sun, 19th Aug 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Bideford BMX Track
Pollyfield Centre, East The Water, Bideford, Devon, EX39 4BL
Directions: From the M5, J27 take the A361 (North Devon Link Road) towards Bideford and then the A39 into the town centre going over the river. Head towards Torrington and cross back over the river. Go straight across the mini roundabout by the Royal Hotel and follow the road up the hill. Take the third turning on the right into the Pollyfield Centre. ( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bideford Bombers BMX Club
Event website:
http://www.bidefordbombers.co.uk
Event organiser:
Ms Julie Charlesworth
cjuliean8@aol.com
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Registration 9am-11am
Open Practice 10.30am-11.00am
Gate practice 11am-12pm
Racing starts at 12pm
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 17-29 Female Cruiser BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29
19 Aug 12 12:00 30+ Female Cruiser BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 4...
19 Aug 12 12:00 Championship Female BMX Regional A BMX Regional A Championship Fe...
19 Aug 12 12:00 Cruiser 13-14 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14

View All

Event Location:

Pollyfield Centre,
East The Water,
Bideford,
Devon,
EX39 4BL

Race: 17-29 Female Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Championship Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Championship Female,... ---

Race: Cruiser 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14 ---

Race: Cruiser 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 15-16 ---

Race: Cruiser 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: Cruiser 30-34

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34 ---

Race: Cruiser 35-39

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 35-39 ---

Race: Cruiser 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 40-44 ---

Race: Cruiser 45+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 45+ ---

Race: Cruiser 9-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 9-12 ---

Race: Female 11-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 15, Female 16 ---

Race: Female 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Female 7-8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 10, Female 9 ---

Race: Male 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 10 ---

Race: Male 11

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 11 ---

Race: Male 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 12 ---

Race: Male 13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 13 ---

Race: Male 14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 14 ---

Race: Male 15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 15 ---

Race: Male 16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 16 ---

Race: Male 17-24

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 17-24 ---

Race: Male 25-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 25-29 ---

Race: Male 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Male 7

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 7 ---

Race: Male 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 8 ---

Race: Male 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 9 ---

Race: Masters

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Master ---

Race: Novice 10-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 13-15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novice 7-9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novices 6 and under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Payback 17+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 Non-Ranking None Championship Female,... ---

Race: Veterans

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
19 Aug 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Veteran ---

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Varndell Tiverton BMX Club Finished N/A 0
2 Sarah Thomas Finished 0
3 Hayley Fenning Bristol BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eve Walters Cheltenham & County CC Finished N/A 0
2 Rebecca Gohl Finished 0
3 Sharon Watts Bath BMX Finished 40-44 0
4 Paula Hallett Tiverton BMX Club Finished 45+ 40
5 Vanessa Harrison Braunton BMX Club Finished 40-44 0

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished Championship Female 60

Confirmed Results

Race name: Cruiser 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished 13-14 60
2 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 50
3 Jack Kirby Decoy BMX Club Finished 13-14 45
4 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 40

Confirmed Results

Race name: Cruiser 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 15-16 60
2 Jack Williams Burnham BMX Club Finished 15-16 50
3 Alex Hammett Bideford BMX Finished 15-16 45
4 Christopher Roast Tiverton BMX Club Finished 15-16 40

Confirmed Results

Race name: Cruiser 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 0
2 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 50
3 Scott Pratt Finished 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 30-34

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Justin Gatting Bideford BMX Finished N/A 60

Confirmed Results

Race name: Cruiser 35-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steven Perry Cheltenham & County CC Finished N/A 0
2 Timothy Berry Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Craig Glinos Finished 40-44 60
2 Darren Phipps Bideford BMX Finished 40-44 50
3 Sean Scales Finished 0
4 Alex Foster Braunton BMX Club Finished N/A 0
5 Mark Major Braunton BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 45+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graham Watts Bristol BMX Club Finished 45+ 0
2 Ian Wherry One and All Cycling Finished N/A 50

Confirmed Results

Race name: Cruiser 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Wherry One and All Cycling Finished 9-12 60
2 Jack Nation Duchy Pirates Finished 9-12 50

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 12 60
2 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 50
3 Ava Keeling Cornwall BMX Racing Club Finished Female 12 45
4 Lauren Morgan Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 40

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Hopgood One and All Cycling Finished Female 14 60
2 Chelsea Wallace Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 14 50
3 Jessie Peake Tiverton BMX Club Finished Female 13 45
4 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 40
5 Lauryn Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 13 37
6 Sammy-Jo Jones Burnham BMX Club Finished Female 14 34

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Becky Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 60
2 Hazel Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 50
3 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 45

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Sophie-May Harris Exeter Eagles BMX Racing Club Finished 6 & Under 45

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 8 60
2 Louise Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 8 50

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 9 60
2 Leah Chapple Braunton BMX Club Finished Female 10 50
3 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 9 45
4 Laura Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Female 10 40
5 Lexi Johnson Bristol BMX Club Finished Female 9 37

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Nation Duchy Pirates Finished Male 9 0
2 Lewis Ross Bideford BMX Finished Male 10 50
3 Jack Farrell Decoy BMX Club Finished Male 10 45
4 Finlay Smith-Jones Decoy BMX Club Finished Male 10 40
5 Logan Ford Duchy Pirates Finished Male 10 37

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Roast Tiverton BMX Club Finished Male 11 60
2 Alfie Eccles Decoy BMX Club Finished Male 11 50
3 Freddie Cole Decoy BMX Club Finished Male 9 0
4 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 40
5 Oliver Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 11 37
5 Willow Peake Tiverton BMX Club Finished Male 11 37
7 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 11 32
8 Finley Baker Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 11 30
9 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished Male 11 28
10 Michael Gould Finished Male 10 0

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Diment Duchy Pirates Finished Male 12 60
2 Fin Keogh Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 50
3 Zak Ramsden Decoy BMX Club Finished Male 12 45
4 Theo Glinos Finished Male 12 40
5 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 12 37
6 Bradley Malone Burnham BMX Club Finished Male 12 34

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Rooke Bristol BMX Club Finished Male 12 0
2 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 13 50
3 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 13 45
4 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 12 0
5 Daniel Commons-Lomax Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 0
6 Matthew Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Male 13 34
7 Oliver Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 13 32
8 Declan Penberthy Finished 0
9 Matthew O'Brien Cornwall BMX Racing Club Finished Male 13 28
10 Phillip Davies Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christian Corthorn Taunton Bike Club Finished Male 14 60
2 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 0
3 Zak Scales Bideford BMX Finished Male 14 45
4 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 14 40
5 Ben Searles Finished Male 14 37

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 15 60
2 Joshua Moore Burnham BMX Club Finished Male 14 0
3 Eddie Moore Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished Male 13 0
4 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 40
5 Joshua Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 15 37
6 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished Male 14 0
7 Reece Richards Finished Male 15 32
8 Joe Wallbridge Bristol BMX Club Finished Male 15 30
9 Joshua Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished Male 14 0
10 Dom Hodson Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 15 26

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 60
2 Tyler Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished Male 15 0
3 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 14 0
4 Jack Williams Burnham BMX Club Finished Male 16 40
5 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 16 37
6 Alex Hammett Bideford BMX Finished Male 16 34
7 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 0

Confirmed Results

Race name: Male 17-24

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 17-24 60
2 Matthew Bourne Bristol BMX Club Finished Male 17-24 50
3 Mitch Brooks Bristol BMX Club Finished Male 17-24 45
4 Samuel Leggett Tiverton BMX Club Finished Male 17-24 40
5 William Nethacott Bideford BMX Finished N/A 37
6 Lee Mowat Decoy BMX Club Finished Male 17-24 34
7 Michael Smart Green Machine BMX Finished Male 25-29 0
8 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 30
9 Charlotte Green Duchy Pirates Finished Championship Female 0
10 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 26
11 Elly Skinner Green Machine BMX Finished Championship Female 0
12 Charlie Ross Gawton Gravity Hub Finished Male 17-24 23

Confirmed Results

Race name: Male 25-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Hommell Tiverton BMX Club Finished Master 0

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Chard-Maple Tiverton BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished 6 & Under 45
4 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 40
5 Joshua Garland Bristol BMX Club Finished 6 & Under 37
6 Zailan Lee Johnson Bristol BMX Club Finished 6 & Under 34
7 Jayden-Lee Davies Bristol BMX Club Finished 6 & Under 32
8 Alfie Holloway Decoy BMX Club Finished 6 & Under 30

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dennis Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 60
2 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 7 50
3 Bailey Main Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 7 45
4 Joseph Bryant Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 40
5 Fletcher Powe Bideford BMX Finished Male 7 37
6 Joseph Varndell Tiverton BMX Club Finished Male 7 34
7 Ned Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 32
8 Lewis Selway Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 7 30
9 Lewis Healan Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 28
10 Jude Brooks Bristol BMX Club Finished Male 7 26
11 Tuscan Jemison Bristol BMX Club Finished Male 7 24
12 Curtis Gatting Bideford BMX Finished Male 7 23

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bill Cox Tiverton BMX Club Finished Male 8 60
2 Thomas Edwards Bristol BMX Club Finished Male 8 50
3 Harvey Short Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 45
4 Aaron Peake Tiverton BMX Club Finished Male 8 40
5 Chad Ramsden Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 37
6 Louie Partridge Decoy BMX Club Finished Male 8 34
7 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 8 32

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 9 60
2 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 8 0
3 Cameron Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 45
4 Dennis Luffman Bristol BMX Club Finished Male 9 40

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Johnson Bristol BMX Club Finished Master 60
2 Chris Pascoe-White Finished Master 50
3 Peter Moore Tiverton BMX Club Finished N/A 45
4 Alex MacMillan Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 40

Confirmed Results

Race name: Novice 10-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Perrett Finished 0
2 Adin Rudolf Finished 0
3 Troy Elworthy Finished 0
4 Owen Hyde Bristol BMX Club Finished Male 10 0
5 Callum Adams Finished 0
6 Jacob Edwards Finished 0
7 Joshua Screech Finished 0
8 Sebastian Wood Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 13-15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Wells Burnham BMX Club Finished Male 13 0
2 Daniel Middleton Finished 0
3 Connor Runeckles Finished 0
4 Jordan Pidwell Finished 0
5 Flynn Elworthy Finished 0
6 Albie Simmons Braunton BMX Club Finished Male 14 0
7 Declan Smale Finished 0
7 Sam Wass Finished 0
9 Charlie Fewings Braunton BMX Club Finished Male 15 0
10 Hayden Murray Braunton BMX Club Finished Male 13 0
11 Matthew Raymont Finished 0
Kayleigh Dyer Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Novice 7-9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Leo Forsyth-Snell Finished 0
2 Ben Avery Finished 0
3 Thomas Thorne Finished 0
4 Tyler Atkins Bailey Finished 0
5 Jack Thorne Finished 0
6 Kolby Ellis Bideford BMX Finished 6 & Under 0
7 Daniel Redstone Braunton BMX Club Finished Male 9 0
8 Sebastion Glinos Finished 0
9 Luke Simmons Braunton BMX Club Finished Male 9 0
10 Charlie Knox Finished 0
11 Rio Capron Braunton BMX Club Finished Male 7 0
12 Harley Ingleden Finished 0
13 Callum Coleman Finished 0
14 David Ashman Finished 0
15 Marcus Hodson Finished 0
16 Aggie Harrison Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices 6 and under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Avery Finished 0
2 Cai Holley Finished 0
3 Phoenix Tregenza-Bond Finished 0
4 Ed Harrison Braunton BMX Club Finished 6 & Under 0
5 Jacob Henderson Exeter Eagles BMX Racing Club Finished 6 & Under 0
6 Ashley Peake Finished 0
7 Jack Cotgreave Finished 0
8 Hannah Foster Braunton BMX Club Finished 6 & Under 0
9 Micah Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished 6 & Under 0
10 Joshua Cox Finished 0
11 Stanley White Braunton BMX Club Finished 6 & Under 0
12 Toby White Braunton BMX Club Finished 6 & Under 0

Confirmed Results

Race name: Payback 17+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Fay JCAYA Finished Male 17-24 0
2 Ben Clarkson Duchy Pirates Finished Elite Male 0
3 William Evans Finished Male 25-29 0
4 Liam Brown Burnham BMX Club Finished Male 15 0
5 Louis Machin Decoy BMX Club Finished Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Breeze Finished N/A 60
2 Jon Franklin Bristol BMX Club Finished N/A 0