South East Regional Track Championships

Track , London – Saturday, 10 Jul 2010

Event Summary

Event Details

Event URN:

456/EN/011/2010

Start Date:

Sat, 10th Jul 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Points Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Points Championship - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jason Cattermole VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Alexander Christians London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit Championship - Results
1.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Alexander Christians London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Chris Goodman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Championship - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  John Coolahan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Alexander Christians London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  David Conceicao VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls Omnium - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Women's Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Scratch Championship - Results
1.  Sophie Trimming Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Emma Williams Twickenham CC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women's Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Scratch Championship - Results
1.  Estelle Theobalds Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Sophie Trimming Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Points Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Regional C+ Band 5 --- 10km / 6 miles
Sat 10/07/10 – 14:00
Regional C+, Band 5
10km / 6 miles
Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Sat 10/07/10 – 14:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Regional C+ Band 5 --- 14km / 8 miles
Sat 10/07/10 – 14:00
Regional C+, Band 5
14km / 8 miles
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
Women's Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Regional C+ Band 5 --- 14km / 8 miles
Sat 10/07/10 – 14:00
Regional C+, Band 5
14km / 8 miles
Women's Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:01 Regional C+ Band 5 --- 14km / 8 miles
Sat 10/07/10 – 14:01
Regional C+, Band 5
14km / 8 miles

Event Summary

Event Details

Event URN:

456/EN/011/2010

Start Date:

Sat, 10th Jul 2010

Event Type:

Track (Competitive)

Venue:

Herne Hill Velodrome, Burbage Road, London, SE24 9HE
View map

Results

Confirmed Results

Points Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Points Championship - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Jason Cattermole VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
4.  Alexander Christians London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Iain Cook VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
6.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Pursuit Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Pursuit Championship - Results
1.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
4.  Craig Northam Dulwich Paragon CC Finished 2nd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
5.  Alexander Christians London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
6.  Chris Goodman VC Londres Finished 3rd 00:00:00:00 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00

Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Scratch Championship - Results
1.  Symon Lewis Team IG - Sigma Sport Finished 1st 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:00:00:00
2.  Jonathan Solly VC Londres Finished 2nd 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
3.  John Coolahan Kingston Wheelers CC Finished 2nd 00:00:00:00 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00
4.  Nicholas Smith VC Jubilee Finished 3rd 00:00:00:00 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
5.  Alexander Christians London Phoenix CC Finished 2nd 00:00:00:00 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:00:00:00

U12 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Boys Omnium - Results
1.  Fred Wright VC Londres Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Zak Corum-Haines VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U12 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U12 Girls Omnium - Results
1.  Amy Smith VC Jubilee Finished C 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00
2.  Rachel Jary VC Londres Finished C 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C | Time: 00:00:00:00

U14 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Boys Omnium - Results
1.  Jack Hoyle Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  David Conceicao VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
3.  Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club/ C & N Cyc... Finished B 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00

U14 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U14 Girls Omnium - Results
1.  Amy Barnes VC Jubilee Finished B 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
2.  Laura Cheesman Preston Park Youth CC (PPYCC) Finished B 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B | Time: 00:00:00:00
3.  Eleanor Holden VC Londres Finished N/A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

U16 Boys Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Boys Omnium - Results
1.  Ashley Dennis VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
2.  Jack Oliver-Blaney Team Terminator Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Kieran Laurie VC Londres Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

U16 Girls Omnium

Position Name Club name Rider status Category Time Points
U16 Girls Omnium - Results
1.  Amy Jacobs VC Jubilee Finished N/A 00:00:00:00 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Imogen Farlie VC Jubilee Finished A 00:00:00:00 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00
3.  Sara Gent VO2 Development Team Finished A 00:00:00:00 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A | Time: 00:00:00:00

Women's Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Scratch Championship - Results
1.  Sophie Trimming Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00
2.  Emma Williams Twickenham CC Finished N/A 00:00:00:00 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

Women's Scratch Championship

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Women's Scratch Championship - Results
1.  Estelle Theobalds Rollapaluza CC Finished 3rd 00:00:00:00 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:00:00:00
2.  Sophie Trimming Finished N/A 00:00:00:00 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:00:00:00

About the Event

The Races

Points Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Regional C+ Band 5 --- 10km / 6 miles
Sat 10/07/10 – 14:00
Regional C+, Band 5
10km / 6 miles
Pursuit Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Regional C+ Band 5 --- 4km / 2 miles
Sat 10/07/10 – 14:00
Regional C+, Band 5
4km / 2 miles
Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Regional C+ Band 5 --- 14km / 8 miles
Sat 10/07/10 – 14:00
Regional C+, Band 5
14km / 8 miles
U12 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Boys Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Omnium Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Youth Only Youth ---
Sat 10/07/10 – 14:00
Youth Only, Youth
Women's Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:00 Regional C+ Band 5 --- 14km / 8 miles
Sat 10/07/10 – 14:00
Regional C+, Band 5
14km / 8 miles
Women's Scratch Championship Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/07/10 14:01 Regional C+ Band 5 --- 14km / 8 miles
Sat 10/07/10 – 14:01
Regional C+, Band 5
14km / 8 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk