Event URN:
242726
Start date:
Sun, 17th Jun 2012
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Burnham BMX Club
Marine Drive, Burnham-On-Sea, Somerset, TA8 1NQ
Directions: Leave the M5 at J22. At the first roundabout turn left towards Highbridge. Go straight over the second roundabout towards Highbridge. Go over the small railway bridge and turn right into Burnham Road past the King Alfred School. Turn left at the garage into Marine Drive. The track is in Apex Park on the left. ( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Burnham BMX Club ( website )
Event website:
http://www.ultimatebmx.co.uk
Event organiser:
Mr Philip Brazil
philip.brazil@rolls-royce.com
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Registration 9am-11am
Open Practice 10.30am-11.00am
Gate practice 11am-12pm
Racing starts at 12pm
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 Cruiser 13-14 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14
17 Jun 12 12:00 Cruiser 15-16 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 15-16
17 Jun 12 12:00 Cruiser 17-29 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29
17 Jun 12 12:00 Cruiser 30-34 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34

View All

Event Location:

Marine Drive,
Burnham-On-Sea,
Somerset,
TA8 1NQ

Race: Cruiser 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14 ---

Race: Cruiser 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 15-16 ---

Race: Cruiser 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: Cruiser 30-34

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34 ---

Race: Cruiser 35-39

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 35-39 ---

Race: Cruiser 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 40-44 ---

Race: Cruiser 45+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 45+ ---

Race: Cruiser 9-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 9-12 ---

Race: Cruiser Female 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: Cruiser Female 30+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Female 11-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 15, Female 16 ---

Race: Female 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Female 7-8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 10, Female 9 ---

Race: Male 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 10 ---

Race: Male 11

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 11 ---

Race: Male 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 12 ---

Race: Male 13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 13 ---

Race: Male 14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 14 ---

Race: Male 15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 15 ---

Race: Male 16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 16 ---

Race: Male 17-24

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 17-24 ---

Race: Male 25-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 25-29 ---

Race: Male 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Male 7

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 7 ---

Race: Male 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 8 ---

Race: Male 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Male 9 ---

Race: Masters

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Master ---

Race: Novices 10-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novices 13-15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novices 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Novices 7-9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Payback 17+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 Non-Ranking None Championship Female,... ---

Race: Veterans

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
17 Jun 12 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Veteran ---

Confirmed Results

Race name: Cruiser 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished 13-14 60
2 Haydon Green KB Racing Finished 13-14 50
3 Alesi Tye Bristol BMX Club Finished 13-14 45
4 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished 9-12 0
5 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 37
6 Jack Kirby Decoy BMX Club Finished 13-14 34
7 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished 13-14 32

Confirmed Results

Race name: Cruiser 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Williams Burnham BMX Club Finished 15-16 60
2 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 15-16 50
3 Alex Hammett Bideford BMX Finished 15-16 45
4 Luke Armitage Decoy BMX Club Finished 15-16 40

Confirmed Results

Race name: Cruiser 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Green Decoy BMX Club Finished 15-16 0
2 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 0
3 Jack Lanyon Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0
4 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 40
5 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 37
6 Scott Pratt Finished 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 30-34

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Fielding Decoy BMX Club Finished 30-34 60
2 Richard Chapple Braunton BMX Club Finished N/A 50
3 Tim Sampson Finished 0
4 Justin Gatting Bideford BMX Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 35-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Damian Mead Velo Club Edinburgh Finished 35-39 60
2 Jason Nicholls Velo Club Edinburgh Finished 35-39 50
3 Martin Green Decoy BMX Club Finished N/A 0
4 Timothy Berry Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 0
5 Jon Stephens Bristol BMX Club Finished N/A 37
6 Stuart Breeze Finished N/A 0
7 Steve Perry Finished N/A 0
Mark Fernihough Duchy Pirates Did not finish 35-39 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Craig Glinos Finished 40-44 60
2 Anthony Martin Bristol BMX Club Finished 40-44 0
3 Johnathan Dominguez Duchy Pirates Finished 40-44 45
4 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished 40-44 40
5 Simon Rickett DBS Finished 40-44 37
6 Chris Draper Decoy BMX Club Finished 40-44 34
7 Kelly Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0
8 Rhys Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished 40-44 30
9 Matthew Rowlands Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 45+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Herman Duchy Pirates Finished N/A 0
2 Darren Lanyon Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 0
3 Graham Watts Bristol BMX Club Finished 45+ 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Wherry One and All Cycling Finished 9-12 60
2 Jack Nation Duchy Pirates Finished 9-12 50
3 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished 9-12 45
4 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished 9-12 40

Confirmed Results

Race name: Cruiser Female 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Varndell Tiverton BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser Female 30+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Frances Peake Tiverton BMX Club Finished 45+ 0
2 Eve Walters Cheltenham & County CC Finished N/A 0
3 Sharon Watts Bath BMX Finished 40-44 0
4 Alison Weston Bristol BMX Club Finished 35-39 40

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Megan Wherry One and All Cycling Finished Female 12 60
2 Maisie Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 11 50
3 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 12 45
4 Lauren Morgan Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 40
5 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 37
6 Ava Keeling Cornwall BMX Racing Club Finished Female 12 34

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 13 60
2 Megan Hopgood One and All Cycling Finished Female 14 50
3 Chelsea Wallace Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 14 45
4 Jessie Peake Tiverton BMX Club Finished Female 13 40
5 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 37
6 Amber Martin Bristol BMX Club Finished Female 13 34
7 Beth Rickett DBS Finished Female 13 32
8 Lauryn Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 13 30
9 Sammy-Jo Jones Burnham BMX Club Finished Female 14 28
10 Emili Weston Bristol BMX Club Finished Female 14 26
11 Molly Pattison Tiverton BMX Club Finished Female 14 24

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Becky Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 60
2 Hazel Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 50
3 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 45

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Sophie-May Harris Exeter Eagles BMX Racing Club Finished 6 & Under 45

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 8 60
2 Louise Beck Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Female 8 50

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 9 60
2 Alice Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 10 50
3 Leah Chapple Braunton BMX Club Finished Female 10 45
4 Abi Wherry One and All Cycling Finished Female 9 40
5 Laura Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Female 10 37
6 Lexi Johnson Bristol BMX Club Finished Female 8 0

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Nation Duchy Pirates Finished Male 9 0
2 Harry Fernihough Duchy Pirates Finished Male 10 50
3 Harrison Pascoe-White Finished Male 10 45
4 Jack Farrell Decoy BMX Club Finished Male 10 40
5 Mason Davey Bristol BMX Club Finished Male 10 37
6 Logan Ford Duchy Pirates Finished Male 10 34
7 Alfie Lovell Finished Male 10 32
8 Ewan George Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 0
9 Harvey Bardoe Cornwall BMX Racing Club Finished Male 10 28

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 11 60
2 Charlie Roast Tiverton BMX Club Finished Male 11 50
3 Freddie Cole Decoy BMX Club Finished Male 9 0
4 Alfie Eccles Decoy BMX Club Finished Male 11 40
5 Willow Peake Tiverton BMX Club Finished Male 11 37
6 Ross Draper Decoy BMX Club Finished Male 11 34
7 Finley Baker Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 11 32
8 Callum Pittas Bristol BMX Club Finished Male 11 30
9 Michael Gould Finished Male 10 0

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Diment Duchy Pirates Finished Male 12 60
2 Theo Glinos Finished Male 12 50
3 Zak Ramsden Decoy BMX Club Finished Male 12 45
4 Sam Chorley Bristol BMX Club Finished Male 12 40
5 Fin Keogh Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 37
6 Liam Maggs Burnham BMX Club Finished Male 12 34
7 Leon Bradley Decoy BMX Club Finished Male 12 32
8 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 12 30

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Commons-Lomax Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 0
2 Jim Cole Decoy BMX Club Finished Male 13 50
3 Finlay Mead Decoy BMX Club Finished Male 11 0
4 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 13 40
5 Joshua Coppin Burnham BMX Club Finished Male 12 0
6 Oliver Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 13 34
7 Phillip Davies Finished 0
8 Matthew O'Brien Cornwall BMX Racing Club Finished Male 13 30
9 Charles Currie One and All Cycling Finished Male 13 28
10 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 11 0
11 Darren Walters Finished 0
12 Matthew Berry Cornwall BMX Racing Club Finished Male 13 23
13 George Rooke Bristol BMX Club Finished Male 12 0

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alesi Tye Bristol BMX Club Finished Female 14 0
2 Lauren Stack Burnham BMX Club Finished Female 14 0
3 Katie Yeates Decoy BMX Club Finished Female 14 0
4 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 14 40
5 Christian Corthorn Taunton Bike Club Finished Male 14 37
6 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 0
7 Ben Searles Finished Male 14 32
8 George Stevens Tiverton BMX Club Finished Male 14 30

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 15 60
2 Eddie Moore Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished Male 13 0
3 Joshua Moore Burnham BMX Club Finished Male 14 0
4 Joshua Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 15 40
5 Scott Dominguez Duchy Pirates Finished Male 14 0
6 Haydon Green KB Racing Finished Male 13 0
7 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished Male 13 0
8 Reece Richards Finished Male 15 30
9 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 28
10 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Female 15 0
11 Joe Wallbridge Bristol BMX Club Finished Male 15 24
12 Kieran Draper Decoy BMX Club Finished Male 15 23

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 60
2 Benjamin Waters Burnham BMX Club Finished Male 16 50
3 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 14 0
4 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 16 40
5 Andrew Green Decoy BMX Club Finished Male 16 37
6 Jack Williams Burnham BMX Club Finished Male 16 34
7 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 16 32
8 Alex Hammett Bideford BMX Finished Male 16 30
9 Mitchel Squibb Decoy BMX Club Finished Male 15 0
10 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 0
11 Christopher Roast Tiverton BMX Club Finished Male 16 24
12 Oliver Wilson Bristol BMX Club Finished Male 16 23

Confirmed Results

Race name: Male 17-24

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 0
2 Matthew Bourne Bristol BMX Club Finished Male 17-24 50
3 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished Male 17-24 45
4 Samuel Leggett Tiverton BMX Club Finished Male 17-24 40
5 Jake Cornforth Decoy BMX Club Finished Junior Men 0
6 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 34
7 Sean Herman Duchy Pirates Finished Junior Men 0
8 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 30
9 Lee Mowat Decoy BMX Club Finished Male 17-24 28
10 Charlotte Green Duchy Pirates Finished Championship Female 0
11 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 24
12 William Nethacott Bideford BMX Finished N/A 23
13 Amelia Silvestre Bristol BMX Club Finished Championship Female 0
14 James Taylor Bristol BMX Club Finished Male 17-24 21

Confirmed Results

Race name: Male 25-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Hodge Bristol BMX Club Finished Male 25-29 60
2 Samuel Hommell Tiverton BMX Club Finished Male 25-29 0

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Callum Chard-Maple Tiverton BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Jared Coppin Burnham BMX Club Finished 6 & Under 45
4 Louie Fernihough Duchy Pirates Finished 6 & Under 40
5 Joshua Garland Bristol BMX Club Finished 6 & Under 37
6 Rudi Eichhorn Bristol BMX Club Finished 6 & Under 34
7 Zailan Lee Johnson Bristol BMX Club Finished 6 & Under 0
8 Harrison Collis Finished 0
9 Alfie Holloway Decoy BMX Club Finished 6 & Under 28

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dennis Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 60
2 Taylor Sampson Tiverton BMX Club Finished Male 7 50
3 Bailey Main Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 7 45
4 Joseph Bryant Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 40
5 Joseph Varndell Tiverton BMX Club Finished Male 7 37
6 Ned Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished Male 7 34
7 Fletcher Powe Bideford BMX Finished Male 7 32
8 Lewis Selway Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 7 30
9 Jude Brooks Bristol BMX Club Finished Male 7 28
10 Tuscan Jemison Bristol BMX Club Finished Male 7 26
11 Curtis Gatting Bideford BMX Finished Male 7 24

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 8 60
2 Cory Maggs Burnham BMX Club Finished Male 8 50
3 Bill Cox Tiverton BMX Club Finished Male 8 45
4 Harvey Short Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 40
5 Thomas Edwards Bristol BMX Club Finished Male 8 37
6 Aaron Peake Tiverton BMX Club Finished Male 8 34
7 Louie Partridge Decoy BMX Club Finished Male 8 32
8 Nathan Hawker Llynfi BMX Club Finished Male 8 30
9 Chad Ramsden Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 28
10 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 8 26

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 9 60
2 Alfie Bax Bristol BMX Club Finished Male 8 0
3 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 45
4 Danny Nicholls Tiverton BMX Club Finished Male 9 40
5 Cameron Foster Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 37
6 Henry Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Male 9 34
7 Henry Crease Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 0
8 Kieran Jones Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 30
9 Bailey Squibb Decoy BMX Club Finished Male 9 28
10 Garry McMahon Decoy BMX Club Finished Male 9 26

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex MacMillan Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 60
2 Peter Moore Tiverton BMX Club Finished N/A 50

Confirmed Results

Race name: Novices 10-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry McLachlan Finished 0
2 Jacob Edwards Finished 0
3 William Jones Finished 0
4 Connor Dow Finished 0
5 Sebastian Wood Finished 0
6 Joseph Gurner Finished 0
7 Adin Rudolf Finished 0
8 Owen Hyde Bristol BMX Club Finished Male 10 0
9 Dominic Morgan Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices 13-15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Wells Burnham BMX Club Finished Male 13 0
2 Dom Hodson Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 15 0
3 Declan Penberthy Finished 0
4 Charlie Fewings Braunton BMX Club Finished Male 15 0

Confirmed Results

Race name: Novices 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ashley Peake Finished 0
2 Cai Holley Finished 0
3 Max Avery Finished 0
4 Joseph Furlong Finished 0
5 Jayden-Lee Davies Bristol BMX Club Finished 6 & Under 0
6 Will Gurner Finished 0
7 Micah Pritchard Cornwall BMX Racing Club Finished 6 & Under 0
8 Elle Harvey Finished 0
9 Leigh Moore Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novices 7-9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dennis Luffman Finished 0
2 Callum Coleman Finished 0
3 Ben Avery Finished 0
4 Taylor Mudge Finished 0
5 Tyler Atkins-Bailey Finished 0
6 Thomas Thorne Finished 0
7 Sebastian Glinos Finished 0
8 Kolby Ellis Bideford BMX Finished 6 & Under 0
9 Jack Thorne Finished 0
10 Harley Ingleden Finished 0
11 Jay Hurley Finished Male 7 0

Confirmed Results

Race name: Payback 17+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 0
2 Jason Fay Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 17-24 0
3 Michael Smart Green Machine BMX Finished Male 25-29 0
4 Thomas Palmer Burnham BMX Club Finished Male 25-29 0
5 Liam Brown Burnham BMX Club Finished Male 15 0
6 Lee Green Tiverton BMX Club Finished Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Astley Tredegar BMX Club Finished Master 0
2 Matt Hodkinson Finished Veteran 50
3 Justin Jones Nottingham Outlaws BMX Club Finished Veteran 0
4 Jai Kemp Bristol BMX Club Finished Veteran 40
5 Rhys Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Veteran 37
6 Nick Wilson Bristol BMX Club Finished N/A 0