Event URN:
242551
Start date:
Wed, 20th Jun 2012
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Redbridge Cycling Centre
Forest Road, Ilford, Essex, IG6 3HP
( View map )
Series:
Beastway 2012
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Structureless Tyranny
Event website:
http://www.beastway.com
Event organiser:
Mr Ray Blackwell
ray.blackwell@virgin.net
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Short course xc racing; entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:30 Expert Male Non-Ranking None Elite, Expert 25km / 16m
20 Jun 12 19:30 Junior Male Non-Ranking None Junior 25km / 16m
20 Jun 12 19:32 Master Male Non-Ranking None Master 25km / 16m
20 Jun 12 19:34 Veteran/Grand Veteran Male Non-Ranking None G/Vet, Veteran 25km / 16m

View All

Event Location:

Forest Road,
Ilford,
Essex,
IG6 3HP

Race: Expert Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:30 Non-Ranking None Elite, Expert 25km / 16m

Race: Junior Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:30 Non-Ranking None Junior 25km / 16m

Race: Master Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:32 Non-Ranking None Master 25km / 16m

Race: Veteran/Grand Veteran Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:34 Non-Ranking None G/Vet, Veteran 25km / 16m

Race: Female 17+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:35 Non-Ranking None Elite, Expert, G/Vet... 25km / 16m

Race: Singlespeed

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:35 Non-Ranking None N/A 25km / 16m

Race: Sport Male

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:35 Non-Ranking None Sport 25km / 16m

Race: Novice

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:40 Non-Ranking None --- 20km / 12m

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:50 Non-Ranking None Youth 15km / 9m

Race: Juvenile

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Jun 12 19:55 Non-Ranking None Juvenile 15km / 9m

Confirmed Results

Race name: Expert Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gary Record Finished Elite 00:57:57:000 0
2 Matthew Webber London Phoenix CC Finished Sport 00:59:37:000 0
3 Philip Lenney Team Gwb - ACTiV Finished Elite 01:00:32:000 0
4 Martin Weiss Finished 01:04:23:000 0
5 Christopher Pedder AW Cycles Finished Expert 01:04:42:000 0
6 David Beskeen Finished Elite 01:05:08:000 0
7 Nathaniall Jarvis Finished N/A 01:05:38:000 0
8 Graham Bird Finished 01:03:05:000 0
9 Joshua Champness Gateway Cycling Finished N/A 01:05:11:000 0
10 Steve Hambling Team Gwb - ACTiV Finished Elite 00:59:00:000 0

Confirmed Results

Race name: Junior Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Baker Novus OMX Pro Team Finished Junior 00:59:12:000 0
2 Daniel Barford Flitch Bikes Finished Junior 01:02:08:000 0
3 Callum Riley Finished Junior 00:56:18:000 0
4 Harry Smith Finished 01:03:11:000 0
5 Sam Judd VC Londres Finished N/A 01:05:47:000 0

Confirmed Results

Race name: Master Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Moore London Phoenix CC Finished Sport 01:01:40:000 0
2 Chris Panayiotou Finished Sport 01:01:43:000 0
3 Robert Purcell Mountain Trax RT Finished Master 01:01:56:000 0
4 Mark Shepherd Finished 01:02:37:000 0
5 Daniel Lucken East London Velo Finished Sport 01:02:49:000 0
6 James Wilson La Fuga.CC Finished Master 01:05:31:000 0
7 Peter Bareford Arctic Tacx RT Finished N/A 01:06:21:000 0
8 Jason Wright London Phoenix CC Finished N/A 01:00:24:000 0
9 Garry Hurst Kingston Wheelers CC Finished Sport 01:00:30:000 0
10 Jim Bostock Finished 01:01:35:000 0
11 Michael Travers Finished Master 01:04:10:000 0
12 Ben Putland Finished 01:05:12:000 0
13 Ben Reidy Team Trisports Finished Sport 00:58:00:000 0
14 Tom Neill Icknield Road Club Finished Sport 01:00:39:000 0
15 Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished Master 01:03:40:000 0
Simon Bailey Did not finish Sport 00:09:14:000 0

Confirmed Results

Race name: Veteran/Grand Veteran Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Antonius Wubben Finished Veteran 01:05:32:000 0
2 Russell Jones Brixton Cycles Club Finished Veteran 00:59:16:000 0
3 Nick Laing Finished 00:59:22:000 0
4 Neil Cooper Kingston Wheelers CC Finished 00:59:38:000 0
5 Stephen Mahon Finished G/Vet 00:59:40:000 0
6 Dennis Dix Finished G/Vet 00:59:45:000 0
7 Paul Champness Gateway Cycling Finished N/A 01:00:09:000 0
8 Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished G/Vet 01:00:43:000 0
9 Clement Palozzi Finished Veteran 01:00:58:000 0
10 Peter Barton Chelmer CC Finished N/A 01:01:24:000 0
11 Stuart Hatfield Finished 01:01:53:000 0
12 James Stephens London Phoenix CC Finished Veteran 01:02:03:000 0
13 Graham Freer Mosquito Bikes Finished Veteran 01:02:08:000 0
14 Roger Flury Team Darenth Finished Veteran 01:02:16:000 0
15 Robert Pisolkar Finsbury Park CC Finished N/A 01:02:36:000 0
16 Ian Barnett Finished 01:02:54:000 0
17 Ian Cleaver Finished 01:03:05:000 0
18 Kevin Darragh Maldon & District CC Finished Veteran 01:03:35:000 0
19 Aaron Dewhurst Team Gwb - ACTiV Finished Veteran 01:04:21:000 0
20 Kevin Barker Ciclos Uno Finished Veteran 01:04:44:000 0
21 Stephen Brown Dream Cycling Race Team Finished Veteran 01:05:49:000 0
22 Paul Donegan Finished Veteran 01:05:49:000 0
23 Kevin Carter Finished 01:06:20:000 0
24 Paul Davis Finished N/A 01:07:02:000 0
25 Winston Reid Finished 00:58:04:000 0
26 Kelly Langley Finished 00:58:30:000 0
27 Martin Orford Finished 00:58:35:000 0
28 Francis Baker Finished Veteran 00:58:48:000 0
29 Geoffrey Pyle VC Free Press Finished N/A 01:00:17:000 0
30 Anthony Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished G/Vet 01:02:42:000 0
31 Gary Southgate Finished 01:03:28:000 0
32 Gary Byford Finished N/A 01:03:40:000 0
33 Phillip Williams Finished 01:08:53:000 0
34 Peter Lawrence Finished 01:07:07:000 0
Grahame Baker Did not finish 00:43:25:000 0
Ray Blackwell Did not finish N/A 00:56:35:000 0
Adam Fisher Did not finish 00:54:53:000 0
Richard Lewey Crystal Palace Triathletes Did not finish Veteran 00:44:44:000 0
Graham Perkins Team Leigh Did not finish Master 00:53:36:000 0
Cliff Steele Brixton Cycles Club Did not finish Veteran 00:42:33:000 0

Confirmed Results

Race name: Female 17+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Delia Beddis PH-MAS Cycling Finished Sport 01:02:05:000 0
2 Leona Kadir La Fuga.CC Finished Sport 01:03:24:000 0
3 Sue McIntyre Finished N/A 00:58:44:000 0
4 Shari Pay WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 01:06:52:000 0
Rachel Fenton AW Cycles Did not finish Elite 00:35:22:000 0

Confirmed Results

Race name: Singlespeed

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 01:06:45:000 0

Confirmed Results

Race name: Sport Male

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis Dorling Finished 00:59:54:000 0
2 Tom Hatfield Finished 01:06:37:000 0
3 Tony Bevan Finished 01:08:22:000 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sean Dunlea Ciclos Uno Finished Youth 00:48:17:000 0
2 Ruairi Phelan VC Revolution Finished Youth 00:49:23:000 0
3 James Flury Team Darenth Finished Youth 00:49:37:000 0
4 Sam Titmarsh Team Darenth Finished Youth 00:52:01:000 0
5 Reg Pay WDMBC/Specialized Ruislip Finished Youth 00:53:43:000 0
6 Joe Pitt Chelmsford Youth Cycling Club Finished Youth 00:44:44:000 0
7 Gretel Warner WXC Mountain Bike Team UK Finished Youth 00:49:26:000 0
8 James Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:49:57:000 0
9 Matthew Madgwick Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:59:31:000 0
10 Louie Baker-Collins Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 00:45:41:000 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:44:41:000 0
2 Toby Martin Team Darenth Finished Juvenile 00:45:08:000 0
3 James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished Juvenile 00:49:02:000 0
4 Nathan Martin Team Darenth Finished N/A 00:44:41:000 0
5 Jake Darragh Finished 00:56:59:000 0
Luke Mitchie Team Darenth Did not finish N/A 00:18:09:000 0